Меѓународна возачка дозвола

Член од
29 мај 2017
Мислења
9
Поени од реакции
4
Здраво дечки сакам да патувам за Црна Гора преку Косово и Албанија но незнам дали ми треба Меѓународна возачка дозвола ако може некој што знае да ми каже , благодарам.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Здраво дечки сакам да патувам за Црна Гора преку Косово и Албанија но незнам дали ми треба Меѓународна возачка дозвола ако може некој што знае да ми каже , благодарам.
Според закон треба и би те советувал да ја извадиш, јас ја имам, 800 денари со две слики за 3 години важност АМА никаде ми немаат побарано а го имам превозено буквално цел балкан.
 
Член од
16 август 2007
Мислења
1.927
Поени од реакции
1.658
Не ти е потребна меѓународна возачка за наведените држави. Единствено доколку сакаш од Црна Гора да продолжиш за Хрватска тогаш ти треба.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Ова со меѓународната е по малку глупо, сериозно никаде ми ја немаат побарано.
Е сега за воља на иронијата некаде (не се сеќавам каде) експлицитно ми ја побараа пластичната возачка
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.802
Мене ми рекоа едни дека новиве возачки се воедно меѓународни и не ти треба да вадиш.
Вистина ли е?
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Мене ми рекоа едни дека новиве возачки се воедно меѓународни и не ти треба да вадиш.
Вистина ли е?
Постои листа во кои држави не е потребна меѓународна дозвола, но во повеќето истата е потребна. Досега никогаш не ми ја побарале, но не вреди да се ризикува за ситни пари кои се даваат на 3 години.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.802
Постои листа во кои држави не е потребна меѓународна дозвола, но во повеќето истата е потребна. Досега никогаш не ми ја побарале, но не вреди да се ризикува за ситни пари кои се даваат на 3 години.
Грција?
(да не знаеш случајно)
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Грција?
(да не знаеш случајно)
Они не ти ги признаваат возачките, кај нив е задолжително, ама пак досега не ми побарале, Годинава неколку пати бев, но пак не ме застанала полиција.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.802
Они не ти ги признаваат возачките, кај нив е задолжително, ама пак досега не ми побарале, Годинава неколку пати бев, но пак не ме застанала полиција.
Aбе исто и мене, а секоја година идам два-три пати. До сега вадев меѓународна, а сега коа истече, си реков да прашам пред да вадам.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Aбе исто и мене, а секоја година идам два-три пати. До сега вадев меѓународна, а сега коа истече, си реков да прашам пред да вадам.
Мислам дека доколку ти побараат, а немаш, казна им е 300€. Па види дали ти се исплати за 800мкд.
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.419
Поени од реакции
3.642
Ме имат запрено полиција во Германија, Австрија, Србија пред 2 недели и никаде ми немат побарано меѓународна дозвола. Сеа ако си баксуз па да те запрат и да ти побарат меѓународна што да ти кажам ќе си платиш казна ако не се лажам 300евра во Германија е.
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
Мене летово во Грција на МАКЕДОНСКА граница ми ја побараа меѓународната дозвола и сите документи до последен, додека на грчка граница и во грција воопшто не ми побараа баш никакви документи освен пасош. Мислам дека има нов закон од 1ви Јули 2017 со кој меѓународна возачка за Грција е задолжителна. За тие што ризикуваат: може да се извади и на граница само ќе си носите 2 слики со вас и нормално ќе си чекате ред/платите.
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
abe me interesira edno nesto primer dobivam viza za u germanija za rabota dali megunarodnata vozacka ke vazi za vozenje za rabota rabotno mesto ili ima posebni dozvoli ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom