Машина за садови

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Чим Германец става четири ѕвездички, ја тоа го рачунам како седум Македонски :LOL:

Бош ми е секогаш префериран за wet appliances, али тука највеќе ми е ради гаранцијата од само две години и тоа пластикаријата внатре во комората што ужасно ме нервира. Другиве модели ми ги зборат, ваква прскалица таква прскалица имале, све е тоа ок ама шо праам ако работи под просечно или треба да се сервисира цело време.

Го гледав и тој поскапиот модел на Бош од 500 и кусур евра, ама ништо посебно нема разлика со овој, освен вифи курац таму. Ги гледав Електролукс овој модел ама мислам дека се заебани за сервис во Македонија.
Да ги земеш тие што даваат најмногу гаранција, тури му калапот на брендот, секако е монтиран во Кина. На крај од денот куќен апарат е, помина времето на купи-заборави, сега ако изгура 10 години треба да славиш.

Вујко ми си ја чукаат главата со Бош машина за перење, во исто време ја зеде со моите, кај нив Фаворит нема апсолутно никаков проблем, а тој уште 4тата година искешира 7000ки за некоја електроника, разликата во цена беше скоро 40%.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Да ги земеш тие што даваат најмногу гаранција, тури му калапот на брендот, секако е монтиран во Кина. На крај од денот куќен апарат е, помина времето на купи-заборави, сега ако изгура 10 години треба да славиш.

Вујко ми си ја чукаат главата со Бош машина за перење, во исто време ја зеде со моите, кај нив Фаворит нема апсолутно никаков проблем, а тој уште 4тата година искешира 7000ки за некоја електроника, разликата во цена беше скоро 40%.
Кај ваc можеби така е во Европа Бош се правени најголем дел во Германија односно во ЕУ. 8 години имам Бош машина за перење нема гајле. Електроника вкујна и сушач Сименс - што се исти како Бош, нема никаков проблем. Тоа не значи дека и другите не се добри, немам искуство, зборувам само за квалитетот на Бош.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Кај ваc можеби така е во Европа Бош се правени најголем дел во Германија односно во ЕУ. 8 години имам Бош машина за перење нема гајле. Електроника вкујна и сушач Сименс - што се исти како Бош, нема никаков проблем. Тоа не значи дека и другите не се добри, немам искуство, зборувам само за квалитетот на Бош.
Не зборувам за АУС, туку за Македонија.
Можеби таму да имате подобар квалитет на овие брендови, во МКД додека бев наседнав неколку пати со скапи брендови, а чкарт квалитет, и последните години земав тоа што има најдолга гаранција.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.148
Поени од реакции
35.693
Да ги земеш тие што даваат најмногу гаранција, тури му калапот на брендот, секако е монтиран во Кина. На крај од денот куќен апарат е, помина времето на купи-заборави, сега ако изгура 10 години треба да славиш.

Вујко ми си ја чукаат главата со Бош машина за перење, во исто време ја зеде со моите, кај нив Фаворит нема апсолутно никаков проблем, а тој уште 4тата година искешира 7000ки за некоја електроника, разликата во цена беше скоро 40%.
Тие пет години бар од тоа чуваат. Имав whirlpool машина за перење, и во четвртата година и рикна плочата со електроника. Бар вака за пет години ќе ја амортизирам за парите па да не ми е криво.

Е сега за квалитетот на перењето садови не знам. За Бош знам дека перат одлично без разлика ефтино или скапо, овие малку ми се непознаница.
Автоматски споено мислење:

Тука кај нас Бош фрижидери, перални и садопери во главно се произведени во Турција и Полска. Made in Germany од 50 илјади денари па нагоре.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Проточните бојлери им се правени во Германија и поскапите серии од белата техника.
Mozi, neznam, ke si vidis na nalepnicata.
Ako pisi Made in Germany, togas da, ako pisi Made in Eu togas ne :toe: .
Ako pisi Made in PRC togas definitivno Ne :)
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.500
Поени од реакции
5.344
Кај ваc можеби така е во Европа Бош се правени најголем дел во Германија односно во ЕУ. 8 години имам Бош машина за перење нема гајле. Електроника вкујна и сушач Сименс - што се исти како Бош, нема никаков проблем. Тоа не значи дека и другите не се добри, немам искуство, зборувам само за квалитетот на Бош.
Hallooooo Deutschland!!!!!!

Bosch Siemens und Neff e edno isto!!!
Ist firma idti proizvod idti Qualität.
Samo razlicen Typenschild.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Тие пет години бар од тоа чуваат. Имав whirlpool машина за перење, и во четвртата година и рикна плочата со електроника. Бар вака за пет години ќе ја амортизирам за парите па да не ми е криво.

Е сега за квалитетот на перењето садови не знам. За Бош знам дека перат одлично без разлика ефтино или скапо, овие малку ми се непознаница.
Автоматски споено мислење:

Тука кај нас Бош фрижидери, перални и садопери во главно се произведени во Турција и Полска. Made in Germany од 50 илјади денари па нагоре.
Абе квалитетот на перење не зависи само од машината.
Кај мене тука имаат ставено Омега, ефтин бренд се, ама ги прави стакло и на кратки програми, само секогаш земаме поквалитетни таблети, и ако се засушени им пуштаме екстра pre wash.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Ako se nema nesto izmeneto Bosch vo Turcija se pravat, ili barem se pravea pred nekoe vreme.
Во Шпанија, јас имам Бош лани ја зедов.

@Ne_sum_ja бошот што го имам јас има проблем со сушење. Претходната 20 години што ја имав исто Бош суви ги вадеше, оваа има екстра драј ама пак се многу водени.

Иначе добра машина.

Од беко јас не сум баш задоволен, фрижидер имам 500 еур, се расипа компресорот на 4.5 години откако го купив во гарантен рок за среќа. Нептун се застапници и сервисери, 4 месеци го чекав да го поправат, очај се, во меѓувреме си купив Горење фрижидер.

Сега имам два фрижидери.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
@Ne_sum_ja да не спомнеше дека ти смета пластичниот дел немаше ни да помислам на тоа и не бев ни сигурен каква е мојата Бош. И мојата е со пластика долниот дел, ама мислам дека тоа нема да смени ништо. Ваљда и мојата е ентри модел според тоа колку ја платив, 3 години ја користам по минимум еднаш во ден а некогаш и два пати во ден, и е најдобар електричен уред што го имаме дома, да не ја урочам :icon_mrgr:

Топ суши (освен некои пластични работи ама ваљда тоа е секаде исто), ретко нешто да не измие а ставаме СЕ внатре.

Беко на други места што знам се добри за перење, ама пример лизгачите почнаа со кочење и дел рѓа.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Во Шпанија, јас имам Бош лани ја зедов.

@Ne_sum_ja бошот што го имам јас има проблем со сушење. Претходната 20 години што ја имав исто Бош суви ги вадеше, оваа има екстра драј ама пак се многу водени.

Иначе добра машина.

Од беко јас не сум баш задоволен, фрижидер имам 500 еур, се расипа компресорот на 4.5 години откако го купив во гарантен рок за среќа. Нептун се застапници и сервисери, 4 месеци го чекав да го поправат, очај се, во меѓувреме си купив Горење фрижидер.

Сега имам два фрижидери.
Како ќе ти се погоди среќата со тие фрижидери, речиси во исто време кога го зедоа моите Бекото, купија и едни роднини ист модел од Нептун. Кај роднините го полнеа со фреон после 3тата година, а дома да не го урочам веќе 7 години е без проблем.
А истото го имам слушнато и за други производи од Беко, моите беа тргнати по машина за перење од Беко, имаше интересен модел на акција во Нептун, но познаник ги испишмани дека имале доста проблеми, и не биле баш практични за сервис.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Да ве прашам мислење за машина за садови. Се мислам помеѓу овие три модели.

Bosch
Hotpoint - Ariston
Beko

Прва опција ми беше моделот на Бош, ама тие во продавница не ми го фалеа нешто многу бидејќи е entry model и нешто што посебно не ми се свиѓаше е тоа што внатрешноста за разлика од повеќето други модели не е цела иноксна туку има некоја пластична обвивка на дното од комората над иноксот. Тоа изгледа вака.

Прегледај го приврзокот 362208



Другите две како и повеќето машини се целосно инокс внатре. Овие два модели највеќе ми ги фалеа дечкото од Сетек за таа Хотпоинт - Аристон и дечкото од Нептун за таа од Беко. И двете имаат 3D перење со дополнителни прскалки, трета кошница горе и тон функционалности.

Е сеа муабетот ми е Бош си е Бош, ама па некако не сум сигурен посебно што овие другиве две делуваат повеќе профи од овој модел на Бош. Посебно за Беко сум скептик иако лично ништо немам користено од нив.

Шо викате?

П.С.

Заборавив да наведам. Бош има две години гаранција, Хотпоинт и Беко моделите имаат по пет години гаранција.
Jas imam Bosh I sum mnogu zadovolna.Ja koristam vtora godina, ima programi od 45 minuti koi najcesto gi koristam I za sadovi I za tendgerinja.Ja kupiv od Neptun.
Porano imav candy no dostapnite modeli na candy sega ne mi se dopagjaat, Kako detski igrachki se.Korpite mi zargjaa brzo I ne mozev da najdam preku servisot novi korpi.
Beco , indesit nemoj da razmisluvas.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom