Местење на атласот ( и на првиот вратен пршлен )

Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Вака сега имав ја спортска повреда пред неколку години баш на првиот вратен пршлен и до ден денес си иам ептен проблеми со хронични болки итн итн...бев на сите овие стандард прегледи и ништо не ми најдоа па сега се мислам да побарам чаре во Атлас Центар кај Порта Влае што е....еден третман е и кошта 11 илјадарки...па да ве прашам некој од вас да не има искуство со ова дали стварно помага или тнка работава :(
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Лично искуство не - но знам луѓе кои имале. Според се од што имам правено муабет, изгледа дека работава е огледала и чад. Наводно е светска пракса со гарантирани резултати, но и да е таков случајот, овие што се кај нас кој знае што прават. Ниедна личност што ја познавам не закрепнала целосно, а некои пред година дена го пробаа третманот. Ај да е 500-700 денари па и човек да проба, нема да ги жали долго време тие пари, ама 11 илјади да фукнеш за шарлатанство не бива, за многу луѓе тоа е цела една плата. Ако е само кај нас ваква ситуацијата, срам да им е што толкава пара лапаат на никаков бенефит. Докторон не знае да објасни зошто ништо не е подобрено кога луѓево му идат на контрола. Се вади на она, различно тело различно закрепнува, треба време и трпение кај некои луѓе. Не знам што магија прават таму, ама повеќе од година дена да чекаш позитивни резултати е нонсенс.

Знам дека имаш сериозен проблем и дека ова ти се чини како една од последните опции сега за сега која звучи одлично и наводно може да ти го реши проблемот. Ама размисли дали ќе ти вреди да фрлиш 11 илјадарки ако третманов заврши со никакви подобрувања. А да напонам, другар и другарка кои беа таму, после третманот сега им е и полошо.

Сепак еве ќе оставам простор и други да пишат ако имаат искуства, дали лични, дали од некои што ги знаат кои го пробале ова. Па од се заедно оформи мислење/одлучи што понатака.
 
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
moi bliski bea na toj tretman, problemot so glavobolkata delumno se resi, ne znam dali zaradi toa ili zaradi nesto drugo bidejki probavme vo paralela uste 100 raboti.. e sega ovoj tretman go predloziv na moi poznanici i covek od nivna familija go pravel no posle mozebi 2-3 nedeli zenata padnala no nesvest i imala potoa jaki bolki vo vratot itn. a zenata bila bila vo stranstvo vo toj moment. Ne znam sto i pravele, go resile problemot, ne prasav podetalno mi bese sram bidejki jas im go predloziv toa. Inaku pred tretmanot potpisuvas nekakov dogovor deka oni ne odgovaraat na posledicite itn. Zaklucok, mozebi metodot e efikasen, ama golema e sansata da nemas podobruvnje, a mozni se i problemi.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Ок..фала на одговорите, и мене тоа ми е најголемиот проблем...главоболките што ми се јавија после повредата.

Ќе отидам на преглед ќе видам што како е работата па ќе се решам...јбг
 
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
ne znam samo dali me sfati dobro, zenata imala golem problem posle ovoj tretman na mestenje na atlasot. Spored moe licno mislenje, osven ako nema druga opcija ne bi ti preporacal da pravis. Ako sakas mozam da ti objasnam podetalno iskustvo vo PP
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Јас бев на преглед и фатив метак после прегледот.
На прашање дали ќе се среди проблемот, одговорот беше: би требало, ќе видиме, секој организам различен...
Трагедијата е што типот (докторот) е стоматолог со некој курс за атлас.
Моја препорака е не.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.260
Поени од реакции
29.742
Генерално не гледам телевизија, ама дури и во тие ретки ситуации кога се наоѓам пред телевизор сум начекал неколку „контакт емисии“ со ликот за кој зборувате („местачот на атласи“).

Целата работа ме заинтересира кога слушнав неколку симптоми во кои се препознав... Потоа видив дека наведуваат десетици и десетици симптоми, од кои повеќето чести работи (уште хемороиди да наведеа).
Тоа беше првиот знак дека се работи за превара, како за разните лекови за се кои ги продаваат на огласи и по реклами. Затоа истражив малку повеќе на нет, и видов дека ова донекаде се практикува и во светот како алтернативни медицина - но дека резултатите често не се добри, и сите коментари зборуваа за потреба од чести интервенции. Така да без разлика на се, најмалку тоа што овие од Атлас (или како се викаат) тврдат дека со еден третман го решаваат проблемот - не е точно.
Понатаму се работи за медицински непотврден метод, кој веќе некое време постои но не го користи ниедна „меинстрим“ болница. Ако тој факт го поврземе со (друг) факт дека целата работа кошта 11.000ден за неколку минути „третман“ со апаратче кое не користи никаков потрошен материјал... Работите почнуваат да смрдат. И независно од успешноста на зафатот, луѓето инволвирани со „местење на аталсот се алчни профитери.

Обично западната „меинстрим“ медицина бега од лековите и зафатите кои не можат да се патентираат и од кои не може да се профитира. Од ова „местење на атласот“ и тоа како профитираат, и колку што знам методот Е патентиран. Епа тогаш неупотребата на овој метод од „меинстрим“ медицина ни зборува дека или методот не е успешен, или носи заебани нуспојави.
.


ne znam samo dali me sfati dobro, zenata imala golem problem posle ovoj tretman na mestenje na atlasot. Spored moe licno mislenje, osven ako nema druga opcija ne bi ti preporacal da pravis. Ako sakas mozam da ti objasnam podetalno iskustvo vo PP
Кажи јавно де, анонимен си а вакви искуства треба јавно да се кажуваат - заради бенефит на сите нас. Најпосле не е дека тој стоматологот може да те најде па да те тужи... ;)
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
122
Поени од реакции
40
ne znam kako rabotat tie vo porta vlae ama za takvi raboti ne ti preporacuvam da odis vo privatni centri.toa se pravi kaj strucni lica.jas studirav fizioterapija i od praksata koja ja posetuvav bi ti preporacal ili vo sv erazmo ohrid ili vo kozle skopje.nemoj da si igras so zdravjeto.kaj nas vo kicevo ima eden coek raboti demek so izmesteni zili muskuli presleni ova ona.ke pojdes ke te istrie i demek aj pominalo a usvar toj nisto ne ti naprajl samo te izmasiral.ne bi ti preporacala privatnici.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Може ли уши да болат од првиот пршлен (атласот)?
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.108
Поени од реакции
818
Дали некој бил скоро на местење атлас, како е задоволен?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.541
имам колега кој беше пред три години на местење и воопшто не е задоволен..краткотрајно помага, треба пазење многу и на крај повторно дискот си се враќа таму кај што бил изместен.
Негова препорака би ти била да не си фрлаш пари..незнам сега колку чини, но он знам дека скапо платил.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.108
Поени од реакции
818
имам колега кој беше пред три години на местење и воопшто не е задоволен..краткотрајно помага, треба пазење многу и на крај повторно дискот си се враќа таму кај што бил изместен.
Негова препорака би ти била да не си фрлаш пари..незнам сега колку чини, но он знам дека скапо платил.
Прашај го дали нешто друго му помогнало. Фала
 

Kajgana Shop

На врв Bottom