Менувачници

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.397
Поени од реакции
7.847
Сите гледаме на секој чекор менувачници, кои покрај размена на кеш нудат и други услуги како Western Union, Money Gram итн. со што се отвора прашањето колку и како е доходовна оваа работа?

Во еден ден во две различни менувачници разменував помали суми на девизна валута во денари, и симптоматично беше што и на двете локации истите девизи беа разменати по различен курс, во едната не добив апсолутно никаков документ за размената, додека во другата имаше некое ливче слично на фискална а на кое ја пишуваше само и само сумата исплатена во денари и тоа само бројки без никаква деноминација и ништо повеќе, без никаков податок кој, кога и по кој курс ја извршил размената.

Ова е интересно затоа шо НБРМ на својата страна објавува Курсна листа која е на сила на ниво на цела Македонија извесен временски период,

NBRM.PNG

Со исклучок на банките каде кога сум вршел размена се добива детална потврда за тоа колку девизи и во кои апоени сум дал за размена, и додатно на тоа колку и во какви апоени ме исплатиле и пред се по кој курс е изврешна размената, менувачниците не издаваат никаква потврда. Фактички тие се лиценцирани пералници на кеш кај кои никој нема појма реално каков е протокот на пари, а често се и параван за лихвари според тоа кои ликови се во сопственичка структура (формално и неформално).

Ако има некој поупатен може слободно да објасни кој и како врши контрола на тоа колку и како откупуваат девизи менувачниците, и дали на дневна база на шпекулативно работење преку манипулација со откупни цени на девизи се оштетуваат огрмна бројка на граѓани.

Бујрум на дискусија...
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.523
Поени од реакции
62.388
Скоро па секогаш има подобар курс во менувачница, особено на менување на долари. Во Србија со сигурност знам дека менувачниците даваат потврда за тоа колку пари си сменил, и по кој курс.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.939
Во банка секогаш ќе добиеш полош курс, а во менувачница во ГТЦ барем ми имаат давано потврда каде што пишуваше: валута/количина/курс. Мало ливче, али чувај си го додека да ги потрошиш, да не испадне дека има некаков проблем.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.619
Поени од реакции
8.485
Фина работа е, ако си спремен да изрешеташ некој ако проба да те опљачка. Плус проблем е што треба да имаш некои 100000 евра у секој момент. Обично се ќар некои 0,2(0,15 мин.) денари на евро/долар и т.н. Пример имаш за мењање 20000 долари, незнам како оди со НБМ се јавуваш или сл. ги резервираш за замна по моменталниот кусрс ставаш маржа 0,2 и ќар си 4000 денари и си шибаш.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.397
Поени од реакции
7.847
Не ми е јасно како ако НБРМ има утврден курс за откуп/продажба на девизи, како може менувачниците да отстапуваат од истиот...
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.194
Поени од реакции
21.344
Не ми е јасно како ако НБРМ има утврден курс за откуп/продажба на девизи, како може менувачниците да отстапуваат од истиот...
Во менувачницата на Аеродромот Скопје колку што се сеќавам исто полош курс даваа.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.397
Поени од реакции
7.847
Во менувачницата на Аеродромот Скопје колку што се сеќавам исто полош курс даваа.
Тогаш која е поентата НБРМ да утврдува девизен курс...
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.619
Поени од реакции
8.485
Тогаш која е поентата НБРМ да утврдува девизен курс...
Тоа е утврдено на берза претпоставувам, еве го да речеме односот на EUR/USD
Еве ви едно бесплатно сајтче за пратење на берза како и криптовалути. :love:
Друга добра работа со менувачницата е што ќе можеш да купуваш/продаваш и така да ќариш пари(откако ќе научиш нешто)...боље е од кладилница у секој случај, иако е коцка и тоа :D
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.652
Поени од реакции
4.962
Знае некој каде може да се сменат Кинески Јуани во МК денари? Или на некој да не му требааш Јуани?
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.534
Денес во Битола прашав во менувачница за да сменам од денари во евра. 61.8 еврото :icon_lol:
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.534
Па секогаш е толку куповен. Можда 61.7 да се начека ама тука се движи 61.7 до 61.8
како даваат тогаш менувачниците подобар курс од банкиве? еве гледам стопанска 61.30 куповен / 61.80 продажен
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.311
Поени од реакции
22.602
како даваат тогаш менувачниците подобар курс од банкиве? еве гледам стопанска 61.30 куповен / 61.80 продажен
za 100e tebe ti se ceka u stopanska so site tie nivni proceduri? menuvacnici kolat na sitno ili perat pari uglavno. odlicni se i za mito, zajo gi prakase u strumica u edna menuvacnica da smenat pari lugeto, so e on kriv sto i za 50ce ima nekoj so menja?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.534
za 100e tebe ti se ceka u stopanska so site tie nivni proceduri? menuvacnici kolat na sitno ili perat pari uglavno. odlicni se i za mito, zajo gi prakase u strumica u edna menuvacnica da smenat pari lugeto, so e on kriv sto i za 50ce ima nekoj so menja?
Нема менувачница кај што живеам, а најблиската ми е 30км со кола, така да... За останатото не знам.

Туку ми текна за една преварантска менувачница во Чешка мислам, јутубер успеа да им ја затвори.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom