Мермерно езеро - Прилеп

Член од
28 октомври 2015
Мислења
926
Поени од реакции
1.236
Езерцето со тиркизна боја, сместено во напуштениот рудник за мермер над селото Беловодица кај Прилеп е вистинска хит дестинација ова лето, пишува ТВ Нова.

Стотици посетители секој ден тука наоѓаат спас од летните горештини.

Поради атрактивниот предел сместено во мермерни блокови езерото го добива името – Мермерно езеро или прилепско Памук кале.

Ги гледам колегите прилепчани од факс сликани таму пред еден месец и ги мислам дека се на памук кале во Турција. Каде живееме па незнајме што имаме во државичкава наша...:facepalm: Ако не утре, деновиве планирам да одам, ми се бендиса местенцево. Некој мајмун да кажи импресии? :D
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
одлично,гледај што природата ни дала
но ова ме интересира, бидеиќи сте цел ден таму а наоколу нема шума, каде одите на исфрлање течност,
а засега е доста чисто,алал да ви е прилепчани,нема шишиња наоколу.
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
867
Поени од реакции
2.358
Да го земи некој под концесија да го среди местото,голем ќар ќе извај..се надевам ќе го посетам наскоро
Ме интересира дали е ладна водата...
 

Shakti

The blue-lidded daughter of Sunset
Член од
6 ноември 2012
Мислења
918
Поени од реакции
3.372
Езерцето со тиркизна боја, сместено во напуштениот рудник за мермер над селото Беловодица кај Прилеп е вистинска хит дестинација ова лето, пишува ТВ Нова.

Стотици посетители секој ден тука наоѓаат спас од летните горештини.

Поради атрактивниот предел сместено во мермерни блокови езерото го добива името – Мермерно езеро или прилепско Памук кале.

Ги гледам колегите прилепчани од факс сликани таму пред еден месец и ги мислам дека се на памук кале во Турција. Каде живееме па незнајме што имаме во државичкава наша...:facepalm: Ако не утре, деновиве планирам да одам, ми се бендиса местенцево. Некој мајмун да кажи импресии? :D
Еве ти импресии. Само внимавај кога ќе одиш да не начекаш вакви опинци таму.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.029
Поени од реакции
15.550
Последно уредено:

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Од црквата до езерото се одело за 40 минути пешки, и угорница било ептен... а тие шо оделе со коли си ги искршиле многу....

Ако се погоди времето викендов можда че шетниме таму....
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Патот е лош затоа што е расипан од тешки камиони кои имаат носено камени блокови.


И не знам што е работата со технологијата со помош на жива за вадење на мермерот, и дека можеби има жива во водата.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.503
Баш прееска го видов видеово на Јутуб и можам да кажам дека баш ме израдува. Местото и езерцето личат баш убаво и навистина можат да бидат атракција за сите оние кои сакаат да се одморат. Единствено нешто што не ми се свиѓа е тоа што езерцето е некако мало, длабоко 40 метри, неиспитано што се има под водата, до каде и дали смее да се плива, а веќе луѓето пливаат во водата. Во секој случај се надевам дека нема да го загадат езерцево и да се искачат со кафичи по мермерот:D
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.011
Поени од реакции
28.590
Ништо ново, колку вакви езера (базени) има по светот...осеќам сеа мамата ќе му ја е*ат, еве и со коли почнале да влегуваат :pos:
Замисли да има сопственик парцелата па да почне по 100 денари карта да им наплаќа :coffee:
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
5.117
Абеее, а колку е ова здраво? Легионела ова она?
 
Член од
15 март 2013
Мислења
954
Поени од реакции
620
Пред да се бања тоа треба да се испита а не како коњи рипај па после кога ќе умираат по болници од бактерии и зарази ќе се чудат луѓето од што е.
Јас сум за ова да се испита, и ако е се во ред некој да си го зема под концесија, да го одржува и инвестира и да си наплаќа карта за истото
 

Kajgana Shop

На врв Bottom