Машина за садови

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Windfucker

Преверив, исто како тебе и јас користам Минел, сите три производи (сол, сјај, детергент). Сега за сега е супер, не можам да се пожалам. Единствено што можам да ти кажам е дека кога ќе заврши машината со работа, не ја оставам затворена, туку малку ја поттргнувам горната фиока и ја оставам вратата потпрена на неа, за да се излуфтира и да се исушат побрзо садовите.

Ова е мојот модел, види си, можеби има нешто поразлично, не знам.
http://www.dishwasher-manual.com/beko/beko-dfs-1511.html
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
pearl
Ништо револуционарно поразлично нема...Кај тебе е 45 см за да заштедиш на простор и собира помалку комплети, останатото колку што можам да видам е скоро исто. (Пет програми си кондензационо сушење)
Можеби е и од стаклото на чашите, користам Бохемиа и можеби се истите поосетливи на солта и се појавуваат траги.
Имам забележано дека понекогаш се појавуваат и траги на р'ѓа на дел од приборот за јадење (на сечивото од ножевите конкретно) и можеби машината користи премногу сол.
Се обидов да најдам некаде каде можам мануелно да ја намалам дозата на сол, но нема таква опција.
Ќе пробам да сменам програма, моментално користам економик програма за миење на садовите на 50 степени, ќе ја свртам Quick and Clean програмата на 60 степени да видам што ќе се случи.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Windfucker

Јас ја користам исклучиво само Quick and Clean на 60 степени, другите ги немам ни видено кои се. Мојот модел нема за регулирање на солта, знам бидејќи прашав за таа опција кога ја купував. Инаку, и мене ми се случувало да ми ги вади ножевите со `рѓа и мислам дека открив од што е. Обично се појавува ако не го исплакнам ножот убаво пред да го ставам во машина и да ја отстранам мрснотијата. И тоа се јавува само кај оние ножеви што ги користам за мрсни и преработени работи, како мајонез, намаз и сл. Баш провери и кај тебе дали е таков случај.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
Море и октопод да се сторам, не ја давам мојата цуца (така си ја викам мојата машина за садови) :pos:
Раат!

Ја ја викам свекрвица:D
--- надополнето: 30 август 2013 во 01:13 ---
Кај мене машината остава бели трагови на чашите и изгледаат како да се немиени, најверојатно од бигорот. :(
Користам сол, детергент за плакнење и ампули Минел што се продаваат во Кам Маркет.
Моделот на машината е Beko DIN 1510.
Некој со сличен проблем дали има и како го решил?
и ја имав ист проблем со истите таблети
веќе немам, ставај по пола таблета искрши ја на два дела и доволно ти е пола за едно миење јаки се тие таблети
перам со економичен програм секој ден 36 минути и веќе не ми остава траги:)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
Кај мене машината остава бели трагови на чашите и изгледаат како да се немиени, најверојатно од бигорот. :(
Користам сол, детергент за плакнење и ампули Минел што се продаваат во Кам Маркет.
Моделот на машината е Beko DIN 1510.
Некој со сличен проблем дали има и како го решил?
Не до детергентот или сјајот,тие се во ред и доста кавалитетни.Истата ситуација и после препораката на мајсторот излезе дека е до квалитетот на самите стаклени чаши затоа што на некои чаши нема бели траги, а на некои се јавуваат.Поздрав
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Некој да ме упати какво средство да користам во машинава за садови. За сега имам само некој ампули Финиш што дојдоа со машината. Гледам треба сол, може обична да се става или треба некоја посебна да се користи? Исто така пишува дека и детергент да се става, обавезен ли е детергентов и каков користите?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Некој да ме упати какво средство да користам во машинава за садови. За сега имам само некој ампули Финиш што дојдоа со машината. Гледам треба сол, може обична да се става или треба некоја посебна да се користи? Исто така пишува дека и детергент да се става, обавезен ли е детергентов и каков користите?
Jaс ставам крупна обична сол
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Некој да ме упати какво средство да користам во машинава за садови. За сега имам само некој ампули Финиш што дојдоа со машината. Гледам треба сол, може обична да се става или треба некоја посебна да се користи? Исто така пишува дека и детергент да се става, обавезен ли е детергентов и каков користите?
Имаш во сите маркети посебна сол која се става во машина за садови и детергент кој исто така е наменет за мапинско перење на садови и плус си ставаш и ампула. Ампула ставаш на секое перење, додека сол и детергент се става повремено зависно ос употребата.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Мора ли сол да се става во машината? Многу бели дамки имаат чашите коа има ставено сол...
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Мора ли сол да се става во машината? Многу бели дамки имаат чашите коа има ставено сол...
Солта се става ради регенерација на јонскиот изменувач
Јонскиот изменувач ја омекнува водата и ако е се во ред не треба да има дамки
Најдобро да ставиш сол и да ја пуштиш машината да мие без садови - на празно
Стави повеќе сол - цело кило - обична кујнска сол од самопослуга
Потоа пробај со сдови и пиши
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
Солта се става ради регенерација на јонскиот изменувач
Јонскиот изменувач ја омекнува водата и ако е се во ред не треба да има дамки
Најдобро да ставиш сол и да ја пуштиш машината да мие без садови - на празно
Стави повеќе сол - цело кило - обична кујнска сол од самопослуга
Потоа пробај со сдови и пиши
Ако можеше со обична сол да помине, немаше да се произведува посебна сол за машини за садови. Разликата во цена од 60 ден, не вреди да ризикуваш да си ја заебеш машината или да имаш садови со дамки.
Ние имаме Беко DIS 28020, вградна. просек ја пуштаме еднаш неделно, сол ставаме 2 пати годишно по пола пакување од Кам, детергент од таблетите исто од Кам и сјај Finish по малку ставаме. Програма освен 5-ка (58 мин. 70 степени) друга немаме пробано, садови, прибор и стаклени работи ги вади како нови :rolleyes:.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Ако можеше со обична сол да помине, немаше да се произведува посебна сол за машини за садови. Разликата во цена од 60 ден, не вреди да ризикуваш да си ја заебеш машината или да имаш садови со дамки.
Ние имаме Беко DIS 28020, вградна. просек ја пуштаме еднаш неделно, сол ставаме 2 пати годишно по пола пакување од Кам, детергент од таблетите исто од Кам и сјај Finish по малку ставаме. Програма освен 5-ка (58 мин. 70 степени) друга немаме пробано, садови, прибор и стаклени работи ги вади како нови :rolleyes:.
Oбична сол или натриум хлорид се користи за регенерација на јонските изменувачи и кај машините за садови и скаде каде што има јонски изменувачи.
Сол се става постојано да има, јас отприлике на 4-5 перења трошам кило сол. Пред секое перење проверувам дали има сол во машината
А тоа што вас ви продаваат сол по 60 денари е друга работа
Кујнска сол се купува во продавница за 10 денари кило
Ако најдам кујнска крупна сол, купувам таква, но ретко се наоѓа
Значи сол - исклучиво кујнска сол - Натриум хлорид
 
Член од
7 јуни 2017
Мислења
11
Поени од реакции
2
Многу практично помагало во кујна,користам на Горење и таблети од КАМ маркет :roker:
 
Член од
23 декември 2015
Мислења
24
Поени од реакции
17
Здраво на сите на план сум да купам машина за садови па се мислам помеѓу некои од следниве брендови: Бош, Горење и Беко па доколку сте користеле или користите некоа машина од овие би ви бил благодарен доколку го споделите вашето искуство и би ми го олесниле изборот. Доколку сакате можете и да предложите некоа со линк цена до 22000ден.

пс. Може да биде и друга марка на пр. Електролукс или др.
 
Член од
8 септември 2019
Мислења
51
Поени од реакции
118
Некој ја има оваа машина за садеви?

И како сте во глобала задоволни од машините за миење садеви?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom