Модерно ропство

Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Од текстот

, but due to too many workers have resigned Никој не ги тера да работат со сила сами си се пријавуваат и можат да си идат кога сакаат.Тоа е комплетно спортивно од ропство.
да, а што ќе јадат?
Работат и малолетни деца

На секои три секунди пред мене поминуваше по еден заден дел од ајфон 5. Морав да го земам и да означам четири точки на него, и да го вратам на лентата за помалку од три секунди и без грешки. По неколку часа работа почнаа да ме болат мускулите на вратот и рацете. Новиот работник кој седна наспроти мене беше исцрпен и прилегна за малку да одмори. Кога го забележа супервизорот, го казни со 10-минутно стоење во аголот, како некогаш во училиште. Работевме нон-стоп, од полноќ до шест часот наутро, но моравме да остануваме и подолго, бидејќи лентата се движи и никој не смее да сопре. Умирав од глад и истоштеност… Конечно престанавме да работиме во седум часот наутро“, ја завршува својата исповед кинескиот новинар.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
да, а што ќе јадат?
Работат малолетни деца
А што малолетните деца не треба да заработат за леб ако немаат што да јадат.Ај ако не нека ги отпуштат и нека умрат од глад.

А за работниците што ќе јадат нека си најдат самите.Ако не сакаат да работат во фирмата нека работат на друго место.Важно нема ништо присилно во процесов зошто се е на доброволна база.Никој не ги присилува да работат можат кога сакаат да си идат како што направил новинаров.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
А што малолетните деца не треба да заработат за леб ако немаат што да јадат.Ај ако не нека ги отпуштат и нека умрат од глад.

А за работниците што ќе јадат нека си најдат самите.Ако не сакаат да работат во фирмата нека работат на друго место.Важно нема ништо присилно во процесов зошто се е на доброволна база.Никој не ги присилува да работат можат кога сакаат да си идат како што направил новинаров.
мислам дека тролуваш без потреба. Ако ти си се родил во топол дом, со наследен бизнис, многумина други нема ни што да јадат. Очигледно не моеш да ги сфатиш другите луѓе.
Ако си газда, нека не те лутат овие факти, Луѓето работат за 5 и 10000 во Македонија, нивните газди возат коли од 5 и 10 и 50.000 евра.
--- надополнето: 17 септември 2012 во 14:26 ---
А што малолетните деца не треба да заработат за леб ако немаат што да јадат.Ај ако не нека ги отпуштат и нека умрат од глад.

А за работниците што ќе јадат нека си најдат самите.Ако не сакаат да работат во фирмата нека работат на друго место.Важно нема ништо присилно во процесов зошто се е на доброволна база.Никој не ги присилува да работат можат кога сакаат да си идат како што направил новинаров.
те мислев за ....... Размисли што напиша во последната реченица. Дајте им колачиња оти немаат за леб :tapp::facepalm:
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
мислам дека тролуваш без потреба. Ако ти си се родил во топол дом, со наследен бизнис, многумина други нема ни што да јадат. Очигледно не моеш да ги сфатиш другите луѓе.
Ако си газда, нека не те лутат овие факти, Луѓето работат за 5 и 10000 во Македонија, нивните газди возат коли од 5 и 10 и 50.000 евра.
Газда да сум не сум ни од далеку,наследство немам абслутно никакво али да се жалам пак исто така не ми паѓа на памет.Во секој случај јас за разлика од тебе не глумам лажна сочувствителност.

Ако сакаш да им помогнеш на децата ајде иди земи ги донеси ги со авион во Македонија и храни ги,патем земи ги и милионите од африка.

Ако си против како компанијата се занимава со производство не им ги купувај производите.Јас на пример секогаш гледам од која земја потекнуваат производите кинеско производство избегнувам колку што можам .Истото важи и за облека каде избегнувам брендирана пак колку што можам ( најчесто остапувам од правилото за патики поради квалитет ) зошто знам како работат во Индонезија и Тајван и дека маица да се направи и транпортира чини 3-4 долари а ги продаваат по 30-50 долари.



Размисли што напиша во последната реченица. Дајте им колачиња оти немаат за леб :tapp::facepalm:
Темата е МОДЕРНО РОПСТВО.Не можеш да кажеш дека нешто е ропство ако никој не те присилува да го правиш.

Не е темата што Е ФЕР а што НЕ Е ФЕР .Дека животот дефитнивно НЕ Е ФЕР.Си можел да ја имаш среќата да се родиш во фамилија на милијардери а и да ја немаш среќата па да се родиш во избеглички камп во Рванда и да умреш од глад или некој кучињата да си ги нахрани со тебе.

Секогаш ќе има богати и секогаш ќе има сиромашни,финтата е да има некаква шанса сиромашните ако се способни и трудољубиви да се издигнат од сиромаштијата.Се друго за еднаквост е мачкање очи.

И во споредба со во какви услови работат кај нас во некој текстилни компании улсовиве кај кинезиве се супер.

.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Газда да сум не сум ни од далеку,наследство немам абслутно никакво али да се жалам пак исто така не ми паѓа на памет.Во секој случај јас за разлика од тебе не глумам лажна сочувствителност.

Ако сакаш да им помогнеш на децата ајде иди земи ги донеси ги со авион во Македонија и храни ги,патем земи ги и милионите од африка.

Ако си против како компанијата се занимава со производство не им ги купувај производите.Јас на пример секогаш гледам од која земја потекнуваат производите кинеско производство избегнувам колку што можам .





Темата е МОДЕРНО РОПСТВО.Не можеш да кажеш дека нешто е ропство ако никој не те присилува да го правиш.

Не е темата што Е ФЕР а што НЕ Е ФЕР .Дека животот дефитнивно НЕ Е ФЕР.Си можел да ја имаш среќата да се родиш во фамилија на милијардери а и да ја немаш среќата па да се родиш во избеглички камп во Рванда и да умреш од глад или некој кучињата да си ги нахрани со тебе.

Секогаш ќе има богати и секогаш ќе има сиромашни,финтата е да има некаква шанса сиромашните ако се способни и трудољубиви да се издигнат од сиромаштијата.Се друго за еднаквост е мачкање очи.

И во споредба со во какви услови работат кај нас во некој текстилни компании улсовиве кај кинезиве се супер.

.
И која ти е поентата? дека не постои ропство? Робување за тебе е само под физичка принуда, камшик?
Во секој случај јас за разлика од тебе не глумам лажна сочувствителност.
лажна сочувствителност ...дури и да е лажна, далеку е подобра од бесчувствителност. Инаку ако веќе посочуваш со прст, каде тоа покажав лажна сочувствителност, ќе ми објасниш?
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
И која ти е поентата, дека не постои ропство? Робување се подразбира само под физичка принуда?

лажна сочувствителност ...дури и да е лажна, далеку е подобра од бесчувствителност. Инаку ако веќе така дрско обвинуваш и лепиш без безе, каде тоа јас покажав лажна сочувствителност, ќе ми објасниш?
Зошто многу едноставно е лажна.Ти не планираш ништо да направиш во врска со тоа,сочуствителност би било кога би земал и би го поделил својот леб со тие што го немаат доброволно и би им помогнал колку што можеш.Тоа е дефиницијата за сочуство кога ќе ја поделиш нечивата несреќа за да не мора целиот товар да го носи сам.


Американците имаат термин за ваквиот тип на луѓе кои си го хранат егото од таа лажна сочувствителност "Bleeding heart liberals" тоа се истите оние кој бараат и радо праќаат нечии синови и ќерки да се борат во некој бесмислени војни за да им помогнеле на некој напатени,угнетени души додека они си се шетаат низ трговски и купуваат бренд облека и техника.

Тоа не е сочуствителност,сочуствителност е кога би земале пушка и самите би отишле да помогнат.Се друго е млатење празна слама и најжалното правење на некаква илузија дека помогнале или дека се добри луѓе.

Мене тоа не ми е потребно,кога имам колку толку помагам .Не ми е потребна некаква илузија дека се грижам за некој кинези за да се чувствувам добро во врска со себеси си.Во никој случај не ни можам да им помогнам а искрено гледано и доволно има за помагање таму каде што сум за да се грижам за некој кинези 5000 км од тука.


Сакаш да помогнеш најди начин како оние што собираат пластика и секоја зима преспиваат под нивот мост кај железничка да им се најде некое место за сместување.Тие истите би си го дале животот децата да им живеат во услови пола од тие на работнициве во кинеската фабрика.А тие не се ниту просачи туку лебот чесно си го заработуваат.


Патем за лепење етикети те молам не ме обвинувај кога ти самиот почна со "богаташкото дете" .



.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Зошто многу едноставно е лажна.Ти не планираш ништо да направиш во врска со тоа,сочуствителност би било кога би земал и би го поделил својот леб со тие што го немаат доброволно и би им помогнал колку што можеш.Тоа е дефиницијата за сочуство кога ќе ја поделиш нечивата несреќа за да не мора целиот товар да го носи сам.
.
Ристо не знам дали сфаќаш што пишуваш и до каде стигна (Кина, Либерија...) само да го оправдаш задникот на некои дебели домашни газди.
Патем за лепење етикети те молам не ме обвинувај кога ти самиот почна со "богаташкото дете" .
ти сам се пофали дека имаш бизнис, а дека си богаташко дете, повторно сам го пиша ова. Јас те неам така опишано.
Ако една поголема група бизнисмени (преку многу помали фирми, од разбирливи причини) во спрега со друга група општински и републички функционери и политичари ја држат Македонија во заложништво, не тоа не е ропство. Бетер е.
Сакаш да помогнеш најди начин како оние што собираат пластика и секоја зима преспиваат под нивот мост кај железничка да им се најде некое место за сместување.Тие истите би си го дале животот децата да им живеат во услови пола од тие на работнициве во кинеската фабрика.А тие не се ниту просачи туку лебот чесно си го заработуваат.
зошто? Зошто јас би им помагал, а не оној кој има одвишок џип, фирма, пари?
Оно да, со задоволство би им помогнал... ако ми позајмиш пари, секако со задоволство ќе им помогнам. Со мојата плата му помагам на моето семејство. Но со твоја помош, некој денар, можи немаш многу ама заеднички средства за пластичарите...нема проблем, ќе им помогнам. притоа ќе ми треба помош да се иселам од северниот дел на Скопје, негде Ново Лисиче ако може, или Влае....

Пак ќе те прашам за темава -која ти е целта што воопшто реплицираше на работните услови во Кина? не постои ропство или постои само со физичка принуда? што мислиш ти? Или уште си на тој став -ако не им чини нека напуштат работа како новинарот :гик:
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Оно да, со задоволство би им помогнал... ако ми позајмиш пари, секако со задоволство ќе им помогнам. Со мојата плата му помагам на моето семејство. Но со твоја помош, некој денар...нема проблем, ќе им помогнам. притоа ќе ми треба помош да се иселам од северниот дел на Скопје, негде Ново Лисиче ако може....
Која ти е целта Ристо што воопшто реплицираше на работните услови во Кина?

ПРВО
лажна сочувствителност ...дури и да е лажна, далеку е подобра од бесчувствителност. Инаку ако веќе посочуваш со прст, каде тоа покажав лажна сочувствителност, ќе ми објасниш?

Сам себе си одговори.

ВТОРО

батко, ти сам се пофали дека имаш бизнис, а дека си богаташко дете, повторно сам се етикетираш.
Прво не реков дека имам свој бизнис на темата за СФРЈ туку реков дека сум средна класа и никогаш не сум рекол дека сум богат едноставно имам доволно тоа е многу различно од да сум богат.

ТРЕТО


Ристо не знам дали сфаќаш што пишуваш и до каде стигна (Кина, Либерија...) само да го оправдаш задникот на некои дебели домашни газди.
На нашиве приватници идоли им се кинезите
The Most Disturbing Report Yet From iPhone Factory Foxconn
Па јас ли постирав за Кина бе текст прв на сите проблеми во државава или ти постираше



Зошто јас би им помагал, а не оној кој има одвишок џип, фирма, пари?
Оно да, со задоволство би им помогнал... ако ми позајмиш пари, секако со задоволство ќе им помогнам. Со мојата плата му помагам на моето семејство. Но со твоја помош, некој денар, можи немаш многу ама заеднички средства за пластичарите...нема проблем, ќе им помогнам. притоа ќе ми треба помош да се иселам од северниот дел на Скопје, негде Ново Лисиче ако може, или Влае....
Зошто исто како и ти што сакаш да си ги трошиш СВОИТЕ ПАРИ каде што сакаш и он има право да си прави со парите СВОИ што сака.

А има и многу начини да се помогне со чиста работа а не само со пари како на пример http://www.habitat.org/intl/eca/240.aspx


За крај да се разбереме.Мене целта не ми е тука да те навредам или да те исмевам туку само чисто да укажам.Нема поента да се плаче дека светот не е фер.Никогаш не бил и никогаш и нема биде.

За тоа со газдите што го збориш е многу долга тема што ако сакаш пиши на ПМ ќе збориме али верувај проблемот навистина не лежи во работодавачите.



.

.


.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Прво, утињаш тема. Не сум јас темата него газдите и експлоатацијата на граѓаните во Македонија.
Друго
Зошто исто како и ти што сакаш да си ги трошив СВОИТЕ ПАРИ каде што сакаш и он има право да си прави со парите СВОИ што сака.
не сфаќам, ова реченицава треба нешто да значи...али Не е ни битно.
А има и многу начини да се помогне со чиста работа а не само со пари како на пример http://www.habitat.org/intl/eca/240.aspx.
ок, оди помогни им де. Што постираш овде вакви информации? Ова е тема за економска состојба на луѓето во РМ, за робувањето кон една група луѓе. За хуманитарни акции има други теми.

И уште нешто -ако имаш нешто да кажеш, односно да одговориш на овие прашања што ти ги поставив двапати
Пак ќе те прашам за темава -која ти е целта што воопшто реплицираше на работните услови во Кина? не постои ропство или постои само со физичка принуда? што мислиш ти? Или уште си на тој став -ако не им чини нека напуштат работа како новинарот :гик:
одговори, ако не...не сум должен да одговарам на вакви постови.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Прво, утињаш тема. Не сум јас темата него газдите и експлоатацијата на граѓаните во Македонија. Друго
не сфаќам, ова реченицава треба нешто да значи? да се сталожиш. Многу си конфузен.
Газдите и експлоатацијата на работниците во Македонија се само поради мешањето на Државата во Економија.

Сите локални газди се блиску поврзани со власта и истата ја користат за да уништат секоја конкуренција.Во слободен пазар со конкуренција истите би пропаднале за 1 месец поради нерентабилно работење.

Ако сакаш да ја бараш вината за економската ситуација и експлоатација во Македонија барај ја во Државата зошто само со нејзина помош се можни монополите и локалните газди.


.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Газдите и експлоатацијата на работниците во Македонија се само поради мешањето на Државата во Економија.

Сите локални газди се блиску поврзани со власта и истата ја користат за да уништат секоја конкуренција.Во слободен пазар со конкуренција истите би пропаднале за 1 месец поради нерентабилно работење.

Ако сакаш да ја бараш вината за економската ситуација и експлоатација во Македонија барај ја во Државата зошто само со нејзина помош се можни монополите и локалните газди.


.
И што значи тоа? Ропство постои или не постои? Дебели експлоататори/газди постојат или не постојат? Зошто вината за неплаќање прекувремено или работа во саботи и недели и закани за отпуштање да ја барам во владата? Тоа е веќе индивидуално и зависи од газдата/човек, а не од спрегата влада-газди. Од таа спрега зависи затвореноста на Македонија, добивањето локации или реклами, набавки, избегнување инспекции и слично.

Проблемот е што во Македонија едниот член на семејството е политичар другиот е сопственик на неколку фабрики и бизниси и оттаму се и голем број незаконски постапки во работата. И проблемот е големиот број невработени и затвореноста на земјата
без разлика, робови во Македонија постојат. најголем дел работници се спуштени на тоа ниво
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
И што значи тоа? Ропство постои или не постои? Дебели експлоататори/газди постојат или не постојат? Зошто вината за неплаќање прекувремено или работа во саботи и недели и закани за отпуштање да ја барам во владата? Тоа е веќе индивидуално и зависи од газдата/човек, а не од спрегата влада-газди. Од таа спрега зависи затвореноста на Македонија, добивањето локации или реклами, набавки, избегнување инспекции и слично. Но во работните односи владат не се меша.
Ама види ако има конкуренција условите ќе се подобруваат.Единствената причина поради која условите всушност во Македнија стануваат се полоши е дека нема конкуренција.А конкуренција нема дека владата си штити локални бизнисмени и истата не ја дозволува.

Фохкон ако прочита губеле вработени во ДЕСЕТИЦИ ИЛЈАДНИЦИ.Тоа е зошто други фирми во Кина нудат подобри услови за работа од компанијата.Кај и да е ќе мора и они да ги подобрат условите за работа или да почнат да губат договори заради недостиг од вработени.

Единствениот начин да се подобрат условите е конкуренција,а конкуренција ќе се добие кога државата ќе излезе од економијата.Со закони нема да се реши ништо.


Ти и да направиш закони мислиш дека бизнисменот кој има монопол благодарение само на владата која му го создава ќе мора да ги почитува ? Одговорот е НЕ

Тој може така да се однесува кон вработените дека има монопол и нема кој да му ги земе вработените.

Институцијата која не прави робови е државата а сигурно не производителите.



.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Различни видови ропство, со различни методи - некаде со арно, некаде со лошо

http://mx.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=37&egId=7&eventId=47498
Работниците од ОХИС се собраа пред ССМ, а потоа протестираа пред владата. Вработените велат дека се во критична економска состојба и бараат 30 милиони евра позајмица за да може да опстанат додека фабриката не се продаде. Последната плата за ноември лани, вработените ја добиле пред три месеци, а бараат и осум неисплатени плати од 2008.
„Тринаесет плати не се исплатени, луѓето немаат картони како резултат на тоа. И тие плати што се исплаќаат досега се многу ниски, значи крајно тешка матријална состојба“,
Вработените во ОХИС од денеска се на принуден одмор. Погоните не работат, нарачките секнаа, пари за плати нема. Нема ниту најава дали и кога работниците ќе бидат вратени на работа- принудниот одмор е на неопредело време. Ова е кулминација на агонијата во државната компанија за која што неодамна предупреди синдикатот.

Модни робови
Откако Обсервер ја објави шокантната вест дека малолетни деца од Индија произведуваат облека наменета за модната линија на GAP, оваа најголема американска компанија за облека ги повлече производите направени од малите робови.
Според извештаите на Обсервер, во Њу Делхи биле пронајдени фабрики во кои деца работници, некои помлади од 10 години, во исклучително тешки услови и за екстремно ниски плати, произведувале облека со сериски броеви кои се совпаѓаат со оние од новата колекција нарачана од GAP.
Од компанијата тврдат дека не знаеле дека производителот кој го ангажирале за божиќната колекција, ја злоупотребувал евтината работна сила на децата. Затоа веднаш ги повлекоа 10.000 детски блузи и поведоа постапка за утврдување на кршењето на етичките норми, поставени пред 3 години.
“Ова тврдење за постоење на неавторизирани фабрики во Индија многу нè вознемири. Под апсолутно никакви услови не е прифатливо деца да произведуваат или работат на конфекција”, велат од компанијата.
GAP бара од набавувачите да гарантираат дека не злоупотребуваат деца при производството и има ангажирано тим од 90 членови кои преку ненајавени посети, ја надгледуваат работата на соработниците. Минатата година, компанијата ја прекина соработката со 23 производители кои ги прекршиле правилата.
Според проценките на експертите, повеќе од 20% од индиската економија зависи од детската работна рака, што е еднакво на 55 милиони деца помлади од 14 години.

Кројачи во Zara како робови
Шпанската модна марка Zara е обвинета дека користи работници во услови блиски до ропството во бразилскиот Сао Паоло. Против компанијата е почната истрага, изјави портпаролот на инспекцијата на трудот.
Истрагата започна во мај во Америка, на 130 километри од Сао Паоло. Таму беа откриени 52 боливијци кои работат на црно, под крајно нездрави услови. За време на истрагата пронајдените облеки со брендот Zara беа конфискувани, посочи портпаролот.
Тој прецизира дека Zara за свој подизведувач ја најмил бразилската компанија Rhodes, која пак од своја страна работи со незаконски шивачки работилници кои ги исполнуваат порачките. Пронајдените луѓе во таа работилница работеле по 14 часа дневно во многу лоши услови.
На горниот кат над работилницата се наоѓале просториите за спиење каде што хигиената била на вонредно ниско ниво. Шпанската компанија Inditex, која е најголем дистрибутер на облека на брендот Zara призна во соопштението што бразилскиот печат го објави дека има нерегуларности. Министерството за труд од своја страна, рече дека на модниот концерн му изрекол веќе 52 казни за различни нарушувања.

Граѓаните и компаниите им должат на банките околу 3,5 милијарди евра на име кредити. Од нив околу 1,4 милијарда евра е долгот на домаќинствата. Пресметките покажуваат дека секој вработен должи по минимум 3.000 евра на име кредит

Банки во светот пропаѓаат, кај нас со фантастични профити
Фантастични милионски профити за минатата година покажаа трите најголеми домашни банки. Се должат ли тие на нивното максимално ефикасно работење или, пак, на високите камати и на нивната монополизирана позиција на финансискиот пазар?
Излегува дека, и покрај финансиската криза и опасноста што ја донесоа глобалните потреси во банкарскиот сектор, домашните банки лани останаа стабилни и заштитени, а и добро се офајдија.

Штип-Штрајкуваат вработените во Турската фирма Јагје Мезлер
Околу 200 од вкупно 260 вработени во Турската фирма ,,Јагје мезлер,, денеска ја прекинаа работата. Тие штрајкуваат поради ниските плати, лошите услови за работа, како и лошата заштита за работниците кои што работат во погонот со хемикалии. Нивата плата била намалена 30 %, па сега истата во зависност од работното место се движела од 5000 до 8000 денари.
Од раководството на фабриката без коментар. Единствениот одговор е дека секој добива плата според заработеното. Работниците засега без конкретен одговор, до кога ќе трае штрајкот.

Граѓаните должат стотици милиони евра за неплатени сметки
Македонските граѓани поради економската криза сé подлабоко влегуваат во должничкиот вртеж од кој тешко се испливува. Нашата држава се наоѓа на списокот на земјите чии граѓани имаат најбрзо растечки долгови од 62 отсто во последните три години. Тоа значи дека секој вработен на банките им должи по 1.700 евра. Ако на ова се додадат и долговите кон комуналните претпријатија, состојбата станува алармантна за многу семејства

Граѓаните се задолжуваат за да преживеат, секој должи по 650 евра
Вкупната задолженост на граѓаните изнесува 1,3 милијарди евра, а повеќе од половина отпаѓа на потрошувачки кредити, кредитни картички и минуси на тековни сметки, кои се трошат за основна егзистенција. Компаниите пак, вкупно должат 2,1 милијарди евра во банките, а секоја од нив по 28.700 евра, што значи дека задолженоста на бизнисот со кредити изнесува само 30% од БДП на земјата

Disposable People: New Slavery in the Global Economy
Slavery is illegal throughout the world, yet more than twenty-seven million people are still trapped in one of history's oldest social institutions. Kevin Bales's disturbing story of slavery today reaches from brick kilns in Pakistan and brothels in Thailand to the offices of multinational corporations. His investigation of conditions in Mauritania, Brazil, Thailand, Pakistan, and India reveals the tragic emergence of a "new slavery," one intricately linked to the global economy. The new slaves are not a long-term investment as was true with older forms of slavery, explains Bales. Instead, they are cheap, require little care, and are disposable.
Three interrelated factors have helped create the new slavery. The enormous population explosion over the past three decades has flooded the world's labor markets with millions of impoverished, desperate people. The revolution of economic globalization and modernized agriculture has dispossessed poor farmers, making them and their families ready targets for enslavement. And rapid economic change in developing countries has bred corruption and violence, destroying social rules that might once have protected the most vulnerable individuals.
Bales's vivid case studies present actual slaves, slaveholders, and public officials in well-drawn historical, geographical, and cultural contexts. He observes the complex economic relationships of modern slavery and is aware that liberation is a bitter victory for a child prostitute or a bondaged miner if the result is starvation.
Bales offers suggestions for combating the new slavery and provides examples of very positive results from organizations such as Anti-Slavery International, the Pastoral Land Commission in Brazil, and the Human Rights Commission in Pakistan. He also calls for researchers to follow the flow of raw materials and products from slave to marketplace in order to effectively target campaigns of "naming and shaming" corporations linked to slavery. Disposable People is the first book to point the way to abolishing slavery in today's global economy.

Постои и трговија со луѓе, робови
Human Trafficking & Modern-day Slavery
Macedonia is a source, transit, and destination country for women and children trafficked for the purpose of commercial sexual exploitation. Macedonian women and children are trafficked internally within the country. Victims trafficked into Macedonia are primarily from Albania and Kosovo. Macedonian victims and victims transiting through Macedonia are trafficked to South Central and Western Europe. Children, primarily ethnic Roma, are trafficked for the purpose of forced begging within the country. Victims were trafficked for the purpose of forced labor in Macedonia’s service sectors. - U.S. State Dept Trafficking in Persons Report, June, 2009 [full country report]

Како да се наоѓаме сеуште во периодот на т.н. робовладетелство, робување кон луѓе, фирми, институции
 

Последниот Мохиканец

Командат -ај лав ју
Член од
3 февруари 2007
Мислења
294
Поени од реакции
61
Здраво,Ропство кој како ќе го свати,некој побрзо некој побавно заради тоа што и јас бев против Капиталистичките угнетувачи на нашава Р.М и продукт- моментално сум без работа и трагам еве веќе неколку години така да кееп ит риал ask for more.Секој си одбира во животот сам и би требало како возрасен дечко да си ги сноси и последиците.Поз:)))
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618

Кинеска бајка​

Брже, брже мој животе...!

На фотографиите кои секојдневно се појавуваат на интернет се гледаат условите во кои овие работници работат и по 15 часа дневно. Пострашно е што и по крајот на работното време тие преспиваат во погоните опкружени со купишта делови за играчки.

5.jpg
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom