Месо во тегла

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Нема врска, баш е ептен добро зготвено, нема потреба од дополнително готвење, пржење, печење. Се распаѓа како мозок да е...
Мојот стомак не толерира така лесно зготвени работи и затоа преферирам да ги дозготвувам.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Покрај месо дали некој во тегла има ставано и парчиња од риба?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Покрај месо дали некој во тегла има ставано и парчиња од риба?
можеби за рецепти за риба да има отворено овде тема,(не сум погледал)
Во тегла не сме ставале, ама мајками што правеше сардини во лонец-тенџере,
прсти да излижеш,плаче и за мастиче,не ја знам точно рецептата-кој знае нека пише.
Се купува ситна риба,ама не гирици оние најситните нешто покрупна беше околу 10см.
незнам дали ги вареше малку или живи ги правеше така, ги редеше во тенџерето така,
еден ред риба па еден ред лимон и веројатно уште нешто,потоа тоа така стоеше подолго со денови а потоа кога ќе „стасаше“ и кога беше готово за јадење, уф што нема сега.
Никогаш не ми стана јасно како таа риба ги губи коските во тој лимон,точно така .
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Прочитам ли уште еден пост на темава со сеир и исмевање, ќе кркате бан. До сега избришав 20 мислења. Оние кои не се запознаени со рецептов нека препрочитаат или прашаат некој повозрасен а не да ја труете темава со непотребни муабети.

@Anco одлична тема, ова рецептов мора да го пробам пошо многу ми го фалеле. Само да прашам дали се става зејтин во теглите? :pipi:
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Прочитам ли уште еден пост на темава со сеир и исмевање, ќе кркате бан. До сега избришав 20 мислења. Оние кои не се запознаени со рецептов нека препрочитаат или прашаат некој повозрасен а не да ја труете темава со непотребни муабети.

@Anco одлична тема, ова рецептов мора да го пробам пошо многу ми го фалеле. Само да прашам дали се става зејтин во теглите? :pipi:
Треба конечно да се опаметиме,и форумов да го „биде“ и тие што дофрлаат вон темава (а и јас понекогаш порано бев таков во некој теми,ама ретко,еве во оние за Спорт не сум се јавил ни еднаш-не ме занима и ај чао) треба да се отстранат
И јас имам јадено нешто слично на ова, но разликата е во тоа што парчињата беа помали, а теглите беа исполнети со зејтин. Всушност личеше како туна конзерва.
Нешто превкусно:)
Со зејтин сигурно не биле.
----------------------
Зејтин не се става никако, јас ставив сега чиста кртина и утре ќе биде теглата полна со месо и желе. Ако имаше некое парче помрсничко - бело тогаш на врвот од теглата кога ќе се отвори горе ќе има 2-5мм сало-маст, но и таа вкусна. Така помрсно месо може да се прави ако сакате да го употребите за вариво со зелка или било што друго.
Да ги сликнам тегливе од кога ќе се оладат,па да видиме како ќе биде.
----------------------
Замислете си го и ова,Дома да имате стално вака неколку тегли со вакво месо,па кога ќе ве изненадат гости, не да порачувате пици(салама со ќечап) им отворите од нив,а може и да не им кажувате што е, и ова уште,не мора да се топли пред сервирање,така како со желе,пача-пифтија е многу подобро како за мезе со секој пијалак.
 
Последно уредено:
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
За морски риби (сардели) сум гледал во далмација како стваат ред морска сол еден прст, ред сардели и се така додека не се наполни легенот и на крај маслиново масло му ставаат, камен одозгора и наредната година се готови за конзумација.
Истото би требало да биде добро и со езерски риби.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Многу интересен рецепт, убеден сум дека е супер вкусно, иако никогаш ве сум пробал
Она што сум пробал и што личи на ова е пржено месо во тегла
Месото се пржи на свинска маст и кога ќе се испржи топло се реди во поголеми тегли и целото се прелива со топла свинска маст во која се пржело. Ваков начин на чување месо, покрај саламурењето беше во вообичаена употреба пред да се појават фижидерите
Но рецептот на @Anco до сега не сум го видел. Затоа го замолувам да објаснни од каде го нашол овој рецепт? Дали неговите Родители го употребувале?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Многу интересен рецепт, убеден сум дека е супер вкусно, иако никогаш ве сум пробал
Она што сум пробал и што личи на ова е пржено месо во тегла
Месото се пржи на свинска маст и кога ќе се испржи топло се реди во поголеми тегли и целото се прелива со топла свинска маст во која се пржело. Ваков начин на чување месо, покрај саламурењето беше во вообичаена употреба пред да се појават фижидерите
Но рецептот на @Anco до сега не сум го видел. Затоа го замолувам да објаснни од каде го нашол овој рецепт? Дали неговите Родители го употребувале?
Порано,пред земјотресот и овде во Скопје имаше по еден фрижидер во маало,
па оние што чуваа или ќе купеа свинско месо,а така и ние го чувавме во дрвена каца,тоа не беше онаква како за зелка, буре широко или за вино,туку доле поширока а нагоре потесна.Така да во кацата се редеше месото во долги потенки парчиња и се виткаше како пита,и се солеше повеќе,солта го држеше месото до пролет. Се сеќавам и ќе добиеше и подруга боја. Е одозгора се посипуваше со маст,да трае подолго.
После земјотресот,почнаа мојте да одат на бања во Ќустендил,и од таму ја донесова оваа рецепта, а предходно кај нас многу доваѓаа Бугари,бидеиќи живеевме во близина на автобуска.Потоа и јас почнав да одам кај тие пријатели и таму многу научив со припремање на зимница на овој начин во тегла.Само никако не ми беше јасно на пример што прават и феферонки во тегла не со киселина,туку со шеќер.
Па вака може да направите и месо со боранија,грашок,бамња,морков и слично. Тоа ти е поточно готово јадење за брза подготовка.
Инаку на овој начин правам во тегла и мешан зеленчук за ѓувеч-манџа,секоја година.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.154
Поени од реакции
107.568
Интересно, ова е една од ретките ДОБРИ теми на Анчо, пошо у глобала знае да забега. :D
Овој рецепт го прават кај мене дома само јас не го јадам, пошо не сум преголем мераклија на месо у глобала, плус на изглед ми е лошо. Али добра тема стварно, одамна ми немаше текнато на одвратните мозоци спакувани во тегла. *

*Како мал кога прв пат видов ваква ствар мислев дека е мозок спакуван во тегла, како на филмовите. :D
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Ванчо, ти се спремаш за некоја апокалипса изгледа. :)
Инаку фала за рецептот, ми изгледа интересно.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
From Wikipedia, the free encyclopedia

Not to be confused with Kiviaq (person).
Kiviak or kiviaq is a traditional wintertime Inuit food from Greenland that is made of auks preserved in the hollowed-out body of a seal.

Around 500 auks are put into the seal skin intact, including beaks, feet and feathers, before as much air as possible is removed from the seal skin, which is then sewn up and sealed with grease, with a large rock placed on top to keep the air content low.[1] Over the course of seven months, the birds ferment,[1] and are then eaten during the Greenlandic winter, particularly on birthdays and weddings.[citation needed]

The process was featured in the third episode of the BBC's Human Planet in 2011.[1]

In August 2013 several people died in Siorapaluk from eating kiviak that was made from eider rather than auk, which do not ferment as well and gave those that ate it botulism.[2]

Me potseti na ova, KiviaQ! :) Interesna rabota...
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Сум пробал слично вакво кај пријател.
Со таа разлика што имаше доста бибер во зрно и нешто ловоров лист. Ги вари теглите подолго време, 2-3 часа , на тивко. Потоа ги чуваше во фрижидер. Пред послужување, ги притоплуваше во тавче.

Месото беше феноменално
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Уште ова не ви го кажав(изгледа)
Теглите може да ги свртите со капакот надоле, и да има мал „дефект“мрсното ќе го затне.
Но и така веднаш ќе покаже за еден ден ако некоја тегла нечини,па одма да се лапне.
-------------------------------
Синоќа се фалам на женава:Види колку има коментари за моето Месо во тегла.
А таа седнува тука и ми отвара на повеќе страници Месо во тегла - еве види.
па може и вие да ги погледате,значи не е ова нешто ново или јас што сум измислил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom