Мајстор за шофершајбни во Скопје?

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од paraglajder, 16 август 2018.

 1. paraglajder

  paraglajder

  Член од:
  31 јули 2008
  Мислења:
  2.255
  Допаѓања:
  882
  Знае некој да препорача каде би можел да сменам шофершајбна за Mercedes CLK 2005 купе?

  Плава шофершајбна .

  Некаде кај што нема да ме одерат со пари, али да си е квалитетно.

  Благодарам однапред.
   
 2. Fredy Guarin

  Fredy Guarin Second to none

  Член од:
  20 јули 2009
  Мислења:
  3.081
  Допаѓања:
  4.485
  Прашај во едел пром, после порше македонија се наоѓа.
   
  На Ron0n и paraglajder им се допаѓа ова.
 3. Torte Mobile

  Torte Mobile Модератор

  Член од:
  29 ноември 2007
  Мислења:
  6.632
  Допаѓања:
  1.623
  формула 95 за поефтино или еуротек, еделпром
  Ама прашај си на повеќе места разни цени имаат еве повеќе
  https://zk.mk/shofershajbni
   
  На paraglajder му/ѝ се допаѓа ова.
 4. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  4.964
  Допаѓања:
  3.512
  Еделпром мене ми сменија задна шофершајбна на Цитроен со се греачи за 100 евра.

  на мој пријател за Пунто 1 му сменија предна за околу 90 евра
   
  На Ron0n и paraglajder им се допаѓа ова.
 5. dastan

  dastan

  Член од:
  7 јуни 2014
  Мислења:
  563
  Допаѓања:
  506
  а да се распрашаш за половна а оригинал, наместо заменска (кинеска,турска...)
   
 6. nik1

  nik1

  Член од:
  6 април 2014
  Мислења:
  2.556
  Допаѓања:
  3.184
  Kolko ke me kosta sofersajbna za opel corsa c ? Deneska razminuvajki se na pat udri kamence i sega ima mala puknatina ama so tek na vreme ke se prosiri pa me interesire kolko ke me kosta zamena ?
   
 7. Ron0n

  Ron0n The Mercedes Guy

  Член од:
  16 август 2009
  Мислења:
  324
  Допаѓања:
  166
  Како што веќе препорача @Fredy Guarin, @gjoko-mkd и @Torte Mobile погоре, обрати се во Еделпром. Побарај дали имаат Pilkington шофершајбна. Ова не е кинеска, турска или нешто слично со сомнително потекло. Јас сум променил на Мерцедес Е класа W210 шофершајбна (Pilkington) и прекрасно нешто е да гледаш низ неа, како да седиш на хаубата. Пред да купам нова шофершајбна, прво наместив половна, но не бев задоволен од тоа како се гледаше низ неа и како се однесуваше на дожд.
  Едноставна логика - сите половни шофершајбни се стружени, греени, ладени, чистени со тврда четка, стружени во зимо со пластика, паѓале дрва, град и слично - и сето тоа рачунај едно едно 10 - 15 години. Цена на нова наспроти половна е најмалку дупло, па на крајот секој си има своја математика.

  Важна работа: на твојата кола имаш автоматска контрола за брисачи. Внимавај мајсторот што ќе ја менува да знае точно како да го залепи сензорот (и секако, шофершајбната да биде од тој тип!), не само да го намачка и да го шлапне одозгора затоа што нема да ти работи. Оваа грешка ја направив јас кога ми ја местеа половната шофершајбна бидејќи ја направив грешката да пијам кафе во близина, наместо да видам дека го лепел сензорот со препарат за лепење на ретровизор. Во еделпром новата ми ја наместија перфектно и дури и ми демонстрираа дека сензорот работи!
   
  На dastan и paraglajder им се допаѓа ова.

Сподели преку: