Може ли религии и вери да го НАДМУДРАТ Бог

  • Креатор на темата ateist
  • Време на започнување

pAnDa`

Original..
Член од
5 ноември 2009
Мислења
578
Поени од реакции
34
Мислам дека не би можеле да го надмудрат Бог. Сепак тој е најголемиот од сите нас..
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Знам дека сум off topic али ако не е тајна атеист, ти да не имаш студирано теологија?
 
A

ateist

Гостин
Мислам дека не би можеле да го надмудрат Бог. Сепак тој е најголемиот од сите нас..
епа тогаш зошто воопшто и постојат Исламот Правосавието Католицизмот и Протестантизмот ?
Тие се само евтина варијанта на Јудаизмот !

Знам дека сум off topic али ако не е тајна атеист, ти да не имаш студирано теологија?
да ептен си офф оти а за такви муабети има членски профил , пораки итн

абе цел живот малку е ако сум студирал теологија оти ако студирав Ислам Правиослав Католик Протестант и 5 животи ќе беа малку . Никогаш не сум се ниту запишувал а камоли студирал теологија .
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Site religii i veri se dopusteni od Bog. Zar moze nesto da se sluci bez nego?
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.656
Поени од реакции
4.713
абе цел живот малку е ако сум студирал теологија оти ако студирав Ислам Правиослав Католик Протестант и 5 животи ќе беа малку . Никогаш не сум се ниту запишувал а камоли студирал теологија .
се врати а :vozbud: ... во манастир да не беше до сега :pos:
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Дали ние верниците сме ти запнале да направиме верник од тебе?
Тврдам дека не.
Јас можам да тврдам поинаку. Ако некој случајно дознае дека сум неверник, ме јадат по темите во обид да ме преобратат (дали дека сум нерелигиозен или поради други работи).

Но, нема да ти дозволам да користиш таков речник према религиите во коишто 99% од членовите веруваат.
99% ??? Хахаха! Тешко да е така .... :pos2::pos2:
 
A

ateist

Гостин
Исаија:
66:3 Кој коле вол, исто е како да убива луѓе; кој жртвува јагне, исто е како да сече врат на куче. Кој принесува жртва, исто е како да принесува свинска крв; кој кади, исто е како да му се моли на идолот. Како што тие ги избраа своите патишта и на душите им се мили нивните гадости.

pazi ako opstestvoto stane takvo kupovni odnosi nema da ima!!! i nema da prodavaat!!

drugo pisuva delele spored potrebi znaci nekoj namerno bi mozel da ima na primer poveke deca pa taka da dobie poveke ili pak da posvoi deca za da dobie poveke e sega prasanjeto e dali ke se grizi za niv ili pak so visokot ke se obide da napravi nekoj biznis???
точно така куповни односи нема да има !
пари нема да има !

1 Тимотеј: 6:10 зашто парите се корен на секакви зла .

Матеј: 6:24 ”Никој не може да им служи на два господара; зашто или едниот ќе го мрази, а другиот ќе го љуби; или ќе му биде приврзан на едниот, а другиот ќе го презира. Не можете да им служите на Бога и на мамона.”

Лука: 16:13 Ниеден слуга не може да им служи на два господара; зашто, или едниот ќе го мрази, а другиот ќе го љуби; или ќе се приврзе кон едниот, а другиот ќе го презира. Не можете да Му служите на Бога и на мамона!”

мамон = бог на парите

а имало и злоупотреби како што велиш и тие не се криеле туку се решавале :

ако некој чергар сака повеќе деца ќе си ги рани , нема да бидат на товар на заедницата
никој нее должен да се скусува ради туѓа сексуална разузданост како што беше бивша сфрј која плаќаше за цело Косово секој вработен по 3% од плата а овие правеа демографска експлозија си практикуваа ислам - култ на плодноста неоти разбраа во какво хумано општество живеле .

Карактерна особина на простаците е туѓата добра волја да ја разбираат како слабост и како можност за злоупотреба која несмее да се пропушти ..

2 Солунјани: 3:11 Имено, слушаме дека некои меѓу вас живеат неуредно, ништо не работат, туку се занимаваат со празни работи.
3:12 На таквите им заповедаме и ги опоменуваме во Господа Исуса Христа да работат мирно и да го јадат својот леб.

колку ќе си сработи толку ! од свој труд .Нема помош од другите .
 
S

smart ass

Гостин
Јаботи).

99% ??? Хахаха! Тешко да е така .... :pos2::pos2:
Не ме сфаќајте грешно...ама стварно од 90-95% од форумџиите се религиозни Т.Е под дејство на религијата,а ние религиозни а ние атеистите сме тие-едни исти...вриеме:vozbud: углавно..

МОЖЕ АНКАТА КОЛКУ ВЕРНИЦИ КОЛКУ АТЕИСТИ??

Анонимна с разбира.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
не, Бог си глеа сеир на сите различно им се преставил на едни им рекол Јас сум Аллах, да ми се клањате, на друзи им рекол Јас сум Исус и бог и чуек да ми се крстите и на сите по ред различно, и сега нека си тепаат глаата чиј е правиот бог.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Матеј: 6:24 ”Никој не може да им служи на два господара; зашто или едниот ќе го мрази, а другиот ќе го љуби; или ќе му биде приврзан на едниот, а другиот ќе го презира. Не можете да им служите на Бога и на мамона.”

Лука: 16:13 Ниеден слуга не може да им служи на два господара; зашто, или едниот ќе го мрази, а другиот ќе го љуби; или ќе се приврзе кон едниот, а другиот ќе го презира. Не можете да Му служите на Бога и на мамона!”

мамон = бог на парите
Epa vo ova vreme denes, bas e sprotivnoto. Onie koi treba da ja sirat bozjata rec, da propovedaat niz narodot, i da pomagaat sekako, ne mozat toa da go pravat bez dzipovi od 100 000 evra i da kupuvaat razni zemjista na atraktivni lokacii. Nasite popovi mu sluzat na Bog (barem taka velat) i na mamona.......
 

Kajgana Shop

На врв Bottom