Медицински и стоматолошки факултет

Член од
4 ноември 2013
Мислења
113
Поени од реакции
20
Ај некој нека ми каже дали е тежок 3 годишниот факултет за медицински сестри / техничари
Незнам за кој факултет да се одлучам... ништо не ме влече. :(
 
Член од
30 март 2008
Мислења
146
Поени од реакции
121
Сакам да прашам нешто.

Титулата Докор по Општа Медицина како се стекнува?
Со средно или со факултет?

Ако може малку повеќе информации.
Не мора ни средно, на поминување од клиника онака ти подаваат една диплома и ете ти титулата ;)

:facepalm:
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
Луѓе, ви има предавано Дејан Трајков по имунологија? Како да учам од оваа на Куби книгата? Ептен ми изгледа сложено и доста тешко. :(
 
Член од
7 мај 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
И мене исто ме интересира за останатите насоки како медицинска сестра,дали е тешко колку општа и нешто повеќе за тоа.
 
Член од
5 септември 2010
Мислења
37
Поени од реакции
31
Може ли некој да ги најде ранг листите од медицински факултет за учебната 2013/2014 година. Барам насекаде меѓутоа никако не можам да ги најдам. :(
 
Член од
4 јули 2009
Мислења
4.795
Поени од реакции
3.492
Може ли некој да ги најде ранг листите од медицински факултет за учебната 2013/2014 година. Барам насекаде меѓутоа никако не можам да ги најдам. :(
на факултети.мк би требало да ги има
 
Член од
5 септември 2010
Мислења
37
Поени од реакции
31
Ги има за 2012/2013, а за 2013/2014 ги нема.
 
Член од
15 мај 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво :) Јас сум нова на форумов и целта зашто ви се придружив тука е мојата желба да се запишам на општа медицина. Матурантка сум, учам гимназија во Скопје и одлична сум четири години. Сакав да ве прашам дали има приемни на факултет, пошто ми збореа дека и покрај матурата се полага приемен. Ако сте информирани што како, кажувајте помагајте, ќе ви бидам мнооогу благодарна :love:
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Здраво :) Јас сум нова на форумов и целта зашто ви се придружив тука е мојата желба да се запишам на општа медицина. Матурантка сум, учам гимназија во Скопје и одлична сум четири години. Сакав да ве прашам дали има приемни на факултет, пошто ми збореа дека и покрај матурата се полага приемен. Ако сте информирани што како, кажувајте помагајте, ќе ви бидам мнооогу благодарна :love:
Приемни до сега немаше, влегуваа тие со највеќе бодови. :)
Единствено внимавај на предметите за матура да ти се поклапаат со примените предмети на медицински факултет (Биологија и Хемија) .
Мој совет ти е да видиш кога е отворен ден, да отидеш и да го посетиш деканатот, ќе можеш да си прашаш се шо те интересира, ќе ти дадат брошурче со предмети по години и мал вовед кон истите. :)
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Дали секое малцинство има посебна квота или сите се во една квота за упис, конкретно имам хрватски пасош, а од 4 години само 2 сум одличен другете две многу добар.
 
Член од
30 мај 2014
Мислења
66
Поени од реакции
30
Има ли шанси на општа медицина во Штип да влезам со околу 80 поени ? Во квотата со кофинансирање ?
 
Член од
5 април 2009
Мислења
874
Поени од реакции
75
Здраво :) Јас сум нова на форумов и целта зашто ви се придружив тука е мојата желба да се запишам на општа медицина. Матурантка сум, учам гимназија во Скопје и одлична сум четири години. Сакав да ве прашам дали има приемни на факултет, пошто ми збореа дека и покрај матурата се полага приемен. Ако сте информирани што како, кажувајте помагајте, ќе ви бидам мнооогу благодарна :love:
Нема приемни, јас лани се запишав. Единствено внимавај на поените од матура, лани квотата ја проширија од 60 примени државна на 125 примени во државна а исто и приватно, ама некаде мислам дека до 80 примен поените се движеа околу 99 , јас со 99, 5 бев 35. Така да, гледај резултатите од матурата да ти бидат супер, приемен нема.
 
Член од
4 јуни 2014
Мислења
123
Поени од реакции
40
Dali i diplomite i sertifikatite steknati od srednoto moze da nosat povekje bodovi za upis na medicina? :)
 
Член од
30 мај 2014
Мислења
10
Поени од реакции
1
сакам да се запишам на европски смер стоматологија
што мислите за смеров ? дали мислите дека лесно би се нашла работа ? колку што знам таму имаат у забна ординација
ако имате информации ве молам пишете
 

Kajgana Shop

На врв Bottom