Миленко и плочата на Кајмакчалан

Член од
19 февруари 2011
Мислења
484
Поени од реакции
502
Коjа бугарска пропаганда? Немаме ни држава, ни црква во тие времина.
.
Е добро де кажи ми како еден влав кој е роден во османлиска империја му дошло да има бугарско чувство.Најди ми барем уште еден пример било каде при што влав кој е роден и живее во една држава да гаи чувства на припадност на друга држава.Тие се секогаш лојални кон државата каде што се родени и живеат.
Кога еден влав бил приморан да напише наменски песни тогаш зошто да не и еден куп македонски дејци.
 
Член од
17 декември 2012
Мислења
262
Поени од реакции
173
Е добро де кажи ми како еден влав кој е роден во османлиска империја му дошло да има бугарско чувство.Најди ми барем уште еден пример било каде при што влав кој е роден и живее во една држава да гаи чувства на припадност на друга држава.Тие се секогаш лојални кон државата каде што се родени и живеат.
Кога еден влав бил приморан да напише наменски песни тогаш зошто да не и еден куп македонски дејци.
Човекот сам себе си нарича "б'лгарин", ти ме прашаш "како еден влав".:facepalm:
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Најправилно беше обострано казнување и на оние кои ја поставија ама и на Миленко Неделковски , без разлика што е нелегално поставено (што ја се него оправдувам како чин) тој не е надлежен и нема право да оди и да ја крши.
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
484
Поени од реакции
502
Човекот сам себе си нарича "б'лгарин", ти ме прашаш "како еден влав".:facepalm:
Па општо е познато дека е по потекло влав,како и денес еден куп албанци што имаат бугарски пасоши ама изјавиле дека по потекло се бугари . Ама нели битно е дека во песните тој рекол дека се гордее што е бугарин.Тешко ви е да размислувате своја глава

Еве и од вашата википедија го пишува истото дека татко му е влав
https://bg.wikipedia.org/wiki/Рајко_Жинзифов
 
Последно уредено:

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.380
Поени од реакции
1.776
Па општо е познато дека е по потекло влав,како и денес еден куп албанци што имаат бугарски пасоши ама изјавиле дека по потекло се бугари . Ама нели битно е дека во песните тој рекол дека се гордее што е бугарин.Тешко ви е да размислувате своја глава

Еве и од вашата википедија го пишува истото дека татко му е влав
https://bg.wikipedia.org/wiki/Рајко_Жинзифов
Значи си пишува дека се бугаризира под влијание на Миладинов и Раковски и со тоа ја прифаќа бугарската национална свест.Значи точно е твоето тврдење и тоа не го негира бугарската историографија бидејќи таа нема потреба да се занимава со фалсификати.
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
484
Поени од реакции
502
Значи си пишува дека се бугаризира под влијание на Миладинов и Раковски и со тоа ја прифаќа бугарската национална свест.Значи точно е твоето тврдење и тоа не го негира бугарската историографија бидејќи таа нема потреба да се занимава со фалсификати.
Не бре пријател се бугаризира под влијание на сиромаштијата како и многумина денешни македонци и останати од околинава што се бугаризираат поради пасош (читај сиромаштија). Само вие тоа не можете или не сакате даго видите битно дека ете напишал воедна пригода дека е бугарин и ич не му ја мислите која била причината за тоа.
Јас навистина не сум сретнал влав апознавам доста кои не се чуствува влав туку македонец,србин,бугарин.
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.380
Поени од реакции
1.776
Не бре пријател се бугаризира под влијание на сиромаштијата како и многумина денешни македонци и останати од околинава што се бугаризираат поради пасош (читај сиромаштија). Само вие тоа не можете или не сакате даго видите битно дека ете напишал воедна пригода дека е бугарин и ич не му ја мислите која била причината за тоа.
Јас навистина не сум сретнал влав апознавам доста кои не се чуствува влав туку македонец,србин,бугарин.
Не бре пријател се бугаризира под влијание на сиромаштијата како и многумина денешни македонци и останати од околинава што се бугаризираат поради пасош (читај сиромаштија). Само вие тоа не можете или не сакате даго видите битно дека ете напишал воедна пригода дека е бугарин и ич не му ја мислите која била причината за тоа.
Јас навистина не сум сретнал влав апознавам доста кои не се чуствува влав туку македонец,србин,бугарин.
Тешејте се со тоа.
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
484
Поени од реакции
502
Тешејте се со тоа.
Не се тешам само се обидувам логички да размислувам,само вие бугарите сте убедени дека во Бугарија дали првото,дали второто или третото царство сите граѓани се бугари.Сите територии кои бугарските владетели ги владеееле кои помалку кои повеќе низ вековите биле освоени од бугарите. Чудесно како сите станале и останале бугари на тие територии?
Посочи уште една империја која освојувала и го вели истото.

Смешни сте вие бре,никој не те спречува да си се кажуваш бугарин ако така си убеден ама немој да мислите дека сите потпаѓале под влијание.
Кога некој чиј татко се кажува влав а тој на 30 години се осознава како бугарин е прогледување на вистината а кога некој се кажува бугарин а неговите наследници македонци е тогаш тоа е српаска пропаганда
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.380
Поени од реакции
1.776
Не се тешам само се обидувам логички да размислувам,само вие бугарите сте убедени дека во Бугарија дали првото,дали второто или третото царство сите граѓани се бугари.Сите територии кои бугарските владетели ги владеееле кои помалку кои повеќе низ вековите биле освоени од бугарите. Чудесно како сите станале и останале бугари на тие територии?
Посочи уште една империја која освојувала и го вели истото.

Смешни сте вие бре,никој не те спречува да си се кажуваш бугарин ако така си убеден ама немој да мислите дека сите потпаѓале под влијание.
Кога некој чиј татко се кажува влав а тој на 30 години се осознава како бугарин е прогледување на вистината а кога некој се кажува бугарин а неговите наследници македонци е тогаш тоа е српаска пропаганда
Татко му се кажувал грк, и работел за грчката пропаганда во Македонија.Ни таткото ни синот не се изјаснувале како Власи ;);).
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
484
Поени од реакции
502
Татко му се кажувал грк, и работел за грчката пропаганда во Македонија.Ни таткото ни синот не се изјаснувале како Власи ;);).
Дај ми тогаш извор каде тој се кажувал грк?
Не ми кажа и тоа како насите територии кои бугарите ги освојувале чудесно сите станувале бугари?
Еве ти уште едно прашање,дали територијата на Македонија била во склоп на Бугарија кога ја освоиле османлиите?
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.380
Поени од реакции
1.776
Дај ми тогаш извор каде тој се кажувал грк?
Не ми кажа и тоа како насите територии кои бугарите ги освојувале чудесно сите станувале бугари?
Еве ти уште едно прашање,дали територијата на Македонија била во склоп на Бугарија кога ја освоиле османлиите?
Оди до првиот професор по Македонски јазик и литература ќе го добиеш одговорот.Територијата на Македонија кога ја освоиле османлиите конкретно тој период е дел на Бугарија дел на Србија.И денес имаш голем број на Власи по потекло кои не изјавуваат таква национална свест, дел од нив се и многу познати бизнисмени, уметници, и.т.н.
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
484
Поени од реакции
502
И од толку многу не знаеш барем едно име да кажеш па да провериме?
Точно е дека власите се лојални на државата во која живеат и кога некој влав во македонија ќе каже дека е македонец мисли на припадност на држава а никако на националност. Не може никој да има две националности тоа не постои.
И денес кога правиме муабет за бугари,македонци мислиме на национално чувство а не на тоа во која држава живее. Ама вие тие лончиња некако ги мешате
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
226
Поени од реакции
84
Миленко одбил шоуто да се емитува на живо,и затоа Божидар Димитров е одбил да учествува во емисијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom