Модуларен прочистувач на воздух со помош на вода

Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Тоа е мојата нај нова иновација за која што имам направено прото тип и беше претставен и презентиран на саемот Технома на штандот на Макинова оваа година.Истиот филтер е многу ефикасен и ја абсорбира целата прашина што се наоѓа во затворена просторија а истовременно врши и освежување на воздухот а може да се додаде и ароматичен мирис на воздухот.Во секој момент со примената на овој филтер во вашиот дом на вашето работно место ќе се осеќате како да сте на одмор на планина.Истиот може да оди на продажба ако има некој заинтересиран и нека прати приватна попрака.
AKTUELNOSTI-INOVACII-INOVATORI SO VOJO USEVSKI ...
upload_2015-11-7_18-43-58.jpeg ▶ 7:21
https://www.youtube.com/watch?v=BILW0bjkHEU
Oct 19, 2015 - Uploaded by AMAZON TELEVIZIJA SKOPJE
AKTUELNOSTI-INOVACII-INOVATORI SO VOJO USEVSKI...NA ATV. AMAZON TELEVIZIJA SKOPJE. SubscribeSubscribedUnsubscribe 00.
Missing: facebook
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Војо ти си предание! И јас сум сигурен дека кога ќе починеш ќе станеш легенда!
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Може нешто повеќе околу принципот на работа? Колкава е ефикасноста? Далиимате некои мерења извршено?
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Војо ти си предание! И јас сум сигурен дека кога ќе починеш ќе станеш легенда!
Аплицирав во Фондот за иновации за градба на машината за производство на Енергија без согорливи Енергенси а позади проектот застана Машинскиот факултет или еден редовен професор и еден професор доктор кој го назначив и менаџер на проектот од МФС.И ако и сега не помине проектот значи Европа нема да му даде виза.Н о се стеснува кругот и сум убеден дека овој пат ќе успејам со мојата фирма ЕМ ЕНЕРГИЈА[DOUBLEPOST=1446923873][/DOUBLEPOST]
Може нешто повеќе околу принципот на работа? Колкава е ефикасноста? Далиимате некои мерења извршено?
Ефикасноста е многу голема бидејки и димот и миризбата од пушење цигари го абсорбира а планираме преку Сојузот на иноватори да понудиме на хидро метеролошки завод да извршат мерење.Но јас гарантирам дека и нај малата честичка во воздухот кој поминува преку филтерот нема теоретски шанси да излезе пофторно надвор од кутијатабидејки три удара на воздухот во водата и мора да се залепи за истата а со сигурност и ПИ ЕМ 10 честичките што се канцерогенни ги фаќа водата.Истиот филтер може да се приклучи и на големите загадувачи на воздухот и тоа да го фати загадениот воздух уште на почетокот на оџакот на пример оџаците што се на котларите може повеќе филтри да го прочистат целиот загаден воздух што сега го испуштаат .
 
Последно уредено:
Член од
25 мај 2015
Мислења
20
Поени од реакции
7
со перпетум мобилето шо бидна, го патентира?
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
со перпетум мобилето шо бидна, го патентира?
Перпетуум мобилето е патентирано а денеска го земав и решението од Државниот Завод За Индустриска Сопственост за признаен Патент.Истата машина се вика ПОСТРОЈКА КОЈА Е ПОГОНУВАНА ОД СОПСТВЕНАТА РОТАЦИОНА ТЕЖИНА И ЕДНАШ ВНЕСЕНА ТЕЧНОСТ со ознака МКП F 03B 17/00, 7/00 int.CI.8. Правото на патентот е впишано во регистарот под број 905841 на име Ушевски Војо како пронајдувач.По детално ке се запознаете кога излезе гласникот на ДЗЗИС.Истата е во групата на наводен перпетуум мобиле но кога се направи прото тип ќе се докаже дека нее наводен туку вистинско и откриена загатката што ја отфрлила Науката како не возможна машина која би профункционирала.Ако некој смета дека тоа што го објавувам и зборувам е не вистина може да поднесе приговор до Управниот суд на РМ да го оспори издаденото решение како нешто не возможно а ако сакате известете го и МАНУ или Машински Факултет и они нека пробаат да го оспорат решението но предходно да им ги дадам целата документација со проектот и ако успеат да најдат една забелешка ќе им симнам капа и пред нив јас ќе ги искинам сите документи што ги поседувам.Инаку оваа машина е за производство на струја од повеќе мега вати или гига вати или за индустријата а за мало продажба од 1kw - 1mw ќе требе да вметнам ново решение на оваа машина со нова пријава бидејќи ќе биде малку по различно од оваа машина или решение.Но за тоа по тоа а планирам да направам и прото тип од 1.5kw што ќе ме кошта около 4 илјади евра а требе да ги врати парите за 3 години а после е се екстра и нема да загадува или работи со еднаш вложена енергија а ако се расипе или промена на дел тоа е плус трошок или кога се сервисира се полни со вода и ќе тера пак.Друго што да ви кажам нека ние со среќа а Македонија требе да го искористи тој пронајдок меѓу народно а не да слуша и да извршува меѓу народни задачи туку требе да им рече СТОП и да им продаваме струја или Енергија или лиценца на такви машини и тогаш ќе се разрешат сите проблеми што го притискаат човештвото.ПОЗДРАВ
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2008
Мислења
867
Поени од реакции
79
Еве го Патентот за филтерот или МОДУЛАРЕН ПРОЧИСТУВАЧ НА ВОЗДУХ СО ПОМОШ НА ВОДА и ако сака некој да го купи може да го порача на usevski@yahoo.com или на телефон 075 257 102 .Значи ја чисти домашната прашина и е корисен за луѓе кои се алергични на таквата прашина а и за сите други а исто временно го навлажнува и воздухот а може во водата да се стави и средство за арома или некој мирис.Истиот е направен од инокс а за една соба е доволно еден и чини 6000 денари .Уhttp://www.ippo.gov.mk/docs/xFiles/gazeta/GL-1-2017/GL-1-2017.pdf Ушевски Војо на страна бр 5 од овој гласник.ПОЗДРАВ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom