Модерна vs алтернативна медицина

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Поздрав до игноратните фаци, и "напредната медицина" :aplauz::lolzz:


While most doctors will tell you that anything under 100 mg/dL is normal, it may not be. In this study, people with FBG levels above 95 had more than 3x the risk of developing future diabetes than people with FBG levels below 90. This studyshowed progressively increasing risk of heart disease in men with FBG levels above 85 mg/dL, as compared to those with FBG levels of 81 mg/dL or lower.

What’s even more important to understand about FBG is that it’s the least sensitive marker for predicting future diabetes and heart disease. Several studies show that a “normal” FBG level in the mid-90s predicts diabetes diagnosed a decade later.

Far more important than a single fasting blood glucose reading is the number of hours a day our blood sugar spends elevated over the level known to cause complications, which is roughly 140 mg/dl (7.7 mmol/L). I’ll discuss this in more detail in the OGGT section.
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.223
Поздрав до игноратните фаци, и "напредната медицина" :aplauz::lolzz:
,,,neshto nervozen m,,,,ne si veke faca,,,e tie ignorantni faci te smestija tamu kade shto ti e mestoto,,,,na marginite od tukashnoto sovetodavno konzilijarno kajgansko medicinsko odbrano i so maka i trud dojdeni do znaenjata od,,,da,,,za tebe nesvatlivo,,,moderna medicina,,,chlenovi koi postignale neshto vo svojot esnaf,,,i neshto znachat vo nego,,,duri i
@katinakatalina ima poeke znaenje od,,,modernata medicina,,,,a shto ostanuva koga bi ti ja spomenal @bijons ednostavno nokna mora tie,,,
,,,zatoa prestani da omalovazbuvash i drzhi se do tvoeto crno seme i tvojata priuchenost vo nadrilekarstvoto
,,,,ajt pozzzz,,,,
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
,,,neshto nervozen m,,,,ne si veke faca,,,e tie ignorantni faci te smestija tamu kade shto ti e mestoto,,,,na marginite od tukashnoto sovetodavno konzilijarno kajgansko medicinsko odbrano i so maka i trud dojdeni do znaenjata od,,,da,,,za tebe nesvatlivo,,,moderna medicina,,,chlenovi koi postignale neshto vo svojot esnaf,,,i neshto znachat vo nego,,,duri i
@katinakatalina ima poeke znaenje od,,,modernata medicina,,,,a shto ostanuva koga bi ti ja spomenal @bijons ednostavno nokna mora tie,,,
,,,zatoa prestani da omalovazbuvash i drzhi se do tvoeto crno seme i tvojata priuchenost vo nadrilekarstvoto
,,,,ajt pozzzz,,,,
Мислењето не беше кон неа, него општо. А ти кога ќе дадеш конкретен одговор на прашањата кои ти ги поставив, тогаш ќе збориме за мака труд и слични работи.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Типот е 24/7 дежурен надрилекар ѓоа еким на оваа и сличните теми од здравствен аспект и и покрај тоа што скоро никој не бара советодавно докторско мислење од него (тој и онака не ја признава модерната медицина) сепак мора да биде главен зачин во манџата и да ја испосере темава !
П.С. Многу е лошо кога одредени членови самите себеси си се поставуваат како шерифи на одредени теми и наместо да има напредок во дискусијата и поголем интерес за темата, тие со својот шерифски однос само ги бркаат членовите од истата !
 
B

Bafra

Гостин
Типот е 24/7 дежурен надрилекар ѓоа еким на оваа и сличните теми од здравствен аспект и и покрај тоа што скоро никој не бара советодавно докторско мислење од него (тој и онака не ја признава модерната медицина) сепак мора да биде главен зачин во манџата и да ја испосере темава !
П.С. Многу е лошо кога одредени членови самите себеси си се поставуваат како шерифи на одредени теми и наместо да има напредок во дискусијата и поголем интерес за темата, тие со својот шерифски однос само ги бркаат членовите од истата !
Nikoj NE e primoran da gi primenuva negovite soveti ... ednostavno dava mislenje spored informaciite so koi raspolaga.
Tebe ako ti smetaat "nadrilekari" , ako ti ne si se zaprasal kako toa modernata "medicina" se poveke napreduva a se poveke bolni ima, postojat luge koi sakaat da slusnat I vtoro mislenje :D

Edna od greskite na Psyside e sto ja napaga modernata slicno ko lekarite prema ostanatite ... a I se koncentrira na posledicite a ne pricinite.
Davaj samo soveti I teraj si, koj saka ke proba, procita, proveri itn itn.

A shutrak I bijons kako stari poznanici od drug forum ( idivividi) normalno ke se branat :P
Shutrak mozese da ispadne fer I da spodeli od negovite informacii ama ke pocekame koga ke e raspolozen :pipi:.

Kacar sega pij jogurt, kefir da obnovis crevnata flora... I nemora da ti e od jadenjeto, moze I da si bil pod golem stres prethodno, pa sega samo si se procistil. :cool:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Mодерната медицина е ефикасна арно ама треба да имаш големи пари, бидејќи без пари нема квалитетен третман никаде и нема пронаоѓање на квалитетни доктори, без разлика на тоа какви здравствени проблеми имаш од расипан заб, па се до карцином !
Нашите министри за здравство се ни се погаѓаат манекени и функцијата ја користат само за прошетки низ светот, наместо да си ја работат работата за која се платени, а истото важи и за докторите, све мој до мојега !
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Mодерната медицина е ефикасна арно ама треба да имаш големи пари, бидејќи без пари нема квалитетен третман никаде и нема пронаоѓање на квалитетни доктори, без разлика на тоа какви здравствени проблеми имаш од расипан заб, па се до карцином !
Нашите министри за здравство се ни се погаѓаат манекени и функцијата ја користат само за прошетки низ светот, наместо да си ја работат работата за која се платени, а истото важи и за докторите, све мој до мојега !
Каква врска има дали се работи за наши или странски доктори, кога истата литература се изучува?

Ако е модерната медицина ефикасна, зошто се жалиш на форумов и бараш совети?

Ако е модерната медицина ефикасна, зошто срцевите заболувања се сеуште број 1 убиец?

Докторите не се нутриционисти, и немаат тренинг во истата област, така да ако очекуваш доктор да ти реши проблем кој не е акутен, на долг рок ќе се разочараш! значи НЕ ги мешајте хирурзите, научниците, биохемичарите и слично, скроз друго е, ние не ги критикуваме нив.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Епа ајде тогаш да ја отфрлиме модерната медицина, да ги затвориме болниците, односно да ги пренамениме во нешто друго, а целиот медицински персонал нека одат нека лепат плочки ...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Епа ајде тогаш да ја отфрлиме модерната медицина, да ги затвориме болниците, односно да ги пренамениме во нешто друго, а целиот медицински персонал нека одат нека лепат плочки ...
Кај отиде сега? кој рече да се затворат? ти кажувам дека треба некои работи да се сменат, и дека далеку е од она што го мислите, идеш на доктор и каков проблем и да имаш ти го решава? не Ќе моЌи.

На телото му требаат микро нутриенти за да функционира, не медикаменти!


Eве ти едно класично видео, за луѓе како тебе кои мислат дека се е рандом, е за ова се напињам, за раационализациите кои ги наметнуваат за да се богатат од џанк фуд.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Абе јас не викам дека сум паметен и се знам, само тврдам дека порано во минатите векови нашите претци ниту имале апарати за мерење на притисок, ниту пак знаеле што е тоа крвен притисок, ниту имале апарати за мерење на шеќер во крвта, ниту пак знаеле што е тоа, ниту знаеле што се тоа хормони, а камо ли па да постоеле апарати за тие ствари, ниту знаеле што се тоа липиди, уреи, креатинини во крв, а тек па за апарати за нивно мерење, модерна медицина и хирургија хахаха, скенови, менови, електрокардиограми, електроенцефалограми, компјутерски томографии, магнетни резонанци, хемотерапии...
Плус не биле вегетаријанци во никој случај бидејќи покрај тоа што конзумирале нормално свежо овошје и зеленчук сепак јаделе и доста храна од животинско потекло, нели чувале кокошки значи јаделе јајца, чувале крави, овци, кози значи конзумирале млеко и правеле сирење, чувале свињи значи лапале и месо, чварки, маст, од лозјето правеле ракија и вино значи пиеле алкохол, одгледувале по нивите и тутун значи и пушеле ... и пак живееле доста долго, да не се фалам кај мене во фамилија повеќето старци ја поминаа 90тата година од животот, а имаат и доста врсници кои сеуште се живи и немаат скоро никакви посериозни здравствени хронични проблеми, нормално како поминуваат годините еден по еден си заминуваат од овој свет, но од природна старечка смрт, а јаделе се и свашта во животот и растителна и животинска храна !
А денеска на нас младите ни кажуваат дечки немојте да јадете месо, штетно било, исто и млекото, сирењето, јајцата, јадете само пиперки, марули, праз ... па самото постоење на човекот на оваа планета цивилизациски гледано е поврзано со животинската храна, ловењето на дивите животни од праисториски времиња па се до ден денес, како и одгледувањето на разни видови на домашни животни и конзумирањето на храна од животинско потекло (месо, млеко, јајца...)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Абе јас не викам дека сум паметен и се знам, само тврдам дека порано во минатите векови нашите претци ниту имале апарати за мерење на притисок, ниту пак знаеле што е тоа крвен притисок, ниту имале апарати за мерење на шеќер во крвта, ниту пак знаеле што е тоа, ниту знаеле што се тоа хормони, а камо ли па да постоеле апарати за тие ствари, ниту знаеле што се тоа липиди, уреи, креатинини во крв, а тек па за апарати за нивно мерење, модерна медицина и хирургија хахаха, скенови, менови, електрокардиограми, електроенцефалограми, компјутерски томографии, магнетни резонанци, хемотерапии...
Плус не биле вегетаријанци во никој случај бидејќи покрај тоа што конзумирале нормално свежо овошје и зеленчук сепак јаделе и доста храна од животинско потекло, нели чувале кокошки значи јаделе јајца, чувале крави, овци, кози значи конзумирале млеко и правеле сирење, чувале свињи значи лапале и месо, чварки, маст, од лозјето правеле ракија и вино значи пиеле алкохол, одгледувале по нивите и тутун значи и пушеле ... и пак живееле доста долго, да не се фалам кај мене во фамилија повеќето старци ја поминаа 90тата година од животот, а имаат и доста врсници кои сеуште се живи и немаат скоро никакви посериозни здравствени хронични проблеми, нормално како поминуваат годините еден по еден си заминуваат од овој свет, но од природна старечка смрт, а јаделе се и свашта во животот и растителна и животинска храна !
А денеска на нас младите ни кажуваат дечки немојте да јадете месо, штетно било, исто и млекото, сирењето, јајцата, јадете само пиперки, марули, праз ... па самото постоење на човекот на оваа планета цивилизациски гледано е поврзано со животинската храна, ловењето на дивите животни од праисториски времиња па се до ден денес, како и одгледувањето на разни видови на домашни животни и конзумирањето на храна од животинско потекло (месо, млеко, јајца...)
https://forum.kajgana.com/threads/Дежурна-Ординација-2.48750/page-477#post-8072873
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Абе јас не викам дека сум паметен и се знам, само тврдам дека порано во минатите векови нашите претци ниту имале апарати за мерење на притисок, ниту пак знаеле што е тоа крвен притисок, ниту имале апарати за мерење на шеќер во крвта, ниту пак знаеле што е тоа, ниту знаеле што се тоа хормони, а камо ли па да постоеле апарати за тие ствари, ниту знаеле што се тоа липиди, уреи, креатинини во крв, а тек па за апарати за нивно мерење, модерна медицина и хирургија хахаха, скенови, менови, електрокардиограми, електроенцефалограми, компјутерски томографии, магнетни резонанци, хемотерапии...
Плус не биле вегетаријанци во никој случај бидејќи покрај тоа што конзумирале нормално свежо овошје и зеленчук сепак јаделе и доста храна од животинско потекло, нели чувале кокошки значи јаделе јајца, чувале крави, овци, кози значи конзумирале млеко и правеле сирење, чувале свињи значи лапале и месо, чварки, маст, од лозјето правеле ракија и вино значи пиеле алкохол, одгледувале по нивите и тутун значи и пушеле ... и пак живееле доста долго, да не се фалам кај мене во фамилија повеќето старци ја поминаа 90тата година од животот, а имаат и доста врсници кои сеуште се живи и немаат скоро никакви посериозни здравствени хронични проблеми, нормално како поминуваат годините еден по еден си заминуваат од овој свет, но од природна старечка смрт, а јаделе се и свашта во животот и растителна и животинска храна !
А денеска на нас младите ни кажуваат дечки немојте да јадете месо, штетно било, исто и млекото, сирењето, јајцата, јадете само пиперки, марули, праз ... па самото постоење на човекот на оваа планета цивилизациски гледано е поврзано со животинската храна, ловењето на дивите животни од праисториски времиња па се до ден денес, како и одгледувањето на разни видови на домашни животни и конзумирањето на храна од животинско потекло (месо, млеко, јајца...)
Се е океј што кажа, се слагам, истото го мислам и јас, си јаделе свашта, пиеле се, пушеле, ама има еден момент кој го забораваш или не сакаш да го спомнуваш.

Пред 100 години немало како човекот да ја загадува почвата.
Кокошките се знаело со што се ранат, исто и овците и козите и свињите.
Млекото се знаело како се правело, колку траело, сирењето исто така.
Грозјето се знае како се растело и одгледувало, дали се прскало со нешто или не. Од тоа грозје - колку ке остане толку - се правела ракијата.
Тутунот ако го фане болест, годината пропадна. Сега знаеш со колку пестициди се прска?

Ќе те прашам, си пробал да јадеш јајца купени од некоја скромна фамилија од село која си одгледува за сопствени потреби и да ги споредиш со јајца од масовно производство? Разлика во вкус си сетил? Визуелна разлика?
Знаеш со што ги ранат свињите и цел добиток во фармите? Исто, за масовно, брзо растење и производство? Си пробал свиња гледана во село 3 години и да споредиш со купено месо од БИЛО КОЈА месара?
За млекото не сакам да зборувам... ваљда знаеш дека јогуртот од БИЛО КОЈА млекара освен од Милком не закиселува по 2 дена стоење - туку почнува да горчи. Ваљда знаеш дека пастеризираното обично млеко е полно со хормони.

Јас не оправдувам вегетеријанство ниту веганство и верувам дека никогаш во живот нема да станам вегетеријанец, за среќа живееме во земја каде сеуште можеш да најдеш нешто природно, ако не исто барем сличното што се јадело до пред ~30 години.

edit: И да те прашам нешто веќе кога те цитирам тебе; пошто ја следам темата за анксиозност, знам дека си патиш од проблеми и притисок, па ме интересира зошто му рипаш на Psy кога човекот едино што пробува да направи е да едуцира луѓе како приридно и со суплементација да го доведат организмот во оптимална форма а да не се клукаат со тешки медикаменти и хемија?
Сам имаш кажано дека поради притисок и вртоглавици си се ставил на Асентра? Тоа нормално е?
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Јас не оправдувам вегетеријанство ниту веганство и верувам дека никогаш во живот нема да станам вегетеријанец,
Која е причината заради која не оправдуваш веганство/вегетеријанство? мераклија си на таква храна или?
Па не е баш за фалење брат.
Испаѓа дека имаш шанси за добра генетика во однос на животен век, а ти ваков утепан испадна, се распаѓаш...
Случајно, пороците и лошата храна немаат врска!
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
И денеска можеш да најдеш органска храна ... зеленчук и овошје природни без пестициди, како и месо, млеко и јајца од село произведени, а не фармерски, крај краева доколку човек живее на периферија и има двориште може и сам да си произведе зеленчук, овошје, па дури и јајца, месо, млеко why not ![DOUBLEPOST=1501413991][/DOUBLEPOST]Psyside и остали ... јас моетo мислење си го кажав и се обидов од почеток да бидам конструктивен и да дискутирам како човек на темава, но сега сфаќам дека темава имала сопственици (шерифи) и секој еден (како мене) што има спротивни ставови од шерифите мора да биде плукан и тоа од лица кобајаги што се сметаат за некакви си интелектуалци т.е. што многу се "разбираат" во медицина, па дури и во надрилекарство WOW
Продолжете си со дискусиите и со вашите квази-медицини, божем некој пукнал за вашите "ценети" мислења, гледам стотици и илјадници лица на темава се потепаа да стигнат да ги чујат вашите мислења, дијагнози, терапии... толку од мене на оваа тема !
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.786
Поени од реакции
29.223
Која е причината заради која не оправдуваш веганство/вегетеријанство? мераклија си на таква храна или?


Случајно, пороците и лошата храна немаат врска!
,,,,kolku godini na tebe konkretno si pretpostavuvash ili predviduvash,,,,
,,,ti ko balash,,
,,,ako svi ostarite s kim kju zhene juriti,,,-)
,,,vaka od rakav,,,mislish da bidesh metuzalem,,,,oti ete neli se e do hranata a ti si bil po toa prashanje car,,,kolku vreme na preostanat zhivot si davash,,,m, ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom