Мерчендајзер

Член од
24 ноември 2011
Мислења
37
Поени од реакции
7
ако може некој што има сознанија за оваа работа да сподели искуство, дали е тешко, дали е исплатливо, и зошто на огласите за мерчендајзинг повеќе се заинтересирани да биде женска особа. Ако може некој што работел вакво нешто да даде совет дали вреди да се возиш со колата по цел ден низ продавници :)
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.081
Поени од реакции
659
Како прво тоа не е професија, туку е работа, а второ, името е само фенси начин да кажат продавач, без да кажат продавач.
А зошто женско продавач... можеби затоа што има два екстра атрибути што никое машко неможе да ги има.
 

PurplePuma

Somewhere, over the rainbow...
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.063
Поени од реакции
8.178
Не е продавач во прашање :)
Мерчандајзер е некој што оди од маркет во маркет, проверува што има од конкретниот производ, каде фали и колку, запишува цени на конкуренција, по потреба ги реди производите на полица.
Во глобала, интересна работа е, не бара образование, и да, премалку платена е.
Другарка моја, кога имаше квадрат пишано една година тоа го работеше, плата и беше 13 000 чисти.
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
58
Поени од реакции
18
Како прво тоа не е професија, туку е работа, а второ, името е само фенси начин да кажат продавач, без да кажат продавач.
А зошто женско продавач... можеби затоа што има два екстра атрибути што никое машко неможе да ги има.
Без навреда но подобро е прво да научиш нешто во случајов што е мерчендајзер, па после да ги подучуваш другите

ако може некој што има сознанија за оваа работа да сподели искуство, дали е тешко, дали е исплатливо, и зошто на огласите за мерчендајзинг повеќе се заинтересирани да биде женска особа. Ако може некој што работел вакво нешто да даде совет дали вреди да се возиш со колата по цел ден низ продавници :)

Мерчандајзер или појасно кажано преведено на македонски Унапредувач на продажба, главна обврска му е грижа за производите односно правилно изложување на производите по рафтови, грижа и пратење на роковите на производите. Дали се исплака работата зависно од фирмата за која работиш најчесто платите се 12-15000ден, тешкотијата во оваа работа е тоа што никогаш нема да може се да ти е средено затоа што после твојата работа во маркетот настапуваат купувачите и други мерчендајзери и ке ти ја заебат работата, 80% од мерчендајзерите се жени затоа што поприлично е полесна работа за разлика од продажбата ( комерцијалисти ) во која 80% се мажи, и жените се понадарен и пострпливи за средување на нереди кој го прават купувачите, Дали вреди да се возиш по цел ден по продавници треба ти да си одговориш на ова прашање јас ке ти ги кажам придобивките од оваа работа
- ке земаш плата
- проширување на познанствата со голем број луѓе најчесто сопственици или раководители во маркети
- запознавање на поголем терен односно повеке градови ако не си од СК
- динамичност на работниот ден нема да знаес кога ти поминало времето наработа

Се надевам ти одговори доволно другото нека ти го кажат во фирмата каде можеби сакаш да се вработиш
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.081
Поени од реакции
659
Пак е продавач, само што не седи позади каса, ти си задолжен производите што ги застапуваш да бидат купени од страна на продавници, маркети, и да бидат адекватно презентирани.
Најкласичен Salesman.
 

PurplePuma

Somewhere, over the rainbow...
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.063
Поени од реакции
8.178
Пак е продавач, само што не седи позади каса, ти си задолжен производите што ги застапуваш да бидат купени од страна на продавници, маркети, и да бидат адекватно презентирани.
Најкласичен Salesman.
Ниту тоа не си. Ништо и никого не бараш и не убедуваш.
Не продаваш ништо. Редиш производи, запишуваш цени, свои и на конкуренција.
Толку.
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.081
Поени од реакции
659
Ниту тоа не си. Ништо и никого не бараш и не убедуваш.
Не продаваш ништо. Редиш производи, запишуваш цени, свои и на конкуренција.
Толку.
My bad, сум ги помешал со комерцијалист, братучед ми работеше овоа што ти и prophet го опишавте, и не се нарекуваше мерчандајзер, додуша он и целиот маркет го правуваше и покрај тоа можда затоа имаше некој друга титула.
 

PurplePuma

Somewhere, over the rainbow...
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.063
Поени од реакции
8.178
My bad, сум ги помешал со комерцијалист, братучед ми работеше овоа што ти и prophet го опишавте, и не се нарекуваше мерчандајзер, додуша он и целиот маркет го правуваше и покрај тоа можда затоа имаше некој друга титула.
Е комерцијалист е веќе нешто друго, прво и основно зима бар дупло повеќе плата, најчесто има факултет, и работата (физички) му е далеку полесна од онаа на мерчандајзерот :)
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Е комерцијалист е веќе нешто друго, прво и основно зима бар дупло повеќе плата, најчесто има факултет, и работата (физички) му е далеку полесна од онаа на мерчандајзерот :)
Pa ne bi rekol deka se so fakultet,sega zavisi od firmata ali od moe iskustvo 3 meseca mercendajzer i 3 meseca komercija od site sto gi imam zapoznaeno moze 20% bea so fakultet.
--- надополнето: 18 јули 2012 во 13:51 ---
ако може некој што има сознанија за оваа работа да сподели искуство, дали е тешко, дали е исплатливо, и зошто на огласите за мерчендајзинг повеќе се заинтересирани да биде женска особа. Ако може некој што работел вакво нешто да даде совет дали вреди да се возиш со колата по цел ден низ продавници :)
Mnogu bitna rabota e da vnimavas na rokovi zatoa sto moze tvoite prethodnici ne vnimavale i ke go krkas stapot radi niv,,so magacionerite moras isklucitelno da si ok so niv posebno so toj vo Vero7 GTC,zatoa sto oni mozat mnogu da ti ja olesnat rabotata bar za tie rokovi.,,moras da vnimavas i na ceni mnogu zatoa sto mnogu pati se izmesani cenite ili pa voopsto gi nema na gondolite.
--- надополнето: 18 јули 2012 во 13:56 ---
Pa ne bi rekol deka se so fakultet,sega zavisi od firmata ali od moe iskustvo 3 meseca mercendajzer i 3 meseca komercija od site sto gi imam zapoznaeno moze 20% bea so fakultet.
--- надополнето: 18 јули 2012 во 13:51 ---

Mnogu bitna rabota e da vnimavas na rokovi zatoa sto moze tvoite prethodnici ne vnimavale i ke go krkas stapot radi niv,,so magacionerite moras isklucitelno da si ok so niv posebno so toj vo Vero7 GTC,zatoa sto oni mozat mnogu da ti ja olesnat rabotata bar za tie rokovi.,,moras da vnimavas i na ceni mnogu zatoa sto mnogu pati se izmesani cenite ili pa voopsto gi nema na gondolite.
A najveke od sve znaci moras i repeat MORAS da vnimavas na lica,zatoa sto konkurencijata krade prostor po raftovite,primer:ako si imal da receme produkt i ti bil zastapen vo 4 reda(lica) konkurencijata moze da te stesni na 3 a so toa oni se sirat dur tebe te stesnuvaat.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.698
Поени од реакции
3.630
ГРАНДЕКС е водечка компанија од областа на увоз и дистрибуција на производи за широка потрошувачка, застапник на повеќе реномирани италијански брендови.
Поради проширување на своето портфолио ГРАНДЕКС вработува млади, енергични, амбициозни, комуникативни личности на следните позиции:​
КОМЕРЦИЈАЛИСТ/ МЕРЧЕНДАЈЗЕР
Потребни квалификации:


  • Познавање работа на компјутер
  • Возачка дозвола Б категорија (минимум 2 години)
  • Познавање на материјално и финансиско работење ќе се смета за предност
  • Претходно искуство ќе се смета за предност
  • Добри организациски способности
  • Познавање на англиски јазик
  • Желба за патување и соработка со различни профили на купувачи.
Заинтересираните кандидати треба да достават CV со слика и кратко писмо за мотивација
на следнава e-mail адреса: info@grandex.com.mk со назнака за која позиција аплицираат.​


Напомена:


  • Апликациите кои ќе влезат во потесен круг, ќе бидат контактирани.
  • Апликациите без назнака нема да бидат разгледани.


 
На врв Bottom