Мехатроника или Автоматика и Роботика ?

Член од
7 март 2009
Мислења
74
Поени од реакции
8
со кое би можело да се најде повеќе работа ?
кое е потешко според вас ?
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
многу проста тема .. .види сеа мехатроника мислам дека е предмет на машински и појма немам што се учи по тоа и што е тоа. А автоматика и роботика јас сум на тоа на електро Ксиа односно Компјутерско- системско инженерство и автоматика - мојот смер, е сеа без да се образложи ништо не кажува твојава тема.

највеќе работа може да се најде кај градежните работници, и најтешка е таму. -.-
 
Член од
7 март 2009
Мислења
74
Поени од реакции
8
јас имам поднесено у словенија, марибор на Автоматика и Роботика, а си има и посебен смер Мехатроника
иначе има смер мехатроника на машинскиот у скопје..
сакав да прашам за земјите како словенија, германија итн. каде што има производство кој смер има поширока примена..
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
многу проста тема .. .види сеа мехатроника мислам дека е предмет на машински и појма немам што се учи по тоа и што е тоа. А автоматика и роботика јас сум на тоа на електро Ксиа односно Компјутерско- системско инженерство и автоматика - мојот смер, е сеа без да се образложи ништо не кажува твојава тема.

највеќе работа може да се најде кај градежните работници, и најтешка е таму. -.-
мехатроника има смер на машински :)
еве и линк што како се учи на смерот
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
со кое би можело да се најде повеќе работа ?
кое е потешко според вас ?
Мехатроника ти е еден од најтешките смерови на машински, иначе е многу сличен со автоматика и роботика. Уствари тоа и е мехатрониката, симбиоза од машинство, електроника, роботика, информатика...
А за работа најдување нема врска кој смер... треба среќа да имаш :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom