Мед

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Денес го добив медот од пријателот кој чува пчели во еден од најеколошките делови на Македонија. Одалечен е најмалку 10 км од било каква магистрала, а околината на неговото село е исклучиво од дабова шума и ливади(неправам реклама).

медот е црн како катран и има невероватен мирис уште при отворање на теглата.

Ти не прајш реклама ама мене ми напрај :D . Aко продава пријател ти и ако праќа по карго, барем една тегла би сакал да купам.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
Ако поминуваш низ Кичево, пиши на ПП(го отворам форумов и на мобиљка, па така редовно сум онлине), па тогаш ќе знаеме дали има во моментот или не од овој мед.Не ми е проблем да ти го дадам и мојот број на ПП. Рече дека во ова вадење на мед немал кој знае колкави приноси, но извадил многу повеќе мед од другите медари.

Иначе оваа е локацијата на пчеларникот-све сама природа од сите страни:

41.529448, 21.073311
 

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
116
Поени од реакции
38
Конзумирал некој Манука мед? Искуства? Би требало да е добар...:coffee:
 
Член од
15 април 2019
Мислења
1.086
Поени од реакции
1.542
iam rodnini sto proizveduvaat odgleduvaat med, stalno mi nosat cist I ubav, isto I mlec zdarvo e epten, inace medot za potencija bil dobar so bademi vo nego taka zborat
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
iam rodnini sto proizveduvaat odgleduvaat med, stalno mi nosat cist I ubav, isto I mlec zdarvo e epten, inace medot za potencija bil dobar so bademi vo nego taka zborat
Точно е. Медот има многу лековити својства. Неговото користење има голем број на здравствени придобивки за човекот - меѓу кои и ова што го кажуваш за потенцијата. На пример, секси салата (составена од мед и ситно сецкани ореви) со сигурност претставува голем бенефит за потенцијата и за мажите и за жените. За варијантата со бадеми не ми е позната, но бидејќи се работи за јаткаст плод во комбинација со мед верувам дека би требало да има исти или слични ефекти како со оревите.

Се на се, медот има повеќе намени. На пример може да се употребува во комбинација со свежо исцедени сокови од тегавец (измешани заедно) за сува кашлица, или пак мед во комбинација со куркума итн итн. Исто така, медот во чиста форма може да се употребува и за третирање на површински рани, вклучително и за изгореници од преголема изложеност на сонце. Не за џабе се рекло дека медот е безвременски. Во контекст на муабетов ќе направам и една мала дигресија со следниов пример. Во Египет и други блискоисточни земји регистрирани се повеќе случаеви каде што археолозите имаат пронајдено грниња и други облици на садови со мед стари по 2-3000 години и тоа одлично сочувани - со мед кој може дури да се консумира без проблем.
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
43
Поени од реакции
20
Дали има производители на мед? Од каде набавувате мечиња за мед и шишенца за прополис?
Јас имам купено од тука неколку пати, но дали има и некои други?
 
M

Macedon1um

Гостин
Дали има производители на мед? Од каде набавувате мечиња за мед и шишенца за прополис?
Јас имам купено од тука неколку пати, но дали има и некои други?
Овие имаат се и сешто http://napredokpcelka.mk/пчеларска-опрема-и-прибор/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom