Мебел

Член од
1 јули 2013
Мислења
17
Поени од реакции
1
Здраво
Ме интересира дали некој знај каде во Скопје можи, да се набават готови материјал за мебел, кои после сам можам да си ги склопувам дома.
Значи разбрав дека некаде имало материјали, со скици и се и сешто, и ти после треба само да си ги составиш, значи зборувам за масички. бироа итн...
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Здраво
Ме интересира дали некој знај каде во Скопје можи, да се набават готови материјал за мебел, кои после сам можам да си ги склопувам дома.
Значи разбрав дека некаде имало материјали, со скици и се и сешто, и ти после треба само да си ги составиш, значи зборувам за масички. бироа итн...
Моментално на саем за мебел, може и некој попуст да начекаш. Кај сите овие можеш да набавиш готови материјали Уникондор (02/2403-135), Југоимпекс (02/2650-251), Карат-М (02/2530-770) итн. Скица најубаво е ти да им однесеш па по скицата да ти ги скројат елементите. Ако некој од нив ти скицира тогаш може и цената да е повисока. Исто така и Тошеви ЗЗ (02/2525-046) работи на тој принцип со скица. Имаш и доста интернет огласи по Скопјево кадешто приватно изработуваат мебел или елементи за мебел по нарачка, со нивен или твој материјал, само треба да се договориш дали они или ти сам ке си ги монтираш.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Здраво
Ме интересира дали некој знај каде во Скопје можи, да се набават готови материјал за мебел, кои после сам можам да си ги склопувам дома.
Значи разбрав дека некаде имало материјали, со скици и се и сешто, и ти после треба само да си ги составиш, значи зборувам за масички. бироа итн...
Карат М, Солопром, Векамп, Политехна, Мимако вуд....
Кажи што треба да направиш да ти помогнеме некако, и така досадно ми е последно време....нешто креативно да се позанимавам. :)
 
Член од
1 јули 2013
Мислења
17
Поени од реакции
1
Абе ова што го видов, пакет, во него исечени парчиња, искантирани и се шо треба и скица за сам да си го сотавиш, за биро се работеше, ама не знаеја, тоест не сакаа да кажа од кај можи да се нарача.
Инаку сакам биро мало да прам, за помош не е проблем, имам другар што се занимава со тоа, само сакав да видам ова како опција дали може да се најди..
Фала сепак за маката... :D
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Икеа само, ако мислиш готови скици и делови ама икеа нема овде. Најди некое биро, измери му ги деловите, парчињата иверка и со тие димензии оди Солопром (можи и други сечат, ја знам за Солопром) и нарачај ги. Обична иверка чинеше табла (5 м и ситно) 16 и 18 мм негде 2500-2700. Има и над 3 и над 4000, зависи колку си спремен да дадеш. За помало биро доволно е и половина табла. Кантирање со АБС трака не е скапо.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.713
Поени од реакции
15.584
Абе ова што го видов, пакет, во него исечени парчиња, искантирани и се шо треба и скица за сам да си го сотавиш, за биро се работеше, ама не знаеја, тоест не сакаа да кажа од кај можи да се нарача.
Инаку сакам биро мало да прам, за помош не е проблем, имам другар што се занимава со тоа, само сакав да видам ова како опција дали може да се најди..
Фала сепак за маката... :D
купивме ефтино фиокар немонтиран од Бриколаге, сам да го склопуваш...жива мизерија, блгарска работа... фалеа спојни делчиња, некој глупи решениа, неквалитет... го склапавме 5-6 саати..
А по мене се зависи дали сам ќе монтираш, ако плаќаш монтажа не се исплаќа, боље се преку мајсторот нека иде, може има тој некој свој матерјал а и тој што ќе монтира ќе предложи какви спојни елементи.....Башка ако купуваш матерјал доста останува, мора по цели табли да земаш.. овака мајсторот ќе си го употреби понатака...
За покрупни работи можеби најдобро е да се ангажира некоја специјализирана фирма пред саемот, даваат добар попуст ако прифатиш тоа што го праиш да испадне изложено на саем како експонат
Икеа само, ако мислиш готови скици и делови ама икеа нема овде. Најди некое биро, измери му ги деловите, парчињата иверка и со тие димензии оди Солопром (можи и други сечат, ја знам за Солопром) и нарачај ги. Обична иверка чинеше табла (5 м и ситно) 16 и 18 мм негде 2500-2700. Има и над 3 и над 4000, зависи колку си спремен да дадеш. За помало биро доволно е и половина табла. Кантирање со АБС трака не е скапо.
Солопром е убаво се, ама мислам дека не прават отвори за спојни елементи за спојување на страниците, само отвори за шарки за врати.. А само за маса е глупаво, има маси на избор колку сакаш
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
купивме ефтино фиокар немонтиран од Бриколаге, сам да го склопуваш...жива мизерија, блгарска работа... фалеа спојни делчиња, некој глупи решениа, неквалитет... го склапавме 5-6 саати..
затоа сам ќе побараш на нет или ќе измериш кај пријатели или во некој салон па ќе одбереш квалитет како што ти одговара. Но добро е и ова искуство што го споделуваш, да знае да не направи слична грешка.
Солопром е убаво се, ама мислам дека не прават отвори за спојни елементи за спојување на страниците, само отвори за шарки за врати.. А само за маса е глупаво, има маси на избор колку сакаш
да, кога го правев бирото ми требаа дупки за вакви шрафови со спојници па морав да ги спојам со обични шрафови за иверка. Исто последно што е сменето, ако земеш кант трака, мора да ја лепиш со обичен лепак што не е баш лесно. Полесно беше со кант трака со премачкана со лепак па затоа кантирањето, иако не беше скапо, моравме да го нарачаме кај нив.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.713
Поени од реакции
15.584
затоа сам ќе побараш на нет или ќе измериш кај пријатели или во некој салон па ќе одбереш квалитет како што ти одговара. Но добро е и ова искуство што го споделуваш, да знае да не направи слична грешка.
да, кога го правев бирото ми требаа дупки за вакви шрафови со спојници па морав да ги спојам со обични шрафови за иверка. Исто последно што е сменето, ако земеш кант трака, мора да ја лепиш со обичен лепак што не е баш лесно. Полесно беше со кант трака со премачкана со лепак па затоа кантирањето, иако не беше скапо, моравме да го нарачаме кај нив.
има можност и невидливи, слепи метални споеви; Земавме пред 5-6 години од Андропромет мебел еден ормар со фиоки 2,1м висок , многу ефтино и убаво, го намонтираа 2-ца за 10-15 минути, ама си имаа се и беше прецизно издупчено тоа што треба во фабрика, всушност на лице место и не дупчеа скоро ништо, само шрафеа..
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Абе ова што го видов, пакет, во него исечени парчиња, искантирани и се шо треба и скица за сам да си го сотавиш, за биро се работеше, ама не знаеја, тоест не сакаа да кажа од кај можи да се нарача.
Инаку сакам биро мало да прам, за помош не е проблем, имам другар што се занимава со тоа, само сакав да видам ова како опција дали може да се најди..
Фала сепак за маката... :D
Однеси им список со парчиња и кое каде се кантира. Ако сакаш може и да се избушат на ровер(ЦНЦ), во случајот со бирото не треба многу дупки. Напрај го на ексцентри и типли спојот со горната плоча а доле кај може(не се гледа) со штрафови(4x50).
 
Член од
27 март 2018
Мислења
23
Поени од реакции
16
Fotelja, komoda[DOUBLEPOST=1549312741][/DOUBLEPOST]
Slikni gi I prati na poraka ako to se za prodavanje.
Овие две ги правев за себе, ама дојде до промена на останатиот мебел, и сега веќе не ми се уклопуваат... Користени се пола година, поточно од август. Реставрирани се целосно. Сменети сунгери и тапацир и целосно е обновено дрвото, од 0. Само работна рака ми земаа 4000ден, и уште од прилика толку ме чинеа материјалите. Би ги дал поевтино, ама не би сакал да изгубам премногу :) Ако ти се допаѓаат, исконтактирај ме, ќе се договориме.
Ако имаш некоја друга замисла, имам уште 3 слични, не пипнати, во оригинална состојба. Спремни за реставрација ;)
 

Attachments

Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Kade mozam da najdam nogarki za mala masa drveni vo natur boja a da ne se mnogu skapi? Zeleznite vo Hubo market bea po 400 den od norake, znachi 1600 za 4 nogarki. Dali znaete nekoj da izrabotuva?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom