Може ли македонскиот маж самиот да издржува семејство денес?

Член од
8 декември 2009
Мислења
702
Поени од реакции
528
Безусловна љубов има само од мајка кон дете и слични релации. Помеѓу луѓе со различна крв тоа е речиси невозможно на долги релации :)
Квиз прашање што нема директна врска со темата, ама има со безусловната љубов ;).
Во семејството, значи мајка, татко, синови и ќерки, криминалистиката има забележано случаи на убиства на сите релации (вклучувајќи и мајка да убие син) освен на една. Која?


П.С. Ова беше факт за Македонија до 1995. Некои викаат дека важи уште и дека важи и за други земји, ама за тоа не знам колку е точно:)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.622
Поени од реакции
38.501
Квиз прашање што нема директна врска со темата, ама има со безусловната љубов ;).
Во семејството, значи мајка, татко, синови и ќерки, криминалистиката има забележано случаи на убиства на сите релации (вклучувајќи и мајка да убие син) освен на една. Која?


П.С. Ова беше факт за Македонија до 1995. Некои викаат дека важи уште и дека важи и за други земји, ама за тоа не знам колку е точно:)
Татко да убие ќерка?
Сега во Тетово ја уби :D
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
702
Поени од реакции
528
Татко да убие ќерка?
Сега во Тетово ја уби :D
Немаше ни еден забележан случај сестра да убие брат :). Во сите други релации има барем по еден случај. Ова таму некаде до 95-та беше и официјална статистика, се надевам дека е уште така бидејќи е убав раритет.
Не ми текнува каде го слушнав ова прв пат, вториот пат знам дека го слушнав од овој г-дин.
http://www.zoominfo.com/p/Ferid-Muhic/127441058
Покасно го ставил тоа и во колумна
http://star.dnevnik.com.mk/default.aspx?pbroj=1284&stID=2147476415
а од регионот за сличен феномен се зборува и во Црна Гора
http://antenam.net/sajt/index.php/drutvo/14626-koliko-je-jaka-ljubav-sestre-prema-bratu

Чичко гугл вика дека ова не важи за Русија и САД, избаци и еден случај во Србија ама не ми се игра Шерлок па да одам во детали за нив.:D
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
4.732
Поени од реакции
5.821
Јок, условена е од ќотекот, нема ќотек - нема љубов :icon_lol:

Драга Баба Зора, жена тепа ли се?
Одговор:
Све може да се тепа само ако мало се потрудиш. Ево ја једна комшивка што сам ја имала, она стално цела беше тепана од ќотек и толко ќотек је јала, си мислиш да је ставиш на један кантар неја и ќотек – ќотек ќе превагне. Значи малко ако запнеш, за све има време.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.622
Поени од реакции
38.501
leandra, стварно си скептик. Зарем не е безусловна љубов онаа кај мазохистките кои кркаат ќотек од мажите?
Веќе ти одговориле, значи ако не ја тепаш таа нема да знае да функционира, таков и е кодот сас два шамара ја водиш низ живот сас љубов.
 
A

AnFem

Гостин
Веќе ти одговориле, значи ако не ја тепаш таа нема да знае да функционира, таков и е кодот сас два шамара ја водиш низ живот сас љубов.
Е да бе! Евреите ти го испрале мозокот... :cautious:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.622
Поени од реакции
38.501
Е да бе! Евреите ти го испрале мозокот... :cautious:
Кај знае Splendora; сама да размишља, прво прашува па пишува :icon_lol:
И заклучок на темава е неможит! Али има желба мора да се признае тоа, сака али неможе :)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.859
Поени од реакции
7.533
Значи стасавме до ќутекот :icon_lol:. Сериозно треба малку џубре да си оти од ѕвезди симнување можи некоја ѕвезда од гла да ти се удри....

Вака ќе и кажеш отворено фино културно искрено: Немој да си помислила со друг те заклав :icon_lol:.
 

Ulbrecht

Ајдеми Попуши
Член од
28 јануари 2013
Мислења
89
Поени од реакции
68
Не знам за остали лигуши, јас можам да издржувам фамилија. Проблем е да се најде поштена жена, која меѓу другото ќе биде добра домаќинка и мајка. Ама ете, све распуштеници се множат.
 
Член од
11 декември 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
1. Дали ако како маж имате доволно средства да го издржувате целото семејство, би и сугерирале на сопругата да батали работа и да се грижи за децата и домот. Од друга страна ако сте жена дали би го прифатиле тоа?

Хммм... нејзино право. Јас немам обичај да сугерирам, само кажувам мое мислење. А тоа би било, ако сака да седи дома со децата, слободно. Мое мислење е сепак дека треба или да работи нешто од дома, или макар негде да оди со скратено време. Не ради парите, туку поради разбивање на монотонија и промена на мисли. Но одлуката би била само нејзина.

2. Дали и покрај тоа што како маж заработувате доволно пари, повеќе би сакале сопругата да има своја кариера и да заработува?

Како што кажав, тоа е нејзина одлука. А моето мислење се состои во претходниот одговор.

4. Прашање до мажите. Мислите ли дека би можеле да стигнете до степен да го издржувате самите семејството?

Сакал - не сакал, сум до тој степен. Пеколно е тешко, се случува да работам и по 20 часа дневно (а да спијам само 4). Таквите периоди се ужасно тешки... Но има и периоди кога нема работа, па тогаш не е толку тешко, ама недостатокот на пари пак го прави ужасно тешко...
Како и да завртиш, заебан си ако во оваа држава треба сам да издржуваш семејство...

П.С: Ако темава заврши со констатација дека Евреите се криви, не ме кривете мене. - нормално дека Евреите се криви, а кој друг би бил? :)
 
На врв Bottom