Машина за садови

Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Овие мулти 7 ги делам на пола, одлични се, а и не мора толку хемија.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
првата машина за садови ја купив 1982, по вселувањето во станот во Аеродром...беше марка Искра и многу функционална

Една глупост си направив, пумпата за исфрлување беше од шпиалтер ( алуминиумска легура), демек потемнувал од солта, па ме убедија по 5-6 години да вградам пластична од Горење... ама наместо да се вгради нова, мајсторот на една стара и го винклувал моторот, па за мала разлика во цена трн во здрава нога... 1989 се селев во друг поголем стан, тогаш машината откажа... од глупост ја остааив на балкон и купив нова Горење...подоцна се испостаави дека старат машина имаше проблем само тоа што изгоре шпулната од пумпата за исфрлување вода, мала работа, но бидејќи беше на балкон смрзна средството за омекнување па машината заврши во отпад...
Новата Горење воопшто не се покажа, 2 пати се запушуваше преливотзза влез на водаа а и други дефекти. Трета машина ми е Аристон Хотпоинт, со електронски програматор... мислам дека ја користам околу 16 години, досега ја репарирав пумпата за прскање и сменив нова пумпа за исфрлаање, ама не оригинална тукаа прилагодив стаандаарднаа од 450мкд..
сега во саботаа викнав сервис, не примаше вода, но немаше некој електричен дефект туку се затнал на едно место преливот за влез на вода... има и тука цака, сервисот го чисти со некое специјално средство, не со солна, едно бидејки е прехрамбена машина друго и најмала количина солната во допир со иноксот може беља да напраи... тоа е тоа, имаме многу тврда вода
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.085
првата машина за садови ја купив 1982, по вселувањето во станот во Аеродром...беше марка Искра и многу функционална
уу, па ти си бил авантгард човеку. Тогаш обично се земаше тв у боја као нешто револуционарно, посебно погодно за гледање фудбал.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
уу, па ти си бил авантгард човеку. Тогаш обично се земаше тв у боја као нешто револуционарно, посебно погодно за гледање фудбал.
ТВ во боја земавме 1978, кога се вратив од ЈНА, се сеќавам мундиалот во Аргентина, а првата машина за садови ја зема татко ми уште 1981, Канди, ама таа малку се користеше и мислам беше со 2 врати...

Инаку првата перална за алишта ја зема татко ми од Италија 1960 ( беше таму службено преку ФАО 4 месеци), со вертикална оска и барабан, а имаше и гумени валци за исцедување на чаршафите ... тогаш донесе и фриз АЕГ со Гаранција 5 години ( имаше на омотот на гарантниот лист Бела мечка со Бунда :cool:)
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
п.с. се заебав шо мојата машина е бела, а кујната ми е црвена... сега гледам има машини за вградување со оставен простор за преден панел во боја на кујната (она спремно се, само да монтираш штица напред во боја на кујната, да не дречи машината).
Купи си леплива тапета во боја,ги има по книжариве а и на други места,твојата бела машина за садови напред излепи ја со таква лента и за миг ќе стане црвена,нема толку да драчи во целокупниот амбиент,тоа ми е поентата
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Користи некој од тие компактните машинчиња?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
LCT8.jpg
- 6 комплета
Имам јас ставено ваква во станот што го издавам, компактно мало кујниче и одговараше према просторот. Работи се уште без проблем (3 ипол години), не се пожалиле луѓето до сега. Но факт дека е мала.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.085
Првпат ги гледам овие. Сигурно вршат иста работа како и другите. Не знам која му е висината. Според видеото ми делува за до 2 лица негде или за на брзина нешто да се измие.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Првпат ги гледам овие. Сигурно вршат иста работа како и другите. Не знам која му е висината. Според видеото ми делува за до 2 лица негде или за на брзина нешто да се измие.
Прегледај го приврзокот 233908
- 6 комплета
Имам јас ставено ваква во станот што го издавам, компактно мало кујниче и одговараше према просторот. Работи се уште без проблем (3 ипол години), не се пожалиле луѓето до сега. Но факт дека е мала.
Фала ви за информацијата!
Глава искршив каде да сместам машина за садови во постоечка кујна, кога оваква топ испадна дека имаме место за неа. За двајца, како што сме ние, тамам.
Гледав во Сетек има Мидеа а во Нептун Канди, цената е 200 јеври!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.085
Ацид и ТрендС ти помогнаа реално, но добро е, размена на мислења и информации :) Ова за во следниот стан
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Дојде како кец на десетка, подарок за 8 Март :D
Добра е, за двајца или самец е ок! Не е за поголемо семејство. Кај нас баш си го најде местото. Од Нептун, со попуст 200 јеври! 20200312_173420.jpg
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Masinata za sadovi mi trosi premnogu sol....
Kupena e pred 1 godina, markata e Favorit MS 3000.
1.3kg sol sobira koga e skroz prazna I go trosi za 4-5 perenja.
Go proveriv dihtungot I kapaceto si zatvoraat super.
Citam na net za nekoj regenerator na jakost na voda, ama za 1 godina da otkaze?
Nekoe slicno iskustvo?


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom