Модерна vs алтернативна медицина

B

Bafra

Гостин
Се додека изолирано гледаш на работите заклучоците ќе ти бидат погрешни.
Но се додека имаме вегани кои имаат последици по здравјето за кои ти викаш дека причинител се животинските масти, а комплетно здрави месојади теоријата за причините ќе ти е невалидна.

Само еден човечки орган различно функционира кај сите нас ;)

Тоа филмот за племето што си го пратил, земи подразмисли со, на кое развојно ниво им е човечката свест, што друго прават освен што трчаат, пијат и јадат, зашто од 10 деца 3-4 им преживуваат итн итн ...

Врска атлетичарите незнам зашто цело време ме повикуваш ... :toe:

Терај си твојата филозофија и црното семе кое лечи се освен смрт, ама да беше така едноставно, фармакомафијата немаше да дозволи на пазарот да се појави ;)

Ај да те почастам со едно видео, доста се чаталиш со твоите смешни видеа :D

https://content.screencast.com/media/8a04c1f2-9da9-4c95-a5f3-9e6c7fd5ef60_a08b29b5-d0a0-452d-be79-7a9ddd64d50a_static_0_0_Heart Attack - Part 1.mp4

Доколку те заинтересира, овде имаш другите делови а и за други работи
http://www.screencast.com/users/GNM/folders/GNM Videos (English)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
@Psyside дали можам со меленето црно семе да помешам ленено и семе од коприва, го бива ли тој микс?
Го бива, имај у предвид дека 2-та се многу силни антихистамини - копривата и црното семе.

@Bafra, кога ќе пробаш таква диета, или ќе видиш што прави кај неколку луѓе со свои очи тогаш ќе дискутираме, се до тогаш вака ќе си бараш рационализации и ќе пробуваш да се вадиш на "асоциации" Горе имаш извадоци од тестови на 200.000 + вегани, од РАЗНИ подрачја на светот на кои е правена аутопсија, а имаш и "маратонци" кои трчаат 300км + и немаат атеросклероза, за разлика од нив не веганите маратонци кои се ранат со животински протеин и според тебе се подложни на оксадативен стрес кој наводно ја предизвиквуа истата состојба - и тек како имаат, но има еден проблем - тоа не е заради тој стрес, него е заради храната која НЕМА доволо анти-инфламаторни супстанци и антиоксиданти, па така нивното тело не може доволно да се опорави, размисли малце споредуваш јајца со ораси, или млеко со бадемово млеко, па во 30 НЕ процесирани пакети нема ни приближно нутриенти како во било што од овие 2 плодови.

За црното семе исто така немаш пробано и видено тоа што јас сум го видел, па така тука дискусија не е потребна и возможна, здравје у иднина можда ќе пробаш на недела -2 таква диета и зачини и ќе ти стане јасно за што зборам, и што сум искусил. вака сите се naysayers, не за друго - кој би се откажал од путер, јајца, и месишта? не е лесно.

П.С. Сите тие видеа од горе се ок, ама има 1 проблем. Скоро да не постои диета, сем онаа со минимална количина на животински протеин и 1 тон зеленчук/овошје која прави reverse на број 1 убиецот, атеросклероза, потеклото на храната - органска/не органска, прави разлика - но таа разлика не е доволна за да се избегнат инфламаторните ефекти на животинскиот протеин, и воедно ефектот на ѕидовите на артериите и ендотелиумот без разлика во каква опкуржување се одгледуваат животните.

 
Последно уредено:
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Последниве десетина дена на работа тоа ми е доручек, две лажици од миксот и чашка јогурт...а што мислиш со тоа дека е силен антихистаминик, нешто може да ми се случи или??
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Последниве десетина дена на работа тоа ми е доручек, две лажици од миксот и чашка јогурт...а што мислиш со тоа дека е силен антихистаминик, нешто може да ми се случи или??
Не, него дека ако имаш алергии ќе ти се сведат на минимум, или тотално ќе исчезнат. Црното семе е и адаптоген, каков и проблем да имаш ќе му помогне на телото да се справи со него, хормони - инфламација, што и да е.

Да не имаш проблем со тироида?
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Немам проблем засега со ништо, освен, нели ти пишав еднаш што ми најдоа остеопенија и некоја алергија на корен од ниски треви(немам појма кои им се тие ниски треви), алергија добивам од сонце и за некое чудо, можеби сум феномен, од алкохол знам да букнам у фаца со црвенило.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Чим од алкохол поцрвенуваш, тоа се вика росачеа, предизикувач се оштетени капилари на лицето и H.Pylori инфекција.

Анти инфламаторна диета, црно семе, и разноразни зачини и суплементи го средуваат проблемот но бара доста труд и посветеност. Како си со циркулација во зима - на топло ладно?
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Нешто посебно не сум проблематична во тој дел, што знам, рацето обично ми мрзнат повеќе ама не, не е нешто страшно..
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Чим од алкохол поцрвенуваш, тоа се вика росачеа, предизикувач се оштетени капилари на лицето и H.Pylori инфекција.

Анти инфламаторна диета, црно семе, и разноразни зачини и суплементи го средуваат проблемот но бара доста труд и посветеност. Како си со циркулација во зима - на топло ладно?
Жити Елвис како дијагностицираше розацеа врз основа на исказ дека се зацрвенува од алкохол? Секој човек со малку почувствителни крвни садови се зацрвенува од алкохол, воздржи се од вакви избрзани изјави, не си семоќен, сезнаен експерт.
 
B

Bafra

Гостин
Го бива, имај у предвид дека 2-та се многу силни антихистамини - копривата и црното семе.

@Bafra, кога ќе пробаш таква диета, или ќе видиш што прави кај неколку луѓе со свои очи тогаш ќе дискутираме, се до тогаш вака ќе си бараш рационализации и ќе пробуваш да се вадиш на "асоциации" Горе имаш извадоци од тестови на 200.000 + вегани, од РАЗНИ подрачја на светот на кои е правена аутопсија, а имаш и "маратонци" кои трчаат 300км + и немаат атеросклероза, за разлика од нив не веганите маратонци кои се ранат со животински протеин и според тебе се подложни на оксадативен стрес кој наводно ја предизвиквуа истата состојба - и тек како имаат, но има еден проблем - тоа не е заради тој стрес, него е заради храната која НЕМА доволо анти-инфламаторни супстанции и антиоксиданти, па така нивното тело не може доволно да се опорави, размисли малце споредуваш јајца со ораси, или млеко со бадемово млеко, па во 30 НЕ процесирани пакети нема ни приближно нутриенти како во било што од овие 2 плодови.

За црното семе исто така немаш пробано и видено тоа што јас сум го видел, па така тука дискусија не е потребна и возможна, здравје у иднина можда ќе пробаш на недела -2 таква диета и зачини и ќе ти стане јасно за што зборам, и што сум искусил. вака сите се naysayers, не за друго - кој би се откажал од путер, јајца, и месишта? не е лесно.

П.С. Сите тие видеа од горе се ок, ама има 1 проблем. Скоро да не постои диета, сем онаа со минимална количина на животински протеин и 1 тон зеленчук/овошје која прави reverse на број 1 убиецот, атеросклероза, потеклото на храната - органска/не органска, прави разлика - но таа разлика не е доволна за да се избегнат инфламаторните ефекти на животинскиот протеин, и воедно ефектот на ѕидовите на артериите и ендотелиумот без разлика во каква опкуржување се одгледуваат животните.

Абе ти политичар си бил, ме обвининуваш за заклучок кој не сум го изнел ... кој е против веганската исхрана за воспоставување на баланс во организмот ! Дури и кажав зашто доаѓа до подобрување.
Тоа што ја користиш како еден вид лекување е ок, ама да кажуваш дека човекот од раѓање до умирачка не треба млеко и јајца (домашни) да користи и дека се причина за моменталните состојби (болестите) е ГЛУПОСТ. И јас на тоа потенцирам.
Ти кажав, земи бебиња близнаци и почни да ги храниш едно чисто вегански друго со домашни јајца, млеко и путер. После 20 години тестирај ги и на тие резултати нема да имам приговор (y)

Многу работи испушташ при носење на заклучоци, средина во која живее особата, со што се занимава, како размислува/гледа на работите итн итн па нормално резултатите ќе бидат делумично точно т.е. кај некого би помогнално кај некој без ефект.

Црно семе (уље) сум купувал од Истанбул кога во Македонија немаа ни слушнато за него, па после на Јаја Паша почнаа да го носат радикалците.
Уште да почнеш со Витамин Б17 од кајсии семките, коноп и млеко од соја таман ќе е.
Ама кога ќе ми текне дека Аристократијата конзумира животински протеин а живеат по 100 години и се здрави логиката ми вика да се подразмислам :cautious:

Да си го погледал видеото со отворен ум што би рекле, логиката сама ќе ти се активираше, арно ама терај кај те води памет.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Жити Елвис како дијагностицираше розацеа врз основа на исказ дека се зацрвенува од алкохол? Секој човек со малку почувствителни крвни садови се зацрвенува од алкохол, воздржи се од вакви избрзани изјави, не си семоќен, сезнаен експерт.
Можно е да не е росачеа, но таа е најчеста причина, многу ретко се работи за нешто друго. Исто така има многу разни форми на истата - не се сите исти форми на росачеа, може да имаш ептен умерена но дијагнозата е таа генерално....сеедно за разлика од мислењето дека таа болест не се третира и нема лек за истата, многу добри резултати се постигнуваат со методите кои ги набројав.

Не памтам каде сум рекол дека сум семоќен, нити сезнаен експерт?[DOUBLEPOST=1502200448][/DOUBLEPOST]
Абе ти политичар си бил, ме обвининуваш за заклучок кој не сум го изнел ... кој е против веганската исхрана за воспоставување на баланс во организмот ! Дури и кажав зашто доаѓа до подобрување.
Тоа што ја користиш како еден вид лекување е ок, ама да кажуваш дека човекот од раѓање до умирачка не треба млеко и јајца (домашни) да користи и дека се причина за моменталните состојби (болестите) е ГЛУПОСТ. И јас на тоа потенцирам.
Ти кажав, земи бебиња близнаци и почни да ги храниш едно чисто вегански друго со домашни јајца, млеко и путер. После 20 години тестирај ги и на тие резултати нема да имам приговор (y)

Многу работи испушташ при носење на заклучоци, средина во која живее особата, со што се занимава, како размислува/гледа на работите итн итн па нормално резултатите ќе бидат делумично точно т.е. кај некого би помогнално кај некој без ефект.

Црно семе (уље) сум купувал од Истанбул кога во Македонија немаа ни слушнато за него, па после на Јаја Паша почнаа да го носат радикалците.
Уште да почнеш со Витамин Б17 од кајсии семките, коноп и млеко од соја таман ќе е.
Ама кога ќе ми текне дека Аристократијата конзумира животински протеин а живеат по 100 години и се здрави логиката ми вика да се подразмислам :cautious:

Да си го погледал видеото со отворен ум што би рекле, логиката сама ќе ти се активираше, арно ама терај кај те води памет.


Маслото од црно семе може да се екстрактира со токсични супстанции, не е доволно чисто и ефикасно како семето, или CO2 екстрактите. Лично имам искуство со екстремно квалитетен CО2 екстракт за кој гарантирам дека работи, масла од "сомнително потекло" не препорачувам.

Толку многу имам читано и истражувано и пред се пробувано на тема животински протеин вс веган диета, што ми е смачено веќе, недај боже ако имаш некој што има здравствени проблеми или сакаш сам да пробаш, пробај и ќе дискутираме после. За вегани кои немаат појма што мораат да суплементираат и што да јадат исто така нема потреба да се дискутира, сам имам спомнато дека се идиоти и дека може да се осеќаат осетно полошо и да бидат помалце здррави него дури и кога јаделе џанк фуд, за тоа се согласувам.

Број 1 убиец е атеросклероза, главна причина за неа е живитонски протеин, значи број 1 фактор, после иде рафиниран шеќер - па после се друго, и се додека луѓе кои живеаат идентичен живот како претходно, прават тотално опоравување од истата болест, на иста возраст, исто тело, исти услови на живот, ист воздух, исто опкружување - дури и без вежбање - за мене другите додатни фактори се НЕ релевантни.
 
Последно уредено:

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.057
Можно е да не е росачеа, но таа е најчеста причина, многу ретко се работи за нешто друго. Исто така има многу разни форми на истата - не се сите исти форми на росачеа, може да имаш ептен умерена но дијагнозата е таа генерално....сеедно за разлика од мислењето дека таа болест не се третира и нема лек за истата, многу добри резултати се постигнуваат со методите кои ги набројав.

Не памтам каде сум рекол дека сум семоќен, нити сезнаен експерт?[DOUBLEPOST=1502200448][/DOUBLEPOST]



Маслото од црно семе може да се екстрактира со токсични супстанции, не е доволно чисто и ефикасно како семето, или CO2 екстрактите. Лично имам искуство со екстремно квалитетен CО2 екстракт за кој гарантирам дека работи, масла од "сомнително потекло" не препорачувам.

Толку многу имам читано и истражувано и пред се пробувано на тема животински протеин вс веган диета, што ми е смачено веќе, недај боже ако имаш некој што има здравствени проблеми или сакаш сам да пробаш, пробај и ќе дискутираме после. За вегани кои немаат појма што мораат да суплементираат и што да јадат исто така нема потреба да се дискутира, сам имам спомнато дека се идиоти и дека може да се осеќаат осетно полошо и да бидат помалце здррави него дури и кога јаделе џанк фуд, за тоа се согласувам.

Број 1 убиец е атеросклероза, главна причина за неа е живитонски протеин, значи број 1 фактор, после иде рафиниран шеќер - па после се друго, и се додека луѓе кои живеаат идентичен живот како претходно, прават тотално опоравување од истата болест, на иста возраст, исто тело, исти услови на живот, ист воздух за мене другите додатни фактори се НЕ релеватни.
Што викаш за ѓумбир и тумерик?
 
Член од
6 мај 2017
Мислења
6
Поени од реакции
0
Пред да донесете заклучок дека имате Розацеа и да го носите психичкиот товар кој го наложува самото тоа нарушување побарајте консултација од дерматолог. Има и други појави и состојби кои знаат да дадат реакција што личи на розацеа т.е. црвенило. Конкретно за Розацеа во Македонија постои соодветен производ (Rosacease) за третман кој е популарен во последно време кај предметната популација. Жените потешко се носат со тој проблем иако кај мажите знае болеста да биде во комбинација со ринофима (зголемен нос):)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom