Машини за перење

Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.908
Јас веќе ја имам купено, но не сакав да замарам што проблем имам со неа, затоа мислев ако има некој ваков модел на машина да ми каже дали го има истиот проблем како мојот.
Мојот проблем е што алиштата ги оштетува, ми ги прави целите како да се во прашина. И, секое перење на било која програма е исто. А купена е 500 евра. Ќе се убијам хахаха
Jas isto imav ves masina beko so inverter motor isto ne gi perese ubavo alistata samata masina mirisase na ulje plus najveke me nervirase toa sto ako treba da gi pere alistata 3 casa ona si go prodolzuvase pricesot plus cas do casipolovina i pak i so prodolzuvanje na procesot alistata ne bea ubavo pereni bea od servis smenija programator dzabe pak isto na kraj ja frliv i kupiv Vox ves masina 200 evra masinite Vox se proizvedeni vo Vestel habrikata vo turcija odlicno gi pere alistata i ima 5 godini celosna garancija bezuslovna
Prezadovolen sum od Vox em poevtina em pokvalitetna dojdov do zaklucok deka neznaci ako e skapa deka e i kvalitetna naprotiv Vox e evtina i sto pati podobro gi pere alistata od beko a beko ja kupuv 20.000 denari a Vox 11.990 den
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
17
Поени од реакции
3
Jas isto imav ves masina beko so inverter motor isto ne gi perese ubavo alistata samata masina mirisase na ulje plus najveke me nervirase toa sto ako treba da gi pere alistata 3 casa ona si go prodolzuvase pricesot plus cas do casipolovina i pak i so prodolzuvanje na procesot alistata ne bea ubavo pereni bea od servis smenija programator dzabe pak isto na kraj ja frliv i kupiv Vox ves masina 200 evra masinite Vox se proizvedeni vo Vestel habrikata vo turcija odlicno gi pere alistata i ima 5 godini celosna garancija bezuslovna
Prezadovolen sum od Vox em poevtina em pokvalitetna dojdov do zaklucok deka neznaci ako e skapa deka e i kvalitetna naprotiv Vox e evtina i sto pati podobro gi pere alistata od beko a beko ja kupuv 20.000 denari a Vox 11.990 den
Blagodaram mnogu. Jas pojdov od toa deka ako e poskapa, podobro ke pere. Imav gorenje prethodno, taa igrase pajdusko oro vo kupatilo. Haos. I ajde sega na toa pazev, ova ne ni mislwv deka moze da se javi kako problem. Gi cekam od servis, ama ne mi vlevaat nadez. Znam kaj, nas kako odi so servisot rabotite. Taka da ne znam sto ke i pracam 5 meseca e samo.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Јас веќе ја имам купено, но не сакав да замарам што проблем имам со неа, затоа мислев ако има некој ваков модел на машина да ми каже дали го има истиот проблем како мојот.
Мојот проблем е што алиштата ги оштетува, ми ги прави целите како да се во прашина. И, секое перење на било која програма е исто. А купена е 500 евра. Ќе се убијам хахаха
Mene ova ne mi izgleda ko problem so masinata. Ova povekje bi bilo kvalitetot na materijalot. Dokolku imas nekoj slicen materijal probaj na nekoja druga programa isperi gi i na pomala temperatura. Znam devojka mi imase problem so pidzami koi na prvo perenje se napravija vakvi, ali site drugi alista si se okej posle perenje. Nasata masina ne e beko.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
17
Поени од реакции
3
Mene ova ne mi izgleda ko problem so masinata. Ova povekje bi bilo kvalitetot na materijalot. Dokolku imas nekoj slicen materijal probaj na nekoja druga programa isperi gi i na pomala temperatura. Znam devojka mi imase problem so pidzami koi na prvo perenje se napravija vakvi, ali site drugi alista si se okej posle perenje. Nasata masina ne e beko.
Probuvav, na site programi e isto. Posebno na tie sto se programi za pamucni alista. Tie sto se Cotton i ima uste edna Cotton eco. Pamucnite alista mi gi pravi partal, celi se vo vlaknenca potonati. Drugive materijali mozat da pominat. Vi blagodaram na pomosta, prijaviv vo servis, ke vidime sto ke kazat.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.541
Поени од реакции
34.712
Јас веќе ја имам купено, но не сакав да замарам што проблем имам со неа, затоа мислев ако има некој ваков модел на машина да ми каже дали го има истиот проблем како мојот.
Мојот проблем е што алиштата ги оштетува, ми ги прави целите како да се во прашина. И, секое перење на било која програма е исто. А купена е 500 евра. Ќе се убијам хахаха
...може проблемот е во прашкастиот детергент, пробај со течен детергент за шарени алишта!
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
17
Поени од реакции
3
...може проблемот е во прашкастиот детергент, пробај со течен детергент за шарени алишта!
Од старт користам течен детергент за шарени алишта, течен детергент за црни и капсули за бели.
Пријавив во сервис, чекам да дојдат.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.541
Поени од реакции
34.712
Од старт користам течен детергент за шарени алишта, течен детергент за црни и капсули за бели. Пријавив во сервис, чекам да дојдат.
...тогаш биди упорна да ти ја сменат за друга ако имаш гаранција, не ја бидува поправката погрешно се програмирани изгледа во плакнење, а тоа не се поправа!
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
нема зијан од 9кгр,...а вртела со полн или празен бубањ, исто е...а треба нели и ќебиња да се исперат, јоргани, перници, покривачи...
Не е исто вртење на потежок и поголем бубањ и полесен, едната во старт троши повеќе (струја) мотор, троши повеќе грејач, бучи повеќе итн. Така јас мислам ако грешам нека ме поправи.

Инаку јас пред 2 години земав БЕКО, 1200вртежи, HTV 7633 X00 wash and dry 7кг-5кг (со сушара). Задоволен сум досега, топ е.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
Од старт користам течен детергент за шарени алишта, течен детергент за црни и капсули за бели.
Пријавив во сервис, чекам да дојдат.
Што бидна со машината? Дојдоа ли од сервисот?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
За цената и квалитетот предлагам да си пробаш со Индесит.

Автоматски споено мислење:

Ми треба совет за машина за перење алишта, со димензии 84х60х44цм или слично, но да е мала и да е за 6кг или 7кг.

Гледав Беко:



Дали моделиве се добри или да гледам и Горење?
Во однос на горење, Самсунг или нз што си Електролукс или беко, ќе плаќаш само повеќе на брендот, а добиваш исто. Квалитетот на индесит е на супер ниво, ги произведуваат во Полска имаш ете и со инвертер и без инвертер модели, зависи колку и што ти треба.
Имам пријатели што имаат самсунг и беко платени по 500-600 евра и ништо посебно не се задоволни, многу позадоволни од старите машини што си ги имале, овие ти издолжуваат циклуси, не перат како што треба и што уште не. Џабе ко на коцка ќе ги фрлиш парите за нешто што не вреди за тие пари, сатенот нема да го периш сигурно или костимите во машината :)) Ќе си периш веш, маички, пантолони, фармерки, блузи, постелнини, кебиња и сл. Така да пред се размисли и види која ти е намената на машината пред да фрлиш многу пари, вака подели буџет и можеш да вложиш остаток и во нешто друго. :)
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
За цената и квалитетот предлагам да си пробаш со Индесит.

Автоматски споено мислење:



Во однос на горење, Самсунг или нз што си Електролукс или беко, ќе плаќаш само повеќе на брендот, а добиваш исто. Квалитетот на индесит е на супер ниво, ги произведуваат во Полска имаш ете и со инвертер и без инвертер модели, зависи колку и што ти треба.
Имам пријатели што имаат самсунг и беко платени по 500-600 евра и ништо посебно не се задоволни, многу позадоволни од старите машини што си ги имале, овие ти издолжуваат циклуси, не перат како што треба и што уште не. Џабе ко на коцка ќе ги фрлиш парите за нешто што не вреди за тие пари, сатенот нема да го периш сигурно или костимите во машината :)) Ќе си периш веш, маички, пантолони, фармерки, блузи, постелнини, кебиња и сл. Така да пред се размисли и види која ти е намената на машината пред да фрлиш многу пари, вака подели буџет и можеш да вложиш остаток и во нешто друго. :)
Супер е се, но овие димензии не ми осговараат на Индеситот. Ми одгпвараат горе пишаните како на Бекото.

Иначе дали има голема разлика ако купам со или без инвертер мотор?
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Супер е се, но овие димензии не ми осговараат на Индеситот. Ми одгпвараат горе пишаните како на Бекото.

Иначе дали има голема разлика ако купам со или без инвертер мотор?
Па по тоа што истражував и гледав и по тоа што иам некои другари што работат таму, муабетот со инвертерот ти е да добиеш подобра економска класа односно инвертерите ти биле мотори што работат на магнетна индукција и потребна му е многу мала енергија односно потрошувачка за поголема брзина да постигнат пример оние 1200 обртаи што ги имаат, што прават да не ги туткаат толку алиштата. А од друга страна со тоа пример да земеш енергетска класа А++++ добиваш 40% помала потрошувачка на струја, штедиш и регулираш и вода исто така. Зачи нормално не купуваме сите машини ко компири на пазар секој ден па да дадеш што дадеш пари, купуваш еднаш да бидеш раат наредни 10-15 години. Моите ја сменија машината по 25 години употреба и поправките што времето ги донесло биле после 20та година.
Така да муабето ми е подобро да вложиш 50тина евра повеќе за инвертер што ќе трае и ќе штеди стуја и тоа ќе ти се исплати одма исто добиваш на тивка работа, немаш воз или испалување на ракета додека работи, туку баш и кога имаш центрифуга си работи тивко си спие.
Заклучок, со инвертер, поголема енергетска ефикасност, повеќе обртаи помалку туткање, тивкост и мирна работа, обично и 10 год на моторот гаранцијата му ја даваат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom