Ми треба совет (пинг-понг и фудбалче)

Член од
11 јули 2011
Мислења
1.723
Поени од реакции
1.994
Прво се извинувам доколку постои слична тема, ама како што видов не постои... Значи веќе некое време ми се мотка низ глава една идеја... Имам продавница (веќе е затворена) и доле местото е слободно, само што мал проблем е тоа што не е многу големо... Па веќе некое време имам идеја да купам пинг-понг маса, фудбалче и пикадо... За пикадото и фудбалчето не би било проблем за место, но ме интересира за пинг понг масата колку метри место би трабло ако знае некој одприлика за да може да се игра (со ова сакам да кажам не само должинете на масата туку и да има место за играње).
Доколку има некој искуство од еден вид ваков бизнис да го речам дали би се исплатело и колку пари би ми фатило ако знае да ги купам потребните работи ? Иначе живеам во Драчево, местото ми е блиску до школо што значи би имало деца за играње, и плус онака се знам со многу деца...
Секаков совет во врска ди ми бил добродојден, но пред се ме интересира колку на колку би трбало место за играњето пинг-понг, па доколку имам место и да се ангажирам повеќе... Фала многу :)
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Токму така и јас мислам како STEALTH, денеска многу не се игра фудбалче и пинг понг. Во Валандово има едно интернет кафе мислам дека е во него има компјутери, пикадо и Сони 2 мислам дека има.
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.723
Поени од реакции
1.994
Може и на таа опција за Сони да размислам... Компјутери не ми се исплати, а и големо вложување би требало за тоа, за Сони друго е, мада мислам дека веќе 2 јка не се исплати пошто многу брзо напредува Сони, на пр ќе излезе за брзо може 4 рка и после 2 јката во канта треба, а 3 јка се исплати.
Иначе за пинг-понг мислев бидејќи мислам дека нема многу такви места каде што може да се игра, па за тоа не ни играат многу, ама сега мерев доле и некако кнап мислам дека би ми било са пинг-понг. Со сони 3 ка, пикадо, фудбалче(не е скапо да се купи, а играат) мислам дека би се направило нешто...
Како што гледав маса на пинг-понг изнесува 2.74 должина, а плус треба место за мавање, враќање...
--- надополнето: 11 април 2013 во 14:45 ---
Иначе за колку пари може да се најде сега сони 3?
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Може и на таа опција за Сони да размислам... Компјутери не ми се исплати, а и големо вложување би требало за тоа, за Сони друго е, мада мислам дека веќе 2 јка не се исплати пошто многу брзо напредува Сони, на пр ќе излезе за брзо може 4 рка и после 2 јката во канта треба, а 3 јка се исплати.
Иначе за пинг-понг мислев бидејќи мислам дека нема многу такви места каде што може да се игра, па за тоа не ни играат многу, ама сега мерев доле и некако кнап мислам дека би ми било са пинг-понг. Со сони 3 ка, пикадо, фудбалче(не е скапо да се купи, а играат) мислам дека би се направило нешто...
Како што гледав маса на пинг-понг изнесува 2.74 должина, а плус треба место за мавање, враќање...
--- надополнето: 11 април 2013 во 14:45 ---
Иначе за колку пари може да се најде сега сони 3?
Сони тројката за 250 долари на Амазон е.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.639
Па и тука е 250 евра, ама шокур, џабе..
Уствари зимаш фифа13 и пес13 такоџе и фураш, немаш потреба од пиратерија. Ам за телевизори, шо рачунаш?
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.723
Поени од реакции
1.994
Па и тука е 250 евра, ама шокур, џабе..
Уствари зимаш фифа13 и пес13 такоџе и фураш, немаш потреба од пиратерија. Ам за телевизори, шо рачунаш?
За телевизор имам дома еден голем убав телевизор, а имам и кај мене во соба еден онака нормален добар телевизор, па тој што е кај мене во соба го спуштам во дневна, тој од дневна големиот го спуштам во продавница :)... Само што не знам колку се заинтересирани моментално за сони 3 јка луѓево... Порано додека бев основно, па и средно знам дека окапував јас на 2 јка и дека одвај ред се фаќаше, сега не знам како иде... Ќе размислам убаво, на пр. може и пинг-понг и сони па да видам како што ќе иде... Имам 2 простории доле, ама проблем е што мислам дека би биле мали за пинг понг маса, а за другово би имало за се место...
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.639
Шо си запнал за таа пинг понг маса? Освен ако не е некоја благородна driven идеја, да ги пребираш маливе од маало да не се пијанчат и оставаат очи по телевизори и монитори, океј. Немаш некако идеја шо сакаш. Развиј онака концепт, размисли поубаво, дали мислиш дека јас ако ти дојдам да играм фифа со другари на цела нервоза кљака кљака кљака позади мене пинг понгот нема да ме натера да ти испокршам се таму? :D Лоша комбинација. Ако идеш со пинг понг, тогаш пикадо, фудбалче, мини биљард маса.. ако сакаш да правиш пари, стриктно плејстејшн, ама ќе дофинансираш барем со 2-3 почни. Луѓето се оставаат сеуште, иако имаат конзола, неможе да се игра турнири и што не од по 4-5-6 луѓе кај некој до 4-5 сабајле. Ако двојката имала заинтересираност, кај пс3 е помножено по 10. Башка и терминот ти е грешка, лето никој нема да ти дреме у соби, тоа се почнува зима, па ако нудиш во ред забава, да стенат навика, и лето да се оставаат кај тебе.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
А да баталиш ова фудбал,пикадо,пинг понг, сони2-3,биљард,плејни и стеншени,
да отвориш библиотека,
Еј која локација ја имаш само,во близина на школо,напрај себап за учениците и сефте,
во Македонија,приватна библиотека,абе има редица да биде како кај Дуле во Велес.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.621
Поени од реакции
14.372
Во Штип газдата на играчницата Евива сигурно има повеќе пари од пола форумџии... И тоа пазите, нема друг бизнис, само чисто од играчници (има 4 дуќани)
--- надополнето: 11 април 2013 во 15:42 ---
мада мислам дека веќе 2 јка не се исплати пошто многу брзо напредува Сони, на пр ќе излезе за брзо може 4 рка и после 2 јката во канта треба, а 3 јка се исплати.
Уште играат PS2 т.е ПЕС на PS2... многу.

И батали го го тој пинг-понг, ГЛУПОСТИ
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.723
Поени од реакции
1.994
Шо си запнал за таа пинг понг маса? Освен ако не е некоја благородна driven идеја, да ги пребираш маливе од маало да не се пијанчат и оставаат очи по телевизори и монитори, океј. Немаш некако идеја шо сакаш. Развиј онака концепт, размисли поубаво, дали мислиш дека јас ако ти дојдам да играм фифа со другари на цела нервоза кљака кљака кљака позади мене пинг понгот нема да ме натера да ти испокршам се таму? :D Лоша комбинација. Ако идеш со пинг понг, тогаш пикадо, фудбалче, мини биљард маса.. ако сакаш да правиш пари, стриктно плејстејшн, ама ќе дофинансираш барем со 2-3 почни. Луѓето се оставаат сеуште, иако имаат конзола, неможе да се игра турнири и што не од по 4-5-6 луѓе кај некој до 4-5 сабајле. Ако двојката имала заинтересираност, кај пс3 е помножено по 10. Башка и терминот ти е грешка, лето никој нема да ти дреме у соби, тоа се почнува зима, па ако нудиш во ред забава, да стенат навика, и лето да се оставаат кај тебе.
До негде си во права да, иначе за пинг-понг имав запнато пошто колку толку би било и подобра навика на пример за децата, полесно може да се привлечат (а и помал е влогот за пинг-понг), друг проблем е што си во право, летно време потешко се собира клиенти... Иначе се пинг-понг и сони секако не мислев во иста просторија да бидат :D, ама пак кој губи сони многу се нервира... Сега да зборувам со мојве дома доколку би имале да ми дадат повеќе да вложам во 2 сони 2јки и една 2јка би било добро, не би ми требало ни пинг понг ни такви други глупости, едно фудбалче само би завршило работа плус со нив... Како и да е останува да се распрашам убаво и да видам како стојат работите, иначе колку пари е 1 саат на сони 3јка ?
А да баталиш ова фудбал,пикадо,пинг понг, сони2-3,биљард,плејни и стеншени,
да отвориш библиотека,
Еј која локација ја имаш само,во близина на школо,напрај себап за учениците и сефте,
во Македонија,приватна библиотека,абе има редица да биде како кај Дуле во Велес.
Кај нас само ваква библиотека успева ... Убава е идејата, ама немаат навика за читање кај нас :D
Во Штип газдата на играчницата Евива сигурно има повеќе пари од пола форумџии... И тоа пазите, нема друг бизнис, само чисто од играчници (има 4 дуќани)
--- надополнето: 11 април 2013 во 15:42 ---


Уште играат PS2 т.е ПЕС на PS2... многу.

И батали го го тој пинг-понг, ГЛУПОСТИ
Има 4 дуќани, сепак тоа е големо вложување, плус убаво е навлезен во тој бизнис... Иначе на 2 јка се игра уште да, ама моабетот ми е мора да биде поефтино од 3 јката за играње 1 саат, а кога ќе излезе 4рката нема да се наоѓаат веќе цд-иња за 2јче...
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.639
До негде си во права да, иначе за пинг-понг имав запнато пошто колку толку би било и подобра навика на пример за децата, полесно може да се привлечат (а и помал е влогот за пинг-понг), друг проблем е што си во право, летно време потешко се собира клиенти... Иначе се пинг-понг и сони секако не мислев во иста просторија да бидат :D, ама пак кој губи сони многу се нервира... Сега да зборувам со мојве дома доколку би имале да ми дадат повеќе да вложам во 2 сони 2јки и една 2јка би било добро, не би ми требало ни пинг понг ни такви други глупости, едно фудбалче само би завршило работа плус со нив... Како и да е останува да се распрашам убаво и да видам како стојат работите, иначе колку пари е 1 саат на сони 3јка ?
Во мојот град, преку ден, до 6, час е 40 денари со две рачки, со четири рачки е 60 денари.
После 6 часот е 80 со 100. Почнаа со 2 плестејшни во склоп на компјутерџница. Сега вториот спрат е стриктно за плејстешни и има 8.
И тоа 4 од нив имаат посебна соба. Што значи, ние играме на 4 мин полувреме, кој губи остава 10ка. За 10мин ти имаш 10ка. Ние пример, ден или преку ден од 11 навечер до 3 сме секако. Така да сериозен ќар имаш од плејстешн, секако ако имаш да ризикуваш. Како прво треба комфорт, да склопиш двосед, тросед, фотелји, независно. Ти треба квалитетни телевизори, освен ако ти се посреќи да ти тргне, па одпосле да си ги дозволиш. И секако треба да идеш со пс3. Што значи, мој предлог миним треба да тргнеш со 2 телевизори и 2 плејстејшни. И да привлекуваш народ. И да растеш. :)
 

legend

legend is back
Член од
25 април 2008
Мислења
1.518
Поени од реакции
224
Во Штип газдата на играчницата Евива сигурно има повеќе пари од пола форумџии... И тоа пазите, нема друг бизнис, само чисто од играчници (има 4 дуќани)
--- надополнето: 11 април 2013 во 15:42 ---


Уште играат PS2 т.е ПЕС на PS2... многу.

И батали го го тој пинг-понг, ГЛУПОСТИ
Да али голем куртон е газдата.. синоќа игравме и на секој 5 мин ти иде уште колку време ке играте ова она, јас сум на отворено бе човече ако сакам и ке го овенам таму не ме замарај молим те.
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.231
Поени од реакции
337
За солиден пинг-понг ти треба широк и висок простор (5-6 метри мин должина) (3-4 мин ширина) но просторијата треба да е висока да не претерам ама 3.5 - 4 метри најмалце. Е сега стартна инвестиција за пинг понг ти е многу помала отколку за сони. ти треба Маса + 3-4 палки и лоптици што е ефтино да се каже е сега колку би имал клиентела што игра пинг-понг тоа е друго..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom