Мистериозно исчезнување на хрватски државјанин во Белград

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Површина за пишување, цртање и слично. Најчесто ги има во училиштата.
Мислев кутија, дрвена, пластична , или картонси лист , со сет од 24 триаголници , 4х 6, наменената за игра со пулови
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.748
Поени од реакции
12.759
@Aceso мене па 100% ми изгледа ко да праи бело рекреативно, особено за нова година во Белград. Млад дечко, идел на утакмици со торцида, од тоа што читнав имотно обезбедено друштво. Ако се работи за живот или смрт и треба да гаѓам, дефинитивно идам со тоа дека шмрка.
Татко му се разбира појма би немал за тоа. Ако шмрка на искачање, не значи дека ќе му се манифестира во секојдневен живот.
 
Член од
12 мај 2021
Мислења
110
Поени од реакции
223
Пред 4 дена беше реконструкцијата прикажана на интернет од полицијата.Во почетокот имаше сомнеж дека некој од пријателите му ставиле нешто во пијалакот, па потоа татко му изјави дека тој не е тој тип кои користи алкохол, наркотици и дека е спортист, и потоа тоа го изјави уште и еден негов другар во полиција.Во почетокот беше малку чудно од неговите другари што пријавиле во полиција многу касно, и кога ги прашале инспекторите зошто не дошле порано, овие рекле бидејки биле под дејство на алкохол, што е и логично.Потоа кога во камерите се виде дека сакал да влезе во такси, еден и од инспекторите рече дека користел алкохол.Се збореше и дека кога биле во клубот имало караница меѓу другарите на Матеј и од момци од Задар, но тоа сите негови другари во полиција рекоа дека не било точно.Малку е чуден овој случај, има многу нејаснотии, само интересен е еден факт дека еден другар на Матеј пред неколку години е осуден за 3 убиства.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.125
Поени од реакции
10.469
@Aceso мене па 100% ми изгледа ко да праи бело рекреативно, особено за нова година во Белград. Млад дечко, идел на утакмици со торцида, од тоа што читнав имотно обезбедено друштво. Ако се работи за живот или смрт и треба да гаѓам, дефинитивно идам со тоа дека шмрка.
Татко му се разбира појма би немал за тоа. Ако шмрка на искачање, не значи дека ќе му се манифестира во секојдневен живот.
Во ред е, прифаќам. Милион конструкции може да си направиме од случајов.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
720
Поени од реакции
1.536
Ne e ni prv a ni posleden vakov slucaj. Paranoja vo kombinacija so deluzii ili halucinacii kako posledica na psihodelicni substancii (cesto pati vo kombinacija so pogolemi dozi na kanabis). Imavme vakov slucaj, 21-godisen koj zbrisa od zabava radi paranoja i halucinacii deka nekoj go brka. Deckoto isto taka prepliva reka, za sreka ostana ziv.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.477
Табли и алкохол помешано те прават супермен. Посебно ако акнеш две табли помешано со жестоко, реката има да ти се види ко базен од кој извира топла вода.
Бело и алкохол не би требало да те откачи до волку.
Mene ne mi deluvaat deckive na tabladzii, a i zurkata ne bila takva. Na tabla ne sedis na konjpoj i pjuckas, tuku se topis so sisence voda u raka. Moja procena, ovie se viski+belo kombinacija.

Da e losa droga u prasanje ko so vika @kano , kje javelo i kaj ostanatite. Ovoj go ima neso udreno u glava.
Ako stvarno praele neso takvo i go ostaile bez nekoj da go pazi, alal da im e. Kje go nosat na dusa cel zivot.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.522
Mene ne mi deluvaat deckive na tabladzii, a i zurkata ne bila takva. Na tabla ne sedis na konjpoj i pjuckas, tuku se topis so sisence voda u raka. Moja procena, ovie se viski+belo kombinacija.

Da e losa droga u prasanje ko so vika @kano , kje javelo i kaj ostanatite. Ovoj go ima neso udreno u glava.
Ako stvarno praele neso takvo i go ostaile bez nekoj da go pazi, alal da im e. Kje go nosat na dusa cel zivot.
Искрено само првиот и вториот ден кога го снема, имав прочитано и видов некоја слика од него плус оние снимкине кога трча кај таксистот и кога влегува во водата. Тоа е се што знам. Претпоставки ми се, не знам што човек бил ниту на каква журка биле.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.477
Искрено само првиот и вториот ден кога го снема, имав прочитано и видов некоја слика од него плус оние снимкине кога трча кај таксистот и кога влегува во водата. Тоа е се што знам. Претпоставки ми се, не знам што човек бил ниту на каква журка биле.
I ja nagagjam, od intuicia. Sekako oficjalno info nema da ni kazat, iako do sea ispeale sve drugarite.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.908
Поени од реакции
10.539
I ja nagagjam, od intuicia. Sekako oficjalno info nema da ni kazat, iako do sea ispeale sve drugarite.
Им имаат земено крв на другарите за да проверат дали се дрогирале? Негде прочитав дека овие ја збришале за Хрватска па потоа ги враќале назад за изјави


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.859
Не, не тоа. Начинот на кој што зборува и све тоа, не ми личи толку на родител кој што бил скроз исклучен од животот на син му. Патем не се согласувам со твојата генерализација дека 90% од децата се дрогираат, а нивните родители имаат погрешна слика за тоа.

Мислењето ми е скроз субјективно нема потреба да се тригернуваш толку Џонтра.
Има буквално илјадници случаи по светот на вакви исчезнувања, а човеков кој исчезнал е ептен dead center во профилот на оние кои исчезнуваат, како што спомена Берик или да не ги пронајдат никогаш или да ги пронајдат на место кое претходно веќе било повеќепати пребарувано.
Генерално, овие дешавки се делат на два дела, исчезнувања во слатководни површини (значи не во мориња и океани) кои минуваат низ град или се во урбана средина и исчезнувања во дивина.

Еве пред неколку дена типичен случај

Интересно е што жртвите се обично физички здрави, често се бават и со некој спорт и најбизарното, обично се работи за привлечни машки лица. Не се џанаци или кримоси или не знам што како што порталиве шпекулираат туку обично примерни дечки, понекогаш поднапиени и ништо повеќе од тоа.
Не знам од каде им е инфо дека бил џанак?! Нема ни тело ни токсиколошка анализа а ова све го прогласиле за наркос...
Има некои теории како онаа за смајли фејс и 411 но сеуште тоа се само хипотези...
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Тој отишол у Београд на ефтино бело и курави, ама не ватерполист бил. Којзнае колку се нашикал па му проработеле виугите, а можда си имал скриена депресија. Мислам го разбирам апсолутно таткото како родител, али тоа е ужасот на модерното време, кога ќе искочи детето од врата толку е играта.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.477
Им имаат земено крв на другарите за да проверат дали се дрогирале? Негде прочитав дека овие ја збришале за Хрватска па потоа ги враќале назад за изјави


Sent from my iPhone using Tapatalk
Mislam deka za vakov haj profile case, nema sansi da sokrijat neso.
E sea roditelite sigurno kje baraat da ne procuri vakvo info vo javnost.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Прилично сум сигурен дека за жал, шансите за лицето да е сеуште живо се премали. Но, не треба да се отфрли и таа веројатност. Овој случај стана мега популарен поради необјаснивите околности и од причина што морбидната љубопитност на човекот нема граници. Го изгледав целосно видеото и според него, Српското МВР е и те како ангажирано за разрешница на случајот, само мислам дека сите расположливи факти им се исцрпени и сега талкаат во круг.
Од искуство, ова е нетипичен пример за типично самоубиство. Со тоа што сликата станува матна во однос на начинот на неговото сторување, како и моментот на одлучување за посегнување по својот живот.

Има одредени факти за кои тешко може да се даде некое логично објаснување. Несомнено е дека човековиот мозок работи чудно, а и првите знаци на непресметливост или општопознати дијагнози обично се јавуваат на таа возраст. И ако еве земеме дека лицето било подложно на шизофренија, дефинитивно е можно вакво постапување. Во последно време, поготово со почетокот на пандемијата, има еден тон самоубиства низ земјава, а од нив има премногу афектни и сторени без некоја посебна причина, токму од страна на дијагностицирани лица. Од друга страна пак, има исто многу самоубиства предизвикани од надворешен фактор, долгови, закани, депресија, безнадежност... Доколку се искомбинираат овие две типични причини за посегнување по својот живот, исходот е тажен.

За конкретниот случај, може да станува збор токму за симбиоза од дијагноза и долгови/закани, па оттука и депресија и безнадежност. И не сакам да го слушнам тој израз "Не би поверувал дека он ќе се самоубие, не е таков човек". Не сме свесни дека секој од нас, не дај боже, и те како е способен. Затоа е и кажано: "5000 евра се малце за трошење, а премногу за долгување". Познавам многу примери каде одлуката за самоубиство паѓа веднаш во моментот и нема никаква шанса истата да се претчувствува и спречи од најблиските. Капак на ова, ако лицето конзумирало алкохол и дрога, што не гледам никаде да е потврдено, а е мошне веројатно, би можело да се олесни склопувањето на мозаикот. Наркотиците влијаат на секого различно, некој со една линија ќе се топи и ќе гушка рандом луѓе во диско, а некој ако е потенцијален шизофреничар, може да влијае и да го извади најлошото од човека. Теоријата на уделот на неговите другари ми е помалце веројатна. Можеби ако се скарале или да се чувстувал отфрлено во некој момент, па да влијаело за трагичниот крај. А тоа дека ватерполист не може да се удави, според мене е само црпење на секоја тронка надеж на неговата фамилија. Да, најтешко е човек да изврши самоубиство со давење и случаите се екстремно ретки, ама не е ништо невозможно. Мене ме мачи фактот дека лицето се обидело да влезе во такси. Каде наумил да оди? Да се врати назад на забавата, да оди надвор од градот, што подалеку од луѓе?

Како и да е, може ние само да претпоставуваме и да фрламе теории за тоа што се случило. Можеби некои теории се поверојатни од други, ама никогаш нема да бидеме дефинитивно сигурни за причината, а се надевам за брзо ќе се разреши барем последицата.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom