Може ли Македонија да ги врати воопшто кредитите што ги зема?

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.629
Поени од реакции
38.554
^Ама ај кажи дали не сме најмалку задолжена земја во Европа?
Како што би рекла битларка многу подобри сме од една Германија.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.265
Поени од реакции
8.231
"Лудо е ова шо го правиме. Ние сме лудаци. За леб немаме, на чоколада трошиме." - Ставре, министер за финансии.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.467
Мој предлог е јавниов долг да се враќа од џебот на оние што кампуваат/мафтаа со знамиња во понеделникот. И така да е со возљубениците на секоја наредна влада. Па да видите како бројкиве ќе се поддотераат малце.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.629
Поени од реакции
38.554
Мој предлог е јавниов долг да се враќа од џебот на оние што кампуваат/мафтаа со знамиња во понеделникот. И така да е со возљубениците на секоја наредна влада. Па да видите како бројкиве ќе се поддотераат малце.
Закон да се воведе секој вмровец дупло да се одданочува. Чим им одговара политиката нека платат се. Што е должен 50% народ да плаќа милијарди јавен долг за работи кој не ги сака. Ете администрација нека ги плаќа со 50% плата.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.190
Закон да се воведе секој вмровец дупло да се одданочува. Чим им одговара политиката нека платат се. Што е должен 50% народ да плаќа милијарди јавен долг за работи кој не ги сака. Ете администрација нека ги плаќа со 50% плата.
А што мислиш ,дека сите тие кои беа на митингот на владата беа членови на ДПМНЕ?75% од тие што беа таму беа уценети,присилена администрација,просветни работници,социјалци,корисници на проектот самовработување итн.Тие не отишле таму од што сакаат,туку од што мораат.Тие што сакаа и отидоа по своја волја беа во неделата,дури и беа спречувани да отидат.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.988
Поени од реакции
11.154

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.467
А што мислиш ,дека сите тие кои беа на митингот на владата беа членови на ДПМНЕ?75% од тие што беа таму беа уценети,присилена администрација,просветни работници,социјалци,корисници на проектот самовработување итн.Тие не отишле таму од што сакаат,туку од што мораат.Тие што сакаа и отидоа по своја волја беа во неделата,дури и беа спречувани да отидат.
Да се соберат сите оние и да се приклучат на секојдневните протести, ќе нема каде да се бега. Ама колку што има натерани, толку има и прости. Какви седумдесет и пет, речи седумдесет и пет сакаат да земаат 300 евра за клати врата,останатото е натерано.

Бранчез знам дека ние ќе го плаќаме, многу логично, само мислев оние што се пењават за властодршциве да си плаќаат, пошо нели, поддржуваат. Еве Леа вика дупло, паметна ствар.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.539
Колку и да сакам да се сложам сепак долг(и)от ќе остане за народот

http://24vesti.mk/mozhno-e-poskapuvanje-na-strujata-od-juli
Веројатно...
Минатата година струјата поскапе бидејќи се намали потрошувачката
И оваа година исто не чека
Лепотаните од регулаторна вака ја одредуваат цената на струјата:
ЕВН бара вкупно толку и толку пари - и лепoтаните ја делат оваа сума на потрошените киловатчасови
Ако трошиме помалку - струјата мора да поскапи за да ЕВН собере пари колку и треба
Оваа година потрошувчката на струја е намалена преку 10%‘, затоа очекувајте поголемо поскапување
Единствен спас е да ја сменат Регулаторна, ама таму се лепотани - „ Експерти “ кои припаѓаат на таа и таа „ политичка опција “ и такви никој не може да смени. Ако нешто речеш против лепотаните веднаш ќе те направат „ пета колона “ „ соросоиди “ и тн.
 
Последно уредено:

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.629
Поени од реакции
38.554
А што мислиш ,дека сите тие кои беа на митингот на владата беа членови на ДПМНЕ?75% од тие што беа таму беа уценети,присилена администрација,просветни работници,социјалци,корисници на проектот самовработување итн.Тие не отишле таму од што сакаат,туку од што мораат.Тие што сакаа и отидоа по своја волја беа во неделата,дури и беа спречувани да отидат.
А кога молеа по штабски врати да ги примат во администрација кој ги присили? На државен грб плата се знае дека ќе ти фрлаат смоки кога ќе минеш на митинзи заграден во трло. Сите до еден тврдам дека се во администрација, чекачи пред администрација или фамилија на администрација. Земја со одвај дали има милион и половина жители, работоспособно да има одвај 800.000 да има администрација 500.000 во случај за набљудување треба да не земат.

Не само да бидат спречувани, туку и со камшик треба да ги тепа. Ради нив и нивната поддршка сите ние ни криви ни должни кои не сме на државна цицка треба милијарди долгови да враќаме. Пола плата нека им иде на долгови. Апел до следната влада платата да им ја намали на 1500 денари колку што е и социјалната помош.
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.236
Поени од реакции
1.644
А кога молеа по штабски врати да ги примат во администрација кој ги присили? На државен грб плата се знае дека ќе ти фрлаат смоки кога ќе минеш на митинзи заграден во трло. Сите до еден тврдам дека се во администрација, чекачи пред администрација или фамилија на администрација. Земја со одвај дали има милион и половина жители, работоспособно да има одвај 800.000 да има администрација 500.000 во случај за набљудување треба да не земат.

Не само да бидат спречувани, туку и со камшик треба да ги тепа. Ради нив и нивната поддршка сите ние ни криви ни должни кои не сме на државна цицка треба милијарди долгови да враќаме. Пола плата нека им иде на долгови. Апел до следната влада платата да им ја намали на 1500 денари колку што е и социјалната помош.

Potpolno se slagam so mislenjevo ali leandra tuka kaj nas imas nekoi opcii zboram za nas obicnite
ili da vadis bg pasos i da begas
ili so nas da rabotis na brod ili dubai za 1000 evra plata
ili da bides partiski opredelen da trcas za partijata za da vodis nekoj si normalen zivot tuka
ili da bides navistina PATRIOT i relist i da stradas da bides neprtiski opredelen i da se nadas deka bez luge baz nikoj da te podbutne ke uspees vaka ke uspees so 12000 mesecno plata kaj nekoj privatnjak i godisno ako se pogodi dobar ke ti nakacuva po 200 den na plata i na kraj na godina ke te kazni zosto ne si iscistil nekoe mesto edno 100 evra ali bitno sovesta ke ti bide cista i ke bides stvarno patriot a ke stradas cel zivot toa e realnosta

Sekoja cest na ikjslucocite koi retko gi ima koi navistina go imaat fakultetot i znaenjeto i poradi toa sto go imaat znaenjeto imaat opcii da rabotat kaj sakaat
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Ајде вака сега да МАКАТА ве натерала да ги кажето своите проблеми :

Ама ајде малце да ги видиме и добрите страни:

1)Зошто мислите дека Владата мора да се задолжува и постојано да ги црпи државните ресурси за непрофитабилни проекти и тоа да помине без контрола со АМИН

2)Зошто мислите дека Премиерот може да биде повеќе од 8 години на иста функција во Државата или министрите да тераат до крај или се да биде по нивно

3)Зошто мислите дека платата во приватниот сектор секогаш ќе биде 12000денари и че немате за трошење пари или постојано ќе останувате до 5 саат на работа и никој нема да го плати вашиот труд

На запад свеста е многу поголема от нашата ама луѓето таму се договараат за заеднички ставови,стандарди и правила на игра

А ние Македонците сме завидливи ,расипани и неработници и плус се додворуваме постојано на иста група на политичари

Грујо го проучил менталитет на народот многу добро и сфатил дека со Баграта мораш да се однесуваш како со стока наместо со достоинство.така повеќе ќе те цени.

Значи престанете да плачете или кукате јасно кажете си ги своите ставови и стандарите ќе дојдат.

Има многу Македонци што сакаат да се вратат тука да инвестираат долгорчно и да и помогнат на Македонија ама не можат бидејќи ние само дрвиме за политика.


Второ зошто не отворите тема укинавање или редукција на трошоците на државата и бенефиции или ингеренции на политичарите.
 
Член од
29 јануари 2011
Мислења
397
Поени од реакции
219
Има инфлација за скоро валда а.. Незнам што не објавуват сеуште.. нешто пари донеселе нови
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.003
Ако не може да ги врати нема да зима.
Пари имало и ќе има уште повеќе.
Кој не е способен да направи само кука и плука па се живо и диво му е круво што е неспособен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom