Мексико

Член од
12 март 2009
Мислења
19.918
Поени од реакции
15.902
Мексико е хит, имаат организирано и тестови... ме занима ако има некој што бил, да изнесе впечатоци. Прво како се поднесува прекуокеански лет со маска , а друго како е таму во Мексико со вонпансионската потрошувачка, безбедноста и друго ?
 
Член од
5 март 2021
Мислења
37
Поени од реакции
22
За пансиони имаш на booking или airbnb ама мислам преку втората повеќе ќе најдеш поефтино. За таму треба виза, не сум сигурна.
Маска носиш цело време освен ако пиеш и јадеш.
Друго не знам.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ќе отвори јужниот сосед, еве најавија.
Не пуштаат со гајба патлиџани у авион до Мексико. Држи си го Халкидики, патриотски јако.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Мексико е огромна држава и територија, над 100 милиони жители и не е исто во цело Мексико. Северните градови во делот со границата со САД се небезбедни, само во нив нема ни туризам, нема што чоек да бара таму.
Баш картелите држат хотели во делот Баха Калифорниа и се збори дека се најбезбедни, затоа што се многу понемилосрдни кон ситните криминалци од корумпираната полиција.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.694
Поени од реакции
4.853
Мексико е огромна држава и територија, над 100 милиони жители и не е исто во цело Мексико. Северните градови во делот со границата со САД се небезбедни, само во нив нема ни туризам, нема што чоек да бара таму.
Баш картелите држат хотели во делот Баха Калифорниа и се збори дека се најбезбедни, затоа што се многу понемилосрдни кон ситните криминалци од корумпираната полиција.
Не само северните , туку јужниот дел е на моменти бетер,конкретно Мичоакан - државата во која почна војната против нарко картелите.
Северните градови као Сиудад Хуарез ,Тихуана и државата Синалоа се често рекордери по убиства на жител(се мењаат со Гватемала и Хондурас) и киднапирање во светов од 2006та па навака.Многу повеќе од воени зони.
Иако е огромна држава бројот на убиства е фрапантен и тоа убиства на најбрутален начин можен као Ацтеките пред 500 години.
Корупција и трговија со дрога(убедливо број 1 во светот) се изворот на Мексико,сите претседатели,шефови на полицја и војска се умешани со криминал.
Цели полициски станици се распуштани и во јужниот дел на Мексико нема ни полиција во некои градови и делови туку вигиланте групи и граѓаните се оставени самите себе да се бранат.
Картелите не се као на времето и не се занимаваат само со дрога (освен наводно Гулф картел) туку со киднапирања,кражби,проституција,трговија со органи и скоро секој криминал познат на човештвото,сето тоа почна со озогласените Лос Зетас и продолжи со десетиците картели кои искочија одкоа ќе падне некој голем лидер.Лос матазетас или Џалиско нова генерација се претворија во терор откоа првата намена им беше да ги сопрат зетас во лудилото низ Мексико и цивилите.

Нарколултурата,наркоридорите,наркобанерите и пораките и наркомузиката во Мексико е дел од животот па дури и религија си имаат тие со Санте Муерте.

Најлошо беше во најпознаттот туристичко место Акапулко каде фрикови кои се претставуваат како Независен картел на Акапулко убија стотици млади луѓе низ годините и недолжни цивили + многу полиција со тортура и сечење дел по дел на нивните тела.
Неретко глетка на главните улици на Акапулко беше остатоци од човечки тела.

Картелите кои ги држат хотелите во Баја Калифорнија се со една цел - перење пари,повеќето хотели низ Мексико се празни 40 години уназад и се градат нови и се знае зошто е тоа така.

http://www.borderlandbeat.com/ е страна каде има илјадници информации и секој ден се апдејтира за ситуациите низ Мексико.

https://elblogdelnarco.com/ e оригиналниот легендарен блог


Dying for the Truth: Undercover Inside the Mexican Drug War by the Fugitive Reporters of Blog del Narco е шокантна книга за вистината во мексико од 2006та досега.

Мексико сити е безбеден град,скоро ништо од ова погоре не се случува таму.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.855
Мексико е огромна држава и територија, над 100 милиони жители и не е исто во цело Мексико. Северните градови во делот со границата со САД се небезбедни, само во нив нема ни туризам, нема што чоек да бара таму.
Баш картелите држат хотели во делот Баха Калифорниа и се збори дека се најбезбедни, затоа што се многу понемилосрдни кон ситните криминалци од корумпираната полиција.
Најбезбедни туристички дестинации во цела Јужна Америка, да не ти се верува дека е истата држава каде буквално има војна со нарко картелите. Инаку јавна тајна е дека постои џентлменски договор помеѓу картелите и државата во поглед на туристичките дестинации низ Мексико, каде најмалку 80% од посетителите се грингоси со амерички пасоши, се одржува некој вештачки еквилибриум шо лесно може да се примети, можам да ти кажам дека обичната полиција е корумпирана до срж и воглавно се бави со регулирање на сообраќај, за разлика од воената и федерална полиција шо се тие кои прават рации и сл.
Врие од бордели/стриптиз клубови, егзотични одморалишта (и тоа егзотични од поприлично различни аспекти ;)), пристап до секакви опијати итн шо законски се забранети, мексиканската ривиера функционира нешто поразлично и со мултилатерален амин како од грингосите на север, така и нарко картелите и тамошните власти, dirt cheap as gringos are saying :icon_lol:

20191206_131120.jpg

20200103_135241.jpg
 
Последно уредено:

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.694
Поени од реакции
4.853
Најабезбедни туристички дестинации во цела Јужна Америка
Од кога Мексико е во Јужна Америка :icon_lol:

Тајланд е пострашно за странци од Мексико,воглавном сегде исти препораки има за безбедно патување ако веќе намерата ти е таму

“Do not walk alone at night, especially in unfamiliar neighborhoods, desolate areas or beaches, due to the risk of violent crimes, including sexual assault."
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.855
Од кога Мексико е во Јужна Америка :icon_lol:

Тајланд е пострашно за странци од Мексико,воглавном сегде исти препораки има за безбедно патување ако веќе намерата ти е таму

“Do not walk alone at night, especially in unfamiliar neighborhoods, desolate areas or beaches, due to the risk of violent crimes, including sexual assault."
Побезбедно од било која туристичка дестинација во Јужна Америка, поентата беше паралела со близината како критериум гледано од аспект на туристи од Северна Америка кон Јужна/Централна.

Инаку џабе се фаќаш за сламка и влечеш препораки за државјани на САД од официјалните страни на CIA/State Dept. You Tube репортажите се ок, ама не баш како репер :icon_lol:

Мексико е wasted destination за САД/Канада, и тоа ептен ефтино и близу за нив. Не е тоа туризам од висока класа, иако се разбира има и екстра луксузни одморалишта, хотели итн.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.694
Поени од реакции
4.853
Побезбедно од било која туристичка дестинација во Јужна Америка, поентата беше паралела со близината како критериум гледано од аспект на туристи од Северна Америка кон Јужна/Централна.

Инаку џабе се фаќаш за сламка и влечеш препораки за државјани на САД од официјалните страни на CIA/State Dept. You Tube репортажите се ок, ама не баш како репер :icon_lol:

Мексико е wasted destination за САД/Канада, и тоа ептен ефтино и близу за нив. Не е тоа туризам од висока класа, иако се разбира има и екстра луксузни одморалишта, хотели итн.
Шо збориш бе :icon_lol:

Неможам да најдам еден мочан артикал каде Мексико е побезбедна туристичка дестинација од било која земја во Јужна Америка


And what about the unsafest countries in Latin America?
For the nations that didn’t make this top 10 safest countries in Latin America to travel, let’s have a look at how they ranked on the 2020 GPI:

El Salvador 113

Guatemala 115

Honduras 119

Brazil 126

Nicaragua 135

Mexico 137

Colombia 140

Venezuela 149

Едит: Баш не им верувам на листите да бидам искрен,тоа шо државата е корупциски дрога шлајм не е директно поврзана со тоа као ќе истераш одмор и дали баш ти ќе наебеш.
 
Последно уредено:

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.855
Шо збориш бе :icon_lol:

Неможам да најдам еден мочан артикал каде Мекиско е побезбедна туристичка дестинација од било која земја во Јуѓна Америка


And what about the unsafest countries in Latin America?
For the nations that didn’t make this top 10 safest countries in Latin America to travel, let’s have a look at how they ranked on the 2020 GPI:

El Salvador 113

Guatemala 115

Honduras 119

Brazil 126

Nicaragua 135

Mexico 137

Colombia 140

Venezuela 149
Во колку од овие земји шо се на листата си бил, или си имал контакт со луѓе кои доаѓаат од тие земји?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom