Мики Ли Трајчевски, формално од Штип а духовно од светот на Брус Ли!

O

Orion.

Гостин
А која е неговата животна приказна? Мислам стварно се гледа дека човеков е образован и доста интелегентен. Зошто е бездомник побогу?
 
I

Intex

Гостин
Мајќе му, човекот има побогат речник од 2/3 од македонската популација, а е бездомник. Се гледа дека е интелектуалец, ама за жал животот си поиграл со него. И не се смејте, човекот може забегал малку поради тоа шо го сјебало општеството, ама го бидува.
П.С. Шо кој пенис од Орион бил он?
 
G

Giggles

Гостин
Ја би се дрзнал да го најдам човеков да направам муабет со него ми изгледаше многу искрено?:toe:
Многу пати на поминување има кажано , хммм...нема да го цитрирам, безобразни муабети се стварно. Сакав да кажам дека одвреме на време се исклучува,инаку секоја му чест на познавањата и речникот што ги има.:smir:
 
I

Intex

Гостин
Морам уште едно да напишам, ме копка одвнатре.
Значи, не викам дека човекот е вонземјанин, дека се ебе со вонземјанки, дека му даваат книги да чита, ама ... едно големо ама, мислите дека ако има вонземјани или патници од иднината ќе дојдат и ако кажат дека се страни ќе им поверуваме? Нормално дека не и ќе ги направиме шекнати. Не кажувам дека Мики е вонземјанин, ама сепак е чудно, нешто шо може да е вистинито, а чудно нас ни изгледа шекнато.
Знам дека после коментарот ќе ме правите чукнат, ама само давам мислење за Микица.
 
G

GoddessOfRock

Гостин
Морам уште едно да напишам, ме копка одвнатре.
Значи, не викам дека човекот е вонземјанин, дека се ебе со вонземјанки, дека му даваат книги да чита, ама ... едно големо ама, мислите дека ако има вонземјани или патници од иднината ќе дојдат и ако кажат дека се страни ќе им поверуваме? Нормално дека не и ќе ги направиме шекнати. Не кажувам дека Мики е вонземјанин, ама сепак е чудно, нешто шо може да е вистинито, а чудно нас ни изгледа шекнато.
Знам дека после коментарот ќе ме правите чукнат, ама само давам мислење за Микица.
Мики е гениј! Повеќето го зафркават, ама човеко е за ценене, објективен е! И тава он така шо се претставува не значе оти е луд, може така се праа за да барем за момент му се сврте умо од бедотијата и проблемите шо како бездомник ги има! Јас сметам оти треб дражавата да го финансира на Мики за Харвард!
 
Член од
2 февруари 2008
Мислења
96
Поени од реакции
15
Ве молам сите горенаведени корисници да му помогнат на човекот што го дискутирате. Еве ви видео како: http://www.youtube.com/watch?v=1IDDiexRmPs

Инаку се снима моментално документарен филм за него (се сложуваме сите дека заслужува) па и тоа ќе го погледнете наскоро, ако биде завршено :)
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Ве молам сите горенаведени корисници да му помогнат на човекот што го дискутирате. Еве ви видео како: http://www.youtube.com/watch?v=1IDDiexRmPs

Инаку се снима моментално документарен филм за него (се сложуваме сите дека заслужува) па и тоа ќе го погледнете наскоро, ако биде завршено :)
Која телевизија го снима филмот ?
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Ве молам сите горенаведени корисници да му помогнат на човекот што го дискутирате. Еве ви видео како: http://www.youtube.com/watch?v=1IDDiexRmPs

Инаку се снима моментално документарен филм за него (се сложуваме сите дека заслужува) па и тоа ќе го погледнете наскоро, ако биде завршено :)
Сериозен си за докуменарниот филм
 
V

Vollstandig

Гостин

Човеков ми се чини дека си игра мајтап со сите останати. :cuc:
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
ШТИПСКИ БЕЗДОМНИК СО НАТПРОСЕЧНА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА
Читам книги и на месечина
Штипјани го знаат како Ли бездомникот но ретко кој знае дека тој ги владее англискиот, германскиот, францускиот и германскиот јазик и дека во вреќата од која не се дели носи книги и весници


Штипјани велат дека Ли бездомникот е заштитен знак на тешките транзициони години во Штип. Само што ќе го видат со долгата брада и во стара износена облека како талка по штипските улици, некои со жалење, а други со потсмев го коментираат животот на Мики Трајчевски под отворено небо.
Ретко кој знае дека Ли бездомникот, како што го викаат штипјани, зборува неколку светски јазици. Со странците со кои се сретнува во градот комуницира најчесто на англиски јазик. "Кога ќе ме видат во стара и искината облека не им се верува дека можам да ги упатам и да им помогнам да се снајдат во градот. Јас сум фанатик. Не ми е важно дали ќе бидам губитник. За мене животот е борба", вели Мики.
"Уште како дете собирав и читав странска литература. Речниците што ги собирав од странците што ги среќавав се дел од мојата лична библиотека. Така ги научив англискиот , францускиот, рускиот јазик. За германскиот најмногу можам да и се заблагодарам на професорката Станка со која и денес кога се сретнеме во град се поздравуваме и разговараме само на германски јазик. Таа постојано ми повторува дека и бев најдобар ученик", вели Мики.
"Посебно ме интересира нуклеарната физика. Ова поле е бескрајно и неистражено. Од едни Руси кои беа во Штип дојдов до книга за Јуриј Гагарин. Книгата ги пренесува неговите зборови за тоа како го гледал светот кога бил во вселената. При неговиот прв лет. Интересна книга исто како што е интересна и книгата 'Астрономија' од Горе Ценев член на Астрономското друштво во Скопје кој е мој пријател и со кого соработував подолго време", додава Мики кој жали за тоа што тогаш немал никакви финансиски можности да го продолжи школувањето во Винча.
Преку ден Мики талка низ градот, но не питачи. Во вреќата што постојано ја носи со себе става само она што добронамерниците ќе му го дадат. Вреќата обично му е полна. Ретко кој знае дека е полна со весници, книги и некоја корка леб. "Имам прочитано над 6000 книги. Читам и по месечина. Редовно ги прелистувам весниците. Некои мислат дека ги земам за да се греам. Но, јас се топлам со топлината што ми ја дала природата, а пишаниот збор го чувам како зеницата во окото".
36-годишниот Мики Трајчевски повеќе од половина од својот живот живее сам откако на 16 годишна возраст останал без родители. Мајка му Радмила ги напуштила и заминала во непознат правец, а татко му Смиле исчезнал како пробен пилот во тогашната ЈНА без никаква трага и глас. Уште тогаш Мики барал истрага за неговото исчезнување, но никогаш не била спроведена. Животниот пат го водел од Нови Сад каде што се родил, па преку Лесковац, Врање, Куманово, Скопје каде што татко му бил воено лице за да заврши во Штип, град во кој никогаш немал постојана адреса на живеење и никогаш не успеал да најде работа. Вели поради надворешниот изглед не нашол разбирање и со еден германски бизнисмен кој сакал да го ангажира во неговата штипска конфекција како преведувач од германски јазик. Тоа била прва и единствената сериозна можност нешто да работи. "Мојот изглед е мој свет и не го менувам за ништо, макар да гладувам цел живот", вели Мики.
Ли бездомникот повеќе години живееше во хангарите на Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор во Штип кои се наоѓаа веднаш до реката Брегалница.
"Воените хангари беа стари и промаја шибаше од сите страни, ама пак ми беа некаков кров над глава. Сега и тоа го нема. Хангарите, случајно или не, изгореа. На нивно место преку ноќ никна нов приватен објект. Заедно со хангарите изгоре и целата моја лична документација. Ниту мислам, ниту имам можност да вадам нова лична карта", вели Мики кој сега живее каде ќе најде, спие каде ќе го затече ноќта, понекогаш и на снегот под отворено небо, на картон под него, покриен само со некој скинат партал.
Мики не прима никаква социјална помош. "Побарав еднаш, бев одбиен, а сега како што немам никакви документи ниту имам намера повторно да барам", вели бездомникот кој сега само се надева дека државата ќе му најде каков таков кров над глава.


http://star.vest.com.mk/default.asp?id=161783&idg=9&idb=2567&rubrika=Makedonija
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Не знам дали некој кажа поназад ама типто за 6 не знам ама течно зборува и разбира Англиски и Германски.Кога ке си дојде при себе (што е се поретко) има доста добар муабет во него.Муабети од постари иам слушано као бил страшно интелегинтен па сега колку е вистина не знам.Но нели викат границата помегу интелигенцијата и шизофренијата е многу тенка.Како и да е ова со вонземјаните му е омилена тема.И да ногу често може да го видиш како по саат време стои во место и гледа нагоре во една точка.А го знам и внук му(од брат) мех дете ко дете а брат му си има фамилија и живее нормален живот и кога ке се видат ке застанат на троа муабет и фала многу пријатно.
 
O

Orion.

Гостин
Па зошто не се среди малце и не почне да бара некоја работа?
 
Член од
18 јули 2010
Мислења
278
Поени од реакции
177
Мики има учено средно со чичо на мој другар и еднаш чичо му ни раскажуваше како Мики ли тогаш бил многу цврст. Има во штип кај бизистенот позади стари скали може 10 на број и Мики во неговите средношколски денови можел на раце да се симнува и качува по нив по неколку пати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom