Модуларен прочистувач на воздух со помош на вода

Дискусија во форумот 'Наука и технологија' започната од Vojo Ushevski, 7 ноември 2015.

 1. Vojo Ushevski

  Vojo Ushevski

  Член од:
  25 декември 2008
  Мислења:
  756
  Допаѓања:
  43
  Тоа е мојата нај нова иновација за која што имам направено прото тип и беше претставен и презентиран на саемот Технома на штандот на Макинова оваа година.Истиот филтер е многу ефикасен и ја абсорбира целата прашина што се наоѓа во затворена просторија а истовременно врши и освежување на воздухот а може да се додаде и ароматичен мирис на воздухот.Во секој момент со примената на овој филтер во вашиот дом на вашето работно место ќе се осеќате како да сте на одмор на планина.Истиот може да оди на продажба ако има некој заинтересиран и нека прати приватна попрака.
  AKTUELNOSTI-INOVACII-INOVATORI SO VOJO USEVSKI ...
  upload_2015-11-7_18-43-58.jpeg ▶ 7:21
  https://www.youtube.com/watch?v=BILW0bjkHEU
  Oct 19, 2015 - Uploaded by AMAZON TELEVIZIJA SKOPJE
  AKTUELNOSTI-INOVACII-INOVATORI SO VOJO USEVSKI...NA ATV. AMAZON TELEVIZIJA SKOPJE. SubscribeSubscribedUnsubscribe 00.
  Missing: facebook
   
  На Elfeit, Кеплер, Dr.House и уште 5 други им се допаѓа ова.
 2. GoD.HateUSaLL

  GoD.HateUSaLL Фар акрос д диштанс

  Член од:
  30 март 2008
  Мислења:
  8.263
  Допаѓања:
  8.208
  Војо ти си предание! И јас сум сигурен дека кога ќе починеш ќе станеш легенда!
   
 3. Xibalba

  Xibalba Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.637
  Допаѓања:
  9.996
  Колкав е попустот за модератори?
   
 4. kviki

  kviki

  Член од:
  14 јуни 2008
  Мислења:
  1.369
  Допаѓања:
  1.069
  Може нешто повеќе околу принципот на работа? Колкава е ефикасноста? Далиимате некои мерења извршено?
   
 5. Vojo Ushevski

  Vojo Ushevski

  Член од:
  25 декември 2008
  Мислења:
  756
  Допаѓања:
  43
  Аплицирав во Фондот за иновации за градба на машината за производство на Енергија без согорливи Енергенси а позади проектот застана Машинскиот факултет или еден редовен професор и еден професор доктор кој го назначив и менаџер на проектот од МФС.И ако и сега не помине проектот значи Европа нема да му даде виза.Н о се стеснува кругот и сум убеден дека овој пат ќе успејам со мојата фирма ЕМ ЕНЕРГИЈА
  --- Споено дупло мислење, 7 ноември 2015 ---
  Ефикасноста е многу голема бидејки и димот и миризбата од пушење цигари го абсорбира а планираме преку Сојузот на иноватори да понудиме на хидро метеролошки завод да извршат мерење.Но јас гарантирам дека и нај малата честичка во воздухот кој поминува преку филтерот нема теоретски шанси да излезе пофторно надвор од кутијатабидејки три удара на воздухот во водата и мора да се залепи за истата а со сигурност и ПИ ЕМ 10 честичките што се канцерогенни ги фаќа водата.Истиот филтер може да се приклучи и на големите загадувачи на воздухот и тоа да го фати загадениот воздух уште на почетокот на оџакот на пример оџаците што се на котларите може повеќе филтри да го прочистат целиот загаден воздух што сега го испуштаат .
   
  Последно уредено: 7 ноември 2015
 6. meth

  meth

  Член од:
  25 мај 2015
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  7
  со перпетум мобилето шо бидна, го патентира?
   
 7. Vojo Ushevski

  Vojo Ushevski

  Член од:
  25 декември 2008
  Мислења:
  756
  Допаѓања:
  43
  Перпетуум мобилето е патентирано а денеска го земав и решението од Државниот Завод За Индустриска Сопственост за признаен Патент.Истата машина се вика ПОСТРОЈКА КОЈА Е ПОГОНУВАНА ОД СОПСТВЕНАТА РОТАЦИОНА ТЕЖИНА И ЕДНАШ ВНЕСЕНА ТЕЧНОСТ со ознака МКП F 03B 17/00, 7/00 int.CI.8. Правото на патентот е впишано во регистарот под број 905841 на име Ушевски Војо како пронајдувач.По детално ке се запознаете кога излезе гласникот на ДЗЗИС.Истата е во групата на наводен перпетуум мобиле но кога се направи прото тип ќе се докаже дека нее наводен туку вистинско и откриена загатката што ја отфрлила Науката како не возможна машина која би профункционирала.Ако некој смета дека тоа што го објавувам и зборувам е не вистина може да поднесе приговор до Управниот суд на РМ да го оспори издаденото решение како нешто не возможно а ако сакате известете го и МАНУ или Машински Факултет и они нека пробаат да го оспорат решението но предходно да им ги дадам целата документација со проектот и ако успеат да најдат една забелешка ќе им симнам капа и пред нив јас ќе ги искинам сите документи што ги поседувам.Инаку оваа машина е за производство на струја од повеќе мега вати или гига вати или за индустријата а за мало продажба од 1kw - 1mw ќе требе да вметнам ново решение на оваа машина со нова пријава бидејќи ќе биде малку по различно од оваа машина или решение.Но за тоа по тоа а планирам да направам и прото тип од 1.5kw што ќе ме кошта около 4 илјади евра а требе да ги врати парите за 3 години а после е се екстра и нема да загадува или работи со еднаш вложена енергија а ако се расипе или промена на дел тоа е плус трошок или кога се сервисира се полни со вода и ќе тера пак.Друго што да ви кажам нека ние со среќа а Македонија требе да го искористи тој пронајдок меѓу народно а не да слуша и да извршува меѓу народни задачи туку требе да им рече СТОП и да им продаваме струја или Енергија или лиценца на такви машини и тогаш ќе се разрешат сите проблеми што го притискаат човештвото.ПОЗДРАВ
   
  Последно уредено: 10 февруари 2016
  На Elfeit и Bafra им се допаѓа ова.
 8. Vojo Ushevski

  Vojo Ushevski

  Член од:
  25 декември 2008
  Мислења:
  756
  Допаѓања:
  43
  Еве го Патентот за филтерот или МОДУЛАРЕН ПРОЧИСТУВАЧ НА ВОЗДУХ СО ПОМОШ НА ВОДА и ако сака некој да го купи може да го порача на usevski@yahoo.com или на телефон 075 257 102 .Значи ја чисти домашната прашина и е корисен за луѓе кои се алергични на таквата прашина а и за сите други а исто временно го навлажнува и воздухот а може во водата да се стави и средство за арома или некој мирис.Истиот е направен од инокс а за една соба е доволно еден и чини 6000 денари .Уhttp://www.ippo.gov.mk/docs/xFiles/gazeta/GL-1-2017/GL-1-2017.pdf Ушевски Војо на страна бр 5 од овој гласник.ПОЗДРАВ
   

Сподели преку: