Може ли македонскиот маж самиот да издржува семејство денес?

Член од
3 јуни 2013
Мислења
329
Поени од реакции
218
Тоа е контра државните интереси. Праско вика арач се наплаќал за умирачка, сигурно државата сака да јадеме бело и да испоумреме па да ни собере смртарина.
Штета неам скенер да клам овде сметката. Баш на сметката пишит гробарина. И му викам на еден комшија демек аљ плашчат да знам како ојт та работа. И ми викат да да, морат то гробарина да се платит иначе горобот го откопвеле. Абе ојдена работа.
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Штета неам скенер да клам овде сметката. Баш на сметката пишит гробарина. И му викам на еден комшија демек аљ плашчат да знам како ојт та работа. И ми викат да да, морат то гробарина да се платит иначе горобот го откопвеле. Абе ојдена работа. И шо ќе најдет - празно пабурче ракија и пикавци или пак некоја цигара останата ак се снашла таму баба ми порано па не ги допушила цигарите.
Ова само за тазе одлогирани или мојт да ти ги вратет дома коските од прадеда ако не платиш гробарина?
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
329
Поени од реакции
218
Ова само за тазе одлогирани или мојт да ти ги вратет дома коските од прадеда ако не платиш гробарина?
Немат тука тазе нетазе. Секоја година ти пушчет сметка иљада и нешто динари мисљам беше.
Не прашвев многу за детаљи ама и да сакаш не мојш сите марифети да им ги разбериш. Зато си реков пубо бељата да не си ја барам со боринче и платив.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.898
Поени од реакции
36.500
Ако зема 1000 евра плата и нагоре.... да :)
 
T

Tamora

Гостин
Можи ако има голема плата ,ама зошто ?
Не би сакала да се лишам од потребата да одам на работа да се социјлизирам да имам колеги , се разбира откако ќе пораснат децата . Да заборавам кога косата ми е за фарбање и последен пат сум купила нешто со мои лично заработени пари. Не сакам да бидам очајна домаќнка која ќе го чека секој ден мажот , ќе му готви а тој со менаталитетот балкански да си мисли дека јас немам никаков придонес во фамилијата , дека машината пери а шпоретот готви :)
 
Член од
14 март 2015
Мислења
10
Поени од реакции
1
Не може сам да издржува семејство (4 члено) доколку припаѓа на работничката класа, доколку е сопственик на средства за производство може, но и тогаш зависи од тоа колку е успешен неговиот бизнис.
 
Член од
7 јуни 2017
Мислења
11
Поени од реакции
2
Во денешно време тешко е со 2 плати а не па со една ...нема шанси
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
4.722
Поени од реакции
15.677
Имаш луѓе со над 1000 евра+ примања месечно, зашто да не можат? Не само тоа, си одат на летувања, скијање, шетање ... Се зависи на која позиција си и колку можеш да кинеш од таа позиција.
Од друга страна, имаш фамилии каде и двајцата вработени не можат да се приближат до сумата на првиот.
Кој како се наместил, но има, и те како.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom