Мајки што си ги оставаат своите деца

Член од
4 јуни 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Pozdrav do site bi ve zamolim da mi pomognete so nekoj sovet razveden sum skoro 4 god imam sin 5,5 godini, negovata majka samo go ostavi kaj mene i zamina, neznam sto da mu kazam koga ja bara i kakvi se tie majki sto si gi ostavaat svoite deca za podobar nivni zivot? nemozam da razberam nitu pa najdam odgovor
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Темава не е баш нормална за разговор ама ај да разјасниме некои работи. Се разведовте, судот и додели старателство на неа... вие имавте посети, плаќавте алиментации и такви работи? Како тоа го остави, замина во странство, избега...
За детенцето е тешко и советувам да побарате струшна помош, има советувалишта за такви работи, ќе ви дадатмногу подобар совет од колку обични членови на форум. Тоа е детенце и не треба да се игра и ексериментира со неговите чуства и развиток...
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
589
Поени од реакции
246
а зашто го оставила,како,објасни малце,како и зашто се случило тоа
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Pozdrav do site bi ve zamolim da mi pomognete so nekoj sovet razveden sum skoro 4 god imam sin 5,5 godini, negovata majka samo go ostavi kaj mene i zamina, neznam sto da mu kazam koga ja bara i kakvi se tie majki sto si gi ostavaat svoite deca za podobar nivni zivot? nemozam da razberam nitu pa najdam odgovor
Два можни одговори
1. Психичко насилство што е полошо од физичко може да натера здрава мајка да остави се и да избега, само ако психичкиот терет приреден од сопругот или роднините е поголем од маката да не си го видиш детето
2.Лоша личност што не си се сака себе си ни детето, и ги има постојат.Не само што ќе замине туку ќе се врати кога ќе е детето големо, ќе игра на карта многу тажев за тебе, ќе си игра со емоциите од детето и на некој начин ќе бара поткрепа на стари години од истото дете.

Што да му речиш
Не бива да му речиш лош збор за мајка му, низ разни фази од животот различно ќе го толкува.
Да му речиш дека и татковците не знаат се, и дека е попаметен од тебе кога ќе е голем сигурно ќе разбере.
(додуша јас оваа финта во тешки прашања ја користам, сине ти си попаметна од мене, незнам ама ти кога ќе си голема подобро ќе знаеш. И после е горда што е паметна па го заборава прашањето по малку, за толку деликатна тема незнам дали ќе ти врши работа)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.855
Пет ипол години е навистина рана возраст за суштински да разбере, но пробај смисли одбрани зборови за да му објасниш кога следен пат ке ја побара. Навистина мислам дека не е во ред кога ке му објаснуваш да ја напаѓаш и окривуваш мајка му колку и да е она крива. Поради отсуство на мајка детето може да има сериозни проблеми понатаму, но да не те плаши ова ако имаш сериозен и точен пристап кон детето проблемот ке се неутрализира. Мислам дека е во ред ако е возможно се разбира детето да го сретнеш со мајка му. И би било добро да напишеш зошто се разведовте со сопругата ? (Не затоа што не интересира многу... Него склопот на околностите ке се олесни и подобар начин би смислиле за објаснување кон детето)
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Збори му само дека го остаила мајка му, нека ја замрази курвата и да нејќе да ја погледне коа ќе дојде после 15 години да го бара.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ја фрла темата под нос и мудро молчи на страна не дискутира фазла се е кажано. Курва една лоша расипана бештија или поинаку треба да ја формулираме како ти е замислата?
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.607
Ја фрла темата под нос и мудро молчи на страна не дискутира фазла се е кажано. Курва една лоша расипана бештија или поинаку треба да ја формулираме како ти е замислата?
Се одјавил 7 мин после отворањео на темава. Ништо чудно и да има заборавено дека е пишано туку или како ми е пасфордот :D
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Pozdrav do site bi ve zamolim da mi pomognete so nekoj sovet razveden sum skoro 4 god imam sin 5,5 godini, negovata majka samo go ostavi kaj mene i zamina, neznam sto da mu kazam koga ja bara i kakvi se tie majki sto si gi ostavaat svoite deca za podobar nivni zivot? nemozam da razberam nitu pa najdam odgovor
Детето е премногу мало за да му кажеш зошто заминала мајка му и какви се тие жени. На тие години со такви вистински приказни можат само да му се набијат стресови кои подоцна во животот ќе си го покажат своето.

Најдобро кажи му дека мајка му отишла на некој долг пат, дека заминала, но дека некогаш ќе се врати. Таа и онака ќе се покаже пред синот кога ќе биде веќе пораснат, кога веќе ќе и треба. Детето како ќе расте така самото по себе ќе сфати зошто мајка му го оставила, ќе сфати дека тоа било лага со која сте го залажувале како помал. Исто така детето е мало, сепак му треба и женска грижа.........., обиди се да најдеш дадилка која ќе му пружи внимание и љубов.

Но сепепак мислам дека најдобро е да побараш стручна помош.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Исто така детето е мало, сепак му треба и женска грижа.........., обиди се да најдеш дадилка која ќе му пружи внимание и љубов.
Таква не е родена на планетава. Дадилка може да му пружи само грижа и донекаде внимание, љубовта е на мајка му и татко му.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Се одјавил 7 мин после отворањео на темава. Ништо чудно и да има заборавено дека е пишано туку или како ми е пасфордот :D
Може да се има вратено жената му во меѓувреме. :cautious:
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Таква не е родена на планетава. Дадилка може да му пружи само грижа и донекаде внимание, љубовта е на мајка му и татко му.
Точно е дека вистинската љубов ја пружа само семејството, но верувај дека и од дадилка до дадилка има разлика. Има дадилки кои работат со многу љубов и му пружаат на детето вистинско внимание и грижа, а има дадилки кои се однесуваат како дивљаци и единствено нешто што прават е детето да се повлече, да се чувствува како да е оставено само на себе.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Точно е дека вистинската љубов ја пружа само семејството, но верувај дека и од дадилка до дадилка има разлика. Има дадилки кои работат со многу љубов и му пружаат на детето вистинско внимание и грижа, а има дадилки кои се однесуваат како дивљаци и единствено нешто што прават е детето да се повлече, да се чувствува како да е оставено само на себе.
Шест сменив додека не го најдов она што треба и она што го барам и можам краток прирачник да напишам. Ако не на мене, верувај на искуството. :) Во однос каде парата е основа нештото да се случи и да функционира нема љубов или можеби еден на милион случаи. Но за вакви исклучоци зборуваме кога жената, по сите стандарди, го чува детето од многу мала возраст и веќе си ја чувствуваат како дел од семејството. Сето останато се чувства врз база на интерес и начин на заработка, каде "љубовта" трае додека мама и тато плаќаат. По мене е во ред, јас плаќам да е згрижен, најаден, хигиена запазена соодветно на возраста, среќен, а за сакање - јас си го сакам за сите луѓе на светов. :)
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
По мене е во ред, јас плаќам да е згрижен, најаден, хигиена запазена соодветно на возраста, среќен, а за сакање - јас си го сакам за сите луѓе на светов. :)
Толку е доволно
Откако станав мајка, ако застанам да припазам дете од пријатели или роднини, или другарче од децава дури си играат за се ќе се погрижам исто како за моите, некој сум ги пазела од многу мали си ги оставаме 2 саати кај комшивката, 2 саати кај мене си играат, јадат, учат, цртаат.... арно ама ниедно не ме боли како моите. Ќе видиме здравје од брат дали е барем приближно се надевам дека ќе дочекам.
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
122
Поени од реакции
40
edna moja bliska familija go napravi toa i nikako ne mozam da se iznacudam najiskreno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom