Мировниците во Авганистан

Член од
29 септември 2007
Мислења
245
Поени од реакции
17
Цензура за мировниците во Авганистан

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=54B5C98FDF30994ABA5A15246E074EEE

Комплименти за мировниците во Авганистан
„Ја работат својата работа“, е насловот на текстот во декемврискиот број на весникот на мисијата ИСАФ во Кабул, Авганистан, во кој се опишува работата на македонските мировници. Во текстот се подвлекува дека трупите на Република Македонија помагаат во воспоставувањето контрола врз заштитата на силите на Командата во ИСАФ.

Приближно 130 војници од Република Македонија се распоредени во Командата на ИСАФ од 10 јули. Војниците им помагаат на ИСАФ во давањето поддршка на авганистанската влада во проширување и воспоставување на нивното овластување и влијание во целата земја, преку создавање услови за стабилизација и реконструкција, се вели во текстот.

„Граѓаните на Република Македонија денес се исто толку храбри и професионални како и војниците чии предци со генерации поминувале низ тешкото школо на опасност и војна. Но овој пат тие не се тука за слава, туку за мир“, се наведува во текстот.
Оригиналот звучи вака:

Doing their part
Former Yugoslav Republic of Macedonia* troops help take control of ISAF headquarters force protection
*Turkey recognizes the Republic of Macedonia by its constitutional name

Аpproximately 130 soldiers from the former Yugoslav Republic of Macedonia, 1st Mechanized Infantry Battalion, 1st Mechanized Infantry Coy, 1st Mechanized Infantry Brigade, have been deployed to ISAF Headquarters since July 10.

The soldiers are helping ISAF in assisting the Afghan government in extending and exercising its authority and influence across the country, creating the conditions for stabilization and reconstruction.

The mission of the soldiers during their six-month deployment is to provide force protection and security to the ISAF headquarters 24-hours a day, seven days a week.

“The [citizens of the former Yugoslav Republic of Macedonia] are here because we joined the coalition forces and want to make a contribution in building democracy and peace in Afghanistan,” said Capt. Vasil Mitevski, an engineer officer.

“We are an infantry unit, but we are here for peace keeping operations and keeping the peace in Afghanistan,” said Mitevski, a native of Valandovo, former Yugoslav Republic of Macedonia.

The soldiers conduct mechanized and foot patrols around the city of Kabul. They also provide a quick reaction force, a general security platoon, and security to the front and back gates of Camp ISAF.

“This is my first time in Afghanistan,” said Cpl. Ivan Mitrushev, a machine gunner. “I like being in Afghanistan. In the beginning, patrols were a little bit scary, but now we are very used to them and they are normal thing. The work is hard here, it is not easy. We work 24 hours a day, seven days a week.

It’s hard work, but it is very responsible. We have to give 100 percent at all times.”

“We have good cooperation with the people of Kabul,” added Mitrushev, a native of St. Nicholas, former Yugoslav Republic of Macedonia. “Some of the people know us and call us by name when we patrol in their neighborhoods.”

The citizens of the former Yugoslav Republic of Macedonia of today are just as brave and professional as the soldiers of their forebears who, for generations, had been trained in the hard school of danger and war. But this time they are not here for glory, but for peace.

http://www.nato.int/isaf/docu/mirror/2008/mirror_52_200812.pdfМоже да се примети дека постои цензура на она што е кажано и она што е напишано. На пример:

The [citizens of the former Yugoslav Republic of Macedonia] are here because we joined the coalition forces and want to make a contribution in building democracy and peace in Afghanistan,” said Capt. Vasil Mitevski...

Сигурен сум дека човеков рекол Macedonians наместо [citizens of the former Yugoslav Republic of Macedonia].

Ова се гледа од авион но сепак Дневник неможе да го види...
 

kikomcjuve

† ИС ХС - НИ КА †
Член од
29 декември 2007
Мислења
12.117
Поени од реакции
2.427
Треба да се вратат дома „мировниците“...Тоа е моето мислење..Кога ќе не примат во НАТО, тогаш треба да се пратат пак на туѓа земја за туѓи интереси..Се додека не сме во НАТО нашата улога е таму, ни повеќе ни помалку туку топовско месо за туѓи интереси..Една гејладија која е членка на НАТО, има помалку мировници кои се во други земји,од Македонија која не беше примена во НАТО и згора на се не фиромизираат..Под хитно треба да се вратат војниците...ѓубриња...
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.476
Поени од реакции
208
Треба да се вратат дома „мировниците“...Тоа е моето мислење..Кога ќе не примат во НАТО, тогаш треба да се пратат пак на туѓа земја за туѓи интереси..Се додека не сме во НАТО нашата улога е таму, ни повеќе ни помалку туку топовско месо за туѓи интереси..Една гејладија која е членка на НАТО, има помалку мировници кои се во други земји,од Македонија која не беше примена во НАТО и згора на се не фиромизираат..Под хитно треба да се вратат војниците...ѓубриња...
За жал да не беа тие немаше до сеа кај што сме во преговориве за нато да дојдеме. Тие највеќе не покажаа кои сме што сме, а гејциве и тоа го уништуваат сеа за сеа. Така да ако нека идат нека седат ние придонесуваме колку толку. А гејцине како шо кажуваа помалце луѓе од нас имаат таму, а трошат по 3 милијарди за војска. Тука се гледа големината. Се надевам и другите држави ќе ја видат, а не слепо да изразуваат подршка кон гејлада.
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
Ova "mirovnici" treba da se smeni so malce porealen izraz koj ke ja pokaze vistinskata slika odnosno OKUPATORI na edna suverena i nezavisna zemja kako sto bese Irak a sega Avganistan!!!

Mora da se zeme predvid deka nasite vojnici se tamu bez rezolucija na ON sto e krsenje na site mozni megjunarodni prava za sto ke si platime koga togas i zatoa treba da odgovaraat asite gazolizacki politicari koi nemaat ama ni malce gram mozok vo glavata koga zaradi lizenje gaz ( ocigledno deka ne lizat kako sto treba) gi ispratija nasite "mirovnici " vo misija neodobrena od sovetot za bezbednost na ON.

Zosto nasite politicari ne kazat koj ja plakja taa egzotika i nasite vojnici koi se vo Avganista vekje pet godini pod komanda na vistinskite okupatori i dali znaete kolku toa ne cini mesecno????

I pokraj se na nekoj ne mu ide pametot vo glava deka samo ne iskoristuvaat i deka Makedonija nema ama bas nikakva korist od toa sto ima svoi trupi vo dalecni zemji kakva sto e Avganistan.

Ziva patetika sme si i ne me ni cudi sto site si go ladat so nas na nacin kako sto toa go pravat i EU i NATI i pred se Gejlada!!!

:tapp::tapp::tapp::tapp::uvo::uvo::uvo::uvo::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa:
 

kikomcjuve

† ИС ХС - НИ КА †
Член од
29 декември 2007
Мислења
12.117
Поени од реакции
2.427
За жал да не беа тие немаше до сеа кај што сме во преговориве за нато да дојдеме. Тие највеќе не покажаа кои сме што сме, а гејциве и тоа го уништуваат сеа за сеа. Така да ако нека идат нека седат ние придонесуваме колку толку. А гејцине како шо кажуваа помалце луѓе од нас имаат таму, а трошат по 3 милијарди за војска. Тука се гледа големината. Се надевам и другите држави ќе ја видат, а не слепо да изразуваат подршка кон гејлада.
Се сложувам..Да не беа тие, немаше да дојдиме до преговорите..Но, Самитот во Букурешт помина..Македонија иако ги исполнуваше сите услови, не беше примена, атер на европското милениче, јужниов ни сосед..И по дифолт се поставува прашањето: Зошто кога Македонија не е примена во НАТО, и покрај тоа остава свои војници сеуште да бидат експлоатирани во Авганистан, Ирак за туѓи интереси?? Пред Самитот на Нато, тоа беше обврска, која Македонија како и сите други обврски, фино и уредно си ги исполни..Нато беше тој што не си ги исполни своите обврски, и дозволи да си поигра една гејладија со нивниот интерес..Но сега?
Не сме примени во НАТО...
И немаме ама каква било обврска нашите војници да глумат топовско месо во Авганистан и Ирак, треба да се повлечат, односно да се замрзни нивното учество таму...
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
258
Да беа таму за пари, сигурно немаше да ги пишува ГРАЃАНИТЕ...

Жалам но изгледа гејците полека успеваат во својата намера. :nesum:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom