Мајката на сите гревови

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
А зашто Ти, ем неверник, ем бараш чуда?
Ето, и евреите бараа од Христа да им стори „знак на небото„, но Он ги „прочита„ и не им ја испуни желбата...
Не се тоа чуда Мики, прочитај, тоа се знаци на секој кој ќе поверува. Секој и ти и ѓуптин и србин и бугар и кинез кој ќе се крсти и поверува ги има тие знаци. За тебе е чудо ако Бог излекува болни деца? аки сопре глад и смрт кај децата??
Мене ми е чудо што Бог дозволува секој ден да умираат 20.000 деца како последица од сиромаштија. Имаме различни погледи кон “чудото“ и нормалното, на црквата му е нормално да во свет кој го создаде бог секој ден од глад и болест умираат 20.000 деца... секој ден, а би им било чудо тоа бог да го спречи... мене ми е обратно, чудо е што бог не спречува а може.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не се тоа чуда Мики, прочитај, тоа се знаци на секој кој ќе поверува. .
Аааа, не биле чуда, ами знаци биле...
Сообраќајни?...[DOUBLEPOST=1400849511][/DOUBLEPOST]
Имаме различни погледи кон “чудото“ и нормалното, на црквата му е нормално да во свет кој го создаде бог секој ден од глад и болест умираат 20.000 деца... секој ден, а би им било чудо тоа бог да го спречи... мене ми е обратно, чудо е што бог не спречува а може.
Да, ама ето, Христос не им стори чудо на евреите, така да залудно чекаш чудо, оти Он веќе ни го покажа чудото: умре и воскресна.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Да, ама ето, Христос не им стори чудо на евреите, така да залудно чекаш чудо, оти Он веќе ни го покажа чудото: умре и воскресна.
Тешко дека е сигурно така, прво никој не констатирал смрт, се знае при исмртна казна присутен е лекар кој ќе констатира смрт врз основ на пулс, дишење.. медицински доказ дека Исус навистина умрел - нема, по некој ден нашле празен гроб (и тука е конфузно кој нашол како нашол шо нашол.. знеш ко ќе имаш неколку лажни сведочења и сите различни, ко ѓупците ко ќе опишуваат кој ја почнал тепачката)
На крст се умирало со денови, некои поиздржливи и по недела две, Исус ете бил болешлив со срцеви тегоби, со астма можеби.. проблеми со притисок.. али и тој многу брзо “умира“, ни 2-3 сати не бил качен на крст, и то умира ко му даваат оцет кој на секого моментално му ја враќа свеста, метод кој се користеше и на римските галии да им врати сила на полумрвите веслачи - кај исус - оцето контра делува, али ај ете имал здравствени проблеми.... арно ама сега римјаните дозволуваат да се симне телото !?! преседан невиден?! распнатите на крст седеле се додека не почнало телото да им се распаѓа да шири заразна смрдеа и да го јадат мршојадци, и тука Исус имал “привилегии“ мито и корупција шо би рекле, е ај го извадиле но на кој му го дале телото? На некој си Јосиф од не знам каде кој ни му бил другар ни роднина. Ај да речиш стара мајка дошла па плачела да му дат телото, или брат му или сестра му ... не бе поминал некој рекол дајте ми го мене - и овие - на ти.... сите распнати биле фрлани во масовни гробници но не и Исус, него тајно без сведоци (да не видат дека е уше жив) го ставиле во приватен гроб на приватен имот!? Скандалозно!
И после демек било чудо по неколку дена го виделе ѓоа жив да беше... па беше жив, го врзале 2 сати на крст, го пуштиле тајно никој да не види каде кој и како и после воскреснал...
То не е чудо, ој види Дајнамо на дискавери канал какви чуда праи, лебдее, погодува карти, замрзнува вода, клава мобилни во шише и то пред сведоци.... Чудо е Мики, исус да се испонаш акао Бог, ко шо рече самио Исус, Се што да побарате јас ќе ви го исполнам
Нема такво нешто....
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Мајката на сите гревови во денешницата е немање осет за „грижа на совеста“!
Тоа поготово е присутна во модерното време на безкичмени атеисти, кои како тримозочни суштеста немаат блага веза со животот.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Тешко дека е сигурно така, прво никој не констатирал смрт, се знае при исмртна казна присутен е лекар кој ќе констатира смрт врз основ на пулс, дишење.. медицински доказ дека Исус навистина умрел - нема, по некој ден нашле празен гроб (и тука е конфузно кој нашол како нашол шо нашол.. знеш ко ќе имаш неколку лажни сведочења и сите различни, ко ѓупците ко ќе опишуваат кој ја почнал тепачката)
На крст се умирало со денови, некои поиздржливи и по недела две, Исус ете бил болешлив со срцеви тегоби, со астма можеби.. проблеми со притисок.. али и тој многу брзо “умира“, ни 2-3 сати не бил качен на крст, и то умира ко му даваат оцет кој на секого моментално му ја враќа свеста, метод кој се користеше и на римските галии да им врати сила на полумрвите веслачи - кај исус - оцето контра делува, али ај ете имал здравствени проблеми.... арно ама сега римјаните дозволуваат да се симне телото !?! преседан невиден?! распнатите на крст седеле се додека не почнало телото да им се распаѓа да шири заразна смрдеа и да го јадат мршојадци, и тука Исус имал “привилегии“ мито и корупција шо би рекле, е ај го извадиле но на кој му го дале телото? На некој си Јосиф од не знам каде кој ни му бил другар ни роднина. Ај да речиш стара мајка дошла па плачела да му дат телото, или брат му или сестра му ... не бе поминал некој рекол дајте ми го мене - и овие - на ти.... сите распнати биле фрлани во масовни гробници но не и Исус, него тајно без сведоци (да не видат дека е уше жив) го ставиле во приватен гроб на приватен имот!? Скандалозно!
И после демек било чудо по неколку дена го виделе ѓоа жив да беше... па беше жив, го врзале 2 сати на крст, го пуштиле тајно никој да не види каде кој и како и после воскреснал...
То не е чудо, ој види Дајнамо на дискавери канал какви чуда праи, лебдее, погодува карти, замрзнува вода, клава мобилни во шише и то пред сведоци.... Чудо е Мики, исус да се испонаш акао Бог, ко шо рече самио Исус, Се што да побарате јас ќе ви го исполнам
Нема такво нешто....
Etc...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Мајката на сите гревови во денешницата е немање осет за „грижа на совеста“!
Тоа поготово е присутна во модерното време на безкичмени атеисти, кои како тримозочни суштеста немаат блага веза со животот.
Мајката на сите гревови е ограничувањето, кое создава разни инхибиции и во иднина кога како меур ќе пукне сето тоа потиснување и ограничување, човекот нема да знае ни што со себе, ни што со другите, ниту со сегашноста, а не пак со иднината која секако е неизвесна...
 
H

Hyperion VI

Гостин
Мајката на сите гревови е ограничувањето, кое создава разни инхибиции и во иднина кога како меур ќе пукне сето тоа потиснување и ограничување, човекот нема да знае ни што со себе, ни што со другите, ниту со сегашноста, а не пак со иднината која секако е неизвесна...
Така е и во „Стариот Завет",змијата оти е страшна,нели...демек со арно им кажала„каснете не се секирајте" и Адам и Ева се уплашиле т.е морале(тоа е ограничување),па каснале од недозволениот плод,па после Бог им се наљутил и ги нападил од „Еденската Градина".
И ете змијата според мене е мајка на гревот.
А змијата е Сатаната,само престорен во змија,а Сатаната е магионичар и може да се престори и во тастатура и во форум и во маче и како сака.
Ама ги зафркнал да се огрешат.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Змијата е страшна, па сатана, па магионичар, па тастатури, форуми... сешто :)
Ако зборуваме за „стариот завет“, ќе треба да се позанимава човек со еврејската мисла, не со ... лудости.

П.С. самото постоење на недозволен плод е ограничување. Потоа доаѓаат змии, па жената, па иницијација, па се останато... лукаво се молчи за сето тоа.
Да, змијата е многу страшна, подобро така :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom