Машки бодибилдинг и фитнес модели и натпреварувачи

Дискусија во форумот 'Фитнес, бодибилдинг и рекреација' започната од MajMyH, 10 октомври 2013.

 1. MajMyH

  MajMyH EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤

  Член од:
  11 септември 2011
  Мислења:
  2.630
  Допаѓања:
  2.254
  Не видов тема по форумов слична на оваа, еве како за старт ќе започнам со оној кој го почитувам најмногу, човеков ми е инспирација за спортов, за дисциплина и влог во истиот.
  Лазар Ангелов
  Бугарски бодибилдинг и фитнес модел роден 1984 година, 28 години.
  Како помлад се занимавал со кошарка, започнува со бодибилдинг и фитнес некаде околу неговата 18та година на почетокот чисто рекреативно во комбинација со кошарката, една година поминал во војска и откако се вратил започнува да се бави сериозно со овој спорт. Самиот се декларира како човек со страшна дисциплина што се гледа и на неговиот изглед, тип на тело ектоморф и се декларира како „природен“ (natural) бодибилдер и фитнес модел.
  Еве некои детали за него
  Висина 180цм
  Натпреварувачка форма 88-90кг, Вон сезона оди до 96кг, телесни масти од 5-8%
  LAzar The BEST.jpg
  lazar.jpg

  Кардио вели дека практикува доста ретко, а го комбинира ХИТ со стандардно кардио.
  Исхрана (оваа ја најдов како негова во едно интервју)
  • Оброк 1:Овес, Јајца, путер од кикиритки и грејпрфрут
  • Оброк 2: Ориз, Пилешко, Брокула
  • Оброк 3: Тестенини, Туна, авокадо
  • Оброк 4:Ориз, Пилешко
  • Оброк 5: Лосос и салата
  • Оброк l 6: урда и брокула

  тренинг програма
  Day one: Chest/Abs

  • Flat Bench 4×8
  • Incline Bench 4×8
  • Decline Bench 4×8
  • Pullover 4×8
  • Hammer Press 3×8
  • Dips 3x failure
  • Weighted Sit Up 4x failure
  • Hanging Leg Raise- 4x failure
  • Side Bends 4x failure
  Day two: Back/Traps

  • Bent Over Row 4×8
  • Deadlift 4×8
  • Pulldowns 4×8
  • Pull Ups 4×8
  • Cable Row 4×8
  • Shrugs 6×10
  Day three: Delts/Forearms/Abs

  • Military Press Behind The Neck 3×8
  • Machine Press 4×8
  • Lateral Raises 4×8
  • Weight Plate Front Raises 4×10
  • Dumbbell Front Raises 4×8
  • Reverse Pec Deck 4×10
  • Reverse Fly’s (on incline bench) 4×8
  • Weighted Sit Ups 4x failure
  • Hanging Leg Raises 4x failure
  • Side Bends 4x failure
  • Side Crunches 4x failure
  • Wrist Curl Behind Back 4x failure
  • Reverse Wrist Curl Over Bench 4x failure
  Day four: Triceps/Biceps

  • Close Grip Bench Press 4×8
  • Pushdowns 4×8
  • EZ Bar Skull Crushers 4×10
  • Cable Kickbacks 4×8
  • EZ Bar Curls 4×8
  • Wide Grip Curls 4×8
  • Hammer Curls 4×8 (each hand)
  • Concentration Curls 4×8
  Day five: Legs/Abs

  • Squats 4×12
  • Squat (to bench) 4×12
  • Bulgarian Squat 4×12
  • Quad Extensions 4×16
  • Stiff Leg Deadlift 4×12
  • Leg Curls 4×16
  • Glute Kickbacks 4×20
  • Calf Machine Raises 4×20
  • Seated Calf Raises 4×20
  • Leg Press Calf Raises 4×20
  • Weighted Sit up 4x failure
  • Air Bike 4x failure
  • Side Bends 4x failure
  • Barbell Twists 4x failurе
  Од суплементација вели дека користи:Веј, БЦА; Глутамин, Аргинин, Пумпачи, рибино масло и глукозамин
  Дечково вежба околу 10 години, стои во топ 5 модели во светов, се декларира како природен вежбач што е дискутабилно малку но колку и да се дискутира неможе да се докаже дали е или не, тоа си знае самиот. Вежба долго време, реално би било да може да се достигне за тие години со добра исхрана и суплементација оваа форма иако е ектоморф и тешко качува мускулна маса, но сепак е за почит за трудот, успехот и дисциплината.
  Еве како за почеток, толку имав време да преведам и да поставам само за него, очекувам дека ќе поставувате и останатите за некои од овие батки, а во прва прилика ќе отвора тема и за женски фитнес модели па момите да се заинтересираат и мотивираат од некоја девојка која е во овој спорт и има направено нешто од своето тело со многу труд и посветеност.
   
  На Naked Gun, Шаринган, kazioX и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. red baron

  red baron sad but true

  Член од:
  3 ноември 2012
  Мислења:
  960
  Допаѓања:
  821

  Много не вервам во тоа, при таква кондициja коja се држи во долог период, али секоja чест за дисциплината и труда.
   
  На Muranyi му/ѝ се допаѓа ова.
 3. red baron

  red baron sad but true

  Член од:
  3 ноември 2012
  Мислења:
  960
  Допаѓања:
  821
  Слави Горанчовски, бугарски фитнес модел.
  [​IMG]

  [​IMG]

  suplements

  утро
  Animal Cuts
  Water Out на NOW
  Lipo Trim на НОВ
  Opti-Men витамин.

  преди тренинг
  Adipokill на Scitec
  Animal M-Stak
  BCAA на прах
  Water Out

  след тренинг
  BCAA
  Hydro-Whey на ON

  пред спиење
  Tri Amino на NOW
  L-glutamine

  Water Out

  Не вервам тие момци да не земат steroids. Разликата е таква

  Kevin Levrone - велик спортист
  [​IMG]

  без steroids
  [​IMG]
   
  На MajMyH му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Пепси_

  Пепси_ Гостин

  Marc Fitt персонален лиценциран тренер и модел

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]


  "Sometimes you can't see the end, but you have to keep faith until the end results. Push hard, grind hard and you will get through it."
   
  На MajMyH му/ѝ се допаѓа ова.
 5. MajMyH

  MajMyH EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤

  Член од:
  11 септември 2011
  Мислења:
  2.630
  Допаѓања:
  2.254
  Alexey Lesukov како Моцарт во музиката така алексеј е во бодибилдингот бидејќи ги надмина останатите уште на своја 18годишна возраст. Ретко почитувам типичен бодибилдинг но ете алексеј е еден од батките кои го почитувам најмногу.
  Роден на 6 Мај 1988 година во Apatity (предел во Нурманск)
  Расти како обично дете на почетокот: тренирал како многу мал пливање, потоа да свири пијано.. Но овие работи не му причинувале задоволство и започнува да се расправа со неговата мајка која била против овој спорт. На 11годишна возраст, како мало дете ја стекнува желбата да започне да го трансформира телото и од тој момент се посветува целосно на тоа, за на 13 да увиде дека е неговото тело одговара прејако на предизвикот и дека е со дарба за овој спорт. Скришно парите за училиштето ги трошел за теретани и јадење. На прашањето кој го тренирал
  одговара дека НИКОЈ, започнал самиот да си составува тренинг програми. Малку покасно се преселил во Ст. Петерзбург каде започнува да тренира во поопремена теретана заедно со неговиот другар.
  Во клубот „Diamond“ се запознал со Андреј Прокофиев (еден од најсилните луѓе, тренери со големо знаење за овој спорт под чија закрила изникнале голем број билдери), започнал да вежба заедно со него.
  Во Април на само 18 годишна возраст е апсолутен шампион во Јуниорска категорија во северна европа на купот во Русија. Добива титула Master of Sports.
  Алексеј објаснува дека и покрај убавата генетика и дарбата која ја има неговото тело сепак бодибилдингот е тежок спорт, каде дисциплината е најбитна, нема откажување колку и да е тешко. Припремите за натпреварите се многу напорни, особено последните 2 месеци пред нив кога мора да се јаде незачинета храна, храна без јаглехидрати и тн и тн/
  Денес тренира со Andreya Anatoliewizca Prokofieva.
  Еве некои факти за неговото тело:
  Висина 169цм
  Бицепс 54цм
  Гради 141цм
  Струк 77цм
  Тежина 113кг пишува на официјалната страна вон зезона, натпреварувачка од 92-99кг, но последно на facebook профилот за пред Арнолд класик видов слика каде е стакло чист со 106кг, што значи моментално овие пропорции погоре се променети.
  Најака страна мртво дигање.
  Заштитно лице за Peak International
  Еве некое сличка како се развива ѕверката од детство па понатаму.
  18g.jpg 18g1.jpg 18g2.jpg 18g3.jpg ovie 4 se na 18godi
  momentalna.jpg od facebook profilot pred arnold klasik od pred 2 dena.
   
  На sajSiGa и Tamora им се допаѓа ова.
 6. MajMyH

  MajMyH EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤

  Член од:
  11 септември 2011
  Мислења:
  2.630
  Допаѓања:
  2.254
  Кога веќе почнав да ви ги пуштам ѕверките еве ви една друга ѕверка
  Lee Priest роден на 6 јули 1972 во Њукасл, Австралија.
  Кусо човече со висина од само 163cm, човек кој варира страшно вон сезона со тежината и оди до 130кг, а натпреварувачка му е околу 93-95кг. Поседува страшна генетика особено на рацете (56цм обем) , препознатлив е по трицепсот кој останува во светот на бодибилдингот како еден од најдобрите.
  Контраверзно човече без влакна на јазикот, во светот на бодибилдингот главната поддршка ја имал од мајка му која и самата е бодибилдер :D. Еве како се развивал малиот :)
  li13.jpg 13год
  li16.jpg 16год
  li19.jpg 19год
  li21.jpg 21 година

  lee_priest_bulkup.jpg вон сезона човекот е дебел и среќен :)
  leepriest_6.jpg со мамичка прист
  leeofffffff.jpg LIIII.jpg
  ете го тој не бил натурал :D.
  --- надополнето: 11 октомври 2013 во 21:56 ---
  Суплементација и хемија е тотално различна работа, ако третиравме по суплементацијата кој е природен кој не тогаш не постои во овој спорт природен никој.
   
  На LightWeight му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Myers

  Myers

  Член од:
  30 јули 2009
  Мислења:
  1.764
  Допаѓања:
  1.042
  Избришав преку 20 мислења поради оф-топик.

  Држете се до темата за да ми ја олесните работата.
   
  На MajMyH му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Prasko Karpozov

  Prasko Karpozov

  Член од:
  3 јуни 2013
  Мислења:
  329
  Допаѓања:
  217
  Можда сум фтопик (а можда и не) али ме интересира отприлика колку тренираат моделиве. Значи не зборувам за претерано нешто туку отприлика како тој дечкото во пост број 4.
   
 9. Orion.

  Orion. Гостин

  Марк Фит е помал дури и од фитнес моделиве. Ако си ектоморф, околу 5 години, со правилна исхрана,тренинг и одмор, без стероиди. Ако си мезо, помалку од 5 години.
   
  На sajSiGa и Prasko Karpozov им се допаѓа ова.
 10. MajMyH

  MajMyH EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤

  Член од:
  11 септември 2011
  Мислења:
  2.630
  Допаѓања:
  2.254
  JACO de BRUYN
  повеќе за него и био тука
  jACO.jpg jaco1.jpg
   
  На Orion. му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Dali123

  Dali123

  Член од:
  16 јуни 2013
  Мислења:
  42
  Допаѓања:
  10
  Садик Хаџовиќ фитнес модел и IFBB Mens Phisique натпреварувач е
  босанец кој заедно со своето семејство е преселен во Сад уште од времето на војната во Босна.
  Почнал да се занимава со тежински тренинг уште од најрана возраст.

  Историја на натпрвари
  2nd Place NPC Brooklyn Grand Prix 2011
  3rd Place NPC Eastern USA’s 2011
  1st Place & Overall winner NPC Metropolitan NY 2012
  2nd Place NPC Jr USA’s 2012
  1st Place & Overall winner NPC Jr. Nationals 2012
  2nd Place IFBB Greater Gulf States 2012
  2nd Place IFBB Orange County Pro 2012
  1st Place IFBB Valenti Gold Cup 2012
  4th Place IFBB Houston Pro 2012
  [​IMG]
  [​IMG][​IMG]
   
  На MajMyH му/ѝ се допаѓа ова.
 12. DAoliHVAR

  DAoliHVAR Гостин

  ako mislis deka nekoj treba da izgleda ko toj u prvata slika za da zima steroidi si u teska zabluda,ne zboram konkretno za ovoj u vtorata slika ama voopsto,pr lazar angelov nema sansi da e natty..
   
 13. MajMyH

  MajMyH EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤

  Член од:
  11 септември 2011
  Мислења:
  2.630
  Допаѓања:
  2.254
  Ulisses Williams Jr
  Еден од најдобрите, слободно може да се каже дека е No1 во овој спорт. За повеќе инфо на неговата официјална страна тука
  ulisses jr.jpg
  ulisses 1.jpg
   
 14. MajMyH

  MajMyH EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤

  Член од:
  11 септември 2011
  Мислења:
  2.630
  Допаѓања:
  2.254
  David Kimmerle

  човек со инзворедна трансформација, самиот опишува дека пред да стане ова што е бил дебел и си дошле со дебелината стандард проблеми...за повеќе инфо тука. Човек кој може да служи како мотивација за сите кои сакаат да променат нешто во нивните животи.
  main_kimmerle.jpg
  scr2_kimmerle.jpg
   
  На Orion. и AceCaleb им се допаѓа ова.
 15. MajMyH

  MajMyH EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤

  Член од:
  11 септември 2011
  Мислења:
  2.630
  Допаѓања:
  2.254
  Tavi Castro
  роден 03/02/1990 година во Гвадалахара (Мексико), повеќе инфо за него тука и тука
  tavi.jpg tavi 1.jpg
   
  На filoksenos му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: