Машките не знаат да почитуваат жена

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
6.303
Поени од реакции
4.543
Не можам да претпоставам од кај ти е та забелешка. :LOL: Јас генерално неќам луѓе, така да не си ласкај дека е до полот.

Те молам не шири вакви негативности и лаги. Ќе ми се налутат пријателите од машки пол. Не се тие мажјаци со кревко его. Ретки како еднорог ама ги има.
Немаш гајле од нив.....си ги одбрала таквите што не ти сметаат и што ќе те толерираат во секаква ситуација, поербап си ти и од тие како што ги нарекуваш со кревко его. хахааа
Уствари не постои јако его.....можам да ти го измасакрирам за неколку саати тоа што си го градела цел живот, затоа што природата на егото е секогаш лага :)
Веќе осеќам како ти се распаѓа целата таа илузија :)
 
Член од
13 јануари 2020
Мислења
26
Поени од реакции
73
Jas site što gi imam zapoznaeno vo životov koja od koja sve teški nemturki usta što ne otvaraat kako da se mumii, a ne živi suštestva. Znam deka zvuči čudno, no sum primetil deka ne samo kaj maškite, tuku naprotiv ima i dosta devojki iako sme 21 vek koi se bajagi zatucani, ograničeni vo umot i iskompleksirani i se ponašaat kako da se padnati od Mars !
Nemoj prestrogo da im sudis. Koga ke te slusnat tebe kolku originalni raboti ima da kazes, vednas si nabivaat kompleks i kjutat do krajot na vecerta. Mora da bides pomalku originalen i elokventen za da ne im nabies kompleksi. Imaj go toa vo predvid.
 
Последно уредено:
Член од
21 јануари 2016
Мислења
72
Поени од реакции
115
Немаш гајле од нив.....си ги одбрала таквите што не ти сметаат и што ќе те толерираат во секаква ситуација, поербап си ти и од тие како што ги нарекуваш со кревко его. хахааа
Уствари не постои јако его.....можам да ти го измасакрирам за неколку саати тоа што си го градела цел живот, затоа што природата на егото е секогаш лага :)
Веќе осеќам како ти се распаѓа целата таа илузија :)
И самиот си свесен дека смислата во која се користи "его" е говорна, ама ако имаш потреба да се задоволиш, do go on.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
6.303
Поени од реакции
4.543
И самиот си свесен дека смислата во која се користи "его" е говорна, ама ако имаш потреба да се задоволиш, do go on.
Немој да мислиш дека бранам некого....ако бирам омилени ликови сигурно ти ќе ми бидеш на врвот. Ама малку претера со генерализација...нема врска, може лупам глупости од премногу пиење од синоќа :)
Генерално си во право....ме интересира што ќе речеш за жините, какви се тие?
 
Член од
21 јануари 2016
Мислења
72
Поени од реакции
115
Немој да мислиш дека бранам некого....ако бирам омилени ликови сигурно ти ќе ми бидеш на врвот. Ама малку претера со генерализација...нема врска, може лупам глупости од премногу пиење од синоќа :)
Генерално си во право....ме интересира што ќе речеш за жините, какви се тие?
Па темава е само генерализации, кон жени. И јас само ја свртив топката, не негирам, мислам дека дур се гледа намерноста во мислењата. :LOL:

Во врска со мое мислење за жени е ... Нерелевантно. Оти сериозно не градам мислење базирано на пол иако можи да се добие таков првичен впечаток за мене.

И не мислам дека браниш некој или имаш нешто против мене. Не мислам дека некој онлајн свет би си го сфаќал толку лично. А ако има такви, жал ми е.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
2.643
Поени од реакции
2.051
Jas site što gi imam zapoznaeno vo životov koja od koja sve teški nemturki usta što ne otvaraat kako da se mumii, a ne živi suštestva.

Па не знае човек дали да те жали или пак да ти одржи неколку лекции за комуникација со девојки...или си навистина таков малер, но сепак мислам дека е фелерот кај тебе, имаш погрешен пристап кон женскиот пол...па ти се уште некоја не си ја запознал а веќе и даваш карактеристика лоша...а може ли жена да се запознае ако молчела цело време како што велиш?
:rolleyes:..така си навредуваш без причина само, нели?
 
Член од
17 февруари 2019
Мислења
131
Поени од реакции
367
Со сета должна почит кон Вашата возраст, госпоѓо - морам да приметам дека насловот на темата Ви е јасно формулиран како заклучок, а не како прашање. Оттука, зошто понатаму воопшто би се разврзувала некаква дискусија? По насловниот пост потоа по линија на женска солидаризација суптилно не' повикувате да се конфронтираме со машките членови на форумов. Користејќи некаква реторика и логика на крајно воопштување на машко-женските односи, која веројатно не се применувала ни во времето на прабаба ми, успеавте да привлечете голем број членови од двата пола кои ги делат Вашите хм, во најмала рака... ретроградни ставови. Од лично искуство тврдам дека на форумов, како и во реалниот живот се' уште има голем број коректни мажи и секакви други генерализации би биле крајно неблагодарни. Поздрав.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
2.643
Поени од реакции
2.051
Со сета должна почит кон Вашата возраст, госпоѓо - морам да приметам дека насловот на темата Ви е јасно формулиран како заклучок, а не како прашање. Оттука, зошто понатаму воопшто би се разврзувала некаква дискусија? По насловниот пост потоа по линија на женска солидаризација суптилно не' повикувате да се конфронтираме со машките членови на форумов. Користејќи некаква реторика и логика на крајно воопштување на машко-женските односи, која веројатно не се применувала ни во времето на прабаба ми, успеавте да привлечете голем број членови од двата пола кои ги делат Вашите хм, во најмала рака... ретроградни ставови. Од лично искуство тврдам дека на форумов, како и во реалниот живот се' уште има голем број коректни мажи и секакви други генерализации би биле крајно се неблагодарни. Поздрав.
Поздрав душо и до тебе и веднаш да ти признам како ми е криво, а и донекаде мило, што си опкружена со голем број, како што велиш, на коректни мажи(y)
Што се однесува до насловот на темата, не гледам некоја разлика, ниту па потреба да го анализираме, дали е заклучок, дали е прашање, затоа што моето видување на машко - женските односи е такво какво што е, стекнато од мојата околина, од моето секојдневие, дали на работа, во ресторан, кафичи, на улица, во автобус...значи гледам и слушам разни недолични коментари, однесувања, физички и психички малтретирања...
Поставив прашање кој е виновникот за ваквиот однос, може ли еманципацијата на жената да не донела на вакво скалило на вреднување....

Сепак, јас го кажав моето мислење, секој има право на свое, но цврсто сум убедена дека родителите треба да се погрижат за воспитување на своите деца, посебно татковците да внимаваат како се однесуваат со своите жени за да не биде после "какав отац такав син"
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
6.016
Поени од реакции
4.737
Па не знае човек дали да те жали или пак да ти одржи неколку лекции за комуникација со девојки...или си навистина таков малер, но сепак мислам дека е фелерот кај тебе, имаш погрешен пристап кон женскиот пол...па ти се уште некоја не си ја запознал а веќе и даваш карактеристика лоша...а може ли жена да се запознае ако молчела цело време како што велиш?
:rolleyes:..така си навредуваш без причина само, нели?
Ne se site devojki orospii i drolji, ne se site devojki komunikativni, ne tresat i ne tropaat gluposti site devojki, ima devojki koi se od pokonzervativni patrijarhalni semejstva i sredini, poizolirani sredini vo koi nemale mnogu komunikacija vo životot so maški i voopšto so narod. Sekako deka ke bidat slabo komunikativni, sramežlivi, aj taka da kažam ograničeni, zatvoreni, što ima tuka čudno, sekako ne po svoja vina se takvi tuku vo zavisnost od sredinata vo koja živeele/rastele, da istoto ova podednakvo važi i za maškiot pol.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
437
Поени од реакции
623
Благодарам за "аргументот", доказ дека бев во право за личниот напад. Да се вратиме на темата.
Воопшто не си во право за личниот напад.
Не ми даде одговор туку класично на прашање одговори со прашање, затоа таков беше и одговорот.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.238
Поени од реакции
14.262
Воопшто не си во право за личниот напад.
Не ми даде одговор туку класично на прашање одговори со прашање, затоа таков беше и одговорот.
Дома е. Уште не разбирам каква поврзаност има неговата локација со темава.
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.238
Поени од реакции
14.262
Чија дома, вашата заедничка или неговата посебна дома ?
Не гледам причина зошто би ти одговарала на овакви лични прашања. Ако целиш на некаков си морал, тогаш поентата ти пропаѓа во вода затоа што зборуваш за нечиј живот за кој не си во тек. Продужи даље!
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.034
Поени од реакции
1.401
Почит помеѓу машко и женско е сексистичка премиса. Има две индивидуи (машки, женски, хомо, андроиди..) и помеѓе нив има или нема почит.
Карактерот, однесувањето, културата, интелектот и уште многу параметри дефинираат дали ќе бидеш почитуван или не. Желбата да се биде почитуван не е доволна.
Ако не осеќаш почит, или не си ја заслужил или втората страна едноставно не гледа подалеку од сопственото јас и не треба да се губи време на неа.
 
На врв Bottom