Месо во тегла

Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Ова како лизга со домашно црвено вино или со ракииче. Ммммммм... И тоа уште додека е топло, нема што да стои и одстојува.
Јас една тегла ја полнам скоро до горе со месо, кртина најчесто, и и ставам само сол, да го дополни остатокот од теглата. Ја ставам во тава во која има наполнето вода и правец во рерна. Најубаво е во шпорет на дрва, два три саати да си крчка, може и повеќе ако е послаб огнот. После вади и лапај е работава. И не нема да биде пресолено. Превкусно е. Лелеј ме настрвивте!
Буба Маре, ова ми се прави. Де само подетално колку сол, каква тава, колку вода :)
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Буба Маре, ова ми се прави. Де само подетално колку сол, каква тава, колку вода :)
Ланџи од око бе. Ја со мерки не работам. :)
Наполни ја теглата повеќе од 3/4 со месо, другото дополни со едра сол, сосем малку до под грлото на теглата да има простор. Затвори ја. У округла тава во која правиш мусака или гравче тавче, стави вода во тавата и стави ја теглата. Е сега во текот на подготовката у рерна ќе ти испарува водата, па ќе надополнуваш. Во теглата ќе почне да врие месото со солта. Минимум 2 до 3 саати, али ја и повеќе го оставам. Ако не ти се ризикува, почекај, ќе прашам деновиве мерки и ќе ти пишам.
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Ланџи од око бе. Ја со мерки не работам. :)
Наполни ја теглата повеќе од 3/4 со месо, другото дополни со едра сол, сосем малку до под грлото на теглата да има простор. Затвори ја. У округла тава во која правиш мусака или гравче тавче, стави вода во тавата и стави ја теглата. Е сега во текот на подготовката у рерна ќе ти испарува водата, па ќе надополнуваш. Во теглата ќе почне да врие месото со солта. Минимум 2 до 3 саати, али ја и повеќе го оставам. Ако не ти се ризикува, почекај, ќе прашам деновиве мерки и ќе ти пишам.
Мислев да не е многу таа сол, да не го пресолам. Теглата легната ли е или стои? :) Некои други зачини се ставаат или само сол? Ме настрви буба маре.

Имам јадено срдели во сол и се предобри, за мезе со винце.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Мислев да не е многу таа сол, да не го пресолам. Теглата легната ли е или стои? :) Некои други зачини се ставаат или само сол? Ме настрви буба маре.

Имам јадено срдели во сол и се предобри, за мезе со винце.
И јас мислев да не го пресолам, ама не, баш таман излегува на вкус.
Теглата стои. Ништо друго освен сол.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Ланџи од око бе. Ја со мерки не работам. :)
Наполни ја теглата повеќе од 3/4 со месо, другото дополни со едра сол, сосем малку до под грлото на теглата да има простор. Затвори ја. У округла тава во која правиш мусака или гравче тавче, стави вода во тавата и стави ја теглата. Е сега во текот на подготовката у рерна ќе ти испарува водата, па ќе надополнуваш. Во теглата ќе почне да врие месото со солта. Минимум 2 до 3 саати, али ја и повеќе го оставам. Ако не ти се ризикува, почекај, ќе прашам деновиве мерки и ќе ти пишам.
На која температура е рерната?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
На која температура е рерната?
Oва е значи нешто ново,не се работи за зимница во тегла-туку ручек во тегла.
А во тегла може да направите и:
-Полнета риба,Крап,Шаран,Пастрмка и др. (тегла од 2,5 - 3 кгр)
-Полнето пиле, фазан или друго.....................==============
- Селско месо (како во грне) ..........................(тегла од 0,5 - 0,7 кгр)
- Сите други јадења..........................................(тегла од 0,7 - 1 кгр )
----------------------------------------
Важно: се става теглата-ите во ладна релна а потоа се уклучува да грее.
Потоа се лади по природен пат, никако под чешма или во фрижидер.
Повеќе вакви совети и искуства дадов во една тема пред малку ама ја фрлива во канта.
А тегли имаме дома сите и ги повеќето фрламе, ете идеја кога не ви се прља тавата или немате грне или кеси за печење,употребетеги празните тегли а потоа фрлетеги.
Може и да ја прочитате цела тема.
 
Член од
16 септември 2014
Мислења
329
Поени од реакции
764
Ваков домашен нарезак (од дивеч мислам беше) јадев еднаш и никогаш нема да го заборам.
Убајни.
Навидум изгледа едноставно, но се работи за вистински специјалитет. Како што кажа Анчо.. малку бибер и сол е сосем доволно. По вриењето месото ќе испушти течности и мрсно, па после некое време тие ќе се стврднат во вид на маст и желе. Месото ем саламурено, ем се топи в уста.

Поздрав, и кој не пробал - пропуштил.


п.с. Мразам тролчиња на вака сериозни теми поврзани со мевцуле :mad:
Искомбинирај говетско со свинско ред свинско ред говетско и одозгора стаи пушена сланина.
А моеш и да го одмиеш месото во вино пред да го наредиш
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Чичко Анчо ме копка ова каков вкус би имало. Имам слушнато за ова, ама никогаш немам пробано. Детално си ја раскажал фората за месово, ќе направам една тегла за проба да видам како ќе искочи.:)
Има некој мин временски рок колку треба да стои во тегла?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Чичко Анчо ме копка ова каков вкус би имало. Имам слушнато за ова, ама никогаш немам пробано. Детално си ја раскажал фората за месово, ќе направам една тегла за проба да видам како ќе искочи.:)
Има некој мин временски рок колку треба да стои во тегла?
Не прашувај,оти потоа само тоа ќе бараш по рестораните а го нема.
Еве сега ги ѕирнав во пакетиве како се? Здрвени се,вода нема, се е желе,е и тоа е најубаво со ракииче како пифтија,а месото,ле-ле,само за своја душа,но ако ми текне некоја тегла да фрлам до Мистик. Веројатно бар месец-два да отстој треба. Јас планирам да ги почнам за празнициве, а не како денес шти ми донесе женава 30 ќебапи од кај Љуц,
како да си сомесил некој струготини-пилевина од некој столар,само со вода и сол. Picture 1931.jpg Picture 1932.jpg Picture 1933.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom