Меморија

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.586
Поени од реакции
81.170
Судејќи по ова заклучив дека нема тема за една од најпознатите музички групи во Македонија, Меморија.

Бендот е основан во 1984 година, од страна на басистот Петар Георгиевски - Камиказа. Пред да станат познати, настапувале по Скопските локали, а Македонската јавност ги запознала со нивниот прв хит наречен "Нена". Врвот го доживуваат при крајот на осумдесетите и почетокот на деведесетите години со нивниот прв студиски албум, наречен "Оган Под Ѕвездите", кој беше објавен од Музичната и касетна продукција на Радио Телевизија Скопје. Потоа следуваше уште еден прилично успешен албум наречен "Октомвриски Дождови" каде што најголем хит им беше преработката на песната од Дадо Топиќ, "Македонија" каде што потоа ја пеат во живо на плоштадот на денот на независноста на Република Македонија. После овој албум, пеачот Апостол Поце Икомонов го напушта бендот, а на негово место доаѓа Ристо Самарџиев. Бендот има уште два студиски албуми, но не ја надминаа популарноста на последните два... Крајот на групата се надзираше веќе во 1995/1996 година, каде што сите членови решаваат самостојно да продолжат по своите патеки...

Состав на бендот:

Вокал: Апостол Поце Икомонов, Ристо Самарџиев
Бас Гитара : Петар Георгиевски - Камиказа
Тапани : Антонио Димитриевски
Клавијатури: Дејан Кузмановски, Валентино Скендеровски
Гитари: Ицо Јовковски, Бане Поповиќ

Дел од хитовите на Меморија

Македонија

Оган Под Ѕвездите

Нена

Зошто Боже

И потоа со Ристо, како вокал

Дирлада

Нашите Слики

Последен пат можевме да ги видеме во целосен состав пред две години (2012), кај Миленко, ја барав цела емисија по интернет, но неможев да ја најдам :/


 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Песниве ме потсеќаат на времето детиште коа бев.....Нена човече...

Јас онаа варијанта со Поце поише ја поштуем. Ристо никад не ми бил лик за у јавност, да сум као него од подрум не би излегол.

А Перо ми е супер лик, градски....секој викенд е на Водно, трча, спортува...се збори надимакот дека му е од таму што со басот сакал да скокне и публиката на раце да го носи и скокнал, ама му се тргнале :D, не знам само дали е точна приказнава ама е многу јака :D
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
Многу добра Македонска група, штета што помладите генерации не ги знаат. Оган под ѕвездите, дефинитивно нивна најдобра песна според мене. :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Култна група. Песни со кои пораснавме. И чичко ми е поранешен член на групава :)
 
D

Daedalus

Гостин
Песниве ме потсеќаат на времето детиште коа бев.....Нена човече...

Јас онаа варијанта со Поце поише ја поштуем. Ристо никад не ми бил лик за у јавност, да сум као него од подрум не би излегол.

А Перо ми е супер лик, градски....секој викенд е на Водно, трча, спортува...се збори надимакот дека му е од таму што со басот сакал да скокне и публиката на раце да го носи и скокнал, ама му се тргнале :D, не знам само дали е точна приказнава ама е многу јака :D
Тачна е.:X3:
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Тапани : Антонио Димитриевски
Мислам во еден период дека на тапани беше еден момак (во Морал е сега, не сум сигурен)...и тоа подолго од водителов...
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.586
Поени од реакции
81.170
Мислам во еден период дека на тапани беше еден момак (во Морал е сега, не сум сигурен)...и тоа подолго од водителов...
Да не мислиш на тапанаров на видеово...?

Последниот спот на Меморија како бенд (1996 година)
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Фоткава ми е правена за друга намена ама како и да групава беше легендарна и омилена а песните слушани до ден денес :vozbud:

 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
А Перо ми е супер лик, градски....секој викенд е на Водно, трча, спортува...се збори надимакот дека му е од таму што со басот сакал да скокне и публиката на раце да го носи и скокнал, ама му се тргнале :D, не знам само дали е точна приказнава ама е многу јака :D
ОТ: Истава приказна ми ја кажувале ама со Канго во главна улога :unsure:
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
ОТ: Истава приказна ми ја кажувале ама со Канго во главна улога :unsure:
Леаааааааа......па тоа да го видам и да умрам ако треба :pos: (одма си напраив филм како лежи на некој бетон со грмушката на глава)
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241

Баш пред некој ден ја начекав на радио песнава но во оваа верзија и искрено мене ми е многу подобра оваа во живо отколку таа другата...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom