Мигрантите низ Македонија

Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Нашиот пријател Курц нема да дозволи такво нешто, бидете мирни.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.913
Поени од реакции
7.833
Нашиот пријател Курц нема да дозволи такво нешто, бидете мирни.
што има тој да не дозволи, ние во знак на благодарност кон ЕУ што ни помогна да се решиме од режимот сами ке се понудиме да ја подобриме лошата грда слика за македонецот пред светот.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Одамна не сме вдомиле бегалци. Можеби е време за нова инвазија.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Е па со голема помош од чадорот насилно победи сдс па сега треба ф-ра да плаќаат со кредит од еу камп на криволак да прават

Ова ако сте заборавиле,вие што ги гласавте да ве потсетам,беше едно од многуте слични предизборни ветувања
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.223
Поени од реакции
22.401

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.577
Поени од реакции
81.134
Македонија е премногу мала и сиромашна земја за да вдоми мигранти, а не пак да се прави мигрантски центар во Демир Капија... Се знае кај нас колку е капацитетот 1500 луѓе на јужна и околу 2000 на северна граница, и тоа на привремен престој.

И пари да ни даваат, нашава земја нема да може да се справи со голем број на луѓе... Од друга страна Грција си има острови, па таму нека си ги земат мигрантите.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Пола источна се испразни, има место таму. :D
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.240
Поени од реакции
27.583
Мигранти идат таму кај шо народот има вина од колонизации и окупаторство да си играат со внатрешните чувства на домашното население.
Нас не интересира профит од нив. Ехе колку луѓе си наполнија џеб со по 1000 евра такси од Гевгелија до Куманово. А па оние со точаците 300 евра дневница.
Дури некои албанци шо делат религија со нив ги киднапираа и ги чуваа како заложници за огромни суми пари.[DOUBLEPOST=1496275284][/DOUBLEPOST]
Не глуми убаво те прашувам. Кои сме ние како држава да поставуваме услови каде да одат мигрантите?
Ние сме една од најсиромашните држави во Европа, и како таква треба да си ставиме приоритет на нашиот народ да му биде убво а не некој шо ќе ни биде товар а е само гостин.
Плус, бидејќи не сме членка на ЕУ, можеме комотно да одбиеме, бидејќи нема да добиеме финансии од ЕУ за вдомување.
Тоа Зарни драги се вика кичма.
 
Последно уредено:

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.577
Поени од реакции
81.134
Еве нажалост веќе на големо почна да се збори за тој наводниот мигрантски камп што ќе/или веќе се гради крај Демир Капија. Шпекулации има многу, прво се јави Министерството за Труд и Социјала со демант, али затоа по неколку дена се појави Аврамопулос и даде мошне непријатна изјава што директно не засега нас.

Другите шпекулации што кружат деновиве е дека Македонија очекува да прими од 30 до 50 илјади бегалци... уф јеботе, тоа ти е цел еден град од типот на Велес или Струмица, а да потсетиме тој евентуален камп што ќе никне ќе биде блиску до Демир Капија, градче со нешто помалце од 3500 жители.


Ај малце од другата страна да свртиме, колку и да се правиме наудрени сите знаеме како дојде оваа моменталнава власт на чело на државава, со петни жили, со помош од надвор, + со албанските партии за да добие некакво смрдено мнозинство од 61/62 пратеници. Е овој камп ако се изгради во текот на владеењето на СДСМ, па јас мислам дека тоа така ќе им се удри од глава, па во иднина никогаш нема да припарат до власт... видете, колку и да се криминалци овие од ДПМНЕ што искрено и јас многупати сум кажал низ темиве веќе ми се одвратни со нивното однесување, сепак мислам дека македонскиов народ поарно би гласал за крадциве одколку за овие што моментално се на власт (не дека и овие немаат да крадат).
Овој сега за сега имагинарен камп ќе игра голема улога во понатамошните случувања во државава... Заев ако е паметен (чисто сумљам за ова) и ако сака и во наредните години да остане на власт, ќе мора да се дистанцира од оваа идеја за градење на мигрантски камп на територија на Македонија

Навистина е самоубиство, кога наши граѓани се иселуваат ради немаштија и невработеност, ние да примаме илјадници и илјадници бегалци од другите земји... мислам што ќе им правиме ако дојдат тука? Деновиве ЕУ ги казни Чешка, Унгарија, Полска и мислам Словачка ради тоа што не ја исполниле квотата за примање на мигранти... пазете Чешка прими само 12 (со зборови: ДВАНАЕСЕТ) бегалци на својата територија, а останатите 2000 колку што им беше наложено да примат ги одбија. Ова се деси одма после терористичките напади во Манчестер.
И сега ние од Господ утепни какви што сме, ќе се правиме штотијасзнам и ќе примаме луѓе без никакви податоци за нивното минато, и ќе се правиме големи хуманитарци... немам зборови.

Патем одамна не сум ги тагнал @Agda Beata и @langelina во врска со мигрантиве, ептен ми фали вашето мислење за оваа сегашна ситуација :love:
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Не знам дали се случил настанот па во моментот билсе испроцесирани само 12 души и ставиле стоп на операцијата, или од сите тие само 12 биле од некаква корист за државата (знаеле јазик/право/економија/медицина итн.) па со некој таков квалитативен филтер собрале само една дузина. Во секој случај, браво за нив.

Ако веќе дошла таква работа, затоа што не знам како би ја спречиле (народов веќе и дворот да му гори нема да излезе, толку станат е апатетичен кон се) барем нека биде таков, квалитативен филтер (и така поквалитетните луѓе ни бегаат од државата, имаме сериозно цедење на мозок/таленти), со кој нешто од нешто ќе направиме во иднина. А не диво племе. Веќе имавме едно увезено 99та и многу голем аир видовме од тоа, ни процути државата, ни се разблажи животот. Премногу ќе се расцветаме ако уште еднаш се пробаме на истово, многу ќе ни дојде. Шербет благ живот.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.891
Поени од реакции
17.503
Еве нажалост веќе на големо почна да се збори за тој наводниот мигрантски камп што ќе/или веќе се гради крај Демир Капија. Шпекулации има многу, прво се јави Министерството за Труд и Социјала со демант, али затоа по неколку дена се појави Аврамопулос и даде мошне непријатна изјава што директно не засега нас.

Другите шпекулации што кружат деновиве е дека Македонија очекува да прими од 30 до 50 илјади бегалци... уф јеботе, тоа ти е цел еден град од типот на Велес или Струмица, а да потсетиме тој евентуален камп што ќе никне ќе биде блиску до Демир Капија, градче со нешто помалце од 3500 жители.


Ај малце од другата страна да свртиме, колку и да се правиме наудрени сите знаеме како дојде оваа моменталнава власт на чело на државава, со петни жили, со помош од надвор, + со албанските партии за да добие некакво смрдено мнозинство од 61/62 пратеници. Е овој камп ако се изгради во текот на владеењето на СДСМ, па јас мислам дека тоа така ќе им се удри од глава, па во иднина никогаш нема да припарат до власт... видете, колку и да се криминалци овие од ДПМНЕ што искрено и јас многупати сум кажал низ темиве веќе ми се одвратни со нивното однесување, сепак мислам дека македонскиов народ поарно би гласал за крадциве одколку за овие што моментално се на власт (не дека и овие немаат да крадат).
Овој сега за сега имагинарен камп ќе игра голема улога во понатамошните случувања во државава... Заев ако е паметен (чисто сумљам за ова) и ако сака и во наредните години да остане на власт, ќе мора да се дистанцира од оваа идеја за градење на мигрантски камп на територија на Македонија

Навистина е самоубиство, кога наши граѓани се иселуваат ради немаштија и невработеност, ние да примаме илјадници и илјадници бегалци од другите земји... мислам што ќе им правиме ако дојдат тука? Деновиве ЕУ ги казни Чешка, Унгарија, Полска и мислам Словачка ради тоа што не ја исполниле квотата за примање на мигранти... пазете Чешка прими само 12 (со зборови: ДВАНАЕСЕТ) бегалци на својата територија, а останатите 2000 колку што им беше наложено да примат ги одбија. Ова се деси одма после терористичките напади во Манчестер.
И сега ние од Господ утепни какви што сме, ќе се правиме штотијасзнам и ќе примаме луѓе без никакви податоци за нивното минато, и ќе се правиме големи хуманитарци... немам зборови.

Патем одамна не сум ги тагнал @Agda Beata и @langelina во врска со мигрантиве, ептен ми фали вашето мислење за оваа сегашна ситуација :love:
Не знам колку е сигурно дали има можност да ни се изградаат бегалски кампови но ако веќе дојде до тоа само со навремено реагирање би можеле да ги спречиме.Предлагам ако дојде веќе до ова преку темава да организираме протести оти после тоа нема да може да се промени многу еве вчера во Србија нападнале некоја девојка на 17 години.А постои голема можност за ова сценарио убаво си кажа на почетокот знаеме како е дојдена оваа власт и зошто толку се правеа напори да се донесе.Сигурно не е за да се турне царството на фамилијата и да почнеме да живееме и ние убаво.Веќе 26 години ни носат од еден режим друг само секој нов е посуров со народот.
 
C

cige

Гостин
Народот треба да се осеќа виновен затоа што се плаши од овој конзервативно облечен муслиман. Па од толку масовни убиства последниве години што очекуваат

 

Kajgana Shop

На врв Bottom