Млечен ресторан - Кафана Мома

Член од
8 април 2012
Мислења
7
Поени од реакции
0
Колеги , сакам да ве прашам се што знаете за кафанава мома што се наоѓа во Капиштец : Kои денови работи , од колку до колку саат , како се движат цените и слично ... Па чекам одговори поготово за првите 2 прашања :)
 
Член од
5 февруари 2012
Мислења
54
Поени од реакции
14
Јас сум била еднаш и затоа незнам многу..бендот им беше добар ..белото вино ти 300 а киселата вода 150 шише , порција пилешки прсти 200, негазиран сок 100 ..работеше до кај 1отприлика..внатре е средно средено..јас убаво си поминав кога бев ..:)
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.650
Поени од реакции
9.855
150 денари кисела вода :eek:
Иам идено неколку пати, и секој пат се поскапи и поскапи беа. Така да година дена сигурно неам отидено може и поише.
Иначе океј е средена. Петок/Сабота мислам има обавезно некој шо свири.
 
П

Паган-др

Гостин
За викенди е оној Боби шо го викаат македонскиот Аца Лукас. Добар е. За цени, со оглед на тоа што има жива музика, не е премногу скапо. За работење, знае до кај 2-3 саат некад да заглави, зависи од народот шо е внатре и на кој степен е веселењето.

Иначе се на се убаво местенце е, го препорачувам.
 
Член од
8 април 2012
Мислења
7
Поени од реакции
0
Е баш тој човек би сакал да го слушнам ... Пошто матура кога славевме бевме во Мома и супер си поминавме па затоа прашувам што како зашто сакам пак да идам ... :D Иначе така викате - Работи само петок и сабота , или ?? И од колку почнува да работи? :)
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Прво - не се наоѓа во Капиштец ....
Второ - Не е кај млечниот ресторан (кој што се наоѓа 150-200метри повнатре карши Ли ...)

Трето - Кафаната е супер мада цените се доста дигнати и не секој може да си дозволи пијанка :D
 

Ivana*Antique

Чисто информативно
Член од
5 септември 2011
Мислења
312
Поени од реакции
144
Местото е супер, многу пријатно и не е толку многу скапо , има и поскапи места а не толку пријатни, само сто мислам дека веке кога почнува летна сезона наскоро ке затворат.... Незнам кога работат, сигурна сум само за четврток петок и сабота....Свират Боби (кој денови незнам) а други денови еден бенд... фидбек састаф мислам дека се викасе, и доста добри се.... Работат до еден освен ако у гости нема некој поважни луѓе, тогас може и покасно...
 
П

Паган-др

Гостин
Работат мислам преку цела недела, ама не е филингот само твое друштво во кафана. Друго е кога е полна.
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
231
Поени од реакции
160
Местото е супер, многу пријатно и не е толку многу скапо , има и поскапи места а не толку пријатни, само сто мислам дека веке кога почнува летна сезона наскоро ке затворат.... Незнам кога работат, сигурна сум само за четврток петок и сабота....Свират Боби (кој денови незнам) а други денови еден бенд... фидбек састаф мислам дека се викасе, и доста добри се.... Работат до еден освен ако у гости нема некој поважни луѓе, тогас може и покасно...
знаеш се за кафанава , ама не си баш сигурна хх
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Прво - не се наоѓа во Капиштец ....
Второ - Не е кај млечниот ресторан (кој што се наоѓа 150-200метри повнатре карши Ли ...)

Трето - Кафаната е супер мада цените се доста дигнати и не секој може да си дозволи пијанка :D
Центар ли е? Како што знам млечен местото го викаат. Така сите се ориентираат.
 
Член од
8 април 2012
Мислења
7
Поени од реакции
0
Се јавив форумџии таму и сите дилеми се решени ... Кога работи , од колку до колку и дека треба да закажам пред да отидам со друштво :D Инаку имам уште едно и последно прашање : Дали точно кај буквата А се наоѓа Мома ? :D
 

Attachments

Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Се јавив форумџии таму и сите дилеми се решени ... Кога работи , од колку до колку и дека треба да закажам пред да отидам со друштво :D Инаку имам уште едно и последно прашање : Дали точно кај буквата А се наоѓа Мома ? :D

Да , карши Игнатија/Спортлифе по скалите надоле ....Пишува со зелени букви Ресторан Мома (или само Мома ...не ми текиња) ...немоеш да го утнеш.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.103
Колеги , сакам да ве прашам се што знаете за кафанава мома што се наоѓа во Капиштец : Kои денови работи , од колку до колку саат , како се движат цените и слично ... Па чекам одговори поготово за првите 2 прашања :)
Мома работеше до 3 сабајле петок сабота. Знаат да се погодат вечери со 70-30 во корист на жени, а и во рандом вечер доста жени ќе начекаш таму. Има периоди кога е гужва па или треба да резервираш неколку дена однапред или да си фатиш врски кај менаџерите. Најчеста страосна група 18-28. Јас идев во саботата на Боби Спасенцовски оти пееше повеќе песни од Аца Лукас и си поминував одлично. Цените 2008-2009 та сезона беа релативно прифатливи, после тоа почнаа да маваат на високо. Од ракија имаше само АНтика, мастика немаше туку само узо и тоа само Плумари, ефтини вина од типот на Смедервка за да правиш литар со литар немаше најефтини беа Тга и Александрија. Ако си средношколец/студентарија ќе ти биде соленко. Храната е просечна, услугата просечно добра, ентериерот е просечен-подрум со камења, малку потсетува на винарска визба во стар стил ваљда тоа му била намерата на тој што ја правел у седамдесет и неке. Меѓутоа Мома не е една од оние кафани каде што одиш поради храната и специјалитетите како што е на пример ДМ, Љуц и слично нит ти е еден од оние фенси рестроани како Виторија или Воденица каде што одиш со девојка ти да славиш 2 години врска за да и се улижеш да добиеш бонус неостварен фетиш подоцна во текот на вечерта. Во Мома се оди заради атмосферата и еуфоријата. А успешни се во остварувањето на атмосфера, затоа и ги држат тие цени. Во Мома одиш или по риболов или да си олесниш душичката и да имаш ноќ за полупаметење или и за двете. Да те предупредам, ако ти текне да пецаш, да знаеш дека чат-пат, ретко додуша знаат да се заседнат и волови од оние за орање без влакна и дебел врат кој чиниш не е врат туку продолжение на главата. Како што кажав, не е тоа толку често како што знае да биде на пример во Сити и Приорити во Беверли Хилс или клуб Рицар во Лисиче ама не е лошо прво да си провериш дали местото каде што ќе фрлиш трска не е претходно зафатено. И химаната на Мома е следнава песна и кога се изведува сите гости ја знаат па не е лошо да ја поднаучиш за да не се чудиш која е песната и како сите ја пеат.


Во Мома не сум бил повеќе месеци може и година да има, па информацииве не се нај-најсвежи ама не верувам дека нешто значително се има сменето. Се надевам ќе ти помогнат информацииве. Мене ми останува да ти посакам добар провод и да пишеш како било.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom