Можни несакани реакции после примени вакцини против КОВИД19

Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.420
Од Pfizer се умира.
Роднина мој почина, а гледам има и други случаеви...
Не мора одма, ама 5-7 дена и може ќе те стрефи.
Ако ти даваат Фајзер, ќе им кажеш - не благодарам.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Од Pfizer се умира.
Роднина мој почина, а гледам има и други случаеви...
Не мора одма, ама 5-7 дена и може ќе те стрефи.
Ако ти даваат Фајзер, ќе им кажеш - не благодарам.
Го имаме победникот! Затворете ја темата.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.313
Pored NY Times, do sega se dadeni 2.330.000.000 dozi na razni anti-kovid vakcini: https://www.nytimes.com/interactive/2021/world/covid-vaccinations-tracker.html

Pocnato e pred povekje od 7 meseci, nekade Dekembri 2020ta ako dobro se sekjavam, da se davaat po narodot. Dobrite vesti se, deka se efikasni, pomagaat i stitat. Pokraj toa odlicna vest e, deka se mnogu bezbedni. Nesakanite reakcii se tolku retki sto ni vo fazite pred odobruvanje ne se pojavuvaat tuku na teren koga se pravi masovna vakcinacija poradi samata masovnost moze da se potvrdat.

Od kriticnite raboti do sega moze da se spomne trombozite kaj AstraZeneca i vo pomala mera kaj Johnson. Ako ne se dava na vreme terapija, moze da dovedat do smrt. Isto taka ima poedinecni vospalenija na srca posle primena BioNTech/Pfizer. Vo najlos slucaj moze da dovedat do smrt no za srekja najcesto dosega so lesno pominuvaat.

Treba da se zboguvame od zamislata, deka ima lek ili vakcina koja e 100% bez rizik. Ne postoi oti imame 7 ili 8 milijardi lugje so razni imuni sistemi. Ako procenime rizik, treba dve raboti da pogledneme.
1. Dali licniot rizik e pogolem pri primanje vakcina ili pri zaboluvanje so kovid? Jasno e, deka toa e izborot. I da ne se vakcinirame prasanje na vreme e koga ke se inficirame. Po toa sto gledam nad 16 godini jasno e deka rizikot pri infekcija e pogolem. Od 12-16 e negde izednaceno a pod 12 za srekja i dvete rizici se niski pa se prasuva dali ima potreba od vakciniranje zdravi deca.
2. Sporedba so drugi vakcini i lekovi. Vo sporedba so drugi lekovi koi cesto se zemaat se gleda, deka rizikot od vakcinite vo najgolem del e pomal. Aspirin, Analgin, Paracetamol moze isto taka da imaat posledici 1:10.000 za smrt.

Alergicki sokovi se rizik pri sekoja vakcina. Najcesto tie sto imaat takov problem go znaat toa ali ima i lugje sto ne im e poznato pa se cuvaat 15 minuti posle dobivanje vakcina. Kolku sto znam, dobro moze da im se pomogne vo takva situacija i ne trpat seriozni posledici.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
@Igorcemk
Ова со Парацетамолот сум прилично сигурен дека си грешка, 1:10 000 шанси за смрт :D Само во рамки на фамилијата може се испиени толку..

Инаку за вакциниве, се вакцинирав со фајзер. Самото тоа што за некој возрасни групи е дискутабилно што е помалку ризично, ти кажува дека нешто не е у ред и вајда заклучокот ќе се донесе по пандемијата. За мене 2-3 дена да си аут после секоја доза, значи 6 дена се на се и истото да го толкуваат доктори како нормална реакција ми е лудост :icon_lol:
Баш ги гледав бројките од израел, за тинејџери миокардит 1 во 3до 6000 случаи. Превисока бројка за вирус кој и онака тешко го фаќаат и не им прави никакви проблеми.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.313
@Igorcemk
Ова со Парацетамолот сум прилично сигурен дека си грешка, 1:10 000 шанси за смрт :D Само во рамки на фамилијата може се испиени толку..

Инаку за вакциниве, се вакцинирав со фајзер. Самото тоа што за некој возрасни групи е дискутабилно што е помалку ризично, ти кажува дека нешто не е у ред и вајда заклучокот ќе се донесе по пандемијата. За мене 2-3 дена да си аут после секоја доза, значи 6 дена се на се и истото да го толкуваат доктори како нормална реакција ми е лудост :icon_lol:
Баш ги гледав бројките од израел, за тинејџери миокардит 1 во 3до 6000 случаи. Превисока бројка за вирус кој и онака тешко го фаќаат и не им прави никакви проблеми.
Malku neubo se izraziv. Mislev na neposakani reakcii od koi moze da se pocine. Neli toa e i slucajot so vakcinite.

Inace za vakcinite: Mal e brojot koi posle vakcinata se 1-2 dena vo aut. I toa kaj nekoj pocesto ima ka nekoj pomalce.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Malku neubo se izraziv. Mislev na neposakani reakcii od koi moze da se pocine. Neli toa e i slucajot so vakcinite.

Inace za vakcinite: Mal e brojot koi posle vakcinata se 1-2 dena vo aut. I toa kaj nekoj pocesto ima ka nekoj pomalce.
Мислам не е океј да се мешаат тие работи, ефектот на аналгин и парацетамол е реално доста слаб, со тоа и нуспојавите се послаби. Парацетамол се пие за воспаление после тренинг што се вика. Реакцијата од вакцината е далеку, далеку посилна.

Официјално од клиничките студии за фајзер е дека дури 40% од учесниците јавиле нусефект (што не е болење на рака). Така да не би рекол дека е мал број, а кај некој е позаебано кај некој полесно. Кај мене беше релативно лесно, ама не би сакал да идам на работа у таа состојба. Имам другари што се треселе ко куче цел ден :icon_lol:

Инаку ова што го прават моментално со вакцинирање на деца е крајно не етички, очигледно е дека новиве вакцини не се добри за нив индивидуално туку ги вакцинираат за да го стават вирусот под контрола и да ги заштитат постарите.А тие па самите нејкат да се вакцинираат:) Во петок има итен состанок на ФДА па баш ме интересира што ќе заклучат.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
183
Поени од реакции
237
ДАЛИ ДА СЕ ВАКЦИНИРАТЕ?
Претприемач и успешен бизнисмен во hi-tech, Steve Kirsch :

Јас секогаш се вакцинирам. Се вакцинирав наполно со Модерна вакцината. И моите три ќерки се наполно вакцинирани.
Неодамна осознав дека овие вакцини веројатно убиле барем 25 иљади Американци - податок кој го потврдив на три различни начини - и инвалидизирале или онеспособиле уште еден милион. И само сме на половина до финишот.....
Во овој текст ќе објаснам што научив и осознав откако се вакцинирав, што тотално ми го промени мислењето за вакциниве.......

 
Член од
10 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
48
Neli vishe nema virus? Eve stivnuva se
... NE sum antivakser no ne mi se dopagja prisilna vakcinacija.

Imam jak imunitet...
Posleden pat 3 dena nastinka mi bese pred 5 god, so koka kola i limon pominav :D zasto nekoj sega da (indirektno) me prinuduva da se vakciniram ili ako ne... separatizam do max... no travels... no normal life... ko na vremeto crncite sto ne smeele vo avtobus da vlezat... wtf...

My beloved ❤
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.108
Поени од реакции
10.410
ДАЛИ ДА СЕ ВАКЦИНИРАТЕ?
Претприемач и успешен бизнисмен во hi-tech, Steve Kirsch :

Јас секогаш се вакцинирам. Се вакцинирав наполно со Модерна вакцината. И моите три ќерки се наполно вакцинирани.
Неодамна осознав дека овие вакцини веројатно убиле барем 25 иљади Американци - податок кој го потврдив на три различни начини - и инвалидизирале или онеспособиле уште еден милион. И само сме на половина до финишот.....
Во овој текст ќе објаснам што научив и осознав откако се вакцинирав, што тотално ми го промени мислењето за вакциниве.......

И како преживеал?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
И како преживеал?
Манипулира со претпоставки батката. Бројката на умрени после вакцинација на VAERS е 5200 луѓе. Таа бројка е на смртни случаи од била каква причина вклучително и сообраќајна несреќа.

И плус си прави претпоставка за над просек 28.000 умрени од март наваму кои немаат точна причина за смртност и претпоставува дека се од вакцини.
 

ToXic_

Booyah!
Член од
19 март 2009
Мислења
275
Поени од реакции
196
Се вакцинирав со 2 дози од Пфајзер,освен некоја блага малаксаност и дремка после 2та вакцина друго не осетив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom