Министерот Димовски се сретна со тутунарите, остануваат најавите за протести.

Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
И јас не сум експерт за тутун, ниту земјоделец, а имам работено тутун ...
Тука лежи дел од одговорот - само регистриран земјоделец може да поднесе барање за субвенција. Производството на ориенталец (кој е преку 90% од вкупното производство) никогаш не било исплатливо. Многу работна рака, мали приноси. Всушност, што помали листови, тоа повисока категорија. Нејсе, од секогаш се сметала како додатна дејност. Наутро на работа, попладне на нивче. Регистриран земјоделец не може да врши друга дејност.
Второ - Според Законот за тутун- Ако сопственикот/изнајмувачот на земјата нема претходно склучено договор со откупувачот не смее да сади тутун, односно ако веќе има посадено мора да го откорне. Толку од либерализацијата на пазарот. Не можат фирмите да се шетаат по ниви и да одбираат што им се допаѓа, па тоа да го купат, како кај градинарските производи. Тоа што можат да го направат е да играат со цената. Затоа и предвидува субвенции државата. И пченицата не е нешто профитабилна, меѓутоа е стратешка култура (веќе чувствуваме последици од то тоа што голем дел од производителите не одгледуваат лебно жито - лебот 3 денари плус). Од тутунот не се прави леб, ама па многу семејства го произведуваат - околу 50000.
Своевремено требаше да се напарви стратегија за алтернација на оваа култура, а не да се гасат пожари и да се купуваат и натаму гласови со субвенционирање.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Циркус циркус ништо друго и политичка манипулација. Како тоа секогаш властта не се согласува а опозцијата со се согласува и кога ќе се сменат улогите обратно е. Лани беше мамецот за годинава добро да се улови, само не ми изгледа на добро ова.
 
C

cige

Гостин
Овие што протестираат немаат ни Т од тутунари. Пред 2 дена бев со дедо ми на откуп, просечна цена му излезе околу 180 денари и беше задоволен за разлика од претходните години(освен лани), и сите тука што беа присутни излегуваа задоволни од откупувачите. Инаку тутунот го предадовме во AlianceOne од Кавадарци, подружнива Виница. Додека чекавме ред за ценење сите луѓе што стоеја зборуваа дека воа е само масло на оддамна избришаниот Бранко Црвенковски, да си игра со маките на простиот народ, и на тој начин да собира поени, ама веќе прочитан е и од нив.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Овие што протестираат немаат ни Т од тутунари. Пред 2 дена бев со дедо ми на откуп, просечна цена му излезе околу 180 денари и беше задоволен за разлика од претходните години(освен лани), и сите тука што беа присутни излегуваа задоволни од откупувачите. Инаку тутунот го предадовме во AlianceOne од Кавадарци, подружнива Виница. Додека чекавме ред за ценење сите луѓе што стоеја зборуваа дека воа е само масло на оддамна избришаниот Бранко Црвенковски, да си игра со маките на простиот народ, и на тој начин да собира поени, ама веќе прочитан е и од нив.
АХАММММ и мрморецот го моташе чоколадото, а ние пиеме нафта сиктер бре , ова шо ти го кажаа во штаб некако слабо ти е упс извини сигурно јанко или латас си ги гледал синојка
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Овие што протестираат немаат ни Т од тутунари. Пред 2 дена бев со дедо ми на откуп, просечна цена му излезе околу 180 денари и беше задоволен за разлика од претходните години(освен лани), и сите тука што беа присутни излегуваа задоволни од откупувачите. Инаку тутунот го предадовме во AlianceOne од Кавадарци, подружнива Виница. Додека чекавме ред за ценење сите луѓе што стоеја зборуваа дека воа е само масло на оддамна избришаниот Бранко Црвенковски, да си игра со маките на простиот народ, и на тој начин да собира поени, ама веќе прочитан е и од нив.
:pos: :pos: :pos:
Кој ти го напиша текстчево? Избраниот? :)
Не се бламирај вака јавно, на форум, не мора да коментираш ако мислиш да лажеш.
И ти си прочитан, како селски буквар, јбг, прост народ. (со твои зборови)
 
C

cige

Гостин
Јас го искоментирав тоа што го видов со свои очи, за свои пари. А вие ако сте комуњарски пиуни тоа не е мој проблем, или пак ако 24/7 гледате А1.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Јас го искоментирав тоа што го видов со свои очи, за свои пари. А вие ако сте комуњарски пиуни тоа не е мој проблем, или пак ако 24/7 гледате А1.
Ахам, ај пошто се работи за дедо ти, прашај го колкав дел од тутунот му го процениле како прва класа и колку му го платиле, само тој дел. Важи? :)
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Кога ќе се откажат партискиве војници ?!
Луѓето не се глупи алоооо
 
C

cige

Гостин
Ахам, ај пошто се работи за дедо ти, прашај го колкав дел од тутунот му го процениле како прва класа и колку му го платиле, само тој дел. Важи? :)
околу 10 прва класа
околу 70 втора
околу 90 трета А
околу 20 трета Б.
вкупно испаднаа 184 кг.
Сакаш да го скенирам и да ти го пратам?
И пак да нагласам, јас ниту садам тутун, ниту трчам по партии, само кажав што муабет правеа народот додека чекавме ред за ценење.
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
околу 10 прва класа
околу 70 втора
околу 90 трета А
околу 20 трета Б.
вкупно испаднаа 184 кг.
Сакаш да го скенирам и да ти го пратам?
И пак да нагласам, јас ниту садам тутун, ниту трчам по партии, само кажав што муабет правеа народот додека чекавме ред за ценење.
Скен може праќај овде јавно :)
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Овие што протестираат немаат ни Т од тутунари. Пред 2 дена бев со дедо ми на откуп, просечна цена му излезе околу 180 денари и беше задоволен за разлика од претходните години(освен лани), и сите тука што беа присутни излегуваа задоволни од откупувачите. Инаку тутунот го предадовме во AlianceOne од Кавадарци, подружнива Виница. Додека чекавме ред за ценење сите луѓе што стоеја зборуваа дека воа е само масло на оддамна избришаниот Бранко Црвенковски, да си игра со маките на простиот народ, и на тој начин да собира поени, ама веќе прочитан е и од нив.
фино.. истово текстче горе доле со мала разлика во зборовите, деновиве излезе по многу форуми... и види мајката, наеднаш сите се задоволни, а тутунариве јадат гомна веке 2 месеци... стилот на груевски е ова... АБЕ НА ВАС ВИ Е ДОБРО БЕ, САМО ВИЕ СЕУШТЕ НЕ ЗНАЕТЕ:pos2: затоа се тука партиските војничиња да ни кажат хахаха

--- надополнето ---

околу 10 прва класа
околу 70 втора
околу 90 трета А
околу 20 трета Б.
вкупно испаднаа 184 кг.
Сакаш да го скенирам и да ти го пратам?
И пак да нагласам, јас ниту садам тутун, ниту трчам по партии, само кажав што муабет правеа народот додека чекавме ред за ценење.
ајде скенче,-доказ одма... да видиме, подкрепи ја теоријава...
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
За која сорта се работи оти цените се следните:

"Тутунот во Македонија се откупува во пет класи. Цената на тутунот во прва класа изнесува 208 денари, втора класа-162, трета А класа-123 и трета Б класа-80, четврта класа-49 и петта класа-24. Освен овие има и дополнителни класи кои се движат од 15 до 84 денари."
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Ако било се во ред со откупот и воопшто животот на ова население, ме зачудува нивниот бес насобран вчера. Полиција имаше повеќе неголи 2001. Кој би бил будала да мрзне од 9, 10 саат до вечер до 6 под закана да изеде ќотек колку што е тежок. некако контрадикторни се овие информацииве. Доколку и биле организирани од здружение, синдикат, опозиција ...нормално е. Секој штрајк и демонстрација низ светот е организирана од одредени групи и организации. Тутунот можеби како повод, но причината ја гледам добар дел и преку ивицата на чашата, сет овој живот со сиве поскапувања, бенефиции и партизации и трошење енормни пари.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Јас го искоментирав тоа што го видов со свои очи, за свои пари. А вие ако сте комуњарски пиуни тоа не е мој проблем, или пак ако 24/7 гледате А1.
Абе торлак немора да пцуеш по приватни пораки впрочем не е убаво да го пцуеш татко ти тој што ти дал живот,само затоа што ти ја кажал вистината и ти предочил дека ЛАЖЕШ али ај иди у штаб да попушиш малку.
ПС: За да продаваш тутун треба да си регистриран земјоделец бе абдал на тој детаљ не ли ве учат у штапбче ?

--- надополнето ---

Ако било се во ред со откупот и воопшто животот на ова население, ме зачудува нивниот бес насобран вчера. Полиција имаше повеќе неголи 2001. Кој би бил будала да мрзне од 9, 10 саат до вечер до 6 под закана да изеде ќотек колку што е тежок. некако контрадикторни се овие информацииве. Доколку и биле организирани од здружение, синдикат, опозиција ...нормално е. Секој штрајк и демонстрација низ светот е организирана од одредени групи и организации. Тутунот можеби како повод, но причината ја гледам добар дел и преку ивицата на чашата, сет овој живот со сиве поскапувања, бенефиции и партизации и трошење енормни пари.
Абе и ти не биди ко ддецана мали, нај јак инстиник кај секого е самоперзевација а сега за што се работи ?? па луѓето тоа им е или или нема друго. Башака да ти кажам дека сите ново вработени во јавна администрација вчера ги собраа да штрајкуваат пред сдесм што ке кажеш ? наставницине ги тераа да одат бе еј :pos2: мислам која мизерија е ова го прават народецов малоумен дека само сдсм може да го манипулира и со своја глава дека неможе да мисли и ке ги убедуваат тутунариве дека им е убаво и цената е ок.само никој не кажува дека вчера на протестите со тутунарите беше и прецедателот на омладинската во штип на ВМРО :toe:и него ли го изманипулирале комуњарине?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Абе и ти не биди ко ддецана мали, нај јак инстиник кај секого е самоперзевација а сега за што се работи ?? па луѓето тоа им е или или нема друго. Башака да ти кажам дека сите ново вработени во јавна администрација вчера ги собраа да штрајкуваат пред сдесм што ке кажеш ? наставницине ги тераа да одат бе еј :pos2: мислам која мизерија е ова го прават народецов малоумен дека само сдсм може да го манипулира и со своја глава дека неможе да мисли и ке ги убедуваат тутунариве дека им е убаво и цената е ок.само никој не кажува дека вчера на протестите со тутунарите беше и прецедателот на омладинската во штип на ВМРО :toe:и него ли го изманипулирале комуњарине?
Знам, ја видов таа група..., луѓе се исплашија да не се пресретнат...ќе беше голема.
А за тоа за организирањето, нешто слично и пишав-дека без разлика на организацијата, никој не е будала ако му е фино да се тепа со полиција...би пиел кафе на кеј или би седел дома, наместо да си прави проблеми. Утре било кој да штрајкува ќе го набедат дека работи за опозиција, дека сака да руши државност...на народов му е многу "арно". Јадна е демократијава наша...а на темава кога некој ќе пише дека некому му е гајле за Боливија ако нема за достоен живот, ќе го линчуваат :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom