Мисијата на Тоше

Член од
19 октомври 2007
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ovie denovi razmisluvav poveke za zivotot, zasto porakata sto Tose ja nosese i ostavi e vsusnost OTREZNUVANJE.

Dinamika, haos, nestabilnost, nasilstvo, napnatost, stres, nervoza, navredi, licemerie, alcnost, nemanje vizija, nemanje son, negativna nergija, dezorientiranost, droga, alkohol... se raboti sto ni gi nametnuva novoto vreme dirigirano od mracni sili.

Tose kaza i ostavi NE za vakov nacin na zivot. Toj pokaza i ostavi milost, nesebicnost, ljubov, neznost, harmonija, humanost, otvoreno srce, toplina, sjaj, nadez, verba, son, umerenost, zdrav zivot, pozitivna energija, ubavi zborovi, pesni...

Ako uspeeme da go prifatime negoviot nacin na zivot, znaci deka sme go vgradile vo sebe, deka navistina doprel do nas, deka zivee so nas.

Vredi sekoj da se obide da go napravi ova, zatoa sto definitivno so Tose vo nas zivotot e mnogu poprijaten

Karlo Zmajsek


P.S. Vcera koga gi gledav i slusav negovite pesni mi se pricinuvase kako nad glava nu se nadvisuva oreol, kako da ima angelski krila…
Dilemata sto mi ostana e za dolzinata na negoviot zemen zivot? Zosto tolku kratko? Zosto Gospod dozvoluva vakvite negovi poslanici da se kratko prisutni? Kako ke se izvrsi masovno otreznuvanje? Kako ke se pobedat mracnite sili? Dali ne ocekuvaat novi iskusenija ili kazni kako ovaa? Zosto Tose ne dozivea starost? Kolku li ubavi momenti ke ni podarese? Zosto kazna za negovoto semejstvo, za negovite najbliski...?
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Ponekogas zivotot e surov i ni go odzema onie koi ni se najpotrebni, no od ova nauciv mnogu i tose sekogas ke zivee so nas no samo vo nasite srca
 

Вампирката

Well, I tried to say there's nothing wrong with me
Член од
20 мај 2006
Мислења
3.819
Поени од реакции
95
Се што сакал Тоше е да почуствува вистинска љубов....
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Во една изјава Тоше напоменува дека негова задача е да спроведе мисија на земјата....И навистина успеа во тоа, како што вели сестра Макрина:

"Тоше направи нешто многу чудно.
Можеби направи некоја мала револуција – пресврт во етичкиот систем во она што се нарекува јавен живот во РМ. И вистински и буквално се принесе себеси како жртва за другите. За нас, за сите нас.
Како да сакаше да рече дека голем дел од насоките во кои сме тргнале се бесмислени. Нашата поделеност, нашите кавги, себичност. И секогаш сите мислат дека се виновни тие од другата страна. Македонскиот синдром којшто Тоше се обиде да го надмине со својата вера дека дека во Бог, си е можно. И по цена на живот."

Големите луѓе унапред го имаат тоа чувство....Големата Oprah често во нејзините изјави наведува дека таа е тука за да спроведе мисија да помага на народот...


 
V

Viktoranius

Гостин
Тоше ја обедини Македонија......
Тоше секогаш ке бидеш во нашите срца.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Тоше верувам дека знаеше се`...
Тој беше пратен од Бога за да ја реализира својата мисија.
Многумина не сакаат да веруваат во судбина,но јас знам дека судбина беше тој да замине,односно Бог да го земе како што го донесе на Земјата.
Тој беше пратен од СЕМОЌНИОТ,за да допре до нашите срца...и тоа го исполни...
Таков длабок и искрен поглед нема,таква насмевка...толку чиста душа...се гледаше само кај него.
Не е случајност тоа што толку работи го врзуваа за Бога,што тој беше толкав верник,што го посвети животот на подобро утре за останатите...
Тој беше преродба на Исус Христос...
Го обнови тоа што војните го уништија,успеа да ги избрише границите...
Тој беше совршенство,а само Бог е совршен...
Нека почива во мир,неговото дело нема да се заборави...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.410
Тоше верувам дека знаеше се`...
Тој беше пратен од Бога за да ја реализира својата мисија.
Многумина не сакаат да веруваат во судбина,но јас знам дека судбина беше тој да замине,односно Бог да го земе како што го донесе на Земјата.
Тој беше пратен од СЕМОЌНИОТ,за да допре до нашите срца...и тоа го исполни...
Таков длабок и искрен поглед нема,таква насмевка...толку чиста душа...се гледаше само кај него.
Не е случајност тоа што толку работи го врзуваа за Бога,што тој беше толкав верник,што го посвети животот на подобро утре за останатите...
Тој беше преродба на Исус Христос...
Го обнови тоа што војните го уништија,успеа да ги избрише границите...
Тој беше совршенство,а само Бог е совршен...
Нека почива во мир,неговото дело нема да се заборави...
Истово сакав да го кажам.
Неговата мисија беше да ги стопли срцата на луѓето, да им помогне на луѓето кои навистина им е потребна и да ги обедини преку својата музика.
Ја исполни својата мисија и отиде на подобро место.
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
edno ne mi e jasno , mnogu luge koi ne go poznavaat licno , koi go znaat kako pejac , kako zvezda , vo koi spagam i jas , koga slusnaa deka Tose zagina site pocuvstvuva jaka zalost i bolka kao kon nekoj sto ni e najblizok ... Zosto ?

primer nekolku citati :

Tako mi je zao, tresem se kao da je u pitanju neko koga poznajem, jos uvek ne mogu da verujem....

Uzas...ne mogu da poverujem da se ovako nesto dogodilo kada neko ovako mlad izgubi zivot...tuga,velika tuga.Neverovatno je to koliko sam se u trenutku rastuzio,ko sto Misty kaze,kao da je to neko koga poznajem
Strasno,uzas...

"Meni nije bio ništa, al' znao je kroz stih koji otpeva biti više deo mene nego mnogi drugi oko mene, koji su mi sve i svašta""!!
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
edno ne mi e jasno , mnogu luge koi ne go poznavaat licno , koi go znaat kako pejac , kako zvezda , vo koi spagam i jas , koga slusnaa deka Tose zagina site pocuvstvuva jaka zalost i bolka kao kon nekoj sto ni e najblizok ... Zosto ?
Затоа што Тоше се однесуваше како да не знае сите, се однесуваше така за ние да го чувствуваме како близок, како некој наш пријател... Иако беше мегаѕвезда тој тоа никогаш не го истакнуваше, иако го знаеше тоа тој сепак се однесуваше како некој обичен човек... беше скромен, го сакаше животот, го сакаше народот, зборовите ,,Ве сакам сите" имаја значење, не беа залудно кажани, тоа навистина го мислел, го чувствувал!

Тоше имаше мисија, тој беше Господово чедо, тој беше од Бога пратен за да ни каже како да живееме, да го цениме духовното а не материјалното, да ги сакаме и почитуваме блиските, да бидеме хумани да помагаме колку што можеме... да имаме широко срце и во него да има само љубов...
 
Член од
28 март 2007
Мислења
81
Поени од реакции
6
edno ne mi e jasno , mnogu luge koi ne go poznavaat licno , koi go znaat kako pejac , kako zvezda , vo koi spagam i jas , koga slusnaa deka Tose zagina site pocuvstvuva jaka zalost i bolka kao kon nekoj sto ni e najblizok ... Zosto ?

Ahh Stranga ,veke dva dena si go postavuvam istoto prasanje.Zosto ?
Zosto se navrakam na sekoja negova pesna ,ja slusam a voedno se krijam se osamuvam za da mozam onaka od srce jako i na glas da se isplacam ?Postojano gi vrtam tv kanalite kade na skoro sekoj e negovata pesna ili slika Sekoja poraka ostavena vo negova cest me ubiva.Gi prelistuvam vesnicite i se sto e vrzano za negovoto ime. Go gledam na tv i placam a sinceto mi veli:-mamo pa neplaci, Tose ne e umren eve vidi kaj pee .Dusicka ,ne razbira a ima samo 4 god.
Zosto?
Mozebi zatoa sto toj potajno ni vleze vo naseto sekojdnevie ,vo nasite srca.Stana del od nas i nasite zivoti .Toj bese nasata gordost i nasata ikona na koja mnogumina se molea i ocekuvaa od nego.Zagubata e golema ,bolna za sekoj od nas.
Go zagubivme Tose a jas go izgubiv stravot od smrtta.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.854
P.S. Vcera koga gi gledav i slusav negovite pesni mi se pricinuvase kako nad glava nu se nadvisuva oreol, kako da ima angelski krila…
Dilemata sto mi ostana e za dolzinata na negoviot zemen zivot? Zosto tolku kratko? Zosto Gospod dozvoluva vakvite negovi poslanici da se kratko prisutni? Kako ke se izvrsi masovno otreznuvanje? Kako ke se pobedat mracnite sili? Dali ne ocekuvaat novi iskusenija ili kazni kako ovaa? Zosto Tose ne dozivea starost? Kolku li ubavi momenti ke ni podarese? Zosto kazna za negovoto semejstvo, za negovite najbliski...?
Многу ќе ти биде полесно кога ќе се соочиш со фактот дека сето тоа не е во твои, мои или нечии други раце. Разбирам во момент на тага дека човек може на секој начин и во секого да се посомнева, ама тоа е момент, а вие сите претерувате со сомнежите и одрекувањата во Господ, во кој Тоше безрезервно веруваше.
Што мислите, да беше Тоше жив и да се случеше ваква трагедија на некој друг, што ќе изјавеше? Ќе се свртеше против својата вера, ќе отекуваше со такви прашања, ќе се трудеше да ги решава сите мистерии и да се откаже од целиот негов претходен живот или едноставно ќе кажеше дека тоа е Господова волја, па нека биде така?
Неможам да сфатам многу постови од форумов деновиве и навистина ми е мака и сум огорчена.
Уште нешто за тоа ... зошто покрај сите лоши претпоставки за Господ, никому не му текна да се запраша дали Тој не сакаше да не стави сите на искушение со една ваква трагедија? Да види јасно кој верува во него и покрај вакво негово "злодело"? Или па друго ... зошто никој не помисли дека Тоше замина за толку многу луѓе да се соединат во едно исто чувство, макар и тага? Треба да мислите и на такви нешта кога веќе навлегувате така длабоко во туѓи работи. Покорисно би било тоа отколку замарањето со тумачење на броевите, барањето вина во шоферот или менаџерката, оговарање небитни детали од погребот итн.

Но еве, иако нејќам да пишувам, да го кажам моето мислење во врска со ваквите прашања ...
Тоше повеќе од очигледно беше нешто повеќе од сите јавни личности кои постојано ги гледаме. Зрачеше со некоја посилна енергија, освојуваше на незабележлив начин, едноставно беше убав, хуман, добар, културен и жив дечко. Такви луѓе се поретко се среќаваат, па токму затоа тој беше посебен. Сите му завидуваа, исмејуваа и оговараа, а потајно го сакаа затоа што беше најдобра дефиниција за Човек!
Не би го мешала со ангел или наследник на Исус ... така делува сега после се`, но не мешам прсти кај што не ми е работа.
Можам само да кажам дека верувам во едно нешто кое го слушнав од некого по телевизииве ... Тоше беше пратен од Господ на земјава (како што сме и сите ние) со таква посебна дарба за да се истакне, да може да го запознае цел свет и да истиот се потсети како треба да се живее!
За тоа што почина млад, мојата логика е дека мораше да е така, дека само на тој начин можеше да стане легенда, каква што постана. Не ќе беше исто ако се пензионираше, ако живееше после тоа некаде на село со својата женичка и чуваше внуци. Кога би починал така, би имало само една изјава во вестите дека починал Тоше, кој некогаш беше популарен пејач, многу убав и уникатен глас имаше и список од телеграмите со сочуство до неговата сопруга. Тоа не е славата која ја заслужува, тоа Господ си го знае ваљда. Жалосно е тоа дека можеше уште многу да ни даде пред да не напушти, но така требало да биде.
Но вакви и слични наши претпоставки можеме да даваме колку сакаме и пак ќе ни е џабе.
Останува да го чуваме во нашите срца, да не се откажуваме од верата и да продолжиме да живееме, барем слично на него.
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
Tose svetac !

Makedonska pravoslavna crkva razmatra mogućnost da Toše Proeski bude proglašen za sveca, nakon brojnih zahteva vernika, kaže prespansko-pelagonijski vladika Petar, predsedavajući u makedonskoj crkvenoj komisiji za kanonizaciju. Vladika Petar kaže da je još prerano da se preciznije govori o ovoj temi i da će konačna odluka biti doneta kada se prikupe sve činjenice o humanitarnim i verskim aktivnostima prerano preminule makedonske pop zvezde.- U crkvi postoji pravilo na koji način se neka ličnost može proglasiti za sveca, kaže visoki zvaničnik makedonske pravoslavne crkve, i dodaje: - Pravilo je da se inicijativa podnosi nakon nečije smrti. Potrebno je da prođe izvesno vreme, da se daju konkretni predlozi, da se prikupe sva saznanja o nečijem radu i da se potom odluči ispunjava li ta osoba uslove da bude proglašena za sveca. Činjenica je da je Todor Proeski bio veliki vernik i da je ostavio velika dela iza sebe - kaže prespansko-pelagonijski vladika Petar.

Američko-kanadski mitropolit makedonske pravoslavne crkve Metodij izjavio je da nije obavezno da neko ko treba da bude proglašen za sveca mora i da pravi čuda.

- Po mom mišljenju Toše Proeski je imao sve osobine jednog svetog lica sa svojom skromnošću, nesebičnošću i darežljivošću. Neko može da bude proglašen za sveca i zbog svoje pravednosti i čestitog života. Zbog stvari koje je Toše Proeski uradio za života Gospod ga sigurno neće zaboraviti, navodi mitropolit Metodij.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Тоше ни испрати само убави и божји пораки. Но во овој момент јас мислам дека е најважно да го запаметиме токму таков каков што беше: весел, полн со енергија, љубов, и харизма...божествен. Да не дозволиме малограѓански муабети да се вртат во врска со неговото име. Само така и треба по музиката и по хуманоста да го паметиме.

Ова пишувам затоа што приметив човекот уште не го ни погребаа а почнаа некој некултурни трачеви да се вртат што навистина не доликува на никого.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Тоше ни испрати само убави и божји пораки. Но во овој момент јас мислам дека е најважно да го запаметиме токму таков каков што беше: весел, полн со енергија, љубов, и харизма...божествен. Да не дозволиме малограѓански муабети да се вртат во врска со неговото име. Само така и треба по музиката и по хуманоста да го паметиме.
И да ни мотив, потик и потсетување и ние да бидеме големи луѓе како што беше тој и уште повеќе да правиме добри и убави дела.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom