Мобилни апликации и веб сајтови за гурмани

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.554
Тема на која ќе споделуваме интересни мобилни апликации и веб страни на тема храна.

Од многу одамна случајно барајќи интересни апликации за мобилен видов една апликација со име Kitchen Stories на која имаше се што му е потребно на еден љубител на готвењето. Јас не готвам скоро ич ама сакам да гледам фотографии, видеа со готвење храна.

Ова е еден вид социјална мрежа за таквите љубители на готвењето. Содржи голема архива на рецепти, текстови за храна, многу видеа и фотографии со храна.



Скоро секој рецепт има видео и текстуално напишан е рецептот.
Видеото е кратко јасно додека текстуално е до детали се напишано со фотографии чекор по чекор. Со креирање свој профил имате на секој рецепт пишано минутажа на готвење, калории, има конвертер на литри, милилитри и грами, опција да се бира за колку лица планираш да го зготвиш рецептот, за секој рецеп, опција листа за купување на намирниците а има и можност и вие да споделите ваш рецепт.

Интересен детал е што на повеќето рецепти постои и how to видеа за некој работи да се научат добр, пример како да сечеш кромид, како се готви паста.

Достапно како апликација за Android, IOS а сето ова го има и како веб страна.
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Се е на англиски и не може секој да знае ,треба да е и на македонски јазик или барем српски
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.554
Се е на англиски и не може секој да знае ,треба да е и на македонски јазик или барем српски
И јас не знам многу англиски ама ќе учиме тоа е. Постои и опција да се избере руски, германски, шпански, турски, португалски, кинески, јапонски, корејски. Да имаше македонски, српски, хрватски ќе беше супер ама еден убав сончев ден да се надеваме ќе биде тоа сепак како викаат надежта последна умира.
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
243
Поени од реакции
323
Како да знаеше да ја креираш темава. Баш нешто вакво ми требаше (y)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.554
Им пишав вчера за апликацијава порака на Фејсбук. Предлог да стават тајмер за готвење, да ја преведат на на македонски јазик и одговорот го добив денеска овој.

Hey, thank you so much for your feedback! We are glad to hear that you generally like our app! A timer is already integrated. Every time there is a cooking step which shows the concrete needed time you can activate it. The timer is highlighted in blue. At the moment, we don't plan to translate our app into other languages but let's see what will happen in the future. Greetings from Berlin, Virginia
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Берлин е во Германија а во Вирџинија хм сомнително?!


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.554
Берлин е во Германија а во Вирџинија хм сомнително?!


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
И во САД има Берлин.
Вака пишува на сајтот

AJNS New Media GmbH | Storkower Straße 115 | 10407 Berlin | Phone: +49 (0)30 695 182 91 | Email: hello@kitchenstories.de
Represented by Mengting Gao & Verena Hubertz
Kitchen Stories is supported by product placement

Email им е на германски сајт домен, Сајтот е преведен на Англиски, Германски и Kинески додека апликацијата како што пишав предходно и на уште неколку јазици е преведена.

Нај битно е дека е супер е ова за тие што сакаат да готват и се гурмани.
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Ама проблемот е што ние балканците јадеме и леб со гурмански прилози а ова е за тие не јадат леб


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.649
Поени од реакции
1.538
Yummly Receipes
Tasty оваа е на BuzzFeed
SideChef
Cookpad
Ова се супер апликации покрај Kitchen Stories на Плеј Сторе кои се промовираат како Едиторс Чоис нa почетна.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.554
Yummly Receipes
Tasty оваа е на BuzzFeed
SideChef
Cookpad
Ова се супер апликации покрај Kitchen Stories на Плеј Сторе кои се промовираат како Едиторс Чоис нa почетна.
Whisk e исто добра апликација.

Значи овие три апликации и ништо друго не ви треба од апликации на телефонот/таблетот за готвење.



Мој предлог до сите вас е ако имаш таблет купуваш магнет трака (има на Алиекспрес) и позади на таблетот или на маската од таблетот лепиш и закачувш на фрижидер. Читаш рецептот и готвиш :)
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.554
Вчера заборавив да пишам дека и Yummly е одлична апликација.
Исто и Craftlog Recipes е одлична апликација.

Убаво е некој од овие апликации што нудат намирниците (храната) да ги ставаш во шопинг листа за кога ќе одиш да пазариш да не заборавиш нешто и да обележиш што си купил. Исто така што нудат до детали да го видиш начинот на подготовка на рецептот, калории, видеа, совети и многу друго.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Ретко користам вакви апликации али најдолго ја користев:
IMG_20210106_150149.jpg
Пошто сум и корисник на нивниот вебсајт.

Други шо некогаш сум ги користела и ми биле океј:
IMG_20210106_150209.jpg IMG_20210106_150218.jpg
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Јас ја користам Cookpad. Немам потреба од опција за автоматско додавање во шопинг листа, ниту ми требаат понуди за нови рецепти. Тоа го хендлам на друг начин. Единствено што ми треба е зачувување на моите рецепти, нешто како бабите наши кои запишувале во тетратка.
Cookpad сакам да ја сменам, бидејќи примарно не е за таа намена, туку е за споделување рецепти. Друго што ми смета е тоа што нема тагови. Ако некој знае да ми предложи поубава апликација, би била благодарна.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.554
Денес наидов на апликацијава. Се изненадив дека е македонска.

Мartina's Coocking

Screenshot_20220726-184220_Google Play Store.jpg Screenshot_20220726-184226_Google Play Store.jpg Screenshot_20220726-184240_Martina's Cooking.jpg
Screenshot_20220726-184244_Martina's Cooking.jpg

Има видеа со рецепти, може да се ставаат во омилени, да се ставаат рецептите во намирници и со тоа дава опции за рецептот за колку порции припремаш за да ти даде колку лажици, литри, милилитри од состојките се става.

Ја најдов на Play Store a не знам дали постои и за iOS
 

Kajgana Shop

На врв Bottom