Месо во тегла

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
По вриењето месото ќе испушти течности и мрсно, па после некое време тие ќе се стврднат во вид на маст и желе.
Seriously? :sick:

Освен ако не се спремате за војна, не разбирам зошто би конзервирале месо? Зимницата се спрема затоа што во тој период немаш голем избор на овошје и зеленчук, додека животиња можеш во секое време да масакрираш.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
@Anco бидејќи гледам дека има голем број обожаватели на овој вид месо - направи поголема количина и продавај- може ќе се покаже ко успешен бизнис потег
и кажи што се’ друго правиш на ваков начин?[DOUBLEPOST=1417357552][/DOUBLEPOST]еве гејците како конзервираат туна дома
http://naleipeitovisino.blogspot.com/2014/06/blog-post.html[DOUBLEPOST=1417358001][/DOUBLEPOST]
Ова ти доаѓа како еден вид домашен месен нарезок :) (ако е тоа што мислам) на почеток изгледа грдо али кога ќе отстои малце е мераци за јадење.
http://pep-4o.blogspot.com/2010_12_01_archive.html
 
Последно уредено:

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Seriously? :sick:

Освен ако не се спремате за војна, не разбирам зошто би конзервирале месо? Зимницата се спрема затоа што во тој период немаш голем избор на овошје и зеленчук, додека животиња можеш во секое време да масакрираш.
Не се работи за конзервирање бе душо. Нема зимница овде.

Ова е начин на преработка. Кога ќе одлежи месото во сопствениот сок посолено и вакумирано - се дешава магија, трилер.
Ево земи пример свежо месо. Ма како сакаш припремај го, се знае дека low and slow ти е добитна комбинација.
Италјаниве го оставeт по 1 година на морски ветар (нешто ко parma skinka) и после ти го нудат ко деликатес. То не е зимница, туку специјалитет жим тебе :icon_mrgr:
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
@Anco бидејќи гледам дека има голем број обожаватели на овој вид месо - направи поголема количина и продавај- може ќе се покаже ко успешен бизнис потег
и кажи што се’ друго правиш на ваков начин?[DOUBLEPOST=1417357552][/DOUBLEPOST]еве гејците како конзервираат туна дома
http://naleipeitovisino.blogspot.com/2014/06/blog-post.html[DOUBLEPOST=1417358001][/DOUBLEPOST]

http://pep-4o.blogspot.com/2010_12_01_archive.html
....Уа, лопови...исто како моево...
на овој начин може да се спреми секое месо(полжави,змии,жаби,ежови,гуски,риби)
се разбира и печуркине во тегли и кесички по маркетине се нешто слично на ова.
Е зошто јас ова го знам, а денешнава младина не знае друго освен кладионица и ајфон.
Порано тоа го немавме, бевме повеќе приврзани со старите,прво со дедо и баба,што ќе речат тие,ако треба помош некоја на промер дрва да се донесат или исцепат,потоа со родителите што прават тие и децата се со нив,ако се перат теписите - „чергите“ и ние сме со нив,ако се прави зимница пак сме со нив. Колку памтам ете кога летно време ќе купевме кајсии и црни сливи и јаболка,па ги ние децата сечевме на пола,па ги редиме на едни тенки штици кој потоа го поставувавме на шупите горе на сонце да се исушат,па потоа имаме цело зимо за компот,а јас најповеќе ги сакав и јадев сувите кајсии така живи не варени,кој убавуни биле тоа. А сега децава колку време поминуват заедно преку денот со постарите и колку помагаат во секојдневните домашни работи.
Ќе се затворат во соба,под ќебе со телефонот,или пред комјутер и ако ги видиш само за ручек, и тоа е премија,послатко име: дај стотка и јади надвор сендвич.
------------------------
Аха и ова, се изгуби на темава ВТОРОПОСТИРАЧОТ (што ли му само сметаше темава незнам) или му сметаше отварачот на темава, а да ја отвореше некој-а фанклуб или опатија и бриони заедно веќе ќе наполнеше 10 страни.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Кој пробал знае, ова е нешто преубаво, сме правеле и дома, сум јадел и кај пријатели, потсетува на оние конзерви со шунка со згусната проѕирна смеса како од пивтии, мерак работа:vozbud:
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Анчо, дај сподели подетален рецепт. Колку сол точно и колку време треба точно да врие во вода теглата за да се пастеризира. Како да се познае дека нешто не е во ред со теглата после вриењето.

Сите што мислат дека ова нема сврха, или не се по мезето или никогаш не пробале добар специјалитет со ракија.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Cekaj sea. Ova mesovo posle od tegla se vadi i jade? Ili se przi vari ppece? :eek:
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Дали ќе ги бидува вака конзервирани печурки?
Преку лето купувам печурки како вргањ, рујница, срндач и ги складирам така што малку ги обарувам во врела вода и после ги паковам во најлонки и замрзнувам.
Проблемот е што после неколку месеци губат на вкус истите.
Има некој пробано да ги конзервира печурките на ваков начин?
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Дали ќе ги бидува вака конзервирани печурки?
Преку лето купувам печурки како вргањ, рујница, срндач и ги складирам така што малку ги обарувам во врела вода и после ги паковам во најлонки и замрзнувам.
Проблемот е што после неколку месеци губат на вкус истите.
Има некој пробано да ги конзервира печурките на ваков начин?
Повели пробај па сподели да знаеме и ние. :)
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Плус една причина зошто ми фали татко ми. Никој како него не го спремаше ова месо, а за кревање притисок мелем е. :))

И не станува збор за складирање бре луѓе, сте слушнале за мерак? Уживање во храна и некои деликатеси?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Кој пробал знае, ова е нешто преубаво, сме правеле и дома, сум јадел и кај пријатели, потсетува на оние конзерви со шунка со згусната проѕирна смеса како од пивтии, мерак работа:vozbud:
јас најповеќе баш тоа го сакам,што личи како пифтија-пача и е околу месото - кој вкус
Анчо, дај сподели подетален рецепт. Колку сол точно и колку време треба точно да врие во вода теглата за да се пастеризира. Како да се познае дека нешто не е во ред со теглата после вриењето.

Сите што мислат дека ова нема сврха, или не се по мезето или никогаш не пробале добар специјалитет со ракија.
Таа рецептата, па и не е нешто тешко,полесно здравје, само затвори и зоври.
Колку долго да врие зависи и од кој тип на месо (или читај тема „Компот“исто е и ова)
После ладење,утредента се вадат теглите од лонецот,капачињата треба да се ушмукани кон теглата тоа значи дека е добро, горната површина на капачето да е вдлабната бар малку визуелно или и опипливо,ако е таа површина надуена кон горе,значи не чини,не е добро направено - пастеризирано,и таа тегла веројатно дишела при варење или ладење па затоа веднаш се употребува,ако се остави така таа се расипува - муфлосува внатре.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Cekaj sea. Ova mesovo posle od tegla se vadi i jade? Ili se przi vari ppece? :eek:
Највкусно, барем мене ми беше, пржено кратко време на сува тава. Си пушта доволно течност ...

И што би рекол Пруст, постојат вкусови кои се паметат и со нивно оживување се враќаат и спомените. :) Јас би пак да јадам и ќе се обидам да го направам.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Полуживо накај варено е, моеш да го јадеш али боље не.
Се допржува/пекува/зготвува и има топ вкус.
Нема врска, баш е ептен добро зготвено, нема потреба од дополнително готвење, пржење, печење. Се распаѓа како мозок да е...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom