Мајстор за шофершајбни во Скопје?

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од paraglajder, 16 август 2018.

1. paraglajder

paraglajder

Член од:
    31 јули 2008
    Мислења:
    2.249
    Допаѓања:
    882
    Знае некој да препорача каде би можел да сменам шофершајбна за Mercedes CLK 2005 купе?

Плава шофершајбна .

Некаде кај што нема да ме одерат со пари, али да си е квалитетно.

Благодарам однапред.

2. Fredy Guarin

Fredy Guarin Second to none

Член од:
    20 јули 2009
    Мислења:
    2.972
    Допаѓања:
    4.246
    Прашај во едел пром, после порше македонија се наоѓа.

На Ron0n и paraglajder им се допаѓа ова.
  3. Torte Mobile

Torte Mobile Модератор

Член од:
    29 ноември 2007
    Мислења:
    6.585
    Допаѓања:
    1.591
    формула 95 за поефтино или еуротек, еделпром
    Ама прашај си на повеќе места разни цени имаат еве повеќе
    https://zk.mk/shofershajbni

На paraglajder му/ѝ се допаѓа ова.
  4. gjoko-mkd

gjoko-mkd

Член од:
    8 јануари 2012
    Мислења:
    4.692
    Допаѓања:
    3.245
    Еделпром мене ми сменија задна шофершајбна на Цитроен со се греачи за 100 евра.

на мој пријател за Пунто 1 му сменија предна за околу 90 евра

На Ron0n и paraglajder им се допаѓа ова.
  5. dastan

dastan

Член од:
    7 јуни 2014
    Мислења:
    521
    Допаѓања:
    441
    а да се распрашаш за половна а оригинал, наместо заменска (кинеска,турска...)

6. nik1

nik1

Член од:
    6 април 2014
    Мислења:
    2.345
    Допаѓања:
    2.997
    Kolko ke me kosta sofersajbna za opel corsa c ? Deneska razminuvajki se na pat udri kamence i sega ima mala puknatina ama so tek na vreme ke se prosiri pa me interesire kolko ke me kosta zamena ?

7. Ron0n

Ron0n The Mercedes Guy

Член од:
    16 август 2009
    Мислења:
    318
    Допаѓања:
    159
    Како што веќе препорача @Fredy Guarin, @gjoko-mkd и @Torte Mobile погоре, обрати се во Еделпром. Побарај дали имаат Pilkington шофершајбна. Ова не е кинеска, турска или нешто слично со сомнително потекло. Јас сум променил на Мерцедес Е класа W210 шофершајбна (Pilkington) и прекрасно нешто е да гледаш низ неа, како да седиш на хаубата. Пред да купам нова шофершајбна, прво наместив половна, но не бев задоволен од тоа како се гледаше низ неа и како се однесуваше на дожд.
    Едноставна логика - сите половни шофершајбни се стружени, греени, ладени, чистени со тврда четка, стружени во зимо со пластика, паѓале дрва, град и слично - и сето тоа рачунај едно едно 10 - 15 години. Цена на нова наспроти половна е најмалку дупло, па на крајот секој си има своја математика.

Важна работа: на твојата кола имаш автоматска контрола за брисачи. Внимавај мајсторот што ќе ја менува да знае точно како да го залепи сензорот (и секако, шофершајбната да биде од тој тип!), не само да го намачка и да го шлапне одозгора затоа што нема да ти работи. Оваа грешка ја направив јас кога ми ја местеа половната шофершајбна бидејќи ја направив грешката да пијам кафе во близина, наместо да видам дека го лепел сензорот со препарат за лепење на ретровизор. Во еделпром новата ми ја наместија перфектно и дури и ми демонстрираа дека сензорот работи!

На dastan и paraglajder им се допаѓа ова.

Сподели преку: