Може ли македонскиот маж самиот да издржува семејство денес?

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Vo Makedonija toa može da si go dozvolat samo zaposlenite *mažišta* vo javnata administracija i kaj državnite monopolisti sto ne rabotat ništo zimaat ubavi plati,rabotat od 8 do 15h i sekoj vikend si se doma. Možebi tuk tamu po nekoj privatnjak i mutibarič.
Ostanatite koi sto rmbaat ko crnci vo stopanskiot sektor bogami teško.
Е колку зимаат тие де ?
Од 350-1000 евра(од обичен наставник до директор на некоја агенција).Со 350 евра фамилија не се издржува,ти требаат сигурно едно 600-700 евра минимално.

Идеално е некои си 1000-1200 евра,а таа сума под државна капа скоро никој не ја зима.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
Без 1000 евровизиски во Скопје тешко се живее, а реално мал е бројот на луѓе кои што толку заработуваат. Под живеење подразбирам нормален живот а не преживување од први до први. Значи рата за кола или стан, еднаш годишно одмор, излегување барем еднаш на две недели, нормална храна и облека и редовно плаќање на комуналии
 
L

Luki Junior

Гостин
Дека бе 1 000 евра печале фамилија у Македонија (Заедно мажо и жената).
Как живејат тија човеци шо не печалат ни 500 евра заедно на месец?
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Дека бе 1 000 евра печале фамилија у Македонија (Заедно мажо и жената).
Как живејат тија човеци шо не печалат ни 500 евра заедно на месец?
Сељак, човекот вика редовно плаќање комуналии, затоа толку пари му требаат. Ти што ќе плаќаш, треварина?
 
L

Luki Junior

Гостин
Сељак, човекот вика редовно плаќање комуналии, затоа толку пари му требаат. Ти што ќе плаќаш, треварина?
А шо бе у село нема ли трошоци?
Секоја куќа има повеќе комуналии од едно станче од 50 квадрата дека шо прднеш и три дена смрде.
Градски педер со нежни дланки. :)
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
Што јас подразбирам под нормален живот:
Рата за кола/стан/викендичка -250 евра
Комуналии 150 евра (парно,струја,вода,зградарина,телефон,интернет,телевизија)
Храна,пијалок и хигиена 300 евра
Гардероба 100 евра
Бензин и одржување на колата 100 евра
Останати трошоци 100 евра (излегување во кино, во кафана, на кафе, нешто на страна за одмор)
Сума сумарум ете ги 1000 евра
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
А шо бе у село нема ли трошоци?
Секоја куќа има повеќе комуналии од едно станче од 50 квадрата дека шо прднеш и три дена смрде.
Градски педер со нежни дланки. :)
Јас имам дома 250 евра сметки само......без кредити плаќање.Чисто сметки што ми стигаат секој месец.Иако ни мојата фамилија не спаѓа во тие што имаат 1000 евра приходи месечно,имаме едно 800 евра.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
13
Поени од реакции
13
Се може ако се сака.
--- надополнето: 28 јуни 2013 во 13:25 ---
Има многу добри луѓе, јас лично познавам прекрасни татковци. Нема правила, какви мајки има - немајки. Ги охрабрувам татковците.
 
L

Luki Junior

Гостин
Јас имам дома 250 евра сметки само......без кредити плаќање.Чисто сметки што ми стигаат секој месец.Иако ни мојата фамилија не спаѓа во тие што имаат 1000 евра приходи месечно,имаме едно 800 евра.
На село има оште поголеми трошоци по дома за сметки.
А па ако има и 2-3 возила дома и механизација, и ојде магарето у зелките. ;)

И после биди земјоделец, оти македонија те вика. :D:D
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
329
Поени од реакции
218
Сељак, човекот вика редовно плаќање комуналии, затоа толку пари му требаат. Ти што ќе плаќаш, треварина?
Oстај то треварина. Со сиот ум кај нас во селоно гробарина ни воведоја за плаќање. Најозбилно.
--- надополнето: 1 јули 2013 во 23:32 ---
Дека бе 1 000 евра печале фамилија у Македонија (Заедно мажо и жената).
Как живејат тија човеци шо не печалат ни 500 евра заедно на месец?
Назаем, како поинаку. Дури еден ден не си ги спаковет куферите.
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Oстај то треварина. Со сиот ум кај нас во селоно гробарина ни воведоја за плаќање. Најозбилно.
Ам сам си крив, кој те терат да умираш. А мојт и да се исплатит Паско ако те откопат еден ден.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Сељак, човекот вика редовно плаќање комуналии, затоа толку пари му требаат. Ти што ќе плаќаш, треварина?
Змејко можи нема да ти се верува, ама имам еден пријател кој работи во Министерство за Пасишта (Го прашував да не има некое и за Смешно Одење, ама немало). Како и да е, овој на селаните им наплаќа за секоја овца и крава арач.
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Змејко можи нема да ти се верува, ама имам еден пријател кој работи во Министерство за Пасишта (Го прашував да не има некое и за Смешно Одење, ама немало). Како и да е, овој на селаните им наплаќа за секоја овца и крава арач.
Да му предложиш да воведе нова ставка за даночење вегетаријанци, ќе те земе помошник министер (нормално, ако имаш искуство со треви)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Да му предложиш да воведе нова ставка за даночење вегетаријанци, ќе те земе помошник министер (нормално, ако имаш искуство со треви)
Не се одбирам многу од таа работа, пример Мисирков може да биде министер за колоритна исхрана колку да не се бунат зелените. :P
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Не се одбирам многу од таа работа, пример Мисирков може да биде министер за колоритна исхрана колку да не се бунат зелените. :P
Тоа е контра државните интереси. Праско вика арач се наплаќал за умирачка, сигурно државата сака да јадеме бело и да испоумреме па да ни собере смртарина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom