Машински Факултет

Член од
8 ноември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
146
Филип Здравески.
Тешко на вас со него и со Богатиновски....со нивниот наставен план и програма по метални конструкции каснат само 70 години. Таа употреба на сап2000 што ве учат (пресметка на сила во јазли на решетка) е чиста глупост.Така да ако сакаш во иднина да се занимаваш со метални конструкции, ќе мораш здраво да седнеш да ја совладаш новата методологија на димензионирање на мет.конструкции.п.С Ако сакаш да научиш како навистина се користи SAP2000 пиши ми...Ќе ти дадам видео туториали за него...
 
Член од
14 јануари 2016
Мислења
52
Поени од реакции
17
Тешко на вас со него и со Богатиновски....со нивниот наставен план и програма по метални конструкции каснат само 70 години. Таа употреба на сап2000 што ве учат (пресметка на сила во јазли на решетка) е чиста глупост.Така да ако сакаш во иднина да се занимаваш со метални конструкции, ќе мораш здраво да седнеш да ја совладаш новата методологија на димензионирање на мет.конструкции.п.С Ако сакаш да научиш како навистина се користи SAP2000 пиши ми...Ќе ти дадам видео туториали за него...
Дизајн на метални производи и Дизајн на носечки конструкции се 2 различни предмети. Во секој случај фала.:)
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
59
Поени од реакции
41
Тешко на вас со него и со Богатиновски....со нивниот наставен план и програма по метални конструкции каснат само 70 години. Таа употреба на сап2000 што ве учат (пресметка на сила во јазли на решетка) е чиста глупост.Така да ако сакаш во иднина да се занимаваш со метални конструкции, ќе мораш здраво да седнеш да ја совладаш новата методологија на димензионирање на мет.конструкции.п.С Ако сакаш да научиш како навистина се користи SAP2000 пиши ми...Ќе ти дадам видео туториали за него...
Ептен јаки ликови се и двајцата :) Човек се утепува од учење кај Зоки-та и пак не може да пројде... Што сака тој чоек за да пушти пролаз ?
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
146
Ептен јаки ликови се и двајцата :) Човек се утепува од учење кај Зоки-та и пак не може да пројде... Што сака тој чоек за да пушти пролаз ?
Слушај....тоа што ве тера да научите и не ве пушта лесно...да ти кажам ич не ве жалам, :) жалам само тоа што ве тера да го учите е тешка небулоза(комплетно погрешна методологија на проектирање на метални конструкции).Имам и јас завршено ист смер и знам неговите и предавањата на Козинаков колку беа промашување кога почнав да се занимавам со проектирање.
 
Член од
31 јули 2018
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво,дали има прашања за теорија по Механика на флуиди кај Зоран Марков?
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Дали познавате некој што решава задачи по механика на флуиди? Благодарам однапред.
 
Член од
29 април 2020
Мислења
23
Поени од реакции
7
Дечки вреди ли да се запише машински во 2020, колкав е просперитетот со овој факултет, и вака кој смер е најпросперитетен за работа и добра плата:)
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Дечки вреди ли да се запише машински во 2020, колкав е просперитетот со овој факултет, и вака кој смер е најпросперитетен за работа и добра плата:)
Со машински, електро и ФИНКИ е многу лесно да се најде работа во Македонија (ако не се зема во предвид моменталната ситуација). Платите со машински за почеток не се многу добри и генерално се движат од 15 до 22.000.
Еден од смеровите со кој е лесно да се најде работа, а и самиот смер е релативно лесен, е индустриско инженерство и менаџмент (ИИМ), Генерално го бараат во странските фирми кај нас кои имаат само производни капацитети, без развоен дел.
Друг добар смер, но доста потежок, е Хидраулично енергетско инженерство. Познавам неколку луѓе кои почнаа со работа уште пред да дипломираат. Мал број на луѓе го бираат овој смер и уште помал број го завршуваат.
Производно инженерство е исто така добар смер и дава одлична основа за работа во металопреработувачка индустрија. Моторни возила, смерот на кој јас завршив, е одличен смер, со одлични професори и добар материјал за учење. Во Македонија со овој смер работа генерално има само во сервисите за автомобили, но лесно е човек да се прилагоди и во други области, пример јас работам во металургиска и метало-преработувачка индустрија.
Смерови кои се доста интересни и звучат просперитетно, а ,по мое мислење, е малку потешко да се најде работа се Енергетика и екологија, Автоматско управување и системи и Мехатроника. Индустријата кај нас не е баш прилагодена и спремна за овие смерови, а и од практично искуство дел од луѓето со овие смерови потешко се снаоѓале со работа.
 
Член од
29 април 2020
Мислења
23
Поени од реакции
7
Со машински, електро и ФИНКИ е многу лесно да се најде работа во Македонија (ако не се зема во предвид моменталната ситуација). Платите со машински за почеток не се многу добри и генерално се движат од 15 до 22.000.
Еден од смеровите со кој е лесно да се најде работа, а и самиот смер е релативно лесен, е индустриско инженерство и менаџмент (ИИМ), Генерално го бараат во странските фирми кај нас кои имаат само производни капацитети, без развоен дел.
Друг добар смер, но доста потежок, е Хидраулично енергетско инженерство. Познавам неколку луѓе кои почнаа со работа уште пред да дипломираат. Мал број на луѓе го бираат овој смер и уште помал број го завршуваат.
Производно инженерство е исто така добар смер и дава одлична основа за работа во металопреработувачка индустрија. Моторни возила, смерот на кој јас завршив, е одличен смер, со одлични професори и добар материјал за учење. Во Македонија со овој смер работа генерално има само во сервисите за автомобили, но лесно е човек да се прилагоди и во други области, пример јас работам во металургиска и метало-преработувачка индустрија.
Смерови кои се доста интересни и звучат просперитетно, а ,по мое мислење, е малку потешко да се најде работа се Енергетика и екологија, Автоматско управување и системи и Мехатроника. Индустријата кај нас не е баш прилагодена и спремна за овие смерови, а и од практично искуство дел од луѓето со овие смерови потешко се снаоѓале со работа.
А што мислиш за термичко инженерство?
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
А што мислиш за термичко инженерство?
Моја проценка за тебе е да не одиш на машински, прво треба да си голем ентузијаст за да бидиш супер инженер и да си добар во математика или ке го завршиш со просек 6 или 10 и пак ништо нема да знаеш.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
А што мислиш за термичко инженерство?
Не знам многу околу тој смер. Професорите од тој смер, кои ги познавам, се супер, но повеќе информации не знам.
site sto gi znam od termicko se maksimalno korektni i pomagaat .

samo za zal, nema golema razlika niz smerovite po poslednata promena na nastavna programa.
povekje od 50% od predmetite se opsto, isti za site smerovi, i na kraj ostanuva mnogu malku vreme,
a i moznost za vistinsko ustrucuvnje vo nasoka na nekoj smer.
za toj so saka i ima moznost da se ustruci povekje, ima master i drugi programi ponataki.

tocno ispadna toa so petar simonovski go kazuvase na masinski elementi,
smerot go birate pred pocetok na studii, ama potoa rabotete so kje se najde :D
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.206
Поени од реакции
6.559
Здраво..дали има некој искуство со постдипломски студии на машински? Конкретно за ИИМ(Индустриско инженерство и менаџмент)?
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Здраво ме интересира дали знаете некого што држи часови за предмети од машински периодов? Сите што ги знам или не држат часови или држат онлајн што и не ми одговара баш. Благодарам однапред за секоја помош и совет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom