Модни трендови есен/зима 2010/11

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
885
Додека ние се пржиме на сонцево во светот актуелни се колекциите за есен-зима кои дизајнерите веќе ги презентираа на модните недели, а полека стигаат и рано есенските колекции во продавниците (нормално такви продавници кај нас на прсти се бројат).

Еве што ќе е актуелно есенва и зимово.

Капути/палта во сите должини


чипка


белата боја


кожа


крзно (за жал)


костими


сукњи


џемпери (без копчиња за разлика од лани)


неутрални бои


плетена облека


Иако изгледа сето ова на модни писти пренатрупано, воопшто неносливо, комбинации од кои глава боли ... сепак истите тие работи убаво комбинирани за секојдневна комбинација есенва и зимово вака изгледаат 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
885
Еве уште неколку комбинации за оваа есен и зима
Акцесорис за есен/зима 2010-11
Голем, гломазен, шарен, тежок накит е во мода. Костурски глави, змии и буфови се чест додаток во накитот

Секако марами, капчиња и ракавици секогаш се модерни, но оваа година волнените посебно


Чевли за ова зимо
со крзно


со врвки


со ременчиња


животински материјал и дезен
Металик


сива и кремаста нијанса


 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.559
Поени од реакции
6.135
лигииииии ми протекоа за чевливе :) а општо се е супер и накит и облека .. единствено што не ме бендиса од ова се крзната.. секој што ќе ги стави ми изгледа како избегам од некое праисториско диво племе.
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
145
Плетените џемперчиња, белата и сивата боја, крзнените чизмички и животинскиот принт ми оставија најголем впечаток :)
Еве други тренди парчиња за есен/зима 2010/11

Покрај овие тренди изгледи, модерни се и:

Авијатичарскиот изглед


Твид (tweed) материјалот


Новата руса ("плава") боја на коса е сивата


Крзно


Здолниште од пердуви


Кожни шорцеви


Долги ракавици


Бели/беж комбинации


Сиво џемперче - must have за зимава


Руно


Bohemian look


Glam rock


Snood (шал во форма на туба)


Чизмички до глужд со врвки (Chloé)


Гломазен накит (Lanvin)


Жолта боја и деталиИ за момците.. кожни панталони меѓудругото..Е уште плус ми се допаѓа жолтата боја, гломазниов накит и преубавите чизмички со врвки, како и здолништето од пердуви.. ма, се` е убаво! :)
Морам да ги пофалам Долче и Габана и Диор (моите омилени), никогаш не ме изневериле :wub:
Убедливо го држат статусот на најдобри модни парчиња во своите колекции.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
885
Топ 5 бои за оваа есен/зима

1.кремаста


2. Јака пурпурна


3. Металик


4. Маслинеста5. Бебешко сина


6. ЦрвенаToп 10 лакови за следнава сезона

1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


9.


10.Тренд фризури за оваа езен/зима

1. Ретро фризури


2. Висока свиткан рол (поима немам како да го преведам :D)


3. Опавче


4. Брановита


5. Истапирана
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
145
Кога сме кај боите, не е се во тренди облеката, туку и во нејзината боја, така да.. обрнете внимание за следниот шопинг.

1. Црна - класична, елегантна.. со оглед на тоа што се подготвуваме за постудени сезони, сосема е јасно зошто дизајнерите обрнале повеќе внимание на темни бои како црната, која е најпопуларна.


2. Бела - симпатична, феминистичка.. оваа боја зрачи со позитивно расположение, а воедно е и контраст на црната. Премногу темно не е добро.


3. Црвена - оваа боја е најсекси од сите. Жена во црвено е, секако, во центар на вниманието. А зарем не се стремиме сите кон тоа?


4. Жолта - чудесна боја, одлична за експериментирање нови изгледи со различни нијанси.


5. Ноќни палети со пригушени бои и длабока црна, сива, виолетова и темно сина, халуциногена зелена, свенлива розова, ладна кафена и разгорен гранит. Бакар и злато. Кашмир, волна, синтетика.. симболи на софистицираност комбинирани во рок, панк дух.


6. Индустриски бои : сив и розовкаст цемент. Палета на есен каде акцентот е ставен на материјали кои асоцираат едноставност, компактност и префинетост. Индустриски легури: неутрална, темно сина, железно сива и кафена. Беж, темна бронзена.. природни бои.


7. Ретро англиски стил од прозрачни бои, зеленкста, сива и темно црвена. Розова, "мармелад" боја, анасон, боровинка, тула-црвена, окер, кадифена, избледена сина. Дезен на таписерија, скапоцени ткаенини (свила) и памук во барокниот стил на 18-иот век.


8. Месо-боја, месести тонови, контраст на графичко црно и бело, мед боја.. синтетика, сатен, ликра и мекост.


* Комбинации од топли и позитивни бои со чувство на блескавост, покрај сјајот е и металик бојата како есенцијал.


* Предивата и ткаенините подеднакво изразуваат развиен интерес за создавање површински ефекти од сите видови: текстура, сјај или мулти-бои.


* Акцентот на влакна е исто така важен, но не е изгубен во некоја комплицирана мешавина. Специфичноста на предива може да биде претставена токму преку влакната, било тоа да е мохер, раскошна свила или волна.


Со еден збор, must have за оваа сезона се овие бои
Земајќи го фактот дека чевлите не се ништо помалку важни од облеката, од суштинско значење е да се знае кои се тренди чевли за претстојната сезона.

Крзнени


Чевли со врвки


Чевли со каивчиња


Класичните салонкиСите сакаме да изгледаме модерно, но тоа би било невозможно без да се знаат современите тенденции во модниот свет.

Ролки - иако се чини дека се едни од модните парчиња кои не можат да бидат секси, за оваа сезона ролките се "жежок" тренд. Но, зависи од тоа кој како ги носи. Пробајте со комбинации од бои и фанки модни додатоци, така што ролката ќе се претвори во стилско парче.


Високи јаки - не само што се модерни, туку и практични. Покрај тоа што ве прави да изгледате модерно, високите јаки ќе ве топлат од студените зимски ветрови.


Долги фустани (maxi dress) - женственоста секогаш ќе биде модерна. Значи, дами, ако имате потреба да се чувствувате така, нежен, долг фустан е добра опција. Има различни стилови, па сами ќе одлучите кој одговара на вашата фигура.


Војнички изглед - како огромна разлика од останатите е војничкиот стил кој станува се повеќе популарен кај жените во целиот свет. Дури и Жизел Бундшен беше облечена во војничко за фото сесијата на Вог.
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
145
Актуелни шапки и капи за претстојната сезона : авијатичарски, плетени, беретки.. 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
885
На мое огромно изненадување во Манго е стигната есенската колекција комплетно, само на еден мал дел стои делот од стара колекција со попуст. Правилно во август стигнуваат есенските колекции, а не како во повеќето продавници кај нас во октомври.
И во Калиопе и Теранова има мал дел со рано есенска колекција, но сепак делува на пролетна повеќе. И имаше на попуст во Теранова елечиња тексас во разни бои, а истите сега се ставени како нова колекција :/

Еве што нуди Манго сезонава.


 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
885
На мое огромно изненадување во Манго е стигната есенската колекција комплетно, само на еден мал дел стои делот од стара колекција со попуст. Правилно во август стигнуваат есенските колекции, а не како во повеќето продавници кај нас во октомври.
И во Калиопе и Теранова има мал дел со рано есенска колекција, но сепак делува на пролетна повеќе. И имаше на попуст во Теранова елечиња тексас во разни бои, а истите сега се ставени како нова колекција :/

Еве што нуди Манго сезонава.


 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
885
Dior 2010/11
D&G 2010/11
Chanel 2010/11
Christian Louboutin 2010/11
Prada 2010/11
Moschino 2010/11
Kenzo 2010/11


Burberry 2010/11

Се сакам од ова :pipi:
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
145
Ааа конечно излегле фотки од новите колекции :wub:

Dolce & Gabbana


 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.810
Поени од реакции
25.407
Еве и од мене некои слики, не ми фаќајте за кусур ако некоја се повторува од горе. :) :pipi:Мислам дека се доста.

Сега за сега. :icon_lol:

Инаку што се однесува до кожата, мислам дека мора внимателно да се комбинира, затоа што во спротивно ќе се постигне контра ефект.
 

Attachments

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
145
Gucci
RoccobaroccoMax MaraBlumarine
Dsquared2


John Richmond
H&M


Чевли:Laura Biagiotti
Високата мода на Elie Saab

Чанти:Шминка:
Фризури:

 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.238
Поени од реакции
307
Топ е ова се него... нешто за машки да видевме? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom