Миење/чистење на злато покрај реки

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
Знам се ама време немам а ова со детекторите не е толку едноставно има еден проблем а тој проблем е ЗАКОНОТ. Еден обичен копач на злато по реката вади околу 0.30 до 0.50 грама преку сила дневно(просек) Изгледај го дарсу има 20 ина видеа.

Дарсу? незнам што е тоа, линк пушти.
Јас планирам по 1 кг на ден да вадам :)
само толку има...
а за законот ако одговорат од Министерство инаку не важи! :drk:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Миење/чистење на злато покрај реки

-им ја пратив истава порака до Министерството за Економија, Рударски Институт и Влада на Р.Македонија, но никој не одговара, ако знаете вие и ако може да ми одговорите...

Доколку знае некој и би можеле да ми одговори


Ако може и за ова нешто повеќе да ми одговорите. - Ви благодарам од напред. ;):):P
..ти треба концесија за местото кое си го одбрал..и многу пари. Сигурно многу повеќе отколку што ќе најдеш злато.Ова зборам, ако праиш некоја инсталација.
За хоби испирање во Македонија не сум слушнал.
Но не ти е лоша идеа , да напумпаш некоја златна грозница на Коњска Река-Ума кај Гевгелија на пример(и у античко време се испирало злато:)) , а пред тоа да земеш неколку локации за шатор-хотели, коцкарници,салуни и бордели....;)
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.877
Поени од реакции
1.089
Додека студирав, на едно од предаванјата, еден од професорите кажа дека во Македонија има луѓе кој дали од авантура,или за профит, бараат на овој начин злато.Исто така и на една екскурзија, или пак терен беше(не ме држете за збор), налетавме на луѓе кој миеа,сееа песок.Ова се случува на потег после Кавадарци.Името на реката не ми текнува,иако се си мислам дека почнуваше на Б. Ни објаснуваа подоцна дека се верува дека реката била златоносна,бла,бла и дека ретко и многу малку наоѓале. Е сеа дали тоа го прават легално, дали им треба некоја дозвола не прашувавме.
 

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
во Србија многу едноставно
ЗАКОН О РУДАРСТВУ И ГЕОЛОШКИМ ИСТРАЖИВАЊИМА

4. Одобрење за ручно испирање племенитих метала

Члан 62.

Испирање племенитих метала и других минерала из речних наноса може
се одобрити и физичком лицу, под условом да све испране количине метала
месечно понуди Народној банци Србије по тржишним ценама.
Одобрење за ручно испирање племенитих метала и других минерала из
речних наноса које врше физичка лица, издаје се решењем Министарства.
У захтеву за издавање одобрења из става
1. овог члана, наводи се река или поток са притокама чији се наноси желе
Испирати као и приближна количина метала која се може годишње испрати.
Одобрење за испирање племенитих метала и других минерала садржи:

1) податке о физичком лицу коме се одобрава испирање;

2) назив реке или потока са притокама чији ће се наноси испирати;

3) рок важења одобрења;

4) обавезу да приложи потврду, односно рачун за извршену услугу

претапања, са назнаком претопљене масе;

5) време почетка испирања племенитих метала. Решење из става 2.
овог члана које издаје Министарство је коначно и против њега се

може покренути управни спор

.Члан 161.
Новчаном казном од 5.000 до 30.000 динара казниће се за прекршај
физичко лице ако врши испирање племенитих метала из речних наноса без одобрења или ако испране количине племенитих метала не преда Народној банци Србије супротно члану 62. Став 1. овог закона.
Када рударски инспектор утврди да је учињен прекршај из става
1. овог члана, на лицу места изриче физичком лицу мандатну казну у износу од
5.000 динарa.
кај нас изгледа не даваат дозволи на физички лица, или пак треба да се праша во локалното Министерство, зш овие од Економија изгледа се се албанци, не знаат да читаат македонски, или пак треба да им пишам албански.
 
K

kaiser soze

Гостин
За оваа тема најкомпетентен да одговори е Хорхе Иванов.
Додека студирав, на едно од предаванјата, еден од професорите кажа дека во Македонија има луѓе кој дали од авантура,или за профит, бараат на овој начин злато.Исто така и на една екскурзија, или пак терен беше(не ме држете за збор), налетавме на луѓе кој миеа,сееа песок.Ова се случува на потег после Кавадарци.Името на реката не ми текнува,иако се си мислам дека почнуваше на Б. Ни објаснуваа подоцна дека се верува дека реката била златоносна,бла,бла и дека ретко и многу малку наоѓале. Е сеа дали тоа го прават легално, дали им треба некоја дозвола не прашувавме.
Не го прават легално тоа.Инаку реката се вика Блашница.
 

R.1

Член од
23 јануари 2014
Мислења
149
Поени од реакции
57
За оваа тема најкомпетентен да одговори е Хорхе Иванов.

Не го прават легално тоа.Инаку реката се вика Блашница.
Ма нема закон кај нас... само за фирми, за физички лица нема.. а добра идеја е рурален туризам во не населени места, или ис селени. Со ова можат да ги вратат луѓето назад, како со субвенциите што направија да се вратат луѓето од град во село.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
во Србија многу едноставно


кај нас изгледа не даваат дозволи на физички лица, или пак треба да се праша во локалното Министерство, зш овие од Економија изгледа се се албанци, не знаат да читаат македонски, или пак треба да им пишам албански.
па и кај нас е слично, за носење секундарни суровини во отпад, пари на трансакциска а плаќаш и данок...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom