Медиуми на македонски јазик

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
ФМД “Вардарка” Марибор - Словенија, почна со емитирање на радио емисија на македонски јазик.
Радио емисијата под името RADIO 3M (Марс, Марибор, Македонија) трае 1 час и се емитува секоја среда од 16-17 часот на брановите на Радио Марс.
Овој чин е голема придобивка за Македонците кои живеат во Марибор затоа што за прв пат јавно преку радио брановите можат да го слушнат македонскиот збор.
Во радио емисијата ќе биде претставено:
- Информирање на слушателите
- Историјата за настанувањето на Македонија
- Географски карактеристики на Македонија
- Туристички карактеристики на Македонија
- Јазикот на Македонците
- Културни обележја на Македонија
- Спортот во Македонија
- Стопанската положба на Македонија
- Залагањето на Македонија за вклучување во ЕУ
- Песни од Македонија
- Литература од Македонија
- Забавни приредби
- Дејноста на македонските друштва во Словенија
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
ПРОБЛЕМИ СО САТЕЛИТСКАТА ПРОГРАМА НА МТВ

Сонародниците во САД и во Канада не можат да ја следат сателитската програма на Македонската радио-телевизија (МРТ) бидејќи операторот „Тарбсс“ не обезбедил сателитскиот сигнал да ги покрива целосно Северна и Јужна Америка, велат во редакцијата што ја подготвува сателитската програма.
Сателитскиот сигнал на Македонската телевизија допира само до Калифорнија и Алјаска, држави на западниот брег на САД, но не и до повеќе од 200.000 иселеници, кои претежно живеат во Мичиген, Охајо, Њу Џерси, Индијана и други делови на источниот брег или во Канада.
Македонците од другата страна на Атлантикот укажуваат дека поради неможноста да ја следат сателитската програма од татковината се изложени на културна асимилација, пред се’, од медиумите од балканските земји. Тие секојдневно реагираат до одговорните во МРТ дека се не можат да бидат во тек со настаните во родната земја.
- Програмата на МРТ мора да стигне до сите краишта во кои живеат Македонци. Како ќе ги научиме децата на нашите обичаи, да се запознаат со нашата култура, ако македонскиот РТВ јавен сервис не си ја извршува добро својата задача? Децата подобро зборуваат српски јазик, а изложени сме на силна бугарска пропаганда во однос на културата и историјата, зашто може да гледаме само српски и бугарски канали. МРТ што поскоро да обезбеди пренос на својата програма на американскиот континент зашто го губиме националниот идентитет - велат иселениците.

Преземено од ’Дневник’
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
decki, a dali nekoj od vas nekogash slusnal online glas na radioto na mkrt???

milion puti probuvam i ne saka, verovatno samo link imaat staeno no ne pustaat signal, damn

pozdrav

btw, koga bi stigal tv signal do cela america, dali ke mozi da se gleda so startite receivers ? zaso imam eden, i do pred nekoe vreme ideshe, no sega slusam mi vikaat deka nema da mozelo so toj, ke trebalo da se dekodiraat ili sto ti ja znam
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
Па до пред некој месец редовно слушав Македонско радио... и речиси секогаш успевав... Во последно време ептен ретко ми успева!:(

А за рисиверите не сум многу упатен во тие работи... Подобро е некој друг да се изјасни!
 
Член од
29 март 2005
Мислења
3
Поени од реакции
0
Strelec, dali znaes kade mozam da najdam link od FMD VARDARKA MARIBOR ?
Pozdrav
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
Vo momentov nemam, no kje se obidam so posredstvo na posrednici da najdam neshto!:)
Kje te informiram vednash (i neposredno) otkako kje dobijam odgovor!
 
Член од
29 март 2005
Мислења
3
Поени од реакции
0
Blagodaram. Se interesiram od pricina sto nikogas ne sum slusnal za toa drustvo, pa ziveam vo Slovenija. Mozebi e formirano neodamna !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom