Модни трендови

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
5.531
Поени од реакции
10.490
Секоја година, институтот за бои „Пантоне“ ги истакнува врвните сезонски бои кои ќе бидат застапени на пистата, ја избира бојата на годината, ги предвидува глобалните трендови на боите и ги советува компаниите за бојата на визуелниот идентитет на производот и марката. Преку предвидувања на сезонски тренд, психологија на бои и консултации со бои, Институтот за бои соработува со глобални брендови за ефикасно искористување на моќта, психологијата и емоциите на бојата во нивната стратегија за дизајн.

PANTONE 17-5104 Ultimate Grey + PANTONE 13-0647 Illuminating, две независни бои што истакнуваат како различни елементи се здружуваат за да се поддржат едни со други, најдобро го изразуваат расположението за Pantone Color of the Year 2021. Практично и цврсто, истовремено и затоплување и оптимизам, унијата на PANTONE 17-5104 Ultimate Grey + PANTONE 13-0647 Illuminating е едно од силата и позитивноста. Тоа е приказна за бојата која содржи подлабоки чувства на размислување со ветување за нешто сончево и пријателско.

. 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
5.531
Поени од реакции
10.490
МОДНА НЕДЕЛА ЊУ ЈОРКProenza Schuler

Колекција полна со ребрести плетени алишта, лелеави миди фустани и здолништа на преклоп, потврда на нивните иконски претходни колекции, играјќи си со спојот на мека плетена облека и остри линии.

1CC83A14-85EC-4079-A92C-93BB6A774822.jpeg 68BE4295-C736-45EE-A2E3-36EEBAEFDE89.jpeg 290BBE33-3D3C-4DC2-A24F-D339357BD0D1.jpeg 2990C962-281A-4DEA-BF02-95E2D3C4CE0C.jpeg
Anna Sui

Ана Суи се претстави со креативна соработка оваа сезона, прилагодувајќи го, како што вели, „црно-белиот момент во боја“. Таа се сврте кон Бирди Пирл за да омбре плетени џемпери, Ана Кастелано за рачно обоен деним, Моника Форсберг да слика на прекршено кадифе. Презентирана преку look book, соработката и презентацијата е поглед на она што следува.


FB5C3561-ABE2-48F4-8128-250B4628AA75.jpeg

0F4600B2-A109-4BE3-A5EF-4E7BCFB41CF2.jpeg

381784E2-4576-441A-A180-4A25B0496AB4.jpeg

36AFFB33-3D23-440C-BA47-D75F08C2CC93.jpeg
Автоматски споено мислење:

Rebecca Minkoff

Колекцијата е инспирирана од стилот бохо. Составена од макси фустани, штампани лелеави горни делови со шорцеви и перфорирани горни делови со тесни кожни панталони.

E0203340-0CE1-447D-BE57-51A310BF398B.jpeg

37D6D9A9-CD4D-4C3E-84BD-EB54365FAA5D.jpeg

16A50AC6-24CD-43AF-BEB3-DE5CCC9E5BFF.jpeg

BE85D1A0-62AC-4F09-8116-BE8FC8848AB8.jpeg
Автоматски споено мислење:

Victoria Beckham

Викторија Бекам се претстави со практична колекција, што дебитираше во формат на look book оваа сезона, откажувајќи се од презентацијата. Викторија: „Јас сум за создавање облека што луѓето сакаат да ја носат и навистина можат да ја носат“.

6595B519-7DFF-4E4C-84CB-AECF9909C192.jpeg

24DF26DF-97A8-4BFB-A2AE-16396321AE51.jpeg

081A0377-74D1-499F-9336-B62F44FCE9E4.jpeg

C98123D7-9596-4B79-B83B-7549F157B524.jpeg
Автоматски споено мислење:

Ulla Johnson

Колекцијата на Џонсон беше преполна со храбри бои, светли отпечатоци и лелеави силуети кои најавуваат надежна иднина.

7B0D1A3E-A40E-45EC-B1FF-4A70DEA81271.jpeg

AEBDA052-85D1-49B0-B98E-14E58BB59D7C.jpeg

D32446C4-ED20-43EC-963B-25C30BB730C9.jpeg

AD73AD4D-FF56-409F-8783-5A96FF329A25.jpeg
Автоматски споено мислење:

Jonathan Simkhai


Колекцијата Симхаи беше инспирирана од сликите на Кит Харинг и фотографијата од Ценг Квонг Чи. Оттаму доаѓаат парчињата со рачно изработената чипка. Презентирани со look book, наместо презентација во живо, изгледот на Симхај е исто така сплет на спротивно материјали, без разлика дали се работи за ребрести плетени алишта и луксузна свила, или велур и памучно хеклање.

CE0197BA-D889-4C3C-AF13-F6EFF2B668BF.jpeg

881CBD91-65B6-4CDD-BCEC-DB14E0CA53D3.jpeg

57C35F2D-DBE1-4ED1-8BB4-035205FC5F31.jpeg

794017E0-879B-404B-8137-E5D21D116978.jpeg
Автоматски споено мислење:

Gabriela HeartsВо колекцијата се забележуваат комплетите со плетени здолништа, долгите палта и огромни намет
Дизајнерот исто така се движи кон еколошки модел. Минатата година, 40% од материјалите што ги користеше Херст беа рециклирани, со цел да достигнат 50% за 2021 година.

FF9F89AE-6B1A-485D-9C6B-7F8210BD8EC8.jpeg

8CD8C712-9E25-4AA1-B591-D0BBB6B4AFFB.jpeg

E61E1366-0B78-48D0-ABD2-712682E5EAB6.jpeg

1E77F4B1-85C3-4725-9E32-BDA919939BF7.jpeg
Автоматски споено мислење:

Zimmermann

Оваа сезона, Зимерман беше инспириран од 70-тите години повеќе од кога било. Брендот ги покажа своите иконски лелеави фустани, изработени од координирани и контрастни цветни патерни со прекрасни везени шари. Но, беа застапени и карирани костуми, свилени кошули и ѕвонарки, стилизирани со долги палта и кожни јакни.

A2E799AA-07E0-4C73-93F6-A82690B59F82.jpeg

5F9C7FD4-9E04-4FBF-898D-F10375688B9C.jpeg

63F284FC-AE37-4D95-BE93-EE52F97A8D82.jpeg

D46A9371-4066-480B-A5E9-870DC7B06E92.jpeg
 
Последно уредено:

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
3.983
Поени од реакции
11.661
Секоја година, институтот за бои „Пантоне“ ги истакнува врвните сезонски бои кои ќе бидат застапени на пистата, ја избира бојата на годината, ги предвидува глобалните трендови на боите и ги советува компаниите за бојата на визуелниот идентитет на производот и марката. Преку предвидувања на сезонски тренд, психологија на бои и консултации со бои, Институтот за бои соработува со глобални брендови за ефикасно искористување на моќта, психологијата и емоциите на бојата во нивната стратегија за дизајн.

PANTONE 17-5104 Ultimate Grey + PANTONE 13-0647 Illuminating, две независни бои што истакнуваат како различни елементи се здружуваат за да се поддржат едни со други, најдобро го изразуваат расположението за Pantone Color of the Year 2021. Практично и цврсто, истовремено и затоплување и оптимизам, унијата на PANTONE 17-5104 Ultimate Grey + PANTONE 13-0647 Illuminating е едно од силата и позитивноста. Тоа е приказна за бојата која содржи подлабоки чувства на размислување со ветување за нешто сончево и пријателско.

.Од секогаш сум ја сакал комбинацијата на овие нијанси на овие две бои!
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
5.531
Поени од реакции
10.490
По кој критериуми се бираат боите,од секогаш ми било интересно?
Има специјални маркетинг агенции кои работат на тоа, одредуваат бои кои би биле во мода што после се прифатени од модните дизајнери. После нив сите други правци на дизајн ги употребуваат тие бои. Pantone е една таква фирма, но нуди само идни можни комбинации. После секој дизајнер ги употребува во комбинација со боите по кој е познат. На пример Фенди употребува пастелни бои, за Версаче типични се силни бои
Автоматски споено мислење:

Новитети што останаа запамтени од модната недела во Њу Јорк:

1. Adobe
Боја наречена adobe од компанијата Pantone, боја на глина, доминираше во скоро сите колекции во Њу Јорк
CAE4A372-CECA-458D-9276-094025CC4E96.jpeg D38DDF21-02FA-4D45-949B-5253FF1A552E.jpeg FABC80DF-893B-4BC0-9FC4-5D590586BA8F.jpeg


2. Кломпи
Иако до сега важеа за грди, на модната недела во Њу Јорк беа хит
159AAAA2-187A-4382-AD95-C3529BAD55F3.jpeg 295310DE-6199-4F59-AEAB-E52966ACEDC1.jpeg 1A886B42-5931-4517-A985-644F98BF9603.jpeg


3.Изгужвано кадифе
Иако делува како да е од 2005та сепак овој вид на кадифе може да се комбинира од опуштено до свечено издание и поради тоа е се поупотребувано 0161F7A8-79D5-427B-BD8E-D69D6685D7AC.jpeg 1C472C03-F72C-4DBF-997A-B17EF8E41062.jpeg AF0958F1-F4D2-4F99-BAB6-83171B2BE7A1.jpeg
4. Модерен гранџ
Веќе подолго време се употребуваат ноти на панк во модата, сега се модернизираат и гранџ елементи
76252555-F27B-4CA8-9B5E-D8CF05D5217F.jpeg 32DF77E5-1F1A-4918-AA3C-3F125E3B87EB.jpeg F2A43826-6EE3-4C95-86A6-5C6B4D0C3A0C.jpeg5. Color-blocking
Употреба на бои кои се спротивни, различни и чудни за во иста комбинација. Во случајов расте употребата на црвена во комбинација со розева боја
24D716D7-C1C8-489C-A504-E0B2AE4D3D20.jpeg F0704338-1C61-44EB-996D-D82837E59FA3.jpeg 871ACDF2-EE02-4AAA-92BD-09E5BF0A6AEB.jpeg6. Силни зелени тонови
Најзастапена е “халуциногената зелена” во комбинација со специфични принтови и материјали
C8FEDC7F-F58E-4862-933D-D6F82014FF23.jpeg 7BF98B4F-05CB-4F21-8693-5B74AEE40533.jpeg A53B1617-AF20-4EDA-B304-5AB69883D268.jpeg
Автоматски споено мислење:

7. Хеланки
Шарени хеланки со и без ногавици се враќаат во мода
Прегледај го приврзокот 285452Прегледај го приврзокот 285453 EBFC007F-B8C3-49DD-8D18-91140A20F578.jpeg B4375767-8542-49E3-AB87-63F4398B1FDF.jpeg 140290CE-824F-40F5-8A60-C6652C767C17.jpeg8. Плетени елеци
Со везени детали, геометриски форми, еднобојни или шарени, елеците се враќаат во мода
666A0DB1-2EFB-4357-BDE3-2E8C08AAD21F.jpeg 4387D907-D4E7-4975-B0A4-3D825A161575.jpeg 1357E2C5-242F-417F-884A-B02B1B3E422A.jpeg9. Western
Каобојскиот стил се враќа во мода иако во нормални граници
645B1A93-1F99-4329-AF9A-95ABE45EA8B2.jpeg F9705047-385C-432F-8AA3-A460A015F21F.jpeg 90EE436E-B733-443D-8DB6-49A189D78743.jpeg
 
Последно уредено:

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
3.983
Поени од реакции
11.661
Има специјални маркетинг агенции кои работат на тоа, одредуваат бои кои би биле во мода што после се прифатени од модните дизајнери. После нив сите други правци на дизајн ги употребуваат тие бои. Pantone е една таква фирма, но нуди само идни можни комбинации. После секој дизајнер ги употребува во комбинација со боите по кој е познат. На пример Фенди употребува пастелни бои, за Версаче типични се силни бои
Автоматски споено мислење:

Новитети што останаа запамтени од модната недела во Њу Јорк:

1. Adobe
Боја наречена adobe од компанијата Pantone, боја на глина, доминираше во скоро сите колекции во Њу Јорк
Прегледај го приврзокот 285433Прегледај го приврзокот 285434Прегледај го приврзокот 285435


2. Кломпи
Иако до сега важеа за грди, на модната недела во Њу Јорк беа хит
Прегледај го приврзокот 285438Прегледај го приврзокот 285437Прегледај го приврзокот 285436


3.Изгужвано кадифе
Иако делува како да е од 2005та сепак овој вид на кадифе може да се комбинира од опуштено до свечено издание и поради тоа е се поупотребуваноПрегледај го приврзокот 285439Прегледај го приврзокот 285440Прегледај го приврзокот 285441
4. Модерен гранџ
Веќе подолго време се употребуваат ноти на панк во модата, сега се модернизираат и гранџ елементи
Прегледај го приврзокот 285442Прегледај го приврзокот 285443Прегледај го приврзокот 2854445. Color-blocking
Употреба на бои кои се спротивни, различни и чудни за во иста комбинација. Во случајов расте употребата на црвена во комбинација со розева боја
Прегледај го приврзокот 285445Прегледај го приврзокот 285446Прегледај го приврзокот 2854476. Силни зелени тонови
Најзастапена е “халуциногената зелена” во комбинација со специфични принтови и материјали
Прегледај го приврзокот 285448Прегледај го приврзокот 285449Прегледај го приврзокот 285450
Автоматски споено мислење:

7. Хеланки
Шарени хеланки со и без ногавици се враќаат во мода
Прегледај го приврзокот 285452Прегледај го приврзокот 285453Прегледај го приврзокот 285455Прегледај го приврзокот 285456Прегледај го приврзокот 2854578. Плетени елеци
Со везени детали, геометриски форми, еднобојни или шарени, елеците се враќаат во мода
Прегледај го приврзокот 285458Прегледај го приврзокот 285459Прегледај го приврзокот 2854609. Western
Каобојскиот стил се враќа во мода иако во нормални граници
Прегледај го приврзокот 285461Прегледај го приврзокот 285462Прегледај го приврзокот 285463
Браво! Стоечки овации за напишаново!
Мене Версаче ми е омилен бренд.Kaј нив е доста застапена и златната боја.
А фенди јас не ги разбирам нешто помеѓу Трусарди и Луи Витон
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
5.531
Поени од реакции
10.490
Браво! Стоечки овации за напишаново!
Мене Версаче ми е омилен бренд.Kaј нив е доста застапена и златната боја.
А фенди јас не ги разбирам нешто помеѓу Трусарди и Луи Витон
Се си е тоа вкус :) за фенди дизајнираше карл лагерфилд, шанел е фанѕастично!
јас сум повеќе за пастелни бои, црни, панк. Версаче е супер ама јас лично тие бои не би ги носела. Ама и Версаче знае да извади убав фуатан со смирњна боја,
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
3.983
Поени од реакции
11.661
Се си е тоа вкус :) за фенди дизајнираше карл лагерфилд, шанел е фанѕастично!
јас сум повеќе за пастелни бои, црни, панк. Версаче е супер ама јас лично тие бои не би ги носела. Ама и Версаче знае да извади убав фуатан со смирњна боја,
Имав само едни фармерки Фенди..
20210225_001255.jpg
Интересни фазони вадат,али у последниве 10 години строго DSQ2 ))))
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
3.983
Поени од реакции
11.661
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.979
Поени од реакции
18.048
@коцка ќе ми објасниш ли зошто се промовираат облеки, грди по мој вкус, кои никој не би ги облекол освен на модна писта?
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
5.531
Поени од реакции
10.490
@коцка ќе ми објасниш ли зошто се промовираат облеки, грди по мој вкус, кои никој не би ги облекол освен на модна писта?
Облеките на ревиите и во продавниците се разликуваат. На ревиите се за реклама, што пооткачено толку подобро. После се менува за во продавница: мини здолништата се подолги, менуваат понекогаш форми (поедноставни палта), ама дека се грди не се грди. Можда не ти се свиѓаат ама ако имаш можност да видиш колку и како се е работи на нив, ќе се заљубиш :) после можда и не се сите твој тип, твој стил
Дај ми пример што носиш да пробам да ти најдам нњшто ;)

или да отворам нова тема: коцка облечи ме хахахахаха
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.979
Поени од реакции
18.048
Облеките на ревиите и во продавниците се разликуваат. На ревиите се за реклама, што пооткачено толку подобро. После се менува за во продавница: мини здолништата се подолги, менуваат понекогаш форми (поедноставни палта), ама дека се грди не се грди. Можда не ти се свиѓаат ама ако имаш можност да видиш колку и како се е работи на нив, ќе се заљубиш :) после можда и не се сите твој тип, твој стил
Дај ми пример што носиш да пробам да ти најдам нњшто ;)
Види ја колекцијата на killstar, тој ми е стилот. :) Не се работи за мој стил, дури и да не е мој стил, има работи кои ми се допаѓаат кога друг ги носи. Ова не е по мој вкус едноставно, затоа и нагласив. Ама ти пак најди ми ствари, a можеш и тема да отвориш. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom