Може ли да се излезе од Нато?

Член од
12 март 2009
Мислења
18.966
Поени од реакции
14.567
многу одамна, Франција излеззе од Нато но се врати по неколку години. Мислам дека и Грција по судирот со Турција околу островите излезе за кратко од Нато... Но сега еден мал но стратешки важен Исланд најавува референдум за излез од Нато ??

Promjena počinje na Islandu: Mlada ljevičarka Katrin Jakobsdottir izbacila je desničare s vlasti nakon četvrt stoljeća - najavljuje borbu protiv privatizacije, jačanje socijalnih službi, kooperativno bankarstvo i referendum o izlasku iz NATO-a
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.963
Поени од реакции
195.484
Кога ќе видам негде шокантна постирана вест на медиум од поднебјево, веднаш гуглам да видам дали е точна. Вака со брзо гуглање, никаде не видов дека планирала да излезат од НАТО, само ми дава дека нејзиното минато било полно со скандали.
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
многу одамна, Франција излеззе од Нато но се врати по неколку години. Мислам дека и Грција по судирот со Турција околу островите излезе за кратко од Нато... Но сега еден мал но стратешки важен Исланд најавува референдум за излез од Нато ??

Promjena počinje na Islandu: Mlada ljevičarka Katrin Jakobsdottir izbacila je desničare s vlasti nakon četvrt stoljeća - najavljuje borbu protiv privatizacije, jačanje socijalnih službi, kooperativno bankarstvo i referendum o izlasku iz NATO-a
Може да се излезе, бидејќи може да се влезе ;)
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
многу одамна, Франција излеззе од Нато но се врати по неколку години. Мислам дека и Грција по судирот со Турција околу островите излезе за кратко од Нато... Но сега еден мал но стратешки важен Исланд најавува референдум за излез од Нато ??

Promjena počinje na Islandu: Mlada ljevičarka Katrin Jakobsdottir izbacila je desničare s vlasti nakon četvrt stoljeća - najavljuje borbu protiv privatizacije, jačanje socijalnih službi, kooperativno bankarstvo i referendum o izlasku iz NATO-a
Извор, blabla.hr :ROFLMAO:

Не сериозно, шо е финтава со Хрватска.. репер живота а? :)

Инаку во контекст на темава.. не сум размислувал но мислам дека земја со целосно имплементирана воена структура по стандардите на НАТО, нит може нит би посакала да излезе од една таква заедница која гарантира за географските граници на секоја членка.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.966
Поени од реакции
14.567
и јас сум скептик дека мала држава може да излезе од Нато, посебно сега во ова заоштрена ситуација... Но Исланд и даде корпичка на ЕУ, уште пред неколку години, а исто напраи некој остри работи со банките и банкарите... пред се покажа единство и цврстина а и си ги гледа само своите интереси, нешто како Грција ама поуспешни се...
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.693
Поени од реакции
7.450
и јас сум скептик дека мала држава може да излезе од Нато, посебно сега во ова заоштрена ситуација... Но Исланд и даде корпичка на ЕУ, уште пред неколку години, а исто напраи некој остри работи со банките и банкарите... пред се покажа единство и цврстина а и си ги гледа само своите интереси, нешто како Грција ама поуспешни се...
Шо мислиш, дали може земја што ќе излезе од НАТО да влезе веднаш во Советскиот Сојуз?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.630
Поени од реакции
34.867
Што бара Исланд во НАТО, од кого ќе се бранат од поларните мечки?:icon_lol: Затоа ваљда мислат дека не им треба, ектра трошок им е.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.267
Поени од реакции
1.719
Ослободување од НАТО е многу тешко, скоро неможно. Главната грешка е што повеќето мислат дека пактот е за нивно добро, а не окупационен. НАТО е дел од НСП, една светска влада, една армија, една територија. Многу малку земји успеале да се ослободат од тоа зло, да не кажам никоја, Дегол проба но следеа неколку атентати врз него, или Грчка следеа црните полковници, или последно пучот во Турска.
Прочитајте малку за операција Гладио, колку терор направила во ЕУ, паравоени структури, атентати...
Првото е што се инфилтрираат во армијата и другите безбедносни структури, бесконечен избор за врбување на агенти лојални на нив, слободна логистика за за увоз на оружје и формирање на паравоени структури, примерно курди и уште дваесетина други во ЕУ, која и да е влада проба да се отклони од еврогеј вредностите, следуваат лоши работи.
Дефакто имаат американски аеродроми, забрана државата да проверува што доставуваат, каде доставуваат и на кого, не дека не може и по друг начин да се префрлат снајпери, да речеме за пучот во Киев, но е доста по тешко и поскапо.
Исто и за опремата на армијата, целта е повеќето земји да немаат своја силна армија, а да зависат од НАТО, тенденција е народот да не е војно обучен, за да неможе при нужда да направат масовна мобилизација, ниту имаат доволно оружје ниту персонал, така да САД со 1 милион армија вечно е хегемон и супериорен, башка на повеќето "сојузници" не продаваат ПВО и модерна авијација, тоа е вид гаранција ако потреба утре да може да го демократизираат бившиот сојузник.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.857
Поени од реакции
6.494
Што бара Исланд во НАТО, од кого ќе се бранат од поларните мечки?:icon_lol: Затоа ваљда мислат дека не им треба, ектра трошок им е.
Од поларната мечка Русија таа им е закана особено на Европските Нордиски земји ... на штрек се кутрите, дури и некој да прдне ќе си помислат дека готово Русите ги гаѓаат со балистички ракети ... Русија се бори самата себеси да се одржи во постоечките граници на онаа онолкава територија та им дошло уште да ја напаѓаат Полска, Финска, Шведска или пак островот Исланд !
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Rusija e sekgash dezhurna baba roga, osobeno za Polska i sitnata Baltichka Boranija. Postarite sigurno pametat koga skladirave brashno, sol, sheker kga Bugarija besha baba rogata.
 
Член од
21 јуни 2010
Мислења
165
Поени од реакции
39
Може да излезе од НАТО, тоа е индивидуална одлука на една земја, но мора да се знае дека ова доведува до сериозни економски и политички последици. Значително е потешко да се влезе во НАТО, бидејки тоа е колективна одлука со прифакање со апсолутен договор и следење на низа формални услови како што се, на пример, декларации за одбив од територијални претензии и декларации за добрососедски односи со други земји-членки.
 
Член од
3 септември 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Можда малку ќе ги бомбардираат ама нема проблем, ќе излезат :свиркам:
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.524
Поени од реакции
1.962
Си купуваш С-400 и сами ќе те исфрлат... посекако нема да можат НАТО авиони да летаат комотно... едноставно бескорисен му си тогаш!

TURSKA BI MOGLA BITI IZBAČENA IZ NATO-a: Iz Pentagona poručili da kupovinom ruskih sistema S-400 Turska ne može biti dio integrisanog sistema odbrane NATO saveza

http://www.globalcir.com/2017/11/15/turska-bi-mogla-biti-izbacena-iz-tttnato-a-iz-pentagona-porucili-da-kupovinom-ruskih-sistema-s-400-turska-ne-moze-biti-dio-integrisanog-sistema-odbrane-nato-a/
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.516
Поени од реакции
13.637
Samo kako potsetuvanje.....poslednata sredba na Erdogan so Putin traela poveke od 4 časa....defakto so ednata noga se nadvor na Nato
 

Kajgana Shop

На врв Bottom