Меѓународни сертификати за економисти, CFA, ACCA итн.

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Да ја живнеме темата... Се спремам за CFA Lеvel 2 во Јуни 2019. Има некој кандидати тука што го подготувваат тој испит ?
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
25
Поени од реакции
3
Овие сертификати потребни ли се за вработување во MK ?
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Овие сертификати потребни ли се за вработување во MK ?
Помагаат за во Big4 и ACCA i CFA, CFA исто дава некаква предност во малата инвестмент индустрија во МК. Инаку освем тоа ако сакаш да му го видеш фајдето на овие сертификати треба да работиш во странство. Предноста е што се меѓународно признат кредешнл и можеби најефтиниот начин да се стигне до нешто што ќе ти обезбеди "нога во врата" за добри позиции за економисти на Запад. Ако ги положиш CFA испитите на пример ќе немаш никаква networking можност што ја добиваш со студирање во странство но од друга страна добиваш credential што го ценат како пост-дипломски студии и е издаден од реномиран институт во Америка - т.е широкопризнат. За споредба постидполомски со горе-долу иста материја и тежина на испити ќе коштаат десетици ако не и стотици илјади евра, CFA може да те кошта 2-4 илјади долари ако учиш и полагаш како што треба. Има и можности за стипеднија за CFA јас добив таква порано. Практично само 250$ плаќаш за првиот испит - т.е само книгите.
 
Член од
16 февруари 2020
Мислења
2
Поени од реакции
1
Сакам да прашам неклку работи во врска со ACCA
Дали треба навистина да имаш 3 години работно искуство за да започнеш ?
Кои се барањата за влез?
Бидејќи отоврив на вебстраната ама некако тие работи ми се конфузно објаснати.
Имено, пишува дека треба да имаш положено некои 5 предмети од кои со најдобра оценка да бидат математика и англиски дали тоа е така или?
И исто така видов дека има нешто да се полага на основна база без да имаш работно искуство и кога би започнала со тоа дали некој знае дали после ќе ми важи за понатамошно усовршување на next level?
Баш би била благодарна ако има некој да ми ги објасни критериумите за влез
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
34
Поени од реакции
19
Ако има некој што ја чита темава и е запознаен во врска со ACCA...
  • Дали можам самостојно да се регистрирам и да полагам, без дополнителни обуки да плаќам за спремање?
  • Дали добивам материјали за учење (книги или слично) со регистрација за ACCA?
  • Видов дека има годишна членарина за ACCA и плаќање по полагање на испит. Исто и во тест центарот за да резервираш термин се плаќа. Дали тоа значи дека за секое полагање плаќам и на ACCA и на тест центарот?
  • Ако има некој искуство колку време одприлика треба за еден испит да се спреми, за тие почетните пример?
Фала.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom