Мехатроника или Автоматика и Роботика ?

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Symbolic, 3 август 2011.

 1. Symbolic

  Symbolic

  Член од:
  7 март 2009
  Мислења:
  74
  Допаѓања:
  8
  со кое би можело да се најде повеќе работа ?
  кое е потешко според вас ?
   
 2. Out Of Reality

  Out Of Reality

  Член од:
  5 јануари 2008
  Мислења:
  2.495
  Допаѓања:
  2.349
  многу проста тема .. .види сеа мехатроника мислам дека е предмет на машински и појма немам што се учи по тоа и што е тоа. А автоматика и роботика јас сум на тоа на електро Ксиа односно Компјутерско- системско инженерство и автоматика - мојот смер, е сеа без да се образложи ништо не кажува твојава тема.

  највеќе работа може да се најде кај градежните работници, и најтешка е таму. -.-
   
 3. Symbolic

  Symbolic

  Член од:
  7 март 2009
  Мислења:
  74
  Допаѓања:
  8
  јас имам поднесено у словенија, марибор на Автоматика и Роботика, а си има и посебен смер Мехатроника
  иначе има смер мехатроника на машинскиот у скопје..
  сакав да прашам за земјите како словенија, германија итн. каде што има производство кој смер има поширока примена..
   
 4. slobbo

  slobbo LoneRyder

  Член од:
  16 ноември 2008
  Мислења:
  1.686
  Допаѓања:
  583
  мехатроника има смер на машински :)
  еве и линк што како се учи на смерот
   
 5. Strider

  Strider

  Член од:
  28 мај 2008
  Мислења:
  3.234
  Допаѓања:
  4.099
  Мехатроника ти е еден од најтешките смерови на машински, иначе е многу сличен со автоматика и роботика. Уствари тоа и е мехатрониката, симбиоза од машинство, електроника, роботика, информатика...
  А за работа најдување нема врска кој смер... треба среќа да имаш :)
   
  На БЕКЧЕВА му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Symbolic

  Symbolic

  Член од:
  7 март 2009
  Мислења:
  74
  Допаѓања:
  8
  фала на сите :)
   

Сподели преку: